Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2011., 16:38   #201
Elektromotori

U slobodno vrijeme premotavam kavezne asinkrone elektromotore !
Mala Bura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 19:27   #202
Quote:
Mala Bura kaže: Pogledaj post
U slobodno vrijeme premotavam kavezne asinkrone elektromotore !
Drago mi je, jesil izbosne? Šaljem jednog avionom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 23:01   #203
Pozdrav, opet problemčić s trofaznim motorom koji je montiran na cirkular, 380V,4kW,8,7A,1440obr kad je spojen u trokut jako je male snage ne može rezat dasku 2,5cm debljine a kad ga spojim u zvijezdu malo je snažniji ali se mora polako pilit jer se inače "guši", jeli možda problem u remenici koja je promjera 15cm ili je nešto drugo?
SNIG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 23:06   #204
Quote:
SNIG kaže: Pogledaj post
Pozdrav, opet problemčić s trofaznim motorom koji je montiran na cirkular, 380V,4kW,8,7A,1440obr kad je spojen u trokut jako je male snage ne može rezat dasku 2,5cm debljine a kad ga spojim u zvijezdu malo je snažniji ali se mora polako pilit jer se inače "guši", jeli možda problem u remenici koja je promjera 15cm ili je nešto drugo?
a jel spojen na trofaznu struju ili jednofaznu ?
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 10:36   #205
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
a jel spojen na trofaznu struju ili jednofaznu ?
Spojen je na trofaznu struju.
SNIG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 19:38   #206
Koji je promjer cirkulara?
Koji je promjer remenica?
Prema brzini motora, na motoru bi trelala biti remenica istog ili manjeg promjera od remenice na osovini cirkulara!
Obodna brzina cirkulara trebala bi biti oko 1000 metara/minuti
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 21:13   #207
http://www.thinkerf.com/circular_saw_feeds.htm
http://www.woodproductsonlineexpo.co...alculator.html
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 20:01   #208
E, zaboravili smo na tip zuba
Obični ili vidija (lemljeni vrhovi tvrdog materijala)!
Ako je vidija, ti mogu i do 20000 okretaja i rez izgleda "ošmirglano"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 22:53   #209
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Koji je promjer cirkulara?
Koji je promjer remenica?
Prema brzini motora, na motoru bi trelala biti remenica istog ili manjeg promjera od remenice na osovini cirkulara!
Obodna brzina cirkulara trebala bi biti oko 1000 metara/minuti
Hvala za savjet sad pili bez problema odkad sam stavil manju remenicu ali je još veća nego na osovini cirkulara.
SNIG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 12:39   #210
Quote:
SNIG kaže: Pogledaj post
Pozdrav, opet problemčić s trofaznim motorom koji je montiran na cirkular, 380V,4kW,8,7A,1440obr kad je spojen u trokut jako je male snage ne može rezat dasku 2,5cm debljine a kad ga spojim u zvijezdu malo je snažniji ali se mora polako pilit jer se inače "guši", jeli možda problem u remenici koja je promjera 15cm ili je nešto drugo?

Koji ti je broj obrtaja na vratilu tj. na osovini pile ( ovisi o odnosu remenice na motoru i na osovini pile ) Ovaj motor je dosta spor te bi trebao imati veću remenicu nego na osovini pile u odnosu barem 2 : 1 , tako kad ti se osovina motora okrene jednom , osovina pile bi trebao 2 puta da se okrene, i na taj način bi dobio broj obrtaja na osovini pile oko 2880.

Najbolji rezultati rezanja se postižu pri brzini rezanja između 60 i 70 m/s. Kritične brzine rezanja su između 50 i 55 m/s, i njih svakako treba izbjegavati jer su opasne, te stvaraju vibracije. Brzina piljenja do 50 m/s se također mogu koristiti, ali su slabiji rezultati rezanja ( brzina prorezivanja, kvaliteta reza itd. )

Brzina rezanja pile u m/s se računa na sljedeći način.

V = D × Pi × n / 60 = m/s

gdje nam je : D - promjer pile u metrima
n - broj okretaja vratila ( osovine pile )
Pi - 3,14...

Primjer : Ako imamo pilu promjera 400 mm ( D = 0,4 m ), a broj okretaja na vratilu je n = 2880 u minuti , onda će nam brzina rezanja u m/s biti :

V = 0,4 × 3,14 × 2880 / 60 = 60,28 m/s

Znaći u ovom slučaju smo dobili brzinu rezanja iznad 60 m/s što bi bilo idealno.

Znaći izračunaj si za svaki promjer pile koje koristiš brzinu rezanja u m/s pri određenom broju okretaja na vratilu. Ako ti rezultat ispadne između 50 i 55 m/s , ne smiješ rezati stom pilom na tim obrtajima. Za točniji izračun se broj obrtaja na vratilu umanji još za 2 do 4 % , jer će za toliko broj obrtaja na vratilu pasti prilikom rezanja, ali se opet mora voditi računa da u praznom hodu pila ne postigne kritičnih 50 do 55 m/s. Na taj način si možeš izračunati koji je tebi ustvari broj obrtaja potreban na vratilu za promjere pila koje ti koristiš, a samim tim ćeš onda znati odabrati i koje remenice trebaš postaviti na motor, odnosno na vratilo. Tu nema odokativnog računanja, jer nećeš dobiti željene rezultate, a može biti i opasno. Imaš remenice koje na sebi imaju 2 - 3 različita promjera ( moraju biti usklađene na motoru i na vratilu ) , te prebacivanjem remena na drugi promjer remenice možeš imati i 3 brzine na vratilu ( lakše se prilagođavaš raznim promjerima pile ).

Što se tiće motora, ja sa motorom od 3 Kw trofaznim, prorezujem normalno hrastovu fosnu od 5 cm debljine. Da li ti možda remen ili pila proklizuje ako nema dobar dosjed, ili ti se baš motor zaustavlja.

Zadnje uređivanje majstorčina : 23.01.2011. at 12:55.
majstorčina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 15:10   #211
Možda sam krivo napisao nije pila nego cirkular montiran na mlin za žito posebna remenica i cirkolar i blanja na istoj remenici.Dok je bila remenica promjera 16cm na osovini motora pri prorezu daske od 2cm motor se "gušil",nisam dopuštal da ga zaustavi ali se pomalo moglo pilit sad kad sam stavil manju remenicu na motor normalno pili jelovu fosnu od 5cm.Kad sve izmjerim provat ću izračunat brzinu po tvojoj formuli.
SNIG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 21:56   #212
imam elektromotor od 14.7 kw sa reduktorom, na njemu je još kolotur sa namotajem sajle...koliko to vrijedi otprilike??

imam još jedan, po gabaritima duplo veći, al nema pločicu pa neznam koiko je kw..
arsenall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 00:07   #213
Quote:
arsenall kaže: Pogledaj post
imam elektromotor od 14.7 kw sa reduktorom, na njemu je još kolotur sa namotajem sajle...koliko to vrijedi otprilike??

imam još jedan, po gabaritima duplo veći, al nema pločicu pa neznam koiko je kw..
a kakav je reduktor, jel piše šta na njemu
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 10:57   #214
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
a kakav je reduktor, jel piše šta na njemu
morao bih vidit..a to mi nije doma, neznam kad ću uhvatiti vremena..

Htio sam samo orjentaciono saznati vrijednost takvog elektromotora...ako netko zna??
arsenall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 22:14   #215
Za ovog od 14.7 kW moš ljepu svoticu dobit, preko 4-5 soma kuna moš ič, al za ovog kaj nema pločicu, teško, jer neznaš skoro niš o njemu.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Hazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 20:30   #216
Quote:
Hazz kaže: Pogledaj post
Za ovog od 14.7 kW moš ljepu svoticu dobit, preko 4-5 soma kuna moš ič, al za ovog kaj nema pločicu, teško, jer neznaš skoro niš o njemu.
sorry, ipa nije toliko kw nego 7,5 kw
arsenall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 23:08   #217
Koliko je okretaja? Ima li prirubnicu ili noge?
Zanima me takav motor bez reduktora.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 13:54   #218
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Koliko je okretaja? Ima li prirubnicu ili noge?
Zanima me takav motor bez reduktora.

morat ću ga poslikat pa stavit...

za okretaje ti neznam, ima pločica na reduktoru i elektromotoru al se loše vidi..
arsenall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 15:45   #219
Question Mogući kvar na jednofaznom motoru

Eh ovako interesuje me jel ima neko ideju o kojoj vrsti kvara bi se moglo raditi ,naime motor je radio super, nije se pregrijavao nit bilo sta, prije 2 dana ja ga ukljucim, on samo jako bruji a ne okrece se, moja dijagnoza kondenzator...kupim novi al ista situacija , otvorim prikljucnu kutiju , tamo sve ok,sve spojeno al osjetim miris izolacije. Postoji li sansa da su lezajevi otisli il da su namotaji stradali ?? Svaka pomoc je dobrodosla. Hvala unaprijed
trax_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 17:46   #220
Quote:
trax_88 kaže: Pogledaj post
Eh ovako interesuje me jel ima neko ideju o kojoj vrsti kvara bi se moglo raditi ,naime motor je radio super, nije se pregrijavao nit bilo sta, prije 2 dana ja ga ukljucim, on samo jako bruji a ne okrece se, moja dijagnoza kondenzator...kupim novi al ista situacija , otvorim prikljucnu kutiju , tamo sve ok,sve spojeno al osjetim miris izolacije. Postoji li sansa da su lezajevi otisli il da su namotaji stradali ?? Svaka pomoc je dobrodosla. Hvala unaprijed
Jel ga možeš vrtiti rukom, ukoliko ga možeš vrtiti nisu ležajevi...
Ukoliko imaš instrument izmjeri mu otpor namota. Ukoliko je otpor 0 onda je izgorio, ako je otpor 1 ohm onda je namot ispravan i problem je nekaj drugo....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.