Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2009., 04:47   #1
Usporedba - hrvatski fakulteti i strani

Negdje sam pročitala da se top 30,40 fakulteta u svijetu nalazi u SAD-u, a da je Hrvatska tek 1600-ta ili tako nekako na listi.

Čula sad isto tako od ljudi koji su otišli u ameriku studirati, da je tamo puno lakše nego u Hr.
Isto tako se stalno čuje kako su hrvatski stručnjaci jako cijenjeni i traženi u svijetu.

Zanima me na kraju- šta mislite koji je (ili koji bi bio) najbolji sistem obrazovanja na fakultetima i jel čovjek koji završi faks u Hrvatskoj treba biti ponosan ili se pokopat u zemlji.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 05:33   #2
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitala da se top 30,40 fakulteta u svijetu nalazi u SAD-u, a da je Hrvatska tek 1600-ta ili tako nekako na listi.
Ma to su senzacionalističke gluposti, uglavnom.

Istina je da su na toj listi HR fakulteti relativno nisko, ali ta lista ne mjeri kvalitetu obrazovanja, nego broj Nobelovih i Fieldsovih nagrada po sveučilištu, količinu objavljenih znanstvenih radova, citiranost (pogotovo u Nature i Science) i slično. Takve stvari koreliraju s ukupnom kvalitetom sveučilišta, ali daleko od toga da je to dobar kriterij za kvalitetu obrazovanja.

Dakle, ta lista ne mjeri kvalitetu sveučilišta kao obrazovne ustanove, nego znanstvene, i tu ogromnu prednost imaju bogata sveučilišta s integriranim institutima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 17:03   #3
a ne znam..što se tiče organizacije, mislim da su naši faksovi jako loši., pogotovo to uvođenje bolonje, totalni kaos je nastao..
ali nekako mislim da je razina znanja na hr.faksevima viša nego na stranim..ili se samo tješim. :/
jer kako sam čula, oni imaju puno više izbornih predmeta (čak i nekih koji nemaju veze sa smijerom) i da je većina testova na zaokružavanje... :/ to zaokružavanje ja nikad neću cijeniti kao kad neko nešto nauči i svojim riječim prepriča.. :/

a opet, oni se koncentriraju samo na bitne stvari, a mi učimo puno nepotrebnih stvari..pa možda je onako bolje.. vjerujem da je nastava kod njih kvalitetnija..al opet..znanje... :/ hmm..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.