Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 15:35   #7061
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
U čemu je problem da vjeronauk bude kao i stotinama godina do sad - u župama.
Pa bar ih je Hrvatska sada prepuna - i župa i crkvi?

No, dobro, u čemu je problem da izborni predmet vjeronauk bude na početku satnice ili na kraju ili u drugom turnusu
- kao i svaki izborni predmet
U vatikanskim ugovorima Pa nisu oni od jučer, znaju oni kako bi to izgledalo da ga se stavi u recimo drugi turnus kao informatiku. Moš mislit kako bi djeca zainteresirano išla na vjeronauk a ostali iz razreda ranije doma ili kasnije u školu......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 21.06.2017., 15:52   #7062
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Pa rekao sam ti razlog. Normalno da ima austrija koja je navek bila s crkvom dobra kao i italija. Kad je marija terezija uvela obavezno školovanje često su jedino svećenici bili pismeni po selima i bili ujedno i učitelji. Crkva im pretpostavljam bez vjeronauka u to doba ne bi niti dozvolila da uče djecu a uz to nije se bilo carevima i kraljevima svaditi s vatikanom, pa lijepo crkva uči da je car kao i kralj od boga. To je bila jedna krasna suradnja na obostranu materijalnu korist.
Ako malo bolje pogledaš jedino u katoličkim ili pravoslavnim zemljama imaš obavezni vjeronauk. Protestanti ga uglavnom nemaju. Nisi se pitao zašto je to tako? To je čisti relikt prošlosti i zapišavanje teritorija, ništa drugo. Sad kad si vidio poljsku, prošeći do norveške ili kanade, može i singapur pa i danska......
Ne sporim razlog zašto te zemlje imaju vjeronauk u školi.
No, da im je to neki problem, vjerojatno bi do 2017.g. vjeronauk bio ukinut. Ipak su to ozbiljne države.

Di ću u crnu Norvešku? ili Dansku? Zastranili tamo ljudi totalno.
Ajd može Singapur.
izbiguzica is offline  
Old 21.06.2017., 15:57   #7063
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
A ima li? Otkud znaš koliki? Ova gore anketa tvrdi drugo.
Pa odabiru za svoju djecu izborni predmet vjeronauk.
Valjda je to mjerodavnije od ankete na forumu.hr
izbiguzica is offline  
Old 21.06.2017., 16:32   #7064
Quote:
izbiguzica kaže: Pogledaj post
Pa odabiru za svoju djecu izborni predmet vjeronauk.
Valjda je to mjerodavnije od ankete na forumu.hr
Ne baš.....1. diže prosjek, 2. ne žele da su im djeca segregirana i da tumaraju po školi 3. ako se djeca žele krizmati ili pričestiti MORAJU uzeti vjeronauk kao izborni.
Nisi zapazio nevjerojatan pad interesa za vjeronauk u srednjoj? Kako to kad je sve to prije bilo iz duše i čiste vjere te obiteljskog katoličkog odgoja a ništa recimo daleko bilo...iz neke materijalne pobude kao npr. i-phone na krizmi....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 21.06.2017., 17:34   #7065
Quote:
izbiguzica kaže: Pogledaj post
Ok. Ne znamo imaju li problem rupa u satnici.
Međutim, da se i riješi problem rupa u satnici, protivnici vjeronauka u školama bi i dalje bili za njegovo izbacivanje, zar ne?
Znači nije u tome kvaka.
Naravno da je i u tome kvaka, ali nije samo u tome. Pitanje rupe u satnici je naprosto specifičan političko-organizacijski bezobrazluk, koji se ne želi riješiti niti promjenom satnice, niti ponudom alternativnog predmeta, a moglo bi se i jednim i drugim. Dakle itekako je i u tome kvaka.

No, pitanje spadanja predmeta vjeronauka u škole kao konfesionalnog sadržaja vjere, jest sasvim drugo pitanje - čisto pitanje političke ekonomije (), budući da se tako regrutira buduća maksimalna kvantiteta stada koje će u budućnosti rješavati egzistencijalna pitanja klera i crkvenih službenika/ca u Hrvatskoj. Taj sadržaj bi se dakako dao podučavati i u crkvenim prostorima (koji su daleko pogodniji i primjereniji za taj sadržaj), ali tako bi se bitno gubilo na kvantiteti regrutiranog stada, što crkvenjacima nije u interesu. Njima je ipak daleko bitnija kvantiteta (u svakom pogledu) nego kvaliteta vjerničkog stada, budući da što je veća kvanititeta stada, to su veći i materijalni resursi koje će Crkva ubirati na ovim prostorima od svih nas, naravno bez pitanja.

Quote:
Ako pogledamo razvijenije europske zemlje, većina ih ima konfesionalni vjeronauk u školama. Pogotovo one s kojima se možemo usporediti što se tiče vjerske strukture stanovništva.
Znači, možemo slobodno zaključiti da smo po tom pitanju sasvim usklađeni sa "uljuđenom" Europom.
Ma nije točno. Najrazvijenije europske zemlje kao što su Bremen i Brandenburg u Njemačkoj, Danska, Island, Velika Britanija, Nizozemska, Norveška, Švedska, mnogi kantoni Švicarske i Ukrajina uopće nemaju konfesionalni, nego nekonfesionalni vjeronauk ili neke predmete o religijskim kulturama u svijetu, multikulturalno.. Dakle, sasvim druga priča.
north wind is offline  
Old 21.06.2017., 21:01   #7066
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nabaljezgao si gomilu stvari koje ne bi ni pas s maslom.

Znači, priznaješ da se služiš svim i svačim, samo da opravdaš svoje i ispadneš kao u pravu?
Još mi nisi odgovorila kojim se jadnim sredstvima služim.

Gdje sam toč o napisao i što?
Previše mi riječi nešto ubacivaš u usta.
ljuforumas is offline  
Old 21.06.2017., 21:03   #7067
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ček malo:
Tvrdiš da je 4 sata matematike tjedno puno a 5-6 sati vjeronauka nije?

4 sata tjedno predmeta koji te uči životu je puno a 5-6 sati bajki, basni i ispiranja mozga nije?

Ajd naj...

Dobro gdje se nalaziš? Turistička i ugostiteljska škola-smjer HTT- 4 sata matematike tjedno, 1 sat vjeronauka/etike.


I otkud si uopće izvukao to.

Lako ti je to prozvati bajkama i basnama te ispiranjem mozga, a pitanje je shvaćaš li ti sam to?
ljuforumas is offline  
Old 22.06.2017., 01:25   #7068
Kažete ne žele alternativu? Pa jeste li ikadq išta pokušali? Ako toliko žarite srcem za tim što zbilja pokazujete ovdje, svaka čast vama kao grupici, i uvjeren sam da to možete i postići, naravno udruživanjem u stvarnom životu, demonstracijama i slično. Mišljenja sam da bi mediji to dobro popratili i sigurno bi se izborili za nešto.


Ovako ne čineći ništa konkretno te napadajući, vrijeđajući i omalovažavajući vjernike, napakostite sami sebi. Svaka čast onima koji su u raspravi bez omalovažavanja, pljuvanja, isticanja ili izrugivanja nečeg nekome svetog. Pa ako vidiš da je čovjeku stalo do toga, daj nepljuj po tom. Ne razumijem takve. Drugima kapa do poda. Da je više takvih postiglo bi se nešto.
ljuforumas is offline  
Old 22.06.2017., 06:10   #7069
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Dobro gdje se nalaziš? Turistička i ugostiteljska škola-smjer HTT- 4 sata matematike tjedno, 1 sat vjeronauka/etike.


I otkud si uopće izvukao to.

Lako ti je to prozvati bajkama i basnama te ispiranjem mozga, a pitanje je shvaćaš li ti sam to?
Vidim da su ti isprali mozak.
Molim link na satnicu koju spominješ.
A ja ću ti, za promjenu, napisati kako je to, recimo, u 7. razredu oš:

- 4 sata tjedno matematike

- 2 sata tjedno vjeronauk
- 2 sata tjedno crkveni vjeronauk
- obavezna nedjeljna misa
- zadnji tjedan pred firmu OBAVEZNA misa svaki dan navečer.

Genije, koliko je to sati?
Smotani2 is offline  
Old 22.06.2017., 10:40   #7070
Zaboravio si pjevanje subotom (bar smo mi to imali).
JohnDoe-25 is offline  
Old 22.06.2017., 11:05   #7071
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Vidim da su ti isprali mozak.
Molim link na satnicu koju spominješ.
A ja ću ti, za promjenu, napisati kako je to, recimo, u 7. razredu oš:

- 4 sata tjedno matematike

- 2 sata tjedno vjeronauk
- 2 sata tjedno crkveni vjeronauk
- obavezna nedjeljna misa
- zadnji tjedan pred firmu OBAVEZNA misa svaki dan navečer.

Genije, koliko je to sati?
Prvo i prvo, htio bih ti se zahvaliti na tome što si mi rekao da mi je ispran mozak, još jednom si dokazao da si baš ono prikladan za jednu normalnu raspravu.
Drugo link ti mogu naći, ali to znam iz osobnog iskustva jer sam ja tamo išao u školu.
Treće, od toga svega što si nabrojao 2 sata su vjeronauka u školi. I nitko te ne sili da ideš na misu niti to s firmom. Mislim kakve su to gluposti nismo u teroru? Crkveni vjeronauk sam imao samo za pričest i krizmu. Koja si ti to župa?

Mislim samo tako zaključivat' da mi je ispran mozak... Ne znam jeli se čudim više.
ljuforumas is offline  
Old 22.06.2017., 11:11   #7072
http://ss-turisticka-ugostiteljska-d...hr/razredi/htt

Evo ti lijepo satnica HTT-a. Pa ti meni sad lijepo opet na ovo reci da mi je ispran mozak. Crkveni vjeronauk samo za pričest i krizmu. U crkvu me nitko nikad nije tjerao, išao sam jer želim. Ja ne znam u kojoj diktaturi ili paralelnom svemiru živiš da ti imas 5-6 sati vjeronauka tjedno. Drugo na misu te nitko ne može natjerati. Treće, crkvenk vjeronauk rijetko koja župa ima. Pa nebi onda bio ni potreban školski vjeronauk, ali problem je, posebno kod nas, nedostatak prostora. Pustite mi sad Zagreb, nije Hrvatska samo Zagreb. I ostaje nam 2 školska sata tjedno vjeronauka u osnovnoj, 1 školski u srednjoj. Možda su mi u ta 3 sata(normalna) mjesečno uspjeli isprati mozak, ali nisi ti tu da sudiš.

Problem je što si ti iznio satnicu za KRIZMANIKA, onoga koji se priprema za krizmu. Ali i tu sam imao 1 sat tjedno, misa po želji, ali svi smo išli. Sada obavezna misa svaki dan? Jeli to trebalo ispasti smiješno ili što?

Tek sam sada na kraju skontao da mi pišeš satnicu jednog krizmanika. Ne mogu vjerovati da uspoređuješ krizmanika. Hahaahahaha
ljuforumas is offline  
Old 22.06.2017., 14:02   #7073
Da, a krizmanici su sa 16 godina, a dotad sve to moraš ispunjavati svake godine, ne samo pred krizmu ili pričest.

Kao što sam rekao, moja župa i osnovna škola su surađivali, tako da su i razmjenjivali podatke, organizirali obvezne mise na početku i kraju školske godine na koju je bilo obvezno ići pod prijetnjom neopravdanih. Dani kruha su bili obvezno blagoslov kruha, i slični događaji nisu mogli proći bez župnika.

U toku godine bio je obvezno organiziran vjeronauk u župi jedan sat tjedno, vjeronauk u školi 2 sata tjedno, subota pjevanje, nedjeljom misa za učenike u 8:00 ujutro(da domaćice stignu skuhati ručak).
JohnDoe-25 is offline  
Old 22.06.2017., 17:55   #7074
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, a krizmanici su sa 16 godina, a dotad sve to moraš ispunjavati svake godine, ne samo pred krizmu ili pričest.

Kao što sam rekao, moja župa i osnovna škola su surađivali, tako da su i razmjenjivali podatke, organizirali obvezne mise na početku i kraju školske godine na koju je bilo obvezno ići pod prijetnjom neopravdanih. Dani kruha su bili obvezno blagoslov kruha, i slični događaji nisu mogli proći bez župnika.

U toku godine bio je obvezno organiziran vjeronauk u župi jedan sat tjedno, vjeronauk u školi 2 sata tjedno, subota pjevanje, nedjeljom misa za učenike u 8:00 ujutro(da domaćice stignu skuhati ručak).
Kod mene u župi imaš samo vjeronauk za pričest-jednu godinu i za krizmu-jednu godinu. Jedan sat tjedno. U osnovnoj 2 sata vjeronauka, u srednjoj 1. Sad znači sve varira od župe do župe. Doduše kod mene u župi nema baš adekvatnog prostora za crkveni vjeronauk, zato i jesam za ovaj u okviru škole. Opet on je izborni.
ljuforumas is offline  
Old 23.06.2017., 06:11   #7075
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, a krizmanici su sa 16 godina, a dotad sve to moraš ispunjavati svake godine, ne samo pred krizmu ili pričest.

Kao što sam rekao, moja župa i osnovna škola su surađivali, tako da su i razmjenjivali podatke, organizirali obvezne mise na početku i kraju školske godine na koju je bilo obvezno ići pod prijetnjom neopravdanih. Dani kruha su bili obvezno blagoslov kruha, i slični događaji nisu mogli proći bez župnika.

U toku godine bio je obvezno organiziran vjeronauk u župi jedan sat tjedno, vjeronauk u školi 2 sata tjedno, subota pjevanje, nedjeljom misa za učenike u 8:00 ujutro(da domaćice stignu skuhati ručak).
Indoktrinacije ko u priči.
I onda te uče bodalaštine tipa da te tvoja vjera čuva od ugriza otrovne zmije pa ti ništa neće biti ako je uloviš...
Smotani2 is offline  
Old 23.06.2017., 10:23   #7076
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Indoktrinacije ko u priči.
I onda te uče bodalaštine tipa da te tvoja vjera čuva od ugriza otrovne zmije pa ti ništa neće biti ako je uloviš...
A jesi li ti siguran da si ti shvatio taj lov na zmije?

Ateizam je nekoć bio normalan. Danas se sve više spajaju ateizam i antiteizam i oprosti moram reći da to vidim na tvom primjeru.
Ne vjeruješ, shvaćam, ali zašto drugoga sprječavaš u tome omalovažavajući, ismijavajući i vrijeđajući, a da najčešće pritom nisi niti izvukao poruku. Ne, to prosječni ateist ne bi činio. Ne želim ulaziti u to zašto i zbog čega to radiš stvarno...
ljuforumas is offline  
Old 23.06.2017., 12:30   #7077
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
. Ne, to prosječni ateist ne bi činio. Ne želim ulaziti u to zašto i zbog čega to radiš stvarno...
Zato što su prije vjernici u miru vjerovali svoje i puštali druge da vjeruju ili ne vjeruju. A sada bi vjernici htjeli cijelo društvo prekrojiti po svom, ugraditi u zakone i silom sve natjerati da se ponašaju po nekim njihovim licemjernim i zaostalim kodeksima kojih se ni sami ne drže.

I samo nemoj sad početi lupati kako su prije proganjali vjernike i nije se smjelo ići u crkvu i takva sranja, jer ta glupost je već dovoljno puta razjašnjena.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Old 23.06.2017., 14:09   #7078
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Zato što su prije vjernici u miru vjerovali svoje i puštali druge da vjeruju ili ne vjeruju. A sada bi vjernici htjeli cijelo društvo prekrojiti po svom, ugraditi u zakone i silom sve natjerati da se ponašaju po nekim njihovim licemjernim i zaostalim kodeksima kojih se ni sami ne drže.

I samo nemoj sad početi lupati kako su prije proganjali vjernike i nije se smjelo ići u crkvu i takva sranja, jer ta glupost je već dovoljno puta razjašnjena.


Pazi ne mješaj vjernike i svećenike. Ako su svećenici previše upleteni u politiku, to ne znači da su vjernici kao oni. Ja sam prvi vjernik i ne želim se upletati ni u što, već mi daj moj mir i slobodu i to je to, pusti me da živim. S druge strane jako grubo je to što si rekao da bi vjernici cijelo društvo htjeli prekrojiti po svom. Vjernici, odnosno obični ljudi nemaju baš previše prava i ovlasti. Vjernik i nevjernik, koliko god se razlikovali, oboje su isti ljudi i nemaju puno utjecaja. Sad drugo su oni na vlasti, dalo bi se tu raspravljati dugo, tko je vjernik, bilo praktični ili deklarirani, a tko je odjednom postao vjernik 1990-ih.
Zaostali kodeksi su samo oni koji osuđuju druge, primjer ovaj tvoj. Ne mogu vjerovati koliko generaliziraš.
Znači po tebi 90+% Hrvatske je nerazumno, zaostalo, licemjerno... Pa lijepo ti o narodu kojemu pripadaš.


Moram te razočarati, ali nažalost moji roditelji su to proživljavali za vrijeme prošlog sustava. Tu se nema što kriti. Ali sad si bar otkrio/la što te svrbi.
ljuforumas is offline  
Old 23.06.2017., 18:20   #7079
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Pazi ne mješaj vjernike i svećenike. Ako su svećenici previše upleteni u politiku, to ne znači da su vjernici kao oni. Ja sam prvi vjernik i ne želim se upletati ni u što, već mi daj moj mir i slobodu i to je to, pusti me da živim. S druge strane jako grubo je to što si rekao da bi vjernici cijelo društvo htjeli prekrojiti po svom. Vjernici, odnosno obični ljudi nemaju baš previše prava i ovlasti. Vjernik i nevjernik, koliko god se razlikovali, oboje su isti ljudi i nemaju puno utjecaja. Sad drugo su oni na vlasti, dalo bi se tu raspravljati dugo, tko je vjernik, bilo praktični ili deklarirani, a tko je odjednom postao vjernik 1990-ih.
Zaostali kodeksi su samo oni koji osuđuju druge, primjer ovaj tvoj. Ne mogu vjerovati koliko generaliziraš.
Znači po tebi 90+% Hrvatske je nerazumno, zaostalo, licemjerno... Pa lijepo ti o narodu kojemu pripadaš.


Moram te razočarati, ali nažalost moji roditelji su to proživljavali za vrijeme prošlog sustava. Tu se nema što kriti. Ali sad si bar otkrio/la što te svrbi.
Gdje sam ja spomenula svećenike? Ti imaš neki problem sa čitanjem s razumijevanjem ili koji ti je?

Ma što su ti to radili roditeljima? U školi ih učili da nema boga i da vjernici idu na Goli otok? A jadni...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Old 23.06.2017., 18:30   #7080
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Pazi ne mješaj vjernike i svećenike. Ako su svećenici previše upleteni u politiku, to ne znači da su vjernici kao oni. Ja sam prvi vjernik i ne želim se upletati ni u što, već mi daj moj mir i slobodu i to je to, pusti me da živim. S druge strane jako grubo je to što si rekao da bi vjernici cijelo društvo htjeli prekrojiti po svom. Vjernici, odnosno obični ljudi nemaju baš previše prava i ovlasti. Vjernik i nevjernik, koliko god se razlikovali, oboje su isti ljudi i nemaju puno utjecaja. Sad drugo su oni na vlasti, dalo bi se tu raspravljati dugo, tko je vjernik, bilo praktični ili deklarirani, a tko je odjednom postao vjernik 1990-ih.
Zaostali kodeksi su samo oni koji osuđuju druge, primjer ovaj tvoj. Ne mogu vjerovati koliko generaliziraš.
Znači po tebi 90+% Hrvatske je nerazumno, zaostalo, licemjerno... Pa lijepo ti o narodu kojemu pripadaš.


Moram te razočarati, ali nažalost moji roditelji su to proživljavali za vrijeme prošlog sustava. Tu se nema što kriti. Ali sad si bar otkrio/la što te svrbi.
boldano
to isto žele i ostali građani

podcrtano
tvoje tumačenje
što se tiče licemjerja - točno - svaki onaj koji se izjašnjava kao katolik ali ne živi Vjeru

naravno da su ljudi grešni, no poanta je da NE ponavljaju greške - kada jednom shvate ili dobiju oprost

a koji je to postotak?
vliki, na žalost
većina je deklarativnih vjernika
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.