Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 18:29   #21
Mnogo dosadnije i deprimirajuće nego u srednjoj.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 19:48   #22
Ak usporedim sa srednjom koja mi je bila ko da se večno v peklu kurim faks mi je više ko neki limb - ni v rit ni mimo al još navek v peklu. Osobno mi je lakše i učit načinom kojim moraš na faksu nek kaj si moral v srednjoj. Jedino kaj je važno je zeti nekaj kaj te zanima, a da moreš s tim se zaposlit, al nikad nije sve bajno, čak i ak te zanima faks i smjer navek imaš kolegije koji su tak beskorisni i dosadni da same gledaš čez prozor van čez celo predavanje i v glavi računaš dal ti se isplati skočit. Toaletpapir koji dobiš na kraju ti bu poboljšal šanse da se zaposliš, al važno je da i najdeš neku praksu kad stigneš i čez svoj studiš, npr. kak ti veliš da te zanima web dizajn, probaj najti nekaj de buš malo praksu dobila izvan nastave ak moreš, tak nekaj ti more samo pomoči.
SaatanaPerkele is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 00:05   #23
Quote:
BBast kaže: Pogledaj post
Nije lako, ali nije ni teško ako te to zanima i imaš volje posvetiti se tome što studiraš i kad nisi na faksu.
Ovo je definitivno najbitnije.

Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
Kada akademska četvrt ne bi postojala predavanja bi ti bila dva sata, a ne sat i pol.
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
Sad pročitaj tu definiciju s razumijevanjem, 'poslije službenog početka predavanja'.
Ja i dalje ne razumijem što hoćeš reći. Kod nas akademska četvrt ne postoji. Nema pauza između predavanja, osim ako imaš rupe između njih. Drugim riječima, nema "četvrt sata ostavljena studentima da se pripreme/koncentriraju/štogod".

Predavanja se održavaju svakih 45min, ali većina njih traje 1,5h (dupla su, bez pauze), odnosno ako počinješ u 8.00, sjediš tamo od 8.00 do 9.30. Pod "počinju svakih 45min" mislim na to da će ti početak nekog predavanja biti ili u 8.00 ili u 8.45 i tako dalje, nema između u pravilu. I onda ili odmah imaš iduće predavanje ili imaš rupu. Akademske četvrti nema. To je dosta problematično za ljude koji studiraju kod nas jer često postoje situacije gdje imaš 3-4 predavanja od sat i pol za redom, i doslovno sjediš tamo i nemaš pauze.

Ako si mislio na to da bi jedno trajalo 1h, to nije istina, jer predavanja u Hrvatskoj generalno traju 45min (od osnovne škole nadalje). Akademska četvrt je isključivo ta pauza koja se nekome daje, a njezina (ne)realiziranost ovisi o fakultetu.

Quote:
King8 kaže: Pogledaj post
U
Krivo si pročitao/la, ja to nisam nigdje rekao. Rekao sam da predavanja traju 2-3-4h (mislio sam na pojedinačno predavanje). Recimo predavanje iz matematike traje 4h, a svaki sat se sastoji od 45 minuta predavanja i 15 minuta pauze (akademska četvrt) i onda opet 45 minuta predavanja i 15 minuta pauze i tako 4 puta i gotova matematika. Nakon toga sljedeće predavanje. Tako je na većini fakulteta. A to koliko si dugo na faksu nisam nigdje spomenuo jer to jako varira od faksa do faksa.
Pročitala. Da, sad kužim što si htio reći. Naravno da varira i sve je drugačije ovisno o fakultetu i smjeru na kojima se studira. Također treba uzeti u obzir da i dalje ima fakseva gdje predavanja nisu obavezna. Ja sam samo htjela istaknuti razliku u tome koliko sve ovisi o faksu na kojem studiraš.

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 28.04.2017. at 00:17.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 00:26   #24
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Predavanja se održavaju svakih 45min, ali većina njih traje 1,5h (dupla su, bez pauze), odnosno ako počinješ u 8.00, sjediš tamo od 8.00 do 9.30. Pod "počinju svakih 45min" mislim na to da će ti početak nekog predavanja biti ili u 8.00 ili u 8.45 i tako dalje, nema između u pravilu. I onda ili odmah imaš iduće predavanje ili imaš rupu. Akademske četvrti nema. To je dosta problematično za ljude koji studiraju kod nas jer često postoje situacije gdje imaš 3-4 predavanja od sat i pol za redom, i doslovno sjediš tamo i nemaš pauze.
Mislio sam da nakon tih sat i pol imate onda pola sata pauze u komadu, ali ako se doslovno redaju jedno za drugim onda je malo čudno, da.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 16:56   #25
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
Mislio sam da nakon tih sat i pol imate onda pola sata pauze u komadu, ali ako se doslovno redaju jedno za drugim onda je malo čudno, da.
Nema pauze.

Prvo predavanje od 8:00 do 9:30, drugo od 9:30 do 11:00, treće od 11:00 do 12:30 i tako dalje. Do 20:00.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 17:43   #26
Kako gdje, na prvom faksu je bilo akademske četvrti. Npr. piše da predavanje počinje u 8, svi smo znali da počinje u 8 i 15. Ja sam osobno shvatio da je to zbog onih koji vole kasniti. Pristojno je da svi dođu u 8, malo kasniti nije problem, tako da profe nemaju klasično ulaženje onih koji kasne tijekom predavanja.

Al zato tko dođe iza te akademske četvrti se smatrao nepristojnim, pa ako i tolko kasni, bolje da ni ne uđe na predavanje

Sad na drugom faksu toga ni nema, ak piše da počne u 10, izvoli doć u 10.
Jel to ima veze s tim kakav je faks, ne znam (tipa prvi je bio tehnički faks, ovaj je humanistički, vidim da bi to po nekome moglo bit)
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 19:21   #27
Kao što su ti drugi rekli, sve ovisi o faksu. Ovako uopćeno govoriti nema previše smisla.

Ali evo, ja bih se spasila da mi predavanja i seminari nisu obavezni. To mi je daleko najgori aspekt faksa jer inače teško nije.
Imam obavezna predavanja (sva! ) svaki božji dan u tjednu, a često bi to znalo biti od 8 ujutro do 8 navečer s rupama između.
Ne znam kako drugi mogu, ali nakon što dođem doma s predavanja ne mogu učiti. Pa makar ona trajala samo par sati i makar se ne digla u 6. Mogu raditi neki drugi posao, izaći vani, blejati i svašta nešto, ali biti koncentrirana za učenje ili pisanje radova - no fuckin way. I tu se javlja žešća frustracija jer koju pizdu materinu moram provesti cijeli dan na beskorisnom predavanju na kojem ću dobit jedno veliko ništa umjesto da radim nešto korisno i možda nešto i naučim.
Jebala ih bolonja.

Uglavnom, sve 5, studiraj, štaš bez faksa danas, ništa.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 21:05   #28
Ja recimo obožavam što su nam predavanja obavezna. Meni se to baš sviđa. Makar možda je to i jer prihvaćam činjenicu da bi ovakav studij bez obaveznih predavanja bio blago beskoristan. Zanimljivo mi je na predavanjima, volim što između mogu u menzu, u knjižnicu ili jednostavno s nekim sjest na kavu. Jedini minus u cijeloj toj priči je što je apsolutno nemoguće imati studentski posao tijekom akademske godine - jednostavno nemaš vremena, nemaš kad, a 90% poslodavaca i dalje očekuje da će mu studenti imat osmosatne radne dane.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 21:16   #29
Meni bi bilo OK to kaj su predavanja obavezna kad bi se profesori s istog smjera dogovorili i složili sve u dva dana. A može se. Ovak imam seminar u 8, pa rupu od 3 sata i onda predavanje vezano iz isti semianr.
Da ne spominjem da sam na jednom jednopredmetnom i jednom dvopredmetnom studiju - kaos.
Imam svaki dan po par predavanja umjesto da u dva ili tri dana odradim sve, kao na preddiplomskom.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 11:19   #30
Quote:
BBast kaže: Pogledaj post
Imam svaki dan po par predavanja umjesto da u dva ili tri dana odradim sve, kao na preddiplomskom.
Znam kako je, ja sam još na preddiplomskom i samo gledam kolege s drugih smjerova kak imaju slobodan dan-dva, uglavnom petak ili ponedjeljak, a meni se to nikada ne može poklopit. Srijedom imam pauzu od 9.30 do 15.30 -- poprilično dojadi. Ali navikneš se.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 12:20   #31
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Ja recimo obožavam što su nam predavanja obavezna. Meni se to baš sviđa. Makar možda je to i jer prihvaćam činjenicu da bi ovakav studij bez obaveznih predavanja bio blago beskoristan. Zanimljivo mi je na predavanjima, volim što između mogu u menzu, u knjižnicu ili jednostavno s nekim sjest na kavu. Jedini minus u cijeloj toj priči je što je apsolutno nemoguće imati studentski posao tijekom akademske godine - jednostavno nemaš vremena, nemaš kad, a 90% poslodavaca i dalje očekuje da će mu studenti imat osmosatne radne dane.
Meni je to bilo ok samo na prvoj godini dok je motivacija još bila postojana i dok se nije dogodio zamor materijala. Ali sad, na diplomskom...

Iako mi je daleko bolje ovako 5 dana po "malo" nego 3 dana zaredom od rane zore do navečer kao na preddiplomskom. E to je bilo jezivo. Preživljavanje više nego studiranje. Faks na dvije lokacije (bez menze), u jednom danu trčiš gore-dolje-gore bez konkretne pauze za otić na neku treću lokaciju pojest ko čovjek. I onda dođe produženi vikend i baš si pun elana za odradit jednu turu učenja, jednu pisanja seminara, jednu eseja. Khm.

Inače, može se radit i s takvim rasporedom. Većina mojih kolega radi, imaš opciju anketiranja (npr. Ipsos Puls - tu radi valjda 90% studenata , a možeš radit i samo jedan dan u tjednu), teleoperateri, turistički vodiči... Uglavnom se studenti međusobno dogovaraju za smjene kako koji dan im paše, a budimo realni, dosta njih radi i preko veze pa im radno vrijeme uopće ne predstavlja problem.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy

Zadnje uređivanje Aaya : 01.05.2017. at 13:28.
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 12:59   #32
I ja mislim da većina studenata može uklopiti nekakav poslić uz faks.
Na preddiplomskom sam radila koju smjenu preko tjedna i svaki vikend, a zadnjih godinu dana sam na drugom poslu gdje radim cca 3 smjene tjedno.

Teško je sve stići, predavanja, seminari, učenje i čitanje od kuće i posao.
Ali kad imaš motivaciju, sve se može.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 17:22   #33
Može se radit. Ja sam uz svoj faks često ukombinirao noćne smjene, al to dok su mi predavanja bila složena poslijepodne... I to je iscrpljujuće, al barem si sljedeći mjesec miran kaj se tiče financija
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 19:24   #34
Quote:
Kajika kaže: Pogledaj post
Tražila sam po internetu, ali nalazim samo stvari o bodovima i upisu, ništa o onim običnijim stvarima. Nitko od moje rodbine nije išao na fakultet pa nemam koga pitati.

Htjela bih znati kako izgleda jedan tipičan dan u životu studenta?
Primjerice, ide li se na predavanja svaki dan, osim vikenda? Koliko traju predavanja? Koliko studenata bude na predavanju? Je li to ono da profesor nešto priča uz prezentaciju, a studenti pišu bilješke. Koriste li se knjige, uopće? Mogu li se predmeti birati ili su oni odlučeni s obzirom na izbor fakulteta? Kakvi su to studentski popusti? Što sve tu ulazi? Kako izgledaju ispiti, provjere znanja? Kako izgleda prvi dan fakulteta? Mogu li se tamo naći prijatelji ili svi samo uče? Uči li se samo teorija ili se na fakultetu nešto i konkretno radi? Zašto se osobe sa završenim fakultetom smatraju toliko pametnijima? Mora li se na fakultet odmah poslije mature ili se može pauzirati?
loviš kolegice, piješ s kolegama, a za predavanja i ispite kolko vremena ostane
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 08:56   #35
Quote:
Aaya kaže: Pogledaj post
Inače, može se radit i s takvim rasporedom. Većina mojih kolega radi, imaš opciju anketiranja (npr. Ipsos Puls - tu radi valjda 90% studenata , a možeš radit i samo jedan dan u tjednu), teleoperateri, turistički vodiči... Uglavnom se studenti međusobno dogovaraju za smjene kako koji dan im paše, a budimo realni, dosta njih radi i preko veze pa im radno vrijeme uopće ne predstavlja problem.
Ja znam da ja nemrem radit uz faks jer sam cijele dane na njemu. Kad nisam sjedim doma i radim zadaće Ili na faksu radim stvari nevezane nužno za predavanja - projekti i slično. Dobro, meni je bitno održavat dobre ocjene, a uz to imat kolko-tolko nekakav društveni život i stabilan ritam spavanja, tak da mislim da bi mi još posao pokvario svu organizaciju života.

A to sam rekla jer doslovno ne poznajem nikoga sa svojeg faksa da je redovan/uspješan student i da uz to radi, osim ako je recimo apsolvent. Svi koji rade slušaju manje toga jer zaostaju koju godinu ili slično, tak da imaju 2-3 dana tjedno slobodno.

A vidiš i diplomski se svugdje razlikuju, mislim da kod nas svi na diplomskom imaju manje predavanja/provode manje vremena na faksu. Znam da neki imaju 2 slobodna dana i onda često još i treći - dakle samo dva dana imaju predavanja. Al zato ima puno posla kojeg treba sa strane raditi.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 10:11   #36
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
A to sam rekla jer doslovno ne poznajem nikoga sa svojeg faksa da je redovan/uspješan student i da uz to radi, osim ako je recimo apsolvent. Svi koji rade slušaju manje toga jer zaostaju koju godinu ili slično, tak da imaju 2-3 dana tjedno slobodno.

A vidiš i diplomski se svugdje razlikuju, mislim da kod nas svi na diplomskom imaju manje predavanja/provode manje vremena na faksu. Znam da neki imaju 2 slobodna dana i onda često još i treći - dakle samo dva dana imaju predavanja. Al zato ima puno posla kojeg treba sa strane raditi.
Ja s druge strane poznajem jako malo studenata koji ne rade uz faks. Da, treba žrtvovati vikende i eventualni društveni život, ali može se.

Meni je na diplomskom raspored puno kaotičniji nego na preddiplomskom. Na preddiplomskom sam imala predavnja 2 ili 3 dana po cijeli dan, na diplomskom sam svaki dan na faksu. Plus posao.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 12:51   #37
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
...
Uvijek nešto moraš žrtvovati. Znam određeni broj studenata koji su odlikaši, idu na sva predavanja, riješe sve u roku i preko kolokvija i uz to rade tijekom cijele godine. Ali kao što kaže BBast, većina radi nešto, bar povremeno. Sve je stvar dobre organizacije i prioriteta.
Meni to ne pada na pamet ne zato što ne mogu (jer bih mogla), nego jer mi ne pada na pamet. Želim imati tu mogućnost da vikendom binge-watcham seriju, umjesto da mi je subota radna.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 00:33   #38
Ako ima itko da studira psihologiju u bilo kojem od cetiri grada, moze li pliz opisati kako mu izgleda raspored dana? Stigne li se zivjeti normalno donekle povrh svih obaveza? I kako je to biti podstanar, a kako u domu?
MirriMazDuur is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 10:03   #39
Quote:
Aaya kaže: Pogledaj post
Meni to ne pada na pamet ne zato što ne mogu (jer bih mogla), nego jer mi ne pada na pamet. Želim imati tu mogućnost da vikendom binge-watcham seriju, umjesto da mi je subota radna.
Što je super ako si OK s tim. Ja živim i studiram u Zagrebu, ali odlučila sam živjeti s dečkom umjesto sa svojima tako da je riječ o drugim vrstama troškova. Koji su puno veći nego ranije.

Ali radim od 16. čisto da zaradim neki svoj džeparac. Prije sam trošila na neke luksuznije stvari nego danas i nisam mogla zamisliti da s 20 godina žicam mamu novce za izlazak/kino/putovanje.

A sad nemam izbora.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:54   #40
Quote:
BBast kaže: Pogledaj post
Što je super ako si OK s tim. Ja živim i studiram u Zagrebu, ali odlučila sam živjeti s dečkom umjesto sa svojima tako da je riječ o drugim vrstama troškova. Koji su puno veći nego ranije.

Ali radim od 16. čisto da zaradim neki svoj džeparac. Prije sam trošila na neke luksuznije stvari nego danas i nisam mogla zamisliti da s 20 godina žicam mamu novce za izlazak/kino/putovanje.

A sad nemam izbora.
Ovo je po meni najbolje. Počet živjet samostalno, a tako i dobiješ pravi uvid u studentski život. Za posao lako, ionako većina radi posliće za 18 kn po satu od čega si mogu eventualno kupit 2 para cipela, a za račune i hranu niko ništa.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.