Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2017., 22:08   #41
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Hasan može slobodno u bosnu pa nek dole među vehabijama i četnicima ukida praznike i glumi veliku facu na izborima koje je dobio šlepajuči se uz HDZ
Oteo mi riječ iz usta. Sram te bilo. :P
Ja bih još dodao nek mu se pridruže sljedbenici. Svima koji bi prodali Dalmaciju za svoju djedovinu u Bosni.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Old 22.06.2017., 22:19   #42
Čuj svi Bosanci muslimani, pa jel dotle došlo da ne znate više ni tko vam je susjed, sramota za jednog antifašistu.
Koincidencija, slučajnost ili nešto drugo da se Dan antifašističke borbe slavi na dan prekida fašističko-komunističkog pakta Hitler- Staljin.
Baš čudna povijesna činjenica da hrvatski komunisti tek tada postaju antifašisti.
Koliko je meni poznato antifašistički ustanak se događa puno ranije, ustankom Istrana u Labinu, koliko je meni poznato ovaj se ustanak ne veliča toliko iako je prvi u Europi.
zrimo is offline  
Old 22.06.2017., 22:50   #43
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Oteo mi riječ iz usta. Sram te bilo. :P
Ja bih još dodao nek mu se pridruže sljedbenici. Svima koji bi prodali Dalmaciju za svoju djedovinu u Bosni.
Hasan je iz istočne Hercegovine a njegovu babovinu je netko "prodao" Srbima potpisom na stvaranje Republike Srpske.
Budi siguran da bi kao i svaki političar u Bosni bio bislamah antifašist i redovno proučavao fatihe na partizanskim šehidlucima, kako je to već običaj u jednom dijelu Bosne.
Prema tome slobodno ga zadržite, imamo mi ovamo dovoljno antifašista iz domaćeg SDP-a koji stvaraju koalicije s neoustaškim HSP-om i drže slike Blaža Kraljevića i druga Tite na zidu, a u prostoriji do Pavelićeva bista
zrimo is offline  
Old 22.06.2017., 22:56   #44
Quote:
lalaporta kaže: Pogledaj post
Kakvi su komentari na Hasanovu inicijativu da se ukine današnji praznik?
Jadan je narod koji bi ukidao svoju povijest.
the edge is offline  
Old 22.06.2017., 23:36   #45
Quote:
lalaporta kaže: Pogledaj post
Kakvi su komentari na Hasanovu inicijativu da se ukine današnji praznik?
Kakav je to praznik koji u ciloj državi slavi petsto ljudi? Uključujući one po službenoj dužnosti
__________________
Sometimes you're crazy and you wonder why,
I'm such a baby 'cause Hajduk makes me cry
inćun is offline  
Old 22.06.2017., 23:46   #46
Quote:
inćun kaže: Pogledaj post
Kakav je to praznik koji u ciloj državi slavi petsto ljudi? Uključujući one po službenoj dužnosti
Meni sasvim dobar i drag praznik a onome kome smeta ja mu ne mogu a i ne želim pomoć.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 22.06.2017., 23:50   #47
Ma zanemari život i radna mjesta.
Dajte nam Ustaše i Partizane - to je smisao života ....da ne mislimo na danas i sutra...
Treba s time djecu zatrovati da bi tema mogla biti vječna, a političari i crkva za dobre novce izmišljotine, govna i bljuvotine narodu prodavali.
Slanac is offline  
Old 23.06.2017., 00:07   #48
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto se već duže vrijeme medijski pokušava odovjiti antifašizam od komunizma, to je možda istina u Americi i Francuskoj no ovdje je cijeli jedan nacionalni identitet brutalno gušen u njegovo ime cijelih 50 godina.
Jednostavno, ne možeš biti i fašist i antifašist, ne možeš biti nešto između. U jeku borbe pod idejom antifašizma činili su se zločini, ali oni su zasluga ljudi koji su iza njih stajali, kasnije odanih sustavu koji će većina osuditi.
I to je odvojenost koja jest, odvojenost ideje od promotora iste. Suštinska razlika, no s druge je strane antifašizam u Hrvatskoj usko vezan uz komunizam, no zbog toga ne smije biti šikaniran. Zašto HSS nije poveo borbu?

Danas slušam ženu sa Širokog Brijega kako je izgledalo kad su partizani osvojili mjesto. Nad skrovištem su poredali mitraljeze i strijelali sve muškarce, civile koji su ostali. Po dojavi bi ulijetali u kuće i ubijali sve s reda, 17 u jednoj noći zbog lažne prijave, u jednoj kući. Ne postoji nitko to ne bi osudio. No isto tako, antifašizam ne smije nositi taj stijeg. Osim toga, ne postoje čovječni režimi, ali ne smijemo svakom oduzimati svaku zaslugu.

Quote:
Dapače, ostatke te doktrine viđamo svakodnevno, u BiH gdje se iz dana u dan, (doduše ne brutalno već perfidno) hrvatski korpus nastoji potisnuti u ime unitarizma.
Recimo, u Jajcu se Hrvatima (a i ostalima=) nastoji osporiti pravo na učenje svoje povijesti i svog jezika, jer su eto odvojene škole taaako veliko zlo. A ono što je još tragičnije, motku im drži i hrvatski mnedijski aparat
Tu se slažem. Nema ničeg goreg od umjetne unitarnosti, lažnog jedinstva. Što fali pluralnom društvo? Čije su to vrijednosti?
Laporta is offline  
Old 23.06.2017., 00:24   #49
Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Ja se samo pitam do kada ce se slaviti mit i povijesna krivotvorina kad se odavno zna da tog dana u Brezovici nije bilo nikakvog ustanka .
https://www.youtube.com/watch?v=56nQAkfR8E8
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 23.06.2017., 00:28   #50
Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Ja se samo pitam do kada ce se slaviti mit i povijesna krivotvorina kad se odavno zna da tog dana u Brezovici nije bilo nikakvog ustanka .
Ja mislim da se namjerno stavio ovaj dan tako da se ne slavlja stvarni početak ustanka 27.7. koji se dijelio sa susjednom državom.
Mada bilo je i nekih pobuna i prije ovog dana, npr u zapadnoj slavoniji i lici su bili neki seljački odredi nakon ustaškog divljanja, slično tako i u istočnoj hercegovini...ali oni nisu slavljeni dalje od lokalne razine.
Imran is offline  
Old 23.06.2017., 00:44   #51
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
ma da nebi, prošlo je vrijeme totalitarizma
Mislit ću i govorit što ja hoću, a ne što mi netko nametne pod prijetnjom zatvora
E nećeš, jer bi mogo ostat bez imovine zbog "duševnih boli". A zadnjih dana i policija posjećuje poneke, tako da budi oprezan.

Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Tisuću puta pnovljena laž NEĆE postati istina. Ideja u startu jest bila hrvatska ali ono što je realizirano nakon 1945 nije imalo ništa s tom idejom. A budimo ni prva Juga nije baš funkcionirala.
Kako nije imalo ništa? Kontinuitet Jugoslavije od 1918., a koju su snovali Hrvati prethodnih sedamdesetak godina. Tito nit je izmislio, nit stvorio Jugoslaviju. Antifašisti je oslobodili od fašizma i još jednom spasili Hrvatsku kao ratnu gubitnicu. Bez njih dobijaš YU Kralja Petra i četnike na vlasti, cijela Hr postaje "blajburg" i ostaje bez Dalmacije, Istre, Međimurja i Baranje.

Quote:
inćun kaže: Pogledaj post
Kakav je to praznik koji u ciloj državi slavi petsto ljudi? Uključujući one po službenoj dužnosti
To ti je antifašistički praznik U državi koja sve više smrdi na U i koja opet ide prema nekom "svibnju 45."

Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Ja se samo pitam do kada ce se slaviti mit i povijesna krivotvorina kad se odavno zna da tog dana u Brezovici nije bilo nikakvog ustanka .
To se zna U nekim U jazbinama ili kvartovskim U krčmama ili U nekim kockastim U glavama?

Quote:
lalaporta kaže: Pogledaj post

Danas slušam ženu sa Širokog Brijega kako je izgledalo kad su partizani osvojili mjesto. Nad skrovištem su poredali mitraljeze i strijelali sve muškarce, civile koji su ostali. Po dojavi bi ulijetali u kuće i ubijali sve s reda, 17 u jednoj noći zbog lažne prijave, u jednoj kući. Ne postoji nitko to ne bi osudio. No isto tako, antifašizam ne smije nositi taj stijeg. Osim toga, ne postoje čovječni režimi, ali ne smijemo svakom oduzimati svaku zaslugu.
Slušaj ženu kao pristranog svjedoka, ali ....prouči malo bitku za Široki Brijeg. Tamo je bila jaka ustaška posada, svi muški civili, uključujući 22 (mislim) fratra borili su se oružjem protiv partizanskog osvajanja, pri čemu je poginulo 88 ili 82 (mislim) borca. Pobjednik se gadno osvetio. Stavi to u kontekst vremena i konkretnog događaja.
__________________
Istina o Franji Tuđmanu https://www.youtube.com/watch?v=AekZAAdw0dQ
Mc Ozy is offline  
Old 23.06.2017., 00:53   #52
Evo u Solinu izvijesni Ante će dobro upamtit ovaj praznik
http://www.solin-live.com/index.php/...ijenac-u-riku/
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Old 23.06.2017., 02:00   #53
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Antifašizam = borba protiv fašizma i nacizma.
Komunizam = političko-ekonomska ideologija kontrolirane društvene jednakosti.

Ili smatraš da su i Amerikanci komunisti?

Ljudi to često brkaju kao da je to komplicirano ko nuklearna fizika.
Vidi, nema brkanja!

Na prostoru bivše Jugoslavije - jedina snaga koja je podigla, izvela i uspješno okončala narodno oslobodilačku borbu (NOB) jest bila Komunistička partija Jugoslavije na čelu sa J.B. Titom! Dakle , da iz tog bitnog razloga je u nas Komunizam = Antifašizam nedjeljiv. Naravno da je s vrmenom,kako se taj pokret širio , u partizane prešlo ili im pristupilo i mnoštvo simpatizera ili članova ranije Mačekovovg HSS-a ,ali i ljudi koji nisu bili članovi KPJ tada niti ih je ona previše zanimala.

Netko je odlično napisao , ne postoje "komunistički zločini" kao što ne postoje "kršćanski zločini" (ili je Papa i danas po zapovjednoj odgovornosti odgovoran za sve zločine u "križarskim ratovima"? Ili spaljivanje "vještica" , znanstvenika i sl. u doba "inkvizicije" i suđenja na crkvenim vjerskim sudovima?!? Svirepe bratoubilačke ratove između katolika i protestanata u srednjem vijeku da ne spominjemo! ).

Da se vratimo na temu - ono što bi trebalo biti poznato, a često nije :

- kada je Hitler napao Kr. Jugoslaviju 6.4.41. došlo je do brzog i totalnog raspada Kraljevine Jugoslavije i njene vojske ( moj djed se recimo baš tih dana našao u vojsci u kasarni u Kninu pa mi je relativno više znano kako je to tamo tada izgledalo). Doduše , neke postrojbe te kraljevske jugo vojske se nisu odmah predale i nastavile su više manje borbu dalje,tu mislim na četnike generala Draže Mihajlovića npr. koji se bio povukao na Ravnu Goru. Međutim, njihovi pak motivi su bili orijentirani sasvim drugačije, nego recimo oni kod komunista na čelu sa Titom ( a otud i "zbrka" kod Saveznika - u smislu kome u biti vojno pomoći, tko je pravi "antifašista" na prostoru bivše Juge - to je trajalo sve tamo do 1943. dok Ameri i Britanci nisu dobili pouzdane izvještaje sa terena od svojih "misija".Dotad su pomagali jedne i druge. ).
Dakle, s vremnom se stvar iskristalizirala tko je na strani fašista, a tko stvarno antifašista na tom području.

Glede "Ustaša". Ustaše su pak imale svoje začetke u godinama još prije drugog svje. rata - tj .tamo još početkom 1930.ih ili kraja 20.ih. čisto kao politička opcija tadašnje Hrvatske stranke prava, a koja se politički borila protiv diktature dinastije Karađorđevića u tadašnjoj KJ. Dakle, u početku je njihova borba bila sasvim politička dok nisu zabranjeni u Kr. Ju. ( kao i KPJ uostalom ). Zatim su Pavelić i ekipa prebjegli u Italiju ,a u kojoj je več Musolini i fašiti debelo tada vladao. E tada ustaše - uz logističku pomoć talijanskih fašista postaju u biti - eksponent buduće fašističke Italije prema područjima Kr.Jugosalvije od interesa fašista ( Dalmacija, Gorski Kotar, pa i Hercegovina dijelom - Istra je več bila pod Talijanima).

Dakle , rekli bi danas - ustaše su bile tzv. "proxy- ratni operator" talijanskih fašista. Jednostavno je Musolini prepoznao da tako kažemo, njihov potencijal - a u smislu naravno ostvarivanja vlastitog cilja! Tako da je Pavelić šatro "sklopio pakt" sa Musolinijem po kojem on Italiji "prepušta" praktički Dalmaciju, G.Kotar ( Talijanski garnizoni su bili sve do Karlovca! ) , Istru da ne govorimo. Još nebuloznije je da se priznaje tim "ugovorom" nekakvog talijanskog grofa - ridikula za hrvatskog kralja! ( kao nasljednik dinastije kr. Tomislava ). I to su dakle Pavelić i ustaše prihvatile! Ustaše su dobile time obećanu zaštitu Musolinija i fašista,tj. naoružanje i logistiku. Najprije su počeli ( još tamo sredinom 1930.) sa manjim diverzijama i terorističkim akcijama uperenim protiv Kr. Jugoslavije - a što je kulminiralo kad su upucali kralja Aleksandra Karađorđevića u Marseille-u 1934. za posjete istog Francuskoj.

Ostatak te priče znamo - 6.4. 41. napad sila Osovina na Kr. Ju , 10.4. je instalirana marionetska Pavelićeva vlast u ZG naravno logistički i vojno poduprijeta ponajprije od strane Musolinija i njegovih fašista, ali jasno u koordinaciji sa nacistima ( Hitleru se ovaj scenarij savršeno uklapao u njegovu shemu - podijeli pa lakše vladaj osvojenim ).

Apsolutno da je za dio običnih građana u tadašnjoj Hrvatskoj (Banovini Hr.), seljaka , radnika dakle ljudi koji nisu znali u početku pozadinu priče i tko stoji iza Pavelića i kakve je paktove ovaj sklopio sa fašistima ranije - taj 10.4. izgledao kao da se sada stvara doista neka "nezavisna" i "samostalna" hrvatska država i to nakon stoljeća pod tuđom vlašću i priča iz bajki o hr. kraljevstvu.

Dio ljudi je ostao toga uvjerenja (a vidimo i danas neki čak!) , no ipak dobar dio je vrlo brzo shvatio o čemu je tu u biti riječ. A najveći dio je shvatio 1943. po kapitulaciji Italije i paralelno sa time snažnijeg jačanja partizanskog pokreta ,tj. tada je bilo jasnije več kako će stvar izgledno završiti.

NDH je vrlo brzo uvela "rasne zakone", tj. po uzoru na naciste i fašiste počela sa progonom Židova, pa Srba, no recimo ako ste bili i Slovenac , ili slovenskog podrijetla - u Pavelićevoj NDH morali ste ostaviti doslovno sve i kupiti se za Sloveniju - koja je isto u biti njemački protektorat tada. A nije bilo ni isto gdje stanujete tada u NDH. U mojoj porodici recimo - govorim okolica Dubrovnika, talijanski fašisti su par članova šire obitelji, lažno optuženih za simpatiziranje komunista , likvidirali na način da su im vezali kamenje oko vrata i bacili ih u more (utopili). Ako ste pak bili u okolici Karlovca /D.Resa - tada e tu su fašisti Talijani bili malo "uljuđeniji" s obzirom da su več bili vojno "manjina" ( ustaški garnizon i njemački u Karlovcu).

A što bi se dogodilo da nije bilo KPJ na čelu sa Titom te hrvatskih partizana - dakle onih 5 od 11 korpusa NOVJ na teritoriju Hrvatske !? Konferencija na Jalti početkom 1945. između ostalih odluka/zaključaka jasno potvrđuje da nikakve kvislinške države NEĆE biti priznate niti granice koje su odredili nacisti, fašisti i imperijalni Japan u Aziji po okončanju rata! Dakle, NDH bi bila izbirisana ovako ili onako. Ono što bi se vrlo vjerojatno dogodilo je to da bi se vratila dinastija Karađorđevića , tj. Kr.Jugoslavija bi bila vraćena u granicama od ranija ali sa potpunom dominacijom srpskog naroda ( svi Hrvati bi zauvijek bili stigmatizirani kao fašistički sluge i svirepo asimilirani u srpsku kraljevinu ili protjerani tj. broj raznih "jama" i "Blajburga" bi bio još veči ). Gen. Draža Mihajlović i njegovi četnici bi bili proglašeni heojima i borcima protiv nacista i fašista. Istra i Kvarner, te moguće dio otoka bi bio ostao u novoj poslijeratnoj Italiji!

Glede teza o nekom "presvlaćenju" uniforma četnici = paritzani krajem rata , što je omiljen argument raznih desničara i ridikula, toga je bilo - ALI -
NE zaboravimo - velik broj hrvatskih domobrana je također nakon 1943. "prešao u partizane", pa čak i nešto ustaša več na kraju rata ! Negdje 1944. je bio zadnji "poziv" GŠ NOVJ SVIMA da prijeđu u partizane BEZ posljedica - tj . bili bi amnestirani. Kao primjer 1945. u završnim borbama imali ste u RZ NOVJ i tzv. "ustaške eskadrile" tj. od zaj..bancije tako nazvane s obzirom na veliki broj avijatičara dotad ZNDH a koji su tih zadnjih godina prešli partizanima i nastavili borbu pod crvenom zvijezdom.

Na kraju ovog dužeg posta - po završetku vojnih operacija na tlu Jugoslavije, naravno i nažalost , bilo je razni odmazda i osveta nad "poraženima". Pripadnici sovjetske Crvene Armije su tako silovali i često ubijala po Srijemu i Banatu, Baranji, makar se radilo o srpskom življu tamo. U mnogim mjestima su oni za koje se samo i sumnjalo da su kolaborirali sa nacistima/fašistima i njihovim domaćim kopijama - platili glavom po kratkom postupku. Često su to bili činovi osobne osvete nikakve pisane naredbe od Tita ili usmene - opet jedan pr. iz moje obitelji gdje su moga pradjeda ubili 45. po oslobođenju mjesta zbog sumnje u kolaboraciju sa usatašama. No radilo se o osobnoj osveti nekih osoba. Na žalost rat i revolucije uvijek nose i taj neljudski dio sa sobom.Toga je bilo i u ovim "našim" ratovima na žalost. A isto se događalo po oslobođenju Francuske, u poraženoj nacističkoj Njemačkoj i drugdje 1945. Sa današnjeg stanoviša i moralnih,pravnih načela, mogli bi tako skoro svakog američkog, britanskog , sovjetskog generala suditi po "zap. odgovornosti " i nazvati "zločnincem". Naravno da nije tako jednostavno ni "crno bijelo". Pa u svezi toga nije ni sa Titom i partizanima.

I Tuđman i Bobetko i Špegelj i Nazor i IG Kovačić i Ivan Supek i mnogi mnogi dr. Hrvati su bili partizani i dio NOB-a. Jedino zahvaljujući Titovim tenkovima pred Trstom 1945. imamo danas Istru i Kvarner u Hrvatskoj. Imamo RH u granicama u kojima je. I imamo to da se ne moramo sramiti kao narod ,cjelina, stigmatiziran zločinom suludih pojedinaca i grupa a naspram drugih sugrađana u tom povijesnom periodu.Jasenovac je strašna mrlja u našoj povjesti ALI nisu svi Hrvati = Jasenovac. Time je veća vrijednosti i Tita i partizana i ZAVNOH-a.

Kao klinac sam npr. često bio kod strica u Njemačkoj i imam par frendova Nijemaca koji pri ovakvim temama osjećaju nelagodu - jedan od njih mi jednom priznao: znaš dao bih sve da mi je djed bio u nekom pokretu otpora u Njemačkoj tih dana. Ovako izbjegava kao unuk uopće dolaziti k njemu pošto još uvijek taj njegov djed ima neki prsten a koji je dobio kao pripadnik neke SS jedinice u ratu. Eto, tako mi reče taj mladi Nijemac sasvim jasnog rezona i svjestan zla kojeg je i njegov djed očito bio dio.
Ja pak kao i mnogi Hrvati se ne moram toga sramiti jel na kraju ,te 1945. izašli smo sa ostalim južnoslavenskim narodima kao pobjednici tj. osloboditelji svoje zemlje. Zato se ne radi o tome hoće li se ili ne slaviti 22.6. ili neki trg/ulica nositi Titovo ime - radi se o vrlo bitnom principu! I tu ne smije biti dilema. Edukacija i samo edukacija je rješenje!
__________________
Ora et labora!

Zadnje uređivanje bonaventuraduda : 23.06.2017. at 02:46.
bonaventuraduda is offline  
Old 23.06.2017., 03:12   #54
Ovaj vaš datum 22.06. jako znakovito ukazuje na problem antifašizma ovih prostora. Konkretno Hrvatske. A u Sloveniji je sličan praznik dan OF 27.04. ( OF znaći oslobodilačka fronta, a faktum je bio, da su dotićni ljudi u Vidmarovoj vili tada tobožnje proglasili Antiimperialističnu frontu, pa joj kasnije promijenili ime).

22.06. Dakle dan kad je Hitler iznenada krenuo sa napadom na Sovjetski savez i kad su komunisti svugdje isto dosta iznenada trebali odlučiti, da krenu u oružanu borbu protiv Hitlera. Za Staljina, za Sovjetski savez i druge buduće sovjetske republike. A prije su bili isti ovi antifašisti lojalni sporazumu između Ribbentropa i Molotova ( onog zbog kojeg je SS izvšio agresiju na Poljsku i Finsku). Još za ilustraciju na tu temu: praznik 1. maj 1941 su u Trbovlju nacistićki okupatori i lokalni komunisti slavili zajedno. A mladi Stane Dolanc ( u neko vrijeme mnogo kasnije, kad je Tita napuštalo zdravlje, možda najjaća figura jugoslovenskog komunističkog režima) je nešto kasnije ušao u Hitlerjugend.

Fašizam i svu težinu njegove represije su naši narodi na onoj strani rapalske granice, sigurno primorski Slovenci, a mislim da i Hrvati, osjećali davno prije 1941e. Mnogi su davno prije 22.06.41. bili uvjereni antifašisti i tako i postupali, ne samo trpjeli krivice i proganjanje. Najodlučnija prva antifasistička organizacija unutar slovenstva je bila Tigr ( Trst-Istra-Gorica), njezini ljudi su čak osuđivani na smrt i streljani ( dokazano je, da su kod Musolinijeve posjete Kobarida tigrovci na njega i planirali atentat, koji nije uspio, jer pripremljeni atentator nije htio, da strada u blizini prisutna lokalna djeca), a na više pacifističnim pozicijama se tada ilegalno organiziraju i slovenski svečeniki u odbrani naroda, njegovog jezika i kulture.

Do krajno lijevičarskog i komunističkog antifašizma ja dakle imam velike rezerve. Ne samo, da su si u prošlosti totalno uzurpirali zastavu antifašizma i to poslije epizode kolaboracije sa najstrašnijim režimom unutar fašističkih ( njemačkim nacionalsocializmom). Problem je i to, da oni često do dana današnjeg čak izmišljaju fašizme ili pak nacionalizme, populizme i desničarstvo odmah proglašaju fašizmom i crtaju u najmračnijim bojama, da bi sebi priborili što veći dio vlasti i sa lijevičarskih pozicija vodili sustavnu represiju prema drugčije mislečima.

Tu je netko spominjao Alojzija Stepinca i odmah je došlo do polemičnih stavova. Ali ipak: on je za mene uvjerljiviji antifašist od komunista ovih prostora. Antifašist i u približno istoj mjeri i antikomunist. Kao npr. i Karol Wojtyla.
kranjski janez is offline  
Old 23.06.2017., 05:04   #55
Quote:
inćun kaže: Pogledaj post
Kakav je to praznik koji u ciloj državi slavi petsto ljudi? Uključujući one po službenoj dužnosti
Nešto kao Dan Državnosti 30.Svibnja
Što je porazno i slikovito s obzirom da je od tog "epohalnog" dana prošlo manje od 30 godina. A i od tih 500 što slave, pola ih ne zna točno što slave ni koliko je godina prošlo (mnogi od njih uvjereni da se radi o 30.05.1991.)
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 23.06.2017. at 05:39.
Halo Effect is offline  
Old 23.06.2017., 07:28   #56
Bonaventuraduda, svaka cast na detaljnom osvrtu

Da, to je to.
Sve si napisao i objasnio pun kontekst.

Ove koji bi zabranjivali taj praznik ili umanjivali vaznost oslobodjenja od fasizma pozivam nek odu malo do mora, evo ja sam bas u Rovinju gdje slave taj praznik jer on predstavlja oslobodjenje od Talijana i ustasa koji su ubijali Hrvate od jutra do mraka po cijeloj Istri.
Ono sto ljudi ocito zaboravljaju je da je zahvaljujuci upravo Titu i komunstickom pokretu Hrvatska ne samo izasla iz rata kao pobjednica nego kao republika.
Cinjenica da je bas Tito javno govorio da je Jugoslavija stvorena na nacelu ravnopravnosti svih naroda da bi se sprijecio citiram " velikosrpski hegemonizam koji je sluzio ugnjetavanju drugih naroda".
Da ,znam...sok i nevjerica, Tito spominje velikosrpski hegemonizam.
Antifasisticki i komunisticki pokret je bio izraz volje velike vecine hrvatskog naroda, da se ne bi lagali.
Mit o nekakvoj vecinskoj potpori i "vjekovnoj teznji" Hrvata za Ndh je samo mit.
Hrvatski narod nikad nije tezio imati fasisticku drzavu.
Upravo suprotno, vrlo brzo ju je rasturio.
One koji stalno spominju Orjunu npr. bih uputio da provjere otkud je Orjuna i tko su joj bili clanovi da i taj mit razbijemo.
Praznik i njegov datum kao takvi su nebitni, bitna je istina.
A istina je da je put do samostalne drzave dug i tezak, traje stoljecima, a antifasisticka borba koju je vodio Tito je bila jedna od najbitnijih stepenica u ostvarivanju danasnje samostalne drzave Hrvatske.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Old 23.06.2017., 07:32   #57
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Vidi, nema brkanja!

Na prostoru bivše Jugoslavije - jedina snaga koja je podigla, izvela i uspješno okončala narodno oslobodilačku borbu (NOB) jest bila Komunistička partija Jugoslavije na čelu sa J.B. Titom! Dakle , da iz tog bitnog razloga je u nas Komunizam = Antifašizam nedjeljiv. Naravno da je s vrmenom,kako se taj pokret širio , u partizane prešlo ili im pristupilo i mnoštvo simpatizera ili članova ranije Mačekovovg HSS-a ,ali i ljudi koji nisu bili članovi KPJ tada niti ih je ona previše zanimala.

Netko je odlično napisao , ne postoje "komunistički zločini" kao što ne postoje "kršćanski zločini" (ili je Papa i danas po zapovjednoj odgovornosti odgovoran za sve zločine u "križarskim ratovima"? Ili spaljivanje "vještica" , znanstvenika i sl. u doba "inkvizicije" i suđenja na crkvenim vjerskim sudovima?!? Svirepe bratoubilačke ratove između katolika i protestanata u srednjem vijeku da ne spominjemo! ).

Da se vratimo na temu - ono što bi trebalo biti poznato, a često nije :

- kada je Hitler napao Kr. Jugoslaviju 6.4.41. došlo je do brzog i totalnog raspada Kraljevine Jugoslavije i njene vojske ( moj djed se recimo baš tih dana našao u vojsci u kasarni u Kninu pa mi je relativno više znano kako je to tamo tada izgledalo). Doduše , neke postrojbe te kraljevske jugo vojske se nisu odmah predale i nastavile su više manje borbu dalje,tu mislim na četnike generala Draže Mihajlovića npr. koji se bio povukao na Ravnu Goru. Međutim, njihovi pak motivi su bili orijentirani sasvim drugačije, nego recimo oni kod komunista na čelu sa Titom ( a otud i "zbrka" kod Saveznika - u smislu kome u biti vojno pomoći, tko je pravi "antifašista" na prostoru bivše Juge - to je trajalo sve tamo do 1943. dok Ameri i Britanci nisu dobili pouzdane izvještaje sa terena od svojih "misija".Dotad su pomagali jedne i druge. ).
Dakle, s vremnom se stvar iskristalizirala tko je na strani fašista, a tko stvarno antifašista na tom području.

Glede "Ustaša". Ustaše su pak imale svoje začetke u godinama još prije drugog svje. rata - tj .tamo još početkom 1930.ih ili kraja 20.ih. čisto kao politička opcija tadašnje Hrvatske stranke prava, a koja se politički borila protiv diktature dinastije Karađorđevića u tadašnjoj KJ. Dakle, u početku je njihova borba bila sasvim politička dok nisu zabranjeni u Kr. Ju. ( kao i KPJ uostalom ). Zatim su Pavelić i ekipa prebjegli u Italiju ,a u kojoj je več Musolini i fašiti debelo tada vladao. E tada ustaše - uz logističku pomoć talijanskih fašista postaju u biti - eksponent buduće fašističke Italije prema područjima Kr.Jugosalvije od interesa fašista ( Dalmacija, Gorski Kotar, pa i Hercegovina dijelom - Istra je več bila pod Talijanima).

Dakle , rekli bi danas - ustaše su bile tzv. "proxy- ratni operator" talijanskih fašista. Jednostavno je Musolini prepoznao da tako kažemo, njihov potencijal - a u smislu naravno ostvarivanja vlastitog cilja! Tako da je Pavelić šatro "sklopio pakt" sa Musolinijem po kojem on Italiji "prepušta" praktički Dalmaciju, G.Kotar ( Talijanski garnizoni su bili sve do Karlovca! ) , Istru da ne govorimo. Još nebuloznije je da se priznaje tim "ugovorom" nekakvog talijanskog grofa - ridikula za hrvatskog kralja! ( kao nasljednik dinastije kr. Tomislava ). I to su dakle Pavelić i ustaše prihvatile! Ustaše su dobile time obećanu zaštitu Musolinija i fašista,tj. naoružanje i logistiku. Najprije su počeli ( još tamo sredinom 1930.) sa manjim diverzijama i terorističkim akcijama uperenim protiv Kr. Jugoslavije - a što je kulminiralo kad su upucali kralja Aleksandra Karađorđevića u Marseille-u 1934. za posjete istog Francuskoj.

Ostatak te priče znamo - 6.4. 41. napad sila Osovina na Kr. Ju , 10.4. je instalirana marionetska Pavelićeva vlast u ZG naravno logistički i vojno poduprijeta ponajprije od strane Musolinija i njegovih fašista, ali jasno u koordinaciji sa nacistima ( Hitleru se ovaj scenarij savršeno uklapao u njegovu shemu - podijeli pa lakše vladaj osvojenim ).

Apsolutno da je za dio običnih građana u tadašnjoj Hrvatskoj (Banovini Hr.), seljaka , radnika dakle ljudi koji nisu znali u početku pozadinu priče i tko stoji iza Pavelića i kakve je paktove ovaj sklopio sa fašistima ranije - taj 10.4. izgledao kao da se sada stvara doista neka "nezavisna" i "samostalna" hrvatska država i to nakon stoljeća pod tuđom vlašću i priča iz bajki o hr. kraljevstvu.

Dio ljudi je ostao toga uvjerenja (a vidimo i danas neki čak!) , no ipak dobar dio je vrlo brzo shvatio o čemu je tu u biti riječ. A najveći dio je shvatio 1943. po kapitulaciji Italije i paralelno sa time snažnijeg jačanja partizanskog pokreta ,tj. tada je bilo jasnije več kako će stvar izgledno završiti.

NDH je vrlo brzo uvela "rasne zakone", tj. po uzoru na naciste i fašiste počela sa progonom Židova, pa Srba, no recimo ako ste bili i Slovenac , ili slovenskog podrijetla - u Pavelićevoj NDH morali ste ostaviti doslovno sve i kupiti se za Sloveniju - koja je isto u biti njemački protektorat tada. A nije bilo ni isto gdje stanujete tada u NDH. U mojoj porodici recimo - govorim okolica Dubrovnika, talijanski fašisti su par članova šire obitelji, lažno optuženih za simpatiziranje komunista , likvidirali na način da su im vezali kamenje oko vrata i bacili ih u more (utopili). Ako ste pak bili u okolici Karlovca /D.Resa - tada e tu su fašisti Talijani bili malo "uljuđeniji" s obzirom da su več bili vojno "manjina" ( ustaški garnizon i njemački u Karlovcu).

A što bi se dogodilo da nije bilo KPJ na čelu sa Titom te hrvatskih partizana - dakle onih 5 od 11 korpusa NOVJ na teritoriju Hrvatske !? Konferencija na Jalti početkom 1945. između ostalih odluka/zaključaka jasno potvrđuje da nikakve kvislinške države NEĆE biti priznate niti granice koje su odredili nacisti, fašisti i imperijalni Japan u Aziji po okončanju rata! Dakle, NDH bi bila izbirisana ovako ili onako. Ono što bi se vrlo vjerojatno dogodilo je to da bi se vratila dinastija Karađorđevića , tj. Kr.Jugoslavija bi bila vraćena u granicama od ranija ali sa potpunom dominacijom srpskog naroda ( svi Hrvati bi zauvijek bili stigmatizirani kao fašistički sluge i svirepo asimilirani u srpsku kraljevinu ili protjerani tj. broj raznih "jama" i "Blajburga" bi bio još veči ). Gen. Draža Mihajlović i njegovi četnici bi bili proglašeni heojima i borcima protiv nacista i fašista. Istra i Kvarner, te moguće dio otoka bi bio ostao u novoj poslijeratnoj Italiji!

Glede teza o nekom "presvlaćenju" uniforma četnici = paritzani krajem rata , što je omiljen argument raznih desničara i ridikula, toga je bilo - ALI -
NE zaboravimo - velik broj hrvatskih domobrana je također nakon 1943. "prešao u partizane", pa čak i nešto ustaša več na kraju rata ! Negdje 1944. je bio zadnji "poziv" GŠ NOVJ SVIMA da prijeđu u partizane BEZ posljedica - tj . bili bi amnestirani. Kao primjer 1945. u završnim borbama imali ste u RZ NOVJ i tzv. "ustaške eskadrile" tj. od zaj..bancije tako nazvane s obzirom na veliki broj avijatičara dotad ZNDH a koji su tih zadnjih godina prešli partizanima i nastavili borbu pod crvenom zvijezdom.

Na kraju ovog dužeg posta - po završetku vojnih operacija na tlu Jugoslavije, naravno i nažalost , bilo je razni odmazda i osveta nad "poraženima". Pripadnici sovjetske Crvene Armije su tako silovali i često ubijala po Srijemu i Banatu, Baranji, makar se radilo o srpskom življu tamo. U mnogim mjestima su oni za koje se samo i sumnjalo da su kolaborirali sa nacistima/fašistima i njihovim domaćim kopijama - platili glavom po kratkom postupku. Često su to bili činovi osobne osvete nikakve pisane naredbe od Tita ili usmene - opet jedan pr. iz moje obitelji gdje su moga pradjeda ubili 45. po oslobođenju mjesta zbog sumnje u kolaboraciju sa usatašama. No radilo se o osobnoj osveti nekih osoba. Na žalost rat i revolucije uvijek nose i taj neljudski dio sa sobom.Toga je bilo i u ovim "našim" ratovima na žalost. A isto se događalo po oslobođenju Francuske, u poraženoj nacističkoj Njemačkoj i drugdje 1945. Sa današnjeg stanoviša i moralnih,pravnih načela, mogli bi tako skoro svakog američkog, britanskog , sovjetskog generala suditi po "zap. odgovornosti " i nazvati "zločnincem". Naravno da nije tako jednostavno ni "crno bijelo". Pa u svezi toga nije ni sa Titom i partizanima.

I Tuđman i Bobetko i Špegelj i Nazor i IG Kovačić i Ivan Supek i mnogi mnogi dr. Hrvati su bili partizani i dio NOB-a. Jedino zahvaljujući Titovim tenkovima pred Trstom 1945. imamo danas Istru i Kvarner u Hrvatskoj. Imamo RH u granicama u kojima je. I imamo to da se ne moramo sramiti kao narod ,cjelina, stigmatiziran zločinom suludih pojedinaca i grupa a naspram drugih sugrađana u tom povijesnom periodu.Jasenovac je strašna mrlja u našoj povjesti ALI nisu svi Hrvati = Jasenovac. Time je veća vrijednosti i Tita i partizana i ZAVNOH-a.

Kao klinac sam npr. često bio kod strica u Njemačkoj i imam par frendova Nijemaca koji pri ovakvim temama osjećaju nelagodu - jedan od njih mi jednom priznao: znaš dao bih sve da mi je djed bio u nekom pokretu otpora u Njemačkoj tih dana. Ovako izbjegava kao unuk uopće dolaziti k njemu pošto još uvijek taj njegov djed ima neki prsten a koji je dobio kao pripadnik neke SS jedinice u ratu. Eto, tako mi reče taj mladi Nijemac sasvim jasnog rezona i svjestan zla kojeg je i njegov djed očito bio dio.
Ja pak kao i mnogi Hrvati se ne moram toga sramiti jel na kraju ,te 1945. izašli smo sa ostalim južnoslavenskim narodima kao pobjednici tj. osloboditelji svoje zemlje. Zato se ne radi o tome hoće li se ili ne slaviti 22.6. ili neki trg/ulica nositi Titovo ime - radi se o vrlo bitnom principu! I tu ne smije biti dilema. Edukacija i samo edukacija je rješenje!


No doubt, najbolji upis na temi.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Old 23.06.2017., 07:59   #58
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Old 23.06.2017., 08:54   #59
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Vidi, nema brkanja!

...
Ovo je otprilike mainstream razmišljanje i svi fakti izrečeni u njemu su istiniti: Pavelić je bio nesumnjivo strani agent i zločinac, a bez NOVJ pod Titom najvjerojatnije ne bi vratili Dalmaciju i Istru. Vidim da se javio i jedan Slovenac, pa da dodam da je Tito dodao Sloveniji i more i skoro trećinu teritorija.

Međutim, zanima me ovaj termin "antifašizam" i to ovo "anti". Najveći i najučinkovitiji antifašisti su bili Amerikanci. Ne znam jesu li oni toliko isticali taj termin antifašizam? I nije bitno protiv koga se boriš, nego za što se boriš nakon pobjede. Jučer smo gledali film "Car" i svjedočili kako su Ameri stigavši u Japan, poštedjeli carsku instituciju i pitali cara: "Kako nam možete pomoći da dignemo Japan na noge?" Osudili su desetak njihovih zločinaca i omogućili da Japan postane jedna od najjačih industrijskih sila. Isto su napravili i sa Njemačkom: osudili desetak zločinaca i podigli Njemačku za koju vidimo što je sad u Europi.
Tito je imao isti izbor kao i Ameri. Nije osudio desetak ustaških zločinaca nego se odlučio za neselektivno i masovno istrebljivanje svojih protivnika, iako je te protivnike (ne mislim na ustaške glavešine, nego na sljedbenike), bilo lakše urazumiti nego japanske fanatike.

Sve u svemu, Tito je za mene ipak pozitivna ličnost, prije svega radi Istre i Dalmacije, ali ne treba skrivati njegove mrlje. Svaki "anti", i "antifažizam" i "antikomunizam", u našem današnjem vremenu nije ništa drugo nego poziv za istrebljivanje svojih suparnika.
Danas je u Jutarnjem bio natpis sa prosvjeda antifašista: "Vratite Istru i Dalmaciju Italiji". Tko bi im to trebao vratiti? Pa fašisti, tko drugi.

Zadnje uređivanje vitorog : 23.06.2017. at 09:04.
vitorog is offline  
Old 23.06.2017., 09:01   #60
Quote:
vitorog kaže: Pogledaj post
Ovo je otprilike mainstream razmišljanje i svi fakti izrečeni u njemu su istiniti: Pavelić je bio nesumnjivo strani agent i zločinac, a bez NOVJ pod Titom najvjerojatnije ne bi vratili Dalmaciju i Istru. Vidim da se javio i jedan Slovenac, pa da dodam da je Tito dodao Sloveniji i more i skoro trećinu teritorija.

Međutim, zanima me ovaj termin "antifašizam" i to ovo "anti". Najveći i najučinkovitiji antifašisti su bili Amerikanci. Ne znam jesu li oni uopće koristili termin antifašizam? I nije bitno protiv koga se boriš, nego za što se boriš nakon pobjede. Jučer smo gledali film "Car" i svjedočili kako su Ameri stigavši u Japan, poštedjeli carsku instituciju i pitali cara: "Kako nam možete pomoći da dignemo Japan na noge?" Osudili su desetak njihovih zločinaca i omogućili da Japan postane jedna od najjačih industrijskih sila. Isto su napravili i sa Njemačkom: osudili desetak zločinaca i podigli Njemačku za koju vidimo što je sad u Europi.
Tito je imao isti izbor kao i Ameri. Nije osudio desetak ustaških zločinaca nego se odlučio za neselektivno istrebljivanje svojih protivnika, iako je te protivnike (ne mislim na ustaške glavešine, nego na sljedbenike), bilo lakše urazumiti nego japanske fanatike.

Sve u svemu, Tito je za mene ipak pozitivna ličnost, prije svega radi Istre i Dalmacije, ali ne treba skrivati njegove mrlje. Svaki "anti", i "antifažizam" i "antikomunizam", u našem današnjem vremenu nije ništa drugo nego poziv za istrebljivanje svojih suparnika.
Danas je u Jutarnjem bio natpis sa prosvjeda antifašista: "Vratite Istru i Dalmaciju Italiji". Tko bi im to trebao vratiti? Pa fašisti, tko drugi.

Znaš li ti koliko su Amerikanci u bombardiranjima ubili japanskih civila? Jesi li čuo za Hiroshimu i Nagasaki?

Znaš li da su Saveznici namjerno pobili stotine tisuća njemačkih civila? Znaš li da su Saveznici izvršili etničko čišćenje milijuna Nijemaca u poraću? Jesu li to ratni zločini? Jesu. Znači li to pak da možemo staviti znak jednakosti između ideologija koje su za njih odgovorne?

Obje su totalitarne, ali nacizam (ustaštvo) je iskonsko, esencijalno Zlo. Komunizam nije. I tu prestaje svaka sličnost. I izjednačavati ih je sumrak uma. Ili pak ustašluk. Prikriveni. Ali, onda treba priznati, a ne se kao pičkica skrivati. Što bi reko Rojs, treba biti muško i priznati. Jebiga, ustaša sam. Ne ti, ali mnogi se tako skrivaju iza "izjednačavanja svih totalitarizama."
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.