Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Plava šapa (Udomljavanje)

Plava šapa (Udomljavanje) Udomljavanje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2014., 17:13   #61
udomila sam kujicu staru 8 godina preko udruge, ali ne preko noći. Obzirom da sam već imala psa, prošli smo period privikavanja i tek nakon toga sam ju preuzela. Malena je bila jako istraumatizirana i trebalo joj je dosta vremena da se opusti. Potpisala sam ugovor i bili su kod mene doma nakon nekog vremena, ali to nije bila "kontrola", već prijateljski posjet i već planiram sljedeći. To su stvarno dragi ljudi i sada, moji prijatelji. Ni sekunde nisam požalila. I mi smo bili kod njih doma i za udrugu sam uvijek dostupna, ako je frka, pa treba nešto nekamo prevesti, a oni ne mogu, ma ljudi su sjajni!
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 17:56   #62
Bas tako , kontakt sa udrugom i volonterima koji su spasili moje curke su uvjek sretni kada im se javim sa novim sličicama i vide kako uživamo skupa! Svaka im čast na trudu, treba razumjeti da su im životinje prirasle srcu i da za njih brinu.
__________________
Dali vjerujete ljudima koji ne vole životinje?

PROTIV
mala khala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 16:42   #63
Iz osobnog, dugogodišnjeg iskustva privremenog udomitelja i kao osoba s više od stotinu udomljenja, mogu samo reći - onaj tko niš ne skriva i tko je pošten, otvoren i iskren u svojoj namjeri udomljavanja, potpisat će ugovor bez da trepne. Isto tako mu neće smetati nikakva kontrola uvjeta. I tu se nema više kaj za dodati.

Ne podržavam muljanje niti s jedne strane - i Udruga treba raditi transparentno i biti poštena i fer u komunikaciji s potencijalnim udomiteljem. Šetat osobu na drugi kraj grada i onda se predomisliti svakako nije u redu. Svega dva puta mi se dogodilo da sam potencijalne udomitelje koji su došli po životinju, nakon pristojnog telefonskog dogovora i razgovora, glatko otpravila nazad (a stanujem podosta van grada) jer se na licu mjesta vidjelo da su jedno govorili na telefon a u stvarnosti je ispalo drugačije, ali to je tako. Ne može se sve prek telefona ni riješiti. No, ja nikada ne obećam čovjeku da će otići kući sa životinjom nego kažem da dođu kako bismo se upoznali, popričali i kako bih vidjela njegovu/njezinu interakciju sa psom/macom - jer, i to mi je važno vidjeti kako sama životinja reagira na čovjeka, potencijalnog udomitelja. Ako nisam zadovoljna reakcijom, no deal.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 20:33   #64
Slažem se s gore navedenim. Uostalom ako netko nije zadovoljan s uvjetima udomljavanja neka pokupi neku životinju s ceste. Ima ih ionako na svakom koraku.

Ja dobrovoljno pozivam udrugu preko koje sam udomila mačku da dođe k nama na kavu. Da vide kako im se štićenik skriva ispod deke na krevetu kad netko dođe u goste.
feki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 09:51   #65
Quote:
feki kaže: Pogledaj post
Slažem se s gore navedenim. Uostalom ako netko nije zadovoljan s uvjetima udomljavanja neka pokupi neku životinju s ceste. Ima ih ionako na svakom koraku.
Upravo tako. Ali ne - oni bi cijepljenu, zdravu, očišćenu i kastriranu životinju bez ikakve odgovornosti ni obveze. Svatko tko je ikada primio u svoj dom životinju s ceste, zna koliko je posla, njege, ljubavi, vremena, truda, rada i novca potrebno da se životinja dovede u red. I onda još ne smijem ni pitati za nju? Ma dajte me najte.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 12:32   #66
Quote:
.... oni bi cijepljenu, zdravu, očišćenu i kastriranu životinju bez ikakve odgovornosti ni obveze.
I ne samo to - oni bi i svu opremu: ogrlicu, lajnu, zdjelicu, igračke, dekicu, a neki čak i transporter! Zatim bi da im se nadoknadi šteta koju im je životinja napravila (nove sunčane naočale koje su ostavljene na stolu da ih pas prožvače, a koštale su 800 kn), zatim bi da udruga plati operaciju (jer je pas pojeo kosti u parku i dobio zapletaj crijeva), pa bi da plati liječenje (jer je pokupio zarazni kašalj u hotelu u kojem su ga ostavili kad su išli na godišnji odmor ili je pas dobio piroplazmozu), ili bi ga vratili nakon 10 mjeseci, jer je propalo planirano čuvanje a oni idu na skijanje.

Nakon svakog ovakvog ispada, dodaje se nova točka u ugovor o udomljavanju, jer je nemoguće biti dovoljno maštovit i predvidjeti što sve ljudima može pasti na pamet. Udomiteljima treba uvijek objasniti da je ugovor nastao na temelju iskustava i da nije sročen upravo za njih.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 13:28   #67
otta sam udomila preko ovog foruma. nisam znala za ugovore, ali kad su mi ga dali potpisala sam. smatram to normalnim i potrebnim. nije mi smetalo što su svoga pulena nakon godine dana došli obići i vidjeti kako je, ali mi je žao što ih više nema ni tu, ni u posjeti.
kad sam ga ugledala tu na forumu dvoumila sam se da li ga uzeti ili ne zbog određenih razloga.

još je bio štenac star nekih 8 mjeseci, došao je kastriran, čini mi se da je bio i cijepljen, ali da je i bio "čist" svejedno bi ga uzela. potpisom sam potvrdila da sam sada odgovorna za njega, ne bi ga napustila da sam čak imala i problema s njim.

došao mi je socijaliziran, jer je bio na čuvanju do udomljenja s drugim psima, neagresivan, pomalo plašljiv. susjedi ga vole od prvog dana, ne laje i s vremena na vrijeme me pitaju gdje je, da li je tu jer se "niš ne čuje". nuždu je obavljao vani, ni tu nije bilo problema.

dugo je trebalo da mi počne vjerovati. kad sam ga htjela pomaziti okretao je glavu ili se odmakao. u početku je plakao kad sam odlazila na posao. bilo mi ga je teško slušati. susjedi su mi rekli da bi prestao nakon nekih pola sata. više od godine dana mu je trebalo da ne plače kada ga ostavim pred obližnjom trgovinom. kad je došao taj dan pitali su me u trgovini kaj sam ga ostavila kod kuće, a čekao je ispred trgovine.

sada ga mogu ostaviti bilo gdje, zna da ću se vratiti. nema više bježanja od maženja i češkanja, zna i sam tražiti.

ako se dobro sjećam ja sam bila 4. koja je pitala za njega. prvo troje zainteresiranih nisu bili ozbiljni udomitelji, pa ga nisu htjeli dati. danas kažem da su ga čuvale za mene i bit ću im zahvalna dok me god bude bilo.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne

Zadnje uređivanje C71 : 16.12.2014. at 13:33.
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 00:33   #68
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
I ne samo to - oni bi i svu opremu: ogrlicu, lajnu, zdjelicu, igračke, dekicu, a neki čak i transporter! Zatim bi da im se nadoknadi šteta koju im je životinja napravila (nove sunčane naočale koje su ostavljene na stolu da ih pas prožvače, a koštale su 800 kn), zatim bi da udruga plati operaciju (jer je pas pojeo kosti u parku i dobio zapletaj crijeva), pa bi da plati liječenje (jer je pokupio zarazni kašalj u hotelu u kojem su ga ostavili kad su išli na godišnji odmor ili je pas dobio piroplazmozu), ili bi ga vratili nakon 10 mjeseci, jer je propalo planirano čuvanje a oni idu na skijanje.

Nakon svakog ovakvog ispada, dodaje se nova točka u ugovor o udomljavanju, jer je nemoguće biti dovoljno maštovit i predvidjeti što sve ljudima može pasti na pamet. Udomiteljima treba uvijek objasniti da je ugovor nastao na temelju iskustava i da nije sročen upravo za njih.
govorim na pamet, ali čini mi se da su u mom ugovoru navedeni penali za vraćanje psa....oko 500kn...
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 10:00   #69
''Penale'' za vraćanje ima Gradsko sklonište Dumovec. Vjerujem da im se smanjio broj impulzivnih udomitelja koji uzmu psa bez razmišljanja. Oni imaju veliku fluktuaciju udomitelja, pa je i ovo jedan način zaštite.

Naši ''penali'' glase ovako: ''Ako Udomitelj odluči vratiti psa Udruzi, a u slučaju da ga Udruga ne može odmah preuzeti, isti se obvezuje da će pričuvati psa najmanje tri tjedna kako bi Udruga imala vremena naći smještaj, te da će za slijedeća dva tjedna podmiriti troškove čuvanja psa osim ako drugačije nije dogovoreno s Udrugom.''

Udomitelji su većinom ok i pričuvaju psa jos neko vrijeme. Još nismo dovedeni u situaciju da smo ih morali tražiti da plate smještaj.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:01   #70
Problemi sa udrugom

Poštovani,

Molim savjet. Probati ću ukratko opisati situaciju koja je nastala nakon udomljavanja psa, te Vas zamoliti za savjet.

Dakle (kronološki):

Početkom petog mjeseca udomljava se ženka iz udruge čije ime zasad izostavljam. Kujica po navodima ima 3 mjeseca u trenutku udomljavanja. Naravno potpisuje se ugovor u kojem između ostalog je dodano ručno da se pas treba sterilizirati u određenoj veterinarskoj ambulanti.

Početkom lipnja odlazimo na more (pasonja naravno ide sa nama) gdje ostajemo do sredine rujna (porodiljni je u pitanju zato toliki go).

Početkom listopada vodimo kujicu u navedenu ambulantu da dogovorimo sterilizaciju međutim tamo navode (na što smo i sami sumnjali) da se kujica tjera te da treba pričekati da to prođe da bi se mogla sterilizirati.

Problem je bio što je kujica stalno bježala (preskakala ogradu i slično) a mi smo bili jako protiv držanja psa na lancu.

Nekoliko dana kasnije pas je ugrizao bebu - potpuno van sebe zovemo udrugu i molimo ih da psa uzmu nazad zbog navedene situacije. Gospođa iz udruge nas zove povratno i doslovce preklinje da zadržimo psa jer ona nema kuda sa njom. Mi pristanemo (žao nam je bilo psa).

Na dan kada je kujica trebala biti sterilizirana (već sumnjamo da je pas skotan i to i ranije spominjemo na što dobivamo odgovor da će se to onda morati "sanirati") veterinar nas zove da moraju odgoditi sterilizaciju (radi nekih internih svojih problema). Na upit koji je idući datum slobodan da se odmah predbilježimo dobivamo odgovor da će se oni javiti nama.

Par tjedana kasnije dobivamo štence. Iste zbrinemo, stavimo oglas, ljudi se javljaju da bi ih udomili.

Ponovo zovemo gospođu iz Udruge, objašnjavamo joj situaciju i kažemo da ćemo mi na sebe preuzeti brigu oko udomljavanja štenaca (čak sam predložila da napravim anekse ugovora za svakog štenca) i tu počinje bujica uvreda i prijetnji odvjetnicima i novinarima itd (vrlo neugodni razgovori u svakom slučaju) gdje gospođa izjavljuje da smo mi prekršili ugovor, da mi štence izvolimo sve vratiti jer oni pripadaju njoj ne nama. Što na kraju kuluminira današnjim pozivom gdje nas se obavještava da će nam se javiti odvjetnik i da mi dok proces nije gotov moramo ostaviti kod sebe i psa i štence (odnosno ako smo nekog štenca udomili da ga moramo uzeti nazad).

Dakle drugim riječima ako ovo sve pravno stoji (što još ispitujemo jer nam nije jasno koja je tu pravna osnova za tužbu - znam da se psa može oduzeti s obzirom da smo mi "prekršili ugovor" - opet ne svojom krivicom) i ako gospođa odluči zakomplicirati stvar do kraja - mi moramo narednih xy mjeseci brinuti o psu koji je opasnost za bebu i 6 štenaca koji do kraja priče mogu postati odrasli psi (za koje ima zainteresiranih udomitelja).

Molim za savjet i ispričavam se zbog podužeg posta.

Hvala
__________________
Patnja je jedino obećanje koje život uvijek ispuni

(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into
(")_(") your signature to help him gain world domination.
corina is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.01.2015., 14:18   #71
Zašto niste psa mogli sterilizirati u nekoj drugoj vet. amb.?
Ovo da štenci pripadaju njima je wtf.

U cca 6-8 mj ako te štence ne sterilizirate ponovit će se isto što i sa kujicom.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:21   #72
Psa nismo mogli sterilizirati u drugoj ambulanti zato što u Ugovoru stoji da mora biti ta ambulanta (sa njom udruga ima ugovor).
__________________
Patnja je jedino obećanje koje život uvijek ispuni

(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into
(")_(") your signature to help him gain world domination.
corina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:23   #73
Krivica JEST vaša (i po pitanju štenaca i po pitanju ugriza), pa čija bi bila!?

Ovo drugo mi je nonsense da su psi kod vas, a niste adekvatni vlasnik. Za dobrobit pasa, a i vas samih (da se rješite problema) da li je moguće da se psi zbrinu preko Udruge (te isti udomljavaju preko Udruge) uz vašu određenu financijsku pomoć? Ne znam, nisam pravnik, ali da se obavežete ugovorom ili kako već financijski skrbiti o štencima do udomljenja, ali da nisu kod vas, mislim da ne bi trebalo biti nemoguće. Jeste možda tako nešto probali dogovoriti?

Quote:
corina kaže: Pogledaj post
Psa nismo mogli sterilizirati u drugoj ambulanti zato što u Ugovoru stoji da mora biti ta ambulanta (sa njom udruga ima ugovor).
Ovo je radi popusta ili besplatne sterilizacije. Mogli ste otići bilokojem provjerenom vetu i platiti punu cijenu, te potvrdu o sterilizaciji poslati Udruzi.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 02.01.2015. at 14:41. Reason: spajanje postova
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:29   #74
Ponovo, mi smo imali termin za sterilizaciju koji je otkazan sa strane ambulante - ne nas. Što se ugriza tiče - ne krivim ja tu niti psa niti udrugu - desilo se - ali sam na ugriz reagirala time što sam molila gospođu da psa uzme nazad (što mi stoji u Ugovoru da imam pravo) - gospođa je mene molila da pas ostane kod nas dok se za njega ne nađe adekvatan smještaj.

Sa gospođom smo probali na više načina komunicirati međutim bez uspjeha.
__________________
Patnja je jedino obećanje koje život uvijek ispuni

(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into
(")_(") your signature to help him gain world domination.
corina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:47   #75
Uzeli ste štene koje ima 3mj i onda pišete da je problem da pas koji ima već oko 7-8mj i preskače ogradu i da stalno bježi. Negdje ste zeznuli u socijalizaciji, ako ste se uopće i posvetili tome što po ovome vidim da niste.
Pas je baš ugrizao dijete ili ga je samo štipnuo? U kojim okolnostima? Jel dijete zezalo psa, vuklo ga za uši, rep i sl.? Ostavili ste psa sa djetetom bez nadzora? Pas nikada ne grize bez razloga, uvijek postoji neki okidač.

Ovo je super, čim se pojavi neki problem odmah se treba riješiti psa. Niti jedna udruga neće dotrčati do vas i uzeti psa, jer po već ne znam koji puta govorim da mjesta skoro nitko ni nema, i uvijek na tom mjesto udomljenog psa dođu bar 2 psa.

Zašto niste išli drugom veterinaru? Ne postoji ugovor u kojem udomitelj MORA ići samo veterinaru kod kojeg udruga ima sklopljen ugovor. Kao što je ti je @lapdog rekla to je samo ''bitno'' jer kod toga veta imaš popust ili besplatnu sterilizaciju psa.

Što se tiče štenaca po nekoj logici bi i trebali biti vraćeni u udrugu NO, sve ide o vašem trošku, znači smještaj, hrana, veterinar i sl. jer ste dopustili da se ta glupost dogodi.

I daj mi molim te objasni, kako to vi NISTE prekršili ugovor SVOJOM krivicom? Nego tko je kriv, vaš susjed Pero iz treće ulice?
Victory =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:54   #76
Mojoj su dvaput pomaknuli termin i tjerala se i sve. Razlika je jedino u tome da smo je mi željeli pusititi da odraste, pa nismo brzali sa sterilizacijom. Sterilizirana je gdje smo mi izabrali i sterilizirao je vet kojeg smo izabrali, samo smo poslali potvrdu. Morali ste je paziti za vrijeme tjeranja, pa nisu vetovi krivi što pas nije bio pod nadzorom! Može se rano sterilizirati i skotna kuja. Može se dati i privremena kontracepcija. Može se psa čuvati u zatvorenom prostoru ili boksu... Može se.

No dobro, da se ne vraćamo unazad, to neće pomoći.

S obzirom da nema komunikacije, ne znam kako bi ovo mogli rješiti. Javiti se odvjetniku Udruge, preko njega dogovoriti nešto tipa ovaj gore prijedlog? Nešto što ide svima "u korist". Vi se rješite pasa (ali "plaćate za greške" financiranjem kuje i malenih), Udruga skine s vrata bar troškove (ali ima na brizi ohoho novih štićenika), peseki zbrinuti.

Jer ovo je ogroman posao i veliki financijski zalogaj za Udrugu-udomiti odraslu upitno odgojenu kuju i hrpu štenca naspram udomljenja štenca kakvog ste vi dobili. Desilo se sranje koje se nije trebalo desiti, no što je tu je, ali van svake pameti je čekati da ovo kulminira u sranje na kvadrat-da štenci porastu i da kuja i dalje živi tamo gdje nije željena.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:23   #77
Corina je dobila karton zbog brisnja svojih postova na koju se nadovezala cijela rasprava. Postovi se vraćaju u 'vidljivo' stanje.

Corinina tema je s roota spojena s ovom, već postojećom temom istog sadržaja, na Plavoj šapi.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:53   #78
Zbog ovakvih stvari nikad ne bi udomila preko udruge, previse neugodnih iskustava udomitelji imaju s njima, tako da uvijek biram zivotinjicu s ceste ili neku koju vlasnici vise ne zele.. No u jednom se slazem, samo je vasa krivica sto je kujica ostala skotna. Ok, pristali ste udomiti stence o svom trosku, ali uzasno je sto kujicu vracate. Njena nesocjalizacija vas je propust, svakom, pogotovo neiskusnim vlasnicima moze se dogodit, ali vracanje nije rjesenje... Imam frenda koji je isto tako uzeo ovcara, nije ga pravilno socjalizirao, ali sad nakon godinu i pol je pljunuo velik kes i svaki dan vjezba s njim i trenerom. Iziskuje vremena i novca, al jbg, pas je njegova odgovornost, sam si je to tako poslozio. Tako da vam preporucujem da razmotrite sve opcije, vracanje psa je zadnja i najlaksa...
__________________
Nema slobode bez odgovornosti.
V e n t u s is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 18:35   #79
Nazalost, tuzna prica o nedovoljno informiranom udomitelju i neodgovornoj udruzi.

Bez obzira na obvezu o sterilizaciji udomljene pesice, udruga bi trebal imati na umu da prosjecni udomitelj ne zna nista o ciklusu tjeranja pesice i trebala bi o tome informirati udomitelja vec priliklom udomljavanja nesteriliziranog steneta. Jer, pripaziti na pesicu malo bolje onih otprilike 4 frkovitih dana tijekom jednog tjeranja nije tako zahtjevan posao.

Da ne razglabam vise o svemu ovome, mislim da je najvaznija edukacija udomitelja koji ponekad imaju dobru volju, ali premalo znanja o svemu u sto se upustaju - od socijalizacije steneta, preko tjeranja do sterilizacije.
Sveznadarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 15:48   #80
Budući da ne piše ali pretpostavljam da bi Corina navela, jer bi išlo u njenu korist, za početak su trebali reagirati odmah i obavijestiti udrugu da kujica preskače ogradu i bježi. Udruga bi ju tada vjerojatno uputila kako da riješi problem i informirala da krši gradsku Odluku o držanju pasa. Upozorila bi ju na sve opasnosti koje se mogu dogodiliti kujici ali ljudima u prometu. Ako corina ne bi mogla riješiti problem, vratila bi kujicu udurzi i udruga bi ju trebala uzeti nazad. Sve to ne piše u ugovoru ali bi bilo moralno tako napraviti.

Udruga je postupila šlampavo ne reagirajući na činjenicu da je kuja u dobi u kojoj će se početi tjerati i što sama ne provjerava jesu li udomitelji na vrijeme kastrirali kuju i ako nisu što nije ugovorila hitan termin za kastraciju. Od udruge je također neodgovorno što nije kastriala kuju nakon što se sparila.

Kako i zašto je kujica ugrizla bebu nije ni važno - što god da se dogodilo, krivnja je na corini što ona ne poriče. Razumijem da to može biti legitiman razlog za vraćanje kujice. Tada je već bio znak za uzbunu i udruga je trebala ODMAH preporučiti trenera i ispitati stvar, pomoći. Sve u svemu, tu ima previše propusta udruge.

Pozivati se na nepisana pravila kad to jednoj strani odgovara, a onda podrazumijevati sve i svašta kad joj odgovara drugačije je nedopustivo. Nakon svih propusta, udruga je trebala dati sve od sebe da podrži udomiteljicu, da pomogne udomiti štence, da provjeri udomitelje već udomljenih i s njima potpiše ugovor i da pomogne u troškovima oko neudomljenih štenaca. Po meni, to bi bilo moralno.

Što se tiče ugovora koji je Corina potpisala, on vrijedi za udomljenu kujicu, a ne može vrijediti za njeno potomstvo. Za štence je odgovoran vlasnik psa. Osim ako ovakav slučaj nije definiran u ugovoru u što čisto sumnjam.

Jesus, sad opet moramo nadopunjavati ugovor. Tko bi se domislio ovakvoj situaciji!
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.