Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2015., 16:29   #41
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ovo jednostavno nije istina, sori ali nije i žao mi je što si to tako shvatio. Upravo suprotno, potpuno mi je smiješan koncept krilatice "budi sretan da radiš" jer to često koriste ljudi koji svoje radnike ne plaćaju pa se prave da je smisao postojanja slijepi rad. Želim samo reći da se po pričama u državi da zaključiti da je narod ekstremno očajan, ali s obzirom da se ipak može birati posao ispada da to tako i nije (pogotovo ako uzmeš u obzir prirodu referenduma i većih prosvjeda u zadnjih par godina od kojih ni jedan nije bio oko gospodarstva/ekonomije).
Tako je zazvučalo..
A to što je narod ekstremno očajan, ipak ne znači da smo puni stručnog kadra koji je voljan raditi za plaću blagajnice u dućanu - onih 3/3,5 za inženjera stroj. - ako je to nekom bila osnovna pretpostavka za otvaranje podružnice, ubrzo će to shvatit, a koliko vidim dolazi lagano..
Za referendum šta reć, osim da eto nama HDZ opet na vlast.. i.. ovce.. treba dić zid oko HR i pustit vodu..

Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Složio bih se da nam je kadar neobrazovan, ali isto tako da se vani može i zaraditi puno više. Što ima i smisla, zar ne? Svi koji znaju nešto odlaze iz države pa ostatak koji bude ovdje je onaj koji se vani ne može zaposliti. Možda je i to odgovor na problem? Jednostavno, ekipa koja bi iakda došla kod nas raditi i za više od 10k kuna bi vani mogla dobiti više od 20k kuna (možda 30?).
Ja taj naš "neobrazovan kadar" više ironično koristim, jer mislim upravo suprotno - puni smo stručnog kadra, samo 20 godina negativne selekcije i odlijeva sredstava u krive ruke, u konačnici je dovelo do toga da oni koji i imaju za investirat, taj kadar ne znaju iskoristit i uposlit. - zato i imamo poplavu trgovina i "čeznem da te zeznem" firmi.
Što se tiče odgovora na problem, slažem se, a ne vidim da će uskoro biti bolje - oni koji znaju, ne žele više slušat kako su skupi i nestručni, već fino lagano u tišini gledaju, traže i odlaze.
I ostati će rijetki optimisti i oni koji neće uspjeti otići - nije baš najsretnija baza za oporavak.

Što se vas tiče, onaj koji je predložio gazdi strancu HR kao oazu jeftinih i stručnih ljudi, morat će pregrist jel i predložit malo ulaganja u edukaciju perspektivnih kandidata.
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 16:51   #42
Jedan restoran kojem znam vlasnika šalje svoje kuhare par tjedana na godinu u Francusku na tečajeve kuhanja. Jer u Hrvatskoj, turističkoj zemlji, izgleda ne možeš naći kuhara. Onda je jedino rješenje zaposliti pouzdanu osobu sa željom da nauči nešto korisno i pošalje u inozemstvo. Moj prijatelj odlazi u Njemačku za par dana da ga pouče raditi kao terapeuta.

Mene je firma prije 5 godina poslala u Njemačku da naučim raditi na CNC strojevima. Onda sam se vratio i radio ovdje dok nije propala zbog krize. Imam znanja koja je netko (pretpostavljam jako skupo) platio, ali koja ne mogu nigdje drugdje upotrijebiti jer u Hrvatskoj takvog posla nema. Dok sam bio nezaposlen bilo mi je dosadno pa sam učio php mysql. Besplatni tečajevi preko neta i lako je naučiti. Ali što mi to vrijedi kada nemam uopće pojma kako to treba izgledati u praksi. Čak i da me netko zaposli ovako mutavog bez formalnog obrazovanja tko mi garantira da će mi se utrošeno vrijeme isplatiti.

Nitko neće trošiti svoje vrijeme da nauči nešto i svoj novac da obrazuje nekog ako im se to ne isplati dugoročno. I tu je problem i kod školovanja i kod zapošljavanja u Hrvatskoj. A onda kada i nešto naučiš, skužiš da ti je bolje otići dalje u EU to prodati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 16:51   #43
Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
Tako je zazvučalo..
A to što je narod ekstremno očajan, ipak ne znači da smo puni stručnog kadra koji je voljan raditi za plaću blagajnice u dućanu - onih 3/3,5 za inženjera stroj. - ako je to nekom bila osnovna pretpostavka za otvaranje podružnice, ubrzo će to shvatit, a koliko vidim dolazi lagano..


Što se vas tiče, onaj koji je predložio gazdi strancu HR kao oazu jeftinih i stručnih ljudi, morat će pregrist jel i predložit malo ulaganja u edukaciju perspektivnih kandidata.
Pa, s obzirom da kod nas nitko ne radi za manje od 7k, ova ponavljanja o ing. strojarstva za 3/3.5 kn baš nisu relevantna specifično za nas ali potencijalno jesu općenito. Ziher je gazdi bila ideja podružnice da uštedi, ali defintivno nije da smo potplaćeni (jasno, sumnjam da bi se itko bunio da nam plaća naraste na 30k kuna). Koliko sam tebe skužio, tvoj dojam je da su za solidni dio gospodarskih problema krivi zapravo ljudi u managementu koji su nesposobni ili sam krivo shvatio nešto?
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 16:53   #44
Neke činjenice koje uzrokuju situaciju o kojoj se diskutira:

1. Znanje, napreduje brže nego što ih škole mogu prenijeti studentima.
2. Školovanje košta više nego što si mnogi mogu priuštiti.
3. Ljudi studiraju da rade ono što vole umjesto da vole ono što rade.

Sreo sam profesora povjesti u rudniku. Radio je 6 mjeseci godišnje i živio u kampu. Zarađivao je više nego da predaje u srednjoj školi a ostatak vremena je posvetio svom hobiju. Nakon mnogo godina poslao mi je knjigu koju je napisao.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 18.06.2015. at 17:14.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 17:39   #45
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pa, s obzirom da kod nas nitko ne radi za manje od 7k, ova ponavljanja o ing. strojarstva za 3/3.5 kn baš nisu relevantna specifično za nas ali potencijalno jesu općenito. Ziher je gazdi bila ideja podružnice da uštedi, ali defintivno nije da smo potplaćeni (jasno, sumnjam da bi se itko bunio da nam plaća naraste na 30k kuna). Koliko sam tebe skužio, tvoj dojam je da su za solidni dio gospodarskih problema krivi zapravo ljudi u managementu koji su nesposobni ili sam krivo shvatio nešto?
U HR se i cesto dosegne plafon. Cak i da imas preko 10kkn i radis u IT-u sto god - to je manje vise to. Ako je to strana firma, za ici dalje i da ti placa naraste moras ici u maticnu zemlju te firme ili otici van. Nije da si kao npr u Njemackoj gdje mozes ici gore po hirearhiji u firmi, ili mjenjat firme i ici opet gore i placa raste. Ovdje kada dosegnes neki plafon on 12-13k kn netto mjesecno to je manje vise to. Tako da je i to neki razlog zasto ljudi odlaze a imaju iskustva i svega sto treba.

A sto se faksa tice - faks kod recimo racunarstva treba uciti temelje. Kada sam ja isao na faks ucilo se OOP na C++ a to se danas vise ne radi i rijetko se trazi - trazi se web i mobilne platforme (Android i iOS). Programera desktop aplikacija vise bas i nema....ili su u srednjim/kasnim 30tima. Malo ih se trazi ali ako firma radi neke custom aplikacije gdje mora biti desktop imaju stabilniji posao i rijetko dobivaju otkaz. Npr ako firma radi aplikaciju kao sto je AutoCAD ili nesto - to je desktop aplikacija; ne web. I moras raditi tradicionalne stvari. Mladi ljudi ce tesko zadovoljiti na natjecaju za takve firme jer znaju MySQL, PHP, Javascript, HMTL5, Javu u segmentu Androida samo. A pitanje je da li znaju normalizirati bazu npr ili napisati svoju strukturu podataka za rubne slucajeve - a to je ono sto faks za racunarstvo daje za obrazovanje. A implementirao je ti u C++-u ili C#-u kasnije kada je dosao - to su detalji.

Da ne velim da dosta programera za web koristi vec gotove stvari; ak si firma kaj to razvija jako je tesko naci mlade programere koji su sposobni doci na takve projekte. Jer eto - netko i taj library mora napisat....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 17:42   #46
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Sreo sam profesora povjesti u rudniku. Radio je 6 mjeseci godišnje i živio u kampu. Zarađivao je više nego da predaje u srednjoj školi a ostatak vremena je posvetio svom hobiju. Nakon mnogo godina poslao mi je knjigu koju je napisao.
Cuj to nije lose...6 mjeseci je radio je zivio i radio. 6 mjeseci je zivio i uzivao u onom sto voli - hobi. Lose je ako 12 mjeseci radis da bi prezivio i mrzis svoj posao.

Kaj bi nama falilo da smo 3 mjeseca na platformi i busimo naftu pa 3 mjeseca doma a placeni smo 2-3-4 puta vise u prosjeku na tih 6 mjeseci posla - nego da kucamo kod cijeli dan u Hrvatskoj. Objesim ti ja diplomu onda na zid i idem na platformu. Ipak radimo radi para.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 17:50   #47
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pa, s obzirom da kod nas nitko ne radi za manje od 7k, ova ponavljanja o ing. strojarstva za 3/3.5 kn baš nisu relevantna specifično za nas ali potencijalno jesu općenito. Ziher je gazdi bila ideja podružnice da uštedi, ali defintivno nije da smo potplaćeni (jasno, sumnjam da bi se itko bunio da nam plaća naraste na 30k kuna). Koliko sam tebe skužio, tvoj dojam je da su za solidni dio gospodarskih problema krivi zapravo ljudi u managementu koji su nesposobni ili sam krivo shvatio nešto?
Krivi su nama ustaše i partizani, ali to nije tema.

Problem koji tvoja firma ima, koliko se da zaključiti, je da bi za "malo" para puno muzike.
Novi radnik košta, isto kako i gubitak radnika košta, a taj trošak nije 7.000,00kn neto. - prvi link na koji sam naišao: http://selekcija.hr/2008/09/popis-tr...laska-radnika/

Možemo se složiti ili ne oko nekih navoda, ali činjenica je da nema, ne postoji, plug&play radnik, koji bi trebao raditi nešto iole kompleksnije, za kojeg će jedini trošak biti 7.000,00 kn neto. - a neshvaćenje toga, je već problem vaše uprave, ali i vas koji im držite lojtre, podržavajući te nebuloze, jer smatrate da ako ste guslali po nečemu zadnjih nekoliko godina i uspjeli to nekako usvojit, da vam to daje za pravo omalovažavati i struku, trud i znanje ljudi koji se javljaju na vaš oglas.. stranca shvaćam, stvar je jasna, ali prodane duše, koje podnose račune, pljujući na vlastiti narod.. dno dna..
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 17:55   #48
Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
Krivi su nama ustaše i partizani, ali to nije tema.

Problem koji tvoja firma ima, koliko se da zaključiti, je da bi za "malo" para puno muzike.
Novi radnik košta, isto kako i gubitak radnika košta, a taj trošak nije 7.000,00kn neto. - prvi link na koji sam naišao: http://selekcija.hr/2008/09/popis-tr...laska-radnika/

Možemo se složiti ili ne oko nekih navoda, ali činjenica je da nema, ne postoji, plug&play radnik, koji bi trebao raditi nešto iole kompleksnije, za kojeg će jedini trošak biti 7.000,00 kn neto. - a neshvaćenje toga, je već problem vaše uprave, ali i vas koji im držite lojtre, podržavajući te nebuloze, jer smatrate da ako ste guslali po nečemu zadnjih nekoliko godina i uspjeli to nekako usvojit, da vam to daje za pravo omalovažavati i struku, trud i znanje ljudi koji se javljaju na vaš oglas.. stranca shvaćam, stvar je jasna, ali prodane duše, koje podnose račune, pljujući na vlastiti narod.. dno dna..
U principu radniku nekom koji je dobar treba cca 6 mjeseci da se ufura i pocne doprinosit. Nakon 1 godine je to vec sve OK. A da vidis da li ce to bit ili ne vidis za 2-3 mjeseca. Al da bu netko dosel i odmah od prvog dana doprinosio to nemre niti Einstein.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:10   #49
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ovo jednostavno nije istina, sori ali nije i žao mi je što si to tako shvatio. Upravo suprotno, potpuno mi je smiješan koncept krilatice "budi sretan da radiš" jer to često koriste ljudi koji svoje radnike ne plaćaju pa se prave da je smisao postojanja slijepi rad. Želim samo reći da se po pričama u državi da zaključiti da je narod ekstremno očajan, ali s obzirom da se ipak može birati posao ispada da to tako i nije (pogotovo ako uzmeš u obzir prirodu referenduma i većih prosvjeda u zadnjih par godina od kojih ni jedan nije bio oko gospodarstva/ekonomije).

Složio bih se da nam je kadar neobrazovan, ali isto tako da se vani može i zaraditi puno više. Što ima i smisla, zar ne? Svi koji znaju nešto odlaze iz države pa ostatak koji bude ovdje je onaj koji se vani ne može zaposliti. Možda je i to odgovor na problem? Jednostavno, ekipa koja bi iakda došla kod nas raditi i za više od 10k kuna bi vani mogla dobiti više od 20k kuna (možda 30?).
U zadnje vrijeme razgovaram sa HH-ima iz irske pa sam neke stvari naučio.

Tamo ti je plaća od 40K EUR startna plaća za mid developera + benefiti + čak i 13-ta plaća, aako se pokažeš odmah idu bonusi i povišice (ako gazda procjeni da mu se isplatiš).

A vi nudite cca 12k bruto *12 što je nekih 140 000 kn godišnje nasuprot 280 000 kn vani.

Znači duplo manje za recimo istu vrijednost znanja.

+ računaj da su tamo porezi manji pa dobiješ veći neto plaće nego ovdje

Eto, bez namjere da se uplićem, čisto uspoređujem ovo što si ti napisao sa onime o čemu ja u zadnje vrijeme razgovaram sa ircima.

Zadnje uređivanje HvalaNaRibama : 18.06.2015. at 18:22.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:14   #50
Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
Možemo se složiti ili ne oko nekih navoda, ali činjenica je da nema, ne postoji, plug&play radnik, koji bi trebao raditi nešto iole kompleksnije, za kojeg će jedini trošak biti 7.000,00 kn neto.
A tko je to tvrdio? Navedena plaća je za početnika koji jedva išta zna, a ne za iskusnu osobu što sam i kristalno jasno naveo.

Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
- a neshvaćenje toga, je već problem vaše uprave, ali i vas koji im držite lojtre, podržavajući te nebuloze, jer smatrate da ako ste guslali po nečemu zadnjih nekoliko godina i uspjeli to nekako usvojit, da vam to daje za pravo omalovažavati i struku, trud i znanje ljudi koji se javljaju na vaš oglas.. stranca shvaćam, stvar je jasna, ali prodane duše, koje podnose račune, pljujući na vlastiti narod.. dno dna..
Koje nebuloze? Koje pljuvanje? Tko priča o plug&play radnicima? Naglašavam da problem nije uhodavanje u posao i prilagodba par mjeseci, već kompletno i sustavno nepoznavanje materije. Većina se ne zna ulogirati u bazu, opisati razliku raid5 i raid6 ili što je /proc, ali zato u životopisu imaju godine "iskustva" sa tim tehnologijama. Nema tu nikakvog pljuvanja, omalovažavanja i prodanih duša, a bome nema kod velike većine kandidata ni truda ni znanja. Činjenica je da ekipa koja dođe pojma nema. Činjenica je i da za ljude koji znaju osnove osnova plaća od 7k kuna dosta love koja će narast (iako sada po tebi ispada da je to bijedno loša plaća za početnika i da bi nesposbni početnik trebao imati bar 13-14k). Za one koji znaju više i veća lova dođe lagano od početka. Bio sam kristalno jasan oko toga tako da mi je krajnje nejasno od kuda lupaš sada o tome da se traže vrhunski profesionalci za tu svotu i ta generalna percepcija u kojoj se očekuje da je netko od prvog dana spreman. Nisam to ni u kojem trenu rekao. Što bih trebao sada, hvaliti ekipu koja regularno pojma nema ni o čemu?

Specijalno dakle da naglasim:

- problem je u tome što ljudi ne znaju općenito stvari iz struke, ne specifičnosti firme
- nitko ne očekuje da je netko sposoban raditi od prvog dana niti sam ja to ikada rekao tako da mi je nejasno od kuda vam, ali kao što je rečeno za 2-3 mjeseca bi trebalo biti dobro jasno, za 6 više manje uhodan i za godinu ok, no to sve uopće nije poanta.

- 7k kn nije univerzalna plaća za iskusnog profesionalca, nego minimalna za ljude koji objektivno o struci (znači ne specifičnostima firme) ne znaju ništa.

jebemu, kaj sve ljudi nisu u stanju izmisliti a lijepo napišem

Zadnje uređivanje red_shrike : 18.06.2015. at 19:19.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:35   #51
Pa meni je jasno o cemu prica kolega posto sam i sam radio u jednoj takvoj IT stranoj firmi.Placa,posao,uvjeti bogovski za nase HR prilike. Sta se desilo? Zbog nedostatka strucnog kadra (jednostavno ne mozes naci ljude koji posjeduju kakva takva znanja) firma zatvorila odjel u Hr. Jos k tome firma nije bila smjestena u Zagrebu-jednostavno nisi mogao naci nikakav kadar. Mozemo se mi pozdraviti s visokom tehnologijom-nema takvog kadra kod nas osim nesto malo na kapaljku.Nije taj problem samo u IT bransi.
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:37   #52
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
A tko je to tvrdio? Navedena plaća je za početnika koji jedva išta zna, a ne za iskusnu osobu što sam i kristalno jasno naveo.



Koje nebuloze? Koje pljuvanje? Tko priča o plug&play radnicima? Naglašavam da problem nije uhodavanje u posao i prilagodba par mjeseci, već kompletno i sustavno nepoznavanje materije. Većina se ne zna ulogirati u bazu, opisati razliku raid5 i raid6 ili što je /proc, ali zato u životopisu imaju godine "iskustva" sa tim tehnologijama. Nema tu nikakvog pljuvanja, omalovažavanja i prodanih duša, a bome nema kod velike većine kandidata ni truda ni znanja. Činjenica je da ekipa koja dođe pojma nema. Činjenica je i da za ljude koji znaju osnove osnova plaća od 7k kuna dosta love koja će narast (iako sada po tebi ispada da je to bijedno loša plaća za početnika i da bi nesposbni početnik trebao imati bar 13-14k). Za one koji znaju više i veća lova dođe lagano od početka. Bio sam kristalno jasan oko toga tako da mi je krajnje nejasno od kuda lupaš sada o tome da se traže vrhunski profesionalci za tu svotu i ta generalna percepcija u kojoj se očekuje da je netko od prvog dana spreman. Nisam to ni u kojem trneu rekao. Što bih trebao sada, hvaliti ekipu koja regularno pojma nema ni o čemu?
Ne moraš se pjenit - polako ponovno pročitaj što sam napisao. - probat ću istaknuti bitno, radi preglednosti:
- 7.000,00 kn neto nije jedini trošak novog radnika
- postoje drugi troškovi koji se vežu uz novog radnika, a ne odnose se na plaću
E takoca, sad bu valda bolje..

Nego, dal postoje u svijetu kandidati zadovoljavajućeg kalibra, koji bi zadovoljavali vaše skromne kriterije i ako da, zašto ne proširite vidike?
I hrvatski radnici bi od toga imali koristi, a neki i priliku za daljnje usavršavanje u suradnji sa takvim stručnjacima, bar ovi koji će ostati.
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:42   #53
Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
Nego, dal postoje u svijetu kandidati zadovoljavajućeg kalibra, koji bi zadovoljavali vaše skromne kriterije i ako da, zašto ne proširite vidike?
Iako je ovo prilično sarkastično i patronizirajuće, ali odgovor je da i to se već neko vrijeme radi jednostavno jer ovdje nije moguće naći adekvatan kadar.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:45   #54
Quote:
Lucky kaže: Pogledaj post
Pa meni je jasno o cemu prica kolega posto sam i sam radio u jednoj takvoj IT stranoj firmi.Placa,posao,uvjeti bogovski za nase HR prilike. Sta se desilo? Zbog nedostatka strucnog kadra (jednostavno ne mozes naci ljude koji posjeduju kakva takva znanja) firma zatvorila odjel u Hr. Jos k tome firma nije bila smjestena u Zagrebu-jednostavno nisi mogao naci nikakav kadar. Mozemo se mi pozdraviti s visokom tehnologijom-nema takvog kadra kod nas osim nesto malo na kapaljku.Nije taj problem samo u IT bransi.
I to je to, stranom kapitalu smo zanimljivi kao jeftinija radna snaga, a toga je sve manje. Ne da je problem u novcima, već stranac očekuje gotovog čovjeka, koji će uz minimalno ulaganja, obavljati posao koji bi ga doma puno više koštao. - ako toga nema, bude plaćal svog čovjeka, nešto više od onog bogovskog za HR prilike.
Obzirom da mi industrije nemamo, znanje nam je uglavnom teorija, a ono malo stručnih ljudi što smo imali i koji su imali potencijal prenijeti znanje i iskustvo, su ili otišli ili budu.
I tako ćemo polako ali sigurno postati zemlja konobara i sobarica.
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:54   #55
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Iako je ovo prilično sarkastično i patronizirajuće, ali odgovor je da i to se već neko vrijeme radi jednostavno jer ovdje nije moguće naći adekvatan kadar.
Sad kad bi te pital dal su ti vidici usmjereni prema Rumunjskoj i sl. rekao bi da te zaje.. nhf

Slažem se ja da je dobrih ljudi malo, a trend je da će ih biti sve manje, ali se ne slažem sa time da se ljudi ne trude, pojma nemaju i sl. - siroti dižu kredite da bi plaćali kojekakve tečajeve i polagali certfikate, da bi eventualno možda dobili nekakav posao, a ovdje ih se pokušava prikazati kao lijene i nesposobne.

Već je i prije rečeno, uložite malo u selekciju i edukaciju, provedite stručne prakse sa studentima - tu već možete probrati potencijalne kandidate.

Ako tražite početnika, onda je to ono što sami naziv veli - početnik - pun teorije i pojmova, a pojma nema kako da ih primjeni.
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:00   #56
ja jos uvijek tvrdim da ste napravili negativnu selekciju

kao prvo napisi ovdje opis radnog mjesta

kao drugo, kad vam dodje neko ko ne zna i nije tehnicki jak, ponudite mu 3.5-4k a kad vam dodje neko ko vam je super ponudite mu 20k. ili koliko vec mozete. znaci ovaj koji tek krece, ako nije debil, ce vidit da se uz odredjeni trud moze doc do velike place i taj nece ni razmisljat o odlasku vanka, dakle ne cete vise radit negativnu selekciju. koga odjebete taj ce si morat razmislit o vlastitoj vrijednosti a ako misli da moze uspjet vanka - neka ide.
igrajte na kartu motivacije, pare nisu neki super motiv ali definitivno jesu motiv i okrenite to u svoju korist.
moras shvatit da ljdui koji zaista svojim radom i znanjem dodju do nekih para podizu radni elan svima, a ako kazes kod nas je za tog i tog strucnjaka na toj i toj poziciji 12k recimo, privuci ces uhljebe kojima ce para bit super jer je nigdje drugo ne bi dobili, dakle to je maksimalni negativni efekt plafona i onda imas negativnu selekciju i onda ti se na te i takve oglase javlja samo kojekakva znj ekipa.
zamisli da sam trazis poso. i vidis taj oglas. a znas da realno ti se bilo gdje nudi 3-4k. pa zar ne bi i sam probao pa kud puklo da puklo ?
to kod nas menadzment ne konta pa jebote moja baba bi to povezala ali ne.......

i za kraj, bez industrije nema jakog IT-a. nema brate. administraciji je dovoljan APIS i KingICT.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:03   #57
Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
I to je to, stranom kapitalu smo zanimljivi kao jeftinija radna snaga, a toga je sve manje. Ne da je problem u novcima, već stranac očekuje gotovog čovjeka, koji će uz minimalno ulaganja, obavljati posao koji bi ga doma puno više koštao. - ako toga nema, bude plaćal svog čovjeka, nešto više od onog bogovskog za HR prilike.
Obzirom da mi industrije nemamo, znanje nam je uglavnom teorija, a ono malo stručnih ljudi što smo imali i koji su imali potencijal prenijeti znanje i iskustvo, su ili otišli ili budu.
I tako ćemo polako ali sigurno postati zemlja konobara i sobarica.
Apsolutno se slazem sa svime napisanim. Strucnog kadra nema,ono malo sto vrijedi odlazi a neke sirine da to zamijene novi-nema.Tonemo ka trecerazrednim zanimanjima:zemlja konobara i sobarica

Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
i za kraj, bez industrije nema jakog IT-a. nema brate. administraciji je dovoljan APIS i KingICT.
Sve receno
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:17   #58
Selektirajte ih kroz studente. To jako puno znači studentima, a nakon prve godine fakulteta profesor već može reći koje studente vam vrijedi uzeti pod svoje okrilje. A studenti 2000 kn mjesečno bi jako puno značilo, a već bi on dok je na fakultetu otplatio vaše ulaganje u njega. Sa poslovne strane (gledam kao poduzetnik), još je dobro što ga možete "potpisati" ugovorom da nakon fakulteta mora ostati raditi kroz vas za plaću (koja nije fiksna i potpisana dok je student, jel).
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:19   #59
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ja jos uvijek tvrdim da ste napravili negativnu selekciju

kao prvo napisi ovdje opis radnog mjesta

kao drugo, kad vam dodje neko ko ne zna i nije tehnicki jak, ponudite mu 3.5-4k a kad vam dodje neko ko vam je super ponudite mu 20k. ili koliko vec mozete. znaci ovaj koji tek krece, ako nije debil, ce vidit da se uz odredjeni trud moze doc do velike place i taj nece ni razmisljat o odlasku vanka, dakle ne cete vise radit negativnu selekciju. koga odjebete taj ce si morat razmislit o vlastitoj vrijednosti a ako misli da moze uspjet vanka - neka ide.
igrajte na kartu motivacije, pare nisu neki super motiv ali definitivno jesu motiv i okrenite to u svoju korist.
moras shvatit da ljdui koji zaista svojim radom i znanjem dodju do nekih para podizu radni elan svima, a ako kazes kod nas je za tog i tog strucnjaka na toj i toj poziciji 12k recimo, privuci ces uhljebe kojima ce para bit super jer je nigdje drugo ne bi dobili, dakle to je maksimalni negativni efekt plafona i onda imas negativnu selekciju i onda ti se na te i takve oglase javlja samo kojekakva znj ekipa.
zamisli da sam trazis poso. i vidis taj oglas. a znas da realno ti se bilo gdje nudi 3-4k. pa zar ne bi i sam probao pa kud puklo da puklo ?
to kod nas menadzment ne konta pa jebote moja baba bi to povezala ali ne.......

i za kraj, bez industrije nema jakog IT-a. nema brate. administraciji je dovoljan APIS i KingICT.
Zadnji razgovor sa potencijalnim poslodavcem u HR.... imate li neka pitanja za nas?
Da, o kojem rasponu plaće razgoavaramo ukoliko prođem vaša testiranja ?
... Pa to vam je znate uobičajeno i standardno.

ja.... ????? (ne pitam dalje jer se pitam koliko je to "standardno")

Nije mi jasno zašto naše firme kod razgovora za posao skrivaju podatak koji raspon plaće možeš očekivati (ono 3-6, 6-9, 9-12) ako prođeš njihova testiranja ali mi fakat nije jasno.

Sa ircima pak sasvim druga priča.... Hi i'm shounouconelly, wefoundyourCVandvearewantoknow wauldyainterrestedtocometoliaveindoublinforsalario ffourtyfiveKeiros....
....(ja) er.....yes?


Mislim fascinira me ta dihtomija između HR i EU, gdje te u HR levataju i ono vozaju da trošiš svoje vrijeme na putovanja izmewđu gradova, dolaziš njima na testiranja (sa ircima apsolutno sve odradiš preko skype-a i online jer zamisli cijene tvoje vrijeme) i ono zavlače te do kraja da bi ti ako prođeš sve ponudili plaću ono...mojne me zajebavat kakve sam ti testove rješavao i prošao a ti mi nudiš TE pare.

Zašto je HR poslodavcima teško reći u prvoj rečenici nudimo od-do plaću jesi li zainteresiran?

Vani je to normalno.

Quote:
i za kraj, bez industrije nema jakog IT-a. nema brate. administraciji je dovoljan APIS i KingICT
Točno.
Zato mi se nekako privatno čini da irska neće još dugo biti obećana zemlja, sve im je nešto vezano uz finacije, a to je ono balončina.
No otić 2-3 godine i iskoristiti dok ne pukne, ušparati nešto novaca (što je ovdje nemoguće) isto nije loša opcija.....
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 22:24   #60
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Tamo ti je plaća od 40K EUR startna plaća za mid developera + benefiti + čak i 13-ta plaća, aako se pokažeš odmah idu bonusi i povišice (ako gazda procjeni da mu se isplatiš).

A vi nudite cca 12k bruto *12 što je nekih 140 000 kn godišnje nasuprot 280 000 kn vani.

Znači duplo manje za recimo istu vrijednost znanja.

+ računaj da su tamo porezi manji pa dobiješ veći neto plaće nego ovdje

Eto, bez namjere da se uplićem, čisto uspoređujem ovo što si ti napisao sa onime o čemu ja u zadnje vrijeme razgovaram sa ircima.
+ računaj da stan u irskoj za prispavati je 1000E mjesečno šta je 12000 godišnje a ako ti je centar dablina tada računaj 1200-2200 € mjesećno ništa luksuzno
evo ovo 26400 godišnje
http://www.property.ie/property-to-l...in-18/1563368/
Ali ako želite živiti u rupčagi tada možete iznajmit svoj stan u zagrebu 500 eura i iznajmite malo dalje od siska za 50-60 eura i u plusu ste 5400€ godišnje.oko 40000 kn + plača 140000 kn = 180000 kn
Ali i dalje preporučam odlazak u irsku pogotovo ako se vas 5-6 prijatelja odlučite zajedno otići i iznajmite stan i podjelite troškove.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.