Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2006., 21:02   #6361
Quote:
Potala kaže:
Na to sam nailazila par puta u TV-vodičima. Humorna serija, humorna drama...
Bez veze. Baš bez veze. Humoristički, dakako. Da ne kažem "humorističan".
Didi is offline  
Old 15.05.2006., 15:18   #6362
Quote:
Didi kaže:
Nešto si pobrkala. Pravilo ne zahtijeva da enklitika slijedi iza glagola, nego iza prve naglašene riječi u izgovornoj skupini. Rečenica Dvadesetogodišnji Petar Preradović je student Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a njegova plavokosa devojka je diplomirala pravo po tom pravilu ne prolazi. Možeš je preinačiti u oblik koji si navela kao drugi ili u nešto arhaičniju verziju Dvadesetogodišnji je Petar Preradović student Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a njegova je plavokosa devojka diplomirala pravo.
Neće biti. Prvo, nigde nisam rekla da pravilo traži da enklitika ide iza glagola, već da je ljudi sve češće pišu isključivo tako. Drugo, pravilo kaže da enklitika prema definiciji treba da zauzima drugo mesto u rečenici, ali ne u bukvalnom smislu, jer se kao 'prva reč' može računati i grupa reči povezanih u izgovornu celinu. Ovo je bio citat iz Klajnovog 'Srpskog jezičkog priručnika'. Klajn daje i primer za pravilan položaj enklitike:'Svaki prijavljeni slučaj se registruje.' Dodaje i da enklitika može doći daleko od početka rečenice ako je ispred nje glagol s kojim je povezana po smislu. Pod rečenicom se podrazumeva svaka prosta rečenica, pa se tako pravilo o drugom mestu primenjuje na početak svake proste rečenice u okviru složene.
Volela bih da uočavam razliku između sintagme 'svaki prijavljeni slučaj' i 'njegova plavokosa devojka' ali ne ide, verovatno stoga što je nema.
Dragana is offline  
Old 15.05.2006., 15:21   #6363
Quote:
stitch kaže:
Aha, neusporedivo je bolja. Ne samo da nam se fonetičari pokušavaju petljati u standardni jezik nego to čine i indolozi.
Siddhartha, a ne Siddartha.
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Old 15.05.2006., 16:05   #6364
Quote:
Dragana kaže:
Neće biti. Prvo, nigde nisam rekla da pravilo traži da enklitika ide iza glagola, već da je ljudi sve češće pišu isključivo tako. Drugo, pravilo kaže da enklitika prema definiciji treba da zauzima drugo mesto u rečenici, ali ne u bukvalnom smislu, jer se kao 'prva reč' može računati i grupa reči povezanih u izgovornu celinu. Ovo je bio citat iz Klajnovog 'Srpskog jezičkog priručnika'. Klajn daje i primer za pravilan položaj enklitike:'Svaki prijavljeni slučaj se registruje.' Dodaje i da enklitika može doći daleko od početka rečenice ako je ispred nje glagol s kojim je povezana po smislu. Pod rečenicom se podrazumeva svaka prosta rečenica, pa se tako pravilo o drugom mestu primenjuje na početak svake proste rečenice u okviru složene.
Volela bih da uočavam razliku između sintagme 'svaki prijavljeni slučaj' i 'njegova plavokosa devojka' ali ne ide, verovatno stoga što je nema.
Onda je u pitanju razlika između hrvatskog i srpskog. U hrvatskom je onako kako sam ja napisala.
Didi is offline  
Old 15.05.2006., 19:43   #6365
Zna li neko kako se čita ime kozmetičke kuće Rougj?
Nymann is offline  
Old 15.05.2006., 21:50   #6366
Nasumce ili nasumice?
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 16.05.2006., 01:11   #6367
Quote:
Didi kaže:
Onda je u pitanju razlika između hrvatskog i srpskog. U hrvatskom je onako kako sam ja napisala.
Sasvim moguće. Upravo zato sam se odmah i ogradila da moja zamerka Stitchu možda ne stoji, jer ne znam kako stoje stvari u savremenom hrvatskom jeziku. Čisto da ne ispadne kako pričam napamet i da pomenutog položaja enklitike (iza subjekatske sintagme u nominativu) nikada nije bilo u književnom hrvatskom jeziku, evo primera iz knjige koja se zove 'Savremeni srpskohrvatski jezik i kultura izražavanja', izdanje iz 1989, autori: Stanojčić, Popović, Micić. Ta knjiga je i danas zvanični udžbenik u srpskim školama, u hrvatskim sigurno nije, ali je bila nekad.
Primeri za pravilan položaj enklitike:
U nedelju se Ivanov brat vraća kući iz vojske.
U nedelju (,) Ivanov se brat vraća kući iz vojske.
U nedelju (,) Ivanov brat se vraća kući iz vojske.
Za neuobičajen položaj, koji nije nepravilan ali ni poželjan, primer glasi:
U nedelju Ivanov brat vraća se kući iz vojske.
Naravno, tu su i primeri za apsolutno nepravilne položaje enklitike, ali su oni za ovu priču suvišni. Nadam se da sam ovim objasnila svoj stav i da mi se ubuduće neće zamerati što sam 'nešto pobrkala'.
Dragana is offline  
Old 16.05.2006., 14:26   #6368
katolicizam - katoličanstvo

I dalje
U međuvremenu sam (Wikipedia) vidjela: "katoličanstvo ili katolicizam (lat. catholicismus), ogranak kršćanskog nauka...", dakle kao može i jedno i drugo...za istu stvar - pojam (filozofski, sociološki). Ali vidjela sam (www.slobodnaevropa) i naslov o "prelasku pravoslavaca na katoličanstvo"..., dakle - kao religiju.
Please, please, stich, nemoj me zaboravit, jer jako patim što to ne mogu razriješit...
Špranja is offline  
Old 16.05.2006., 22:18   #6369
pojednostaviti ili pojednostavniti?


puno hvala...
meg is offline  
Old 16.05.2006., 23:00   #6370
Kako se kaze stiropor na eng.???? Ne mogu nac u rjecniku ni na eudict.com. Help. Tnx.
husky is offline  
Old 17.05.2006., 02:10   #6371
Quote:
husky kaže:
Kako se kaze stiropor na eng.???? Ne mogu nac u rjecniku ni na eudict.com. Help. Tnx.
Styrofoam, (extruded) polystyrene...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 17.05.2006., 02:42   #6372
Hvala puno.
husky is offline  
Old 17.05.2006., 12:50   #6373
Opa, stižu mi i nekadašnji hinetovci.

Ostalo neću komentirati, danas sam riješio blogere, a vas ću sutra. Osim ako dan ne produlje na 48 sati.
stitch is offline  
Old 20.05.2006., 14:22   #6374
bok drustvo, pomoch molim, hitno mi je...

radimo neku knjigu koja je prosla lekturu i koretkuru ali... hm :/

kak ne volim slampave poslove neke stvari ispravljamo mi

tu je sad pitanje...

imam nabrajanja s inicijalima npr.
(ovako je to k nama doslo)

1.G.M.
2. S.D.
3.B. L.
4. K. L.

bitno mi je to izjednaciti kroz cijelu knjigu pa me zanima

koja je od ove 4 verzije ispravna?

ja mislim da je
4. K. L.
je li?

thx
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 20.05.2006., 16:36   #6375
Quote:
atlantis kaže:
bok drustvo, pomoch molim, hitno mi je...

radimo neku knjigu koja je prosla lekturu i koretkuru ali... hm :/

kak ne volim slampave poslove neke stvari ispravljamo mi

tu je sad pitanje...

imam nabrajanja s inicijalima npr.
(ovako je to k nama doslo)

1.G.M.
2. S.D.
3.B. L.
4. K. L.

bitno mi je to izjednaciti kroz cijelu knjigu pa me zanima

koja je od ove 4 verzije ispravna?

ja mislim da je
4. K. L.
je li?

thx
Trebalo bi biti. Iza svake interpunkcije slijedi bjelina.
Didi is offline  
Old 20.05.2006., 16:48   #6376
thx didi

sad si mi dala posla al
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 20.05.2006., 20:27   #6377
Quote:
atlantis kaže:
thx didi

sad si mi dala posla al
Em ti posla... dva find/replacea.

Prvo zamijeniš svaku točku kombinacijom točka-razmak, a onda ukloniš sve duple razmake...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 22.05.2006., 11:41   #6378
Quote:
meg kaže:
pojednostaviti ili pojednostavniti?


puno hvala...
pojednostaviti (i pojednostavniti) - Rječnik hrvatskoga jezika, Vladimir Anić
__________________
iskoristi dan
lexicon is offline  
Old 22.05.2006., 14:03   #6379
Nemam vremena za ozbiljne stvari, ali imam za neozbiljne.

Ovo vrijedi citirati:

Nakon iznimno uspješnog izleta i svirke u alternativnom švicarskom klubu "KiFF" u Aarau, gdje je bio i popriličan broj publike sa švicarskim kao materinijim jezikom, gajnički veterani Hladno pivo se ovih dana i noći nalaze u studiju gdje snimaju pjesme za prvi domaći rock'n'roll film "Pjevajte nešto ljubavno", scenariste i redatelja Gorana Kulenovića.

Izvor...
stitch is offline  
Old 22.05.2006., 20:02   #6380
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.