Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2011., 16:22   #61
@RYELL.....što se tiče kontracepcije, nije zgoreg da ginekolog napiše broj ponavljanja, ali u svakom slučaju svaki put se na poleđini napiše datum izdavanja i udari žig...nakon šestog puta ide se po novi recept.

Opet ukoliko si za gore spomenute lijekove dobila repetatur (ponavljanje) niti to nije ispravno (Ketonal Retard, Dicloduo, Normabel)...NITI JEDAN nije ponovljiv....i to vjeruj mi nije ništa novo, novo je samo da se konačno svi pomalo počinju držati struke i propisa.
A ti ili bilo koji pacijent je tu najmanje kriv i na njihovim leđima se najčešće lome koplja radi neusklađenost u komunikaciji liječnik - farmaceut...
U Europi nikome ne pada na pamet tražiti nešto što je registrirano kao lijek koji se izdaje na recept, kao što niti jednom ljekarniku ne pada napamet izdat takav lijek bez recepta.
Za svaki lijek možeš provjeriti način izdavanja i način propisivanja na http://www.almp.hr/?ln=hr&w=lijekovi .
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 16:59   #62
Hvala za link, evo gledam:
Normabel 5mg: Način propisivanja - poseban recept
Ketonal retard 150mg: Način propisivanja - neponovljivi recept
Triquilar (kontracepcija): Način propisivanja - ograničeni recept
Caffetin: Način propisivanja - ograničeni recept

E sad, ovo su prva 4 primjera tbl koje koristim, i ispada da za svakog treba različiti recept.
Konkretno, što bi bio "poseban recept" za Normabele, ispada da je PONOVLJIV? (pošto ne piše NEponovljiv, kao recimo za Ketonal)
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 17:29   #63
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
E sad, ovo su prva 4 primjera tbl koje koristim, i ispada da za svakog treba različiti recept.
Konkretno, što bi bio "poseban recept" za Normabele, ispada da je PONOVLJIV? (pošto ne piše NEponovljiv, kao recimo za Ketonal)
Ovako...Normabel se propisuje na POSEBAN jer spada u skupini benzodiazepinskih lijekova, a svi lijekove te skupine odredbom Agencije za lijekove i medicinske proizvode propisuju se na posebne recepte....posebne jer se ti lijekovi koriste za kratkotrajno liječenje budući da postoji mogućnost ovisnosti u vrlo kratkom periodu.....shodno tome svaki POSEBAN je ujedno i NEPONOVLJIV RECEPT.
Registracije su stalne...evo upravo od neki dan i Ketonal krema/gel može se dobiti samo na liječnički recept....
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 02:18   #64
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
Ovako...Normabel se propisuje na POSEBAN jer spada u skupini benzodiazepinskih lijekova, a svi lijekove te skupine odredbom Agencije za lijekove i medicinske proizvode propisuju se na posebne recepte....posebne jer se ti lijekovi koriste za kratkotrajno liječenje budući da postoji mogućnost ovisnosti u vrlo kratkom periodu.....shodno tome svaki POSEBAN je ujedno i NEPONOVLJIV RECEPT.
Registracije su stalne...evo upravo od neki dan i Ketonal krema/gel može se dobiti samo na liječnički recept....
Ja imam preporuku specijalista za Normabel "po potrebi". I na temelju toga mi svako toliko dr opće prakse napiše recept (sama ga plaćam). A niš, onda ću stalno visit tam kod doktora da mi piše jednokratne recepte thanks na objašnjenju.

Analogno, recept za caffetin bi trebao biti ponavljajući? (ako je isto kao i za kontraceptive)
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 06:29   #65
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ja imam preporuku specijalista za Normabel "po potrebi". I na temelju toga mi svako toliko dr opće prakse napiše recept (sama ga plaćam). A niš, onda ću stalno visit tam kod doktora da mi piše jednokratne recepte thanks na objašnjenju.

Analogno, recept za caffetin bi trebao biti ponavljajući? (ako je isto kao i za kontraceptive)
Normabel je lijek koji ide na teret HZZO, budući da su uvedeni e-recepti, samo nazoveš svog liječnika da ti pošalje u sustav tvoje lijekove (tako i on ima kontrolu koliko što piješ) i sa zdrastvenom digneš lijek u bilo kojoj ljekarni.

Caffetin..istina ide na ograničeni, takvo mu je rješenje, mada mi se čini da ga se još ipak može kupiti,u svakom slučaju neka ti tvoj liječnik propiše taj ograničeni (e to moraš kod njega) navede broj ponavljanja i mirna si neko vrijeme....i svakako nastoj smanjiti caffetin
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 21:19   #66
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ja imam preporuku specijalista za Normabel "po potrebi". I na temelju toga mi svako toliko dr opće prakse napiše recept (sama ga plaćam).
Kakvu preporuku? Misliš na povijest bolesti? Zašto ti odmah ne prepiše recept, kad ga već plaćaš?

Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
Normabel je lijek koji ide na teret HZZO, budući da su uvedeni e-recepti, samo nazoveš svog liječnika da ti pošalje u sustav tvoje lijekove (tako i on ima kontrolu koliko što piješ) i sa zdrastvenom digneš lijek u bilo kojoj ljekarni.
A budući da je napisala da ga sama plaća, kako si pretpostavila da ima zdravstvenu?
Quote:
Caffetin..istina ide na ograničeni, takvo mu je rješenje, mada mi se čini da ga se još ipak može kupiti,u svakom slučaju neka ti tvoj liječnik propiše taj ograničeni (e to moraš kod njega) navede broj ponavljanja i mirna si neko vrijeme....i svakako nastoj smanjiti caffetin
ornella tri točkice, jesi sigurna za caffetin?

P.S. Nijedan gore navedeni lijek nije na popisu "opojnih droga", osim normabela koji je jedno vrijeme bio, a sad odavno nije.
Isto tako, ljekarniku je bitno da ima recept, provjeri koju "miligramažu" može izdati, udari žig, naplati lijek i to je sve. Znači, ako imaš privatni recept, to je kutija mjesečno, kao što je već netko prije mene napisao.
__________________
Groundhog day - the groundhog has blue eyes
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 00:28   #67
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
Normabel je lijek koji ide na teret HZZO, budući da su uvedeni e-recepti, samo nazoveš svog liječnika da ti pošalje u sustav tvoje lijekove (tako i on ima kontrolu koliko što piješ) i sa zdrastvenom digneš lijek u bilo kojoj ljekarni.
Koliko se sjećam, dr mi naplati 15 kuna (ili u apoteci?) ako tako ide, a ovako ga platim manje. Zato mi je i bio rekao da će mi dati recept koji nije od HZZO-a.

Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
Caffetin..istina ide na ograničeni, takvo mu je rješenje, mada mi se čini da ga se još ipak može kupiti,u svakom slučaju neka ti tvoj liječnik propiše taj ograničeni (e to moraš kod njega) navede broj ponavljanja i mirna si neko vrijeme....i svakako nastoj smanjiti caffetin
Skužila sam kakav je to otrov pa sam se "skinula" s njega (ne pijem ga više)

@nina333: pod "terapija" mi piše Normabel pp. Imam zdravstveno.

Sorry kaj sam otišla offtopic, ne znam što je sad na popisu opojnih droga.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 01:06   #68
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
ornella tri točkice, jesi sigurna za caffetin?

P.S. Nijedan gore navedeni lijek nije na popisu "opojnih droga", osim normabela koji je jedno vrijeme bio, a sad odavno nije.
Isto tako, ljekarniku je bitno da ima recept, provjeri koju "miligramažu" može izdati, udari žig, naplati lijek i to je sve. Znači, ako imaš privatni recept, to je kutija mjesečno, kao što je već netko prije mene napisao.

ne razumijem što nije jasno što sam napisala za caffetin...da ide na ograničeni recept ili?

a glede Normabela definitivno je neponovljiv i izdaje se samo jednom na recept bilo privatni ili HZZOovski...a rylle ima osnovno osiguranje, a ne dopun sko pa je lijek zato koju kunu manje košta kad ima privatni recept...
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 01:24   #69
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
ne razumijem što nije jasno što sam napisala za caffetin...da ide na ograničeni recept ili?

a glede Normabela definitivno je neponovljiv i izdaje se samo jednom na recept bilo privatni ili HZZOovski...a rylle ima osnovno osiguranje, a ne dopun sko pa je lijek zato koju kunu manje košta kad ima privatni recept...
Hmmm, vidiš fakat, u međuvremenu sam uzela i dopunsko, ovo me dobro sjetilo thanks. Onda ću lijepo tražiti dr-a recept za Normabel preko HZZO-a, dakle jedan problem oko recepata manje.

Što se caffetina tiče, pitala sam to u drugoj apoteci onako usputno prije cijele ove parade o kojoj sam pisala; konkretno sam pitala "Što od analgetika mogu dobiti bez recepta?" - odgovor: andol, aspirin, lupocet, neofen (ne držite me za riječ za ovo zadnje) i to je to. Trebala sam i Depo-Medrol (za mačku) suspenziju za injekcije, to mi je rečeno da ide na preporuku veterinara (recept koji donesem, i tamo im ostane).
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 01:45   #70
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Hmmm, vidiš fakat, u međuvremenu sam uzela i dopunsko, ovo me dobro sjetilo thanks. Onda ću lijepo tražiti dr-a recept za Normabel preko HZZO-a, dakle jedan problem oko recepata manje.


eto vidiš...sad kad imaš dopunsko ne trebaš više ništa za Normabel platiti, samo nazoveš dr i ako ti je propisana neka trajnija terapija naravno da će ti propisati.

Što se caffetina tiče, pitala sam to u drugoj apoteci onako usputno prije cijele ove parade o kojoj sam pisala; konkretno sam pitala "Što od analgetika mogu dobiti bez recepta?" - odgovor: andol, aspirin, lupocet, neofen (ne držite me za riječ za ovo zadnje) i to je to. Trebala sam i Depo-Medrol (za mačku) suspenziju za injekcije, to mi je rečeno da ide na preporuku veterinara (recept koji donesem, i tamo im ostane).
a uglavnom to je to od analgetika, i da Neofen i Neofen forte, kao i Nurofen...mogu se kupiti bez recepta.... a što se tiče Depo medrola (kortikosteroid) nesmotreno je od veterinara što nije napisao recept.
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 02:01   #71
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
a uglavnom to je to od analgetika, i da Neofen i Neofen forte, kao i Nurofen...mogu se kupiti bez recepta.... a što se tiče Depo medrola (kortikosteroid) nesmotreno je od veterinara što nije napisao recept.
Pikam mačku sama doma (po preporuci veta i uz redovne godišnje kontrole mačke), zadnjih 5-6 godina, jednom mjesečno. Do sad me nisu tražili recept, rekla bih da je za mačku (kronična bronhijalna astma + alergije) i nije bilo problema, nikad. Bankrotirala bih da svaki put idem vetu za to (Depo Medrol je 15ak kuna za 2 pikanja ak to radim sama doma, a kod veta jedno pikanje ispadne oko 120kn), plus što mačka baš i nije u stanju za truckanje tad.
Inače mogu kupiti i u veterinarskoj ljekarni, ali je cijena trostruka.
Sorry sad sam stvarno offtopic.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 02:11   #72
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Pikam mačku sama doma (po preporuci veta i uz redovne godišnje kontrole mačke), zadnjih 5-6 godina, jednom mjesečno. Do sad me nisu tražili recept, rekla bih da je za mačku (kronična bronhijalna astma + alergije) i nije bilo problema, nikad. Bankrotirala bih da svaki put idem vetu za to (Depo Medrol je 15ak kuna za 2 pikanja ak to radim sama doma, a kod veta jedno pikanje ispadne oko 120kn), plus što mačka baš i nije u stanju za truckanje tad.
Inače mogu kupiti i u veterinarskoj ljekarni, ali je cijena trostruka.
Sorry sad sam stvarno offtopic.
vjerujem ti da te nisu tražili recept..do prije recimo skoro godinu dana stvarno se nisu poštovala mnoga pravila, ali da ne offtopičarimo, jer to je neka sasvim druga tema...samo cijena bi trebala biti jednaka i u veterinarskoj ljekarni jer je isti put nabave........ili nek ti vet napiše nekoliko privatnih recepata...
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 02:23   #73
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
vjerujem ti da te nisu tražili recept..do prije recimo skoro godinu dana stvarno se nisu poštovala mnoga pravila, ali da ne offtopičarimo, jer to je neka sasvim druga tema...samo cijena bi trebala biti jednaka i u veterinarskoj ljekarni jer je isti put nabave........ili nek ti vet napiše nekoliko privatnih recepata...
Ne znam za put nabave, znam da je cijena viša. Isto tako u vet ambulanti (dakle ne apoteci) 1ml računaju trostruko nego kad kupim u humanoj apoteci.
Kako mi sad izgleda, doma ću morat stvoriti bunker sa zalihama, i posebnu ladicu samo za recepte
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 09:30   #74
@ryell- u vezi Caffetina....ipak ne treba recept, ograničeni recept piše za rješenje velikog pakiranja ; znači ovo što kupiš u ljekarni je pakiranje po 12 tableta...mada ti ga nitko nikada neće ponuditi kao analgetik....u Engleskoj navodno lijek takvog sastva isključivo ide na recept.
__________________
ornella

Zadnje uređivanje ornella : 07.02.2011. at 09:30. Reason: tipfeler
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:59   #75
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
@ryell- u vezi Caffetina....ipak ne treba recept, ograničeni recept piše za rješenje velikog pakiranja ; znači ovo što kupiš u ljekarni je pakiranje po 12 tableta...mada ti ga nitko nikada neće ponuditi kao analgetik....u Engleskoj navodno lijek takvog sastva isključivo ide na recept.
Onda je magistra fulala - pitala sam da li trebam recept za caffetin, ono malo pakiranje, rekla je - da.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 15:01   #76
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam, dr mi naplati 15 kuna (ili u apoteci?) ako tako ide, a ovako ga platim manje. Zato mi je i bio rekao da će mi dati recept koji nije od HZZO-a.

Skužila sam kakav je to otrov pa sam se "skinula" s njega (ne pijem ga više)

@nina333: pod "terapija" mi piše Normabel pp. Imam zdravstveno.

Sorry kaj sam otišla offtopic, ne znam što je sad na popisu opojnih droga.
Privatni recepti koji traju šest mjeseci ovise isključivo o proizvođaču lijeka, nema to veze s lijekovima koji jesu ili nisu na tom popisu.Usput, ništa gotovo više nije na tom popisu već dugo.

Npr, od privatnika možeš dobiti diazepam umjesto normabela, ili lexilium umjesto lexaurina, lexaurin ne, jer je na listi HZZO - a. I jedan i drugi je bromazepam, ali je drugi proizvođač. Dakle, lexilium može na privatni, i traje šest mjeseci.
__________________
Groundhog day - the groundhog has blue eyes
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 15:54   #77
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Privatni recepti koji traju šest mjeseci ovise isključivo o proizvođaču lijeka, nema to veze s lijekovima koji jesu ili nisu na tom popisu.Usput, ništa gotovo više nije na tom popisu već dugo.

Npr, od privatnika možeš dobiti diazepam umjesto normabela, ili lexilium umjesto lexaurina, lexaurin ne, jer je na listi HZZO - a. I jedan i drugi je bromazepam, ali je drugi proizvođač. Dakle, lexilium može na privatni, i traje šest mjeseci.
Nisi u pravu....privatni recept koji eventualno traje 6 mjeseci ne ovisi o proizvođaću, već o samom lijeku i njegovom rješenju od strane Agencije o propisivanju lijeka.

A Lexaurin, Lexilium (bromazepam) se pišu na posebne recepte, privatne ,a sam naziv posebni svrstava ih kao NEPONOVLJIVE....dakle liječnik svaki put piše novi recept.....tako je po pravilima i propisima i zakonu.
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 17:46   #78
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu....privatni recept koji eventualno traje 6 mjeseci ne ovisi o proizvođaću, već o samom lijeku i njegovom rješenju od strane Agencije o propisivanju lijeka.

A Lexaurin, Lexilium (bromazepam) se pišu na posebne recepte, privatne ,a sam naziv posebni svrstava ih kao NEPONOVLJIVE....dakle liječnik svaki put piše novi recept.....tako je po pravilima i propisima i zakonu.
Istina je da liječnik svaki put piše novi privatni recept, ali on vrijedi 6 mjeseci unutar kojih se može uzimati onoliko lijeka koliko liječnik prepiše... uvjetno i do godinu dana (tolerira se). Za one koji idu na teret HZZO-a po preporuci ministra se ne smije pisati privatni recept, nego samo ponovljivi ili neponovljivi (e-recept).
__________________
Be strong, be wrong!
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 18:09   #79
Quote:
Ludi_Klobuchar kaže: Pogledaj post
Istina je da liječnik svaki put piše novi privatni recept, ali on vrijedi 6 mjeseci unutar kojih se može uzimati onoliko lijeka koliko liječnik prepiše... uvjetno i do godinu dana (tolerira se). Za one koji idu na teret HZZO-a po preporuci ministra se ne smije pisati privatni recept, nego samo ponovljivi ili neponovljivi (e-recept).
Vrijedi unutar 6 mjeseci ukoliko je liječnik napisao broj ponavljanja samo za lijekove koji su i po rješenju o načinu propisivanja lijekova ponovljivi......POSEBNI (u ovom slučaju Lexaurin, Apaurin...etc) su uvijek i isključivo NEPONOVLJIVI....kako privatni tako i HZZO-ovski.
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 23:22   #80
Quote:
ornella kaže: Pogledaj post
Vrijedi unutar 6 mjeseci ukoliko je liječnik napisao broj ponavljanja samo za lijekove koji su i po rješenju o načinu propisivanja lijekova ponovljivi......POSEBNI (u ovom slučaju Lexaurin, Apaurin...etc) su uvijek i isključivo NEPONOVLJIVI....kako privatni tako i HZZO-ovski.
Ornella, s dužnim poštovanjem ipak nisi u pravu... Naime, ti se referiraš na Pravilnik o načinu propisivanja i izdavanja lijekova na recept iz 27. siječnja 2009. godine, kojeg je donijelo Upravno vijeće HZZO-a, dok je u međuvremenu donesen Pravilnik o mjerilima za razvrstavanje lijekova te o propisivanju i izdavanju lijekova na recept (NN 82/10), od 1. srpnja 2010. godine, a koji je stupio na snagu 9. srpnja 2010. godine, dostupan na stranicama Hrvatske ljekarničke komore www.hljk.hr, koji jasno kaže (članak 9) da se za neke lijekove koji sadrže psihotropne tvari ne vodi očevidnik (diazepam, lorazepam, oksazepam), pa se isti mogu propisivati sukladno članku 14 stavku 2 istog pravilnika (na 180 dana, tj. 6 mjeseci). Ukoliko liječnik odredi da je tako potrebno. Sve priče o tome kako ti lijekovi 'izazivaju ovisnost' pa se na receptima na kojima se oni propisuju ne smije napisati "repetatur" i ne mogu važiti 6 mjeseci su stoga čista dezinformacija. Ono što je, međutim, istina, je da postoji PREPORUKA ministra (dakle, ne i propis, pravilnik i slično) da se lijekovi koji idu na teret HZZO-a u načelu ne propisuju privatnim receptom, pa se tako može propisivati jedino npr. lexilium. No, takva odluka nema uopće uporište u zakonu a niti u zdravom razumu, ako poznajemo realnu situaciju s tim lijekovima kod nas, tako da se vjerojatno neće održati. EOD.
__________________
Be strong, be wrong!
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.