Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2015., 09:23   #1601
u to ime:
Why Some Indigenous Cultures May Not Have Back Pain
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 11:32   #1602
Zato sto ne mozemo usporediti nasu kulturu i utjecaj svega zivoga na zivot, duh i tijelo od dana kada se rodimo. Zato nas katkad ni nezepadnjicka lijecenja ne izlijece, nazalost, jer smo u okruzenju (geografskom, klimatskom, duhovnom itd. itd) kojem jesmo.
E sad, meni je jako drago. Ali zamislite neki njihov natpis, Why Europeans Don't Die of Mallaria.


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 13:45   #1603
Pozdrav svima,evo mene opet ,nazalost,taman kad pomislih da sam se rijesio za sad problema sa kraljeznicom ono se jave novi siptomi. Kao sto sam napisao u proslim postovima radio sam MRI LS Kraljeznice koja je u dobrom stanju ,bio kod neurohirurga koji kaze sa nema ni govora o operaciji i propisao fizikalnu .na fizikalnu nisam jos krenuo od sledece sedmice mislim. E sad ono sto me bas muci i brine je a bojim se i da je najopasnije a to je toraklna kraljeznica ,koju sam isto tako kad sam povukao taj teret povrijedio samo nju nisam ni prijavio jer mi se bol povukla a donji me dio nastavio zezati.
Ali evo izgleda da sad krecu i problemi sa srednjom kraljeznicom.
Problem koji mi se javlja vec drugi put u zadnja 3 mj. je trnjenje blago misica uz kraljeznicu vise na desnu stranu da bi potom pocelo da me zateze taj dio i pa cak i boli da bi se nakon vec 10dana povuklo sve tako je bar bilo prvi put evo sad ne vec drzi taj simptom vec 3-4dana i uzasno me iritira kada spavam ne osjecam uglavnom je prisutan pri sjedenju i savijanju isto. Bojim se da mi nije doslo do hernije u torakalnoj kralj. Koju sada niti mogu ispitivati niti ista jer sano sto sam radio MRI LS . na magnetnoj se vide diskusi do T7 koji su uredu.ali ovo sto osjecam je bas malo iznad po mome misljenju izmedju T5,T6,T7. U tome dijwlu isto osjetim ostecenje hrskavice ili tih fasetnih zglobova kada se istezem stalno krcka.

Isto tako javilo mi se i grcenje iza koljena lijeve noge u toj koljenskoj jami kada hoda zna me nekad uhvatiti i zatezati taj simptom isto aam poceo osjecati zadnjih mj dana jahi se svremena na vrijeme da bi zatim nestao
Tog istog koljena sam imao i operaciju prije 2 god ako ima neke veze i to.
ali sve mislim da to nije od donjeg dijela ledja nego se bojim da mi nije stradao i torakalni diskus .
sto se tuce isijasa od lumbalbe kicme skoro da ne osjetim nista sve se povuklo u ovih zadnjih dana jedino sto mi jos palci obe noge trne na dodir se osjeti.
Bajveci mi problem sav predstalja to zatezanje iza koljena i trnjenje grcenje ili sta vec u misica toraklane krljeznice.
dali neko zna sta bi to moglo biti i da li ovo upucuje na simptome diskua hernije? Sta bi uopste moglo biti? Da li se ikome od vas to desavalo? bas sam zabrinut a sad ne mogu ni slikati ni istrazivati taj dio kraljeznice tek do godine.
Ovo je bas zacaran krug taman kad jedno prodje nesto drugo se javlja i uvijek nesto boli i opterecuje ,kao da nema izlaza,izgleda da je tako kada se nacne kraljeznica nazalost..
Hvala puno!

Zadnje uređivanje Marus91 : 20.06.2015. at 14:01.
Marus91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 16:54   #1604
Pozdrav svima
Evo da i ja iznesem svoje iskustvo sa lumbalnom kraljeznicom.
Dakle, negdje krajem ljeta 2014. pocele tegobe. Bol na desnoj strani straznjice pa sve do koljena, ali samo kada sjedim (a radim kao vozac &#128561, a hodati sam mogao bez problema. Nekad jace, nekad slabije ali sam funkcionirao. U sijecnju 2015. zapocinjem sa fizikalnim terapijama a paralelno masaze, malo akupunkture, neke vakum case na ledjima, oblozi od rakije, od kupusa, mazanje smrdljivim gelovima .... sve bez rezultata.
U veljaci prilikom protezanja u krevetu bol se pojacava u vise mi ne odgovara niti hodanje. Par dana poslije, prilikom laganog saginjanja me zastekalo, bolovi postaju nesnosni, padam u krevet i cca 3 tjedna uzasa.
Ponekad je pomogao zaldiar + normabel, ali tek toliko da malo zaspim i odmorim se. Uzas. Bol se spustila do desnog stopala koje je djelomicno i utrnulo.
Kontrolu sam imao potpunu, kako stopala tako i mokrenja, ali od bolova se nisam mogao pomaknuti.
Magnetna pokazuje " desnostranu dorzomediolateralnu ekstruziju iv diska sa kompresijom korijena spinalnog zivca i duralne vrece, na razini L5-S1"
Dva neurokirurga su, bez razmisljanja, rekli da je operacija jedino rjesenje i da je fizikalna terapija gubitak vremena.
Pristao sam, a dok sam cekao operaciju, cca 30-35 dana, stanje se popravilo, hodati i stajat sam mogao skoro beskonacno, ali sjedenje je opet uzrokovalo bol u nozi.
Operirao me dr Vilendecic u KB Dubrava, 22.04.'15. i valjda je sve ok. Napredak se osjecao iz dana uz dan, za nekih 3 tjedna sam hodao 2-3 puta dnevno po cca 3km, ali mjesc dana nisam sjedio.
Jucer je bilo 2 mj od operacije, trenutno sam u Vz toplicama na rehabilitaciji. Osjecam se super, ponekad imam osjecaj zategnutosti, pogotovo ako vise sjedim a manje hodam, ali to nije ona bol kao prije operacije.
Uglavnom, cak su mi rekli da se malo smirim, ja bih trcao, radio sklekove, plivao ...
Napomena, sportom se nisam bavio godinama, radim sjedeci posao, 39 god i 185 cm, prije tegoba sam imao skoro 100 kg, a sad sam na 90kg.
Uglavnom, za sad je sve super.
Ovim putem bih pohvalio osoblje neurokirurgije KB Dubrava, sestre uvijek sa osmijehom i spremne pomoci, a sto se tice kirurga, vidio sam ga na viziti prije i poslije operacije na par minuta ... valjda je obavio dobar posao 😉
iggy76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 22:55   #1605
Bravo cini se sve super, ali nemoj jos pretjerivati


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 19:13   #1606
Quote:
blue_berry kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!
kratki update: ipak mi ne gine nova op.
magnet je pokazao da komadic od 4-5 mm i dalje pritisce zivac. mislim da je to "zaostalo" od prve op tj. da nisu dobro pocistili jer je bol u gluteusu i straznjoj lozi i dalje bila prisutna odmah nakon prve op.
sve u svemu-never ending story
svjesna sam da se svakom novom op opet povecava mogucnost re-hernijacije, priraslica, no niti s ovim stanjem se ne mogu vratiti u normalu pa mi na kraju dođe na isto.
zadnjih mjesec dana smo pokusavali blokadama, terapijama-bez uspjeha. dakle-rebro again!
trazila sam drugo misljenje, taj mi predlaze ugradnju umjetnog diska. za sada ipak nisam spremna na tako tesku op.

@zvonx78 - kakva je kod tebe situacija?
Pozdrav od frisko operirane!
Druga sreca-cvrsto vjerujem!
Ovaj put je bila interlaminectomia (prije dva mj. flavectomia/microdiscectomia). Operater izvadio hrpu komadica koji su ocito zaostali. Za sada sve ok, nema vise pecenja duz gluteusa i straznje loze kao nakon prve op. Nadam se da ce tako i ostati. Idemo korak po korak, druge nam nema. Je li netko mozda bio skoro u Daruvaru na rehab? Kakva su vasa iskustva?
Ako netko treba neki savjet, bilo sto-tu sam... mene jedna divna curka s foruma spasila/ohrabrila svojim savjetima iz prve ruke pa zelim vratiti uslugu...

@zvonx78 - kako je kod tebe?
blue_berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 21:03   #1607
Quote:
blue_berry kaže: Pogledaj post
Pozdrav od frisko operirane!
Druga sreca-cvrsto vjerujem!
Ovaj put je bila interlaminectomia (prije dva mj. flavectomia/microdiscectomia). Operater izvadio hrpu komadica koji su ocito zaostali. Za sada sve ok, nema vise pecenja duz gluteusa i straznje loze kao nakon prve op. Nadam se da ce tako i ostati. Idemo korak po korak, druge nam nema. Je li netko mozda bio skoro u Daruvaru na rehab? Kakva su vasa iskustva?
Ako netko treba neki savjet, bilo sto-tu sam... mene jedna divna curka s foruma spasila/ohrabrila svojim savjetima iz prve ruke pa zelim vratiti uslugu...

@zvonx78 - kako je kod tebe?
Ako si u Daruvaru na rehabilitaciji, investiraj u sebe i posjeti dr. Egića (neovisno o tretmanu u toplicama)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 13:48   #1608
believe and you'll see glory of the god..l5/s1 20.4.2015 , oporavak?? procjenite sami..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	InstaSize_2015_5 _ 285953.jpg‎
Views:	115
Size:	9.2 KB
ID:	15358  
skitzo12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 15:34   #1609
dakle da i ja pitam operirao sam kralježnicu ukratko u razini L47/L5 desno. Verificira se eksturzija iv. diska koja se odstrani a zatim se odstrani i ostatna meka jezgra iv. diska L IV / L V čime se u potpunosti dekomprimiraju neuralne strukture te se učini egzaktna hemostaza.
E sad ono što mene mući a nakon 4 dana ležanja u novoj bolnici i otpustu kuči je to da je meni PUNO GORE nego na početku operacije,bolovi u leđima su jaki,desna noga me duplo više boli i trne itd.itd.dakle sve kao na početku evo od izlaska iz bolnice je već skoro tjedan dana ali pobošanja NEMA I NEMA????kao da je sve na početku pa pitam:
DA LI JE TO NORMALNO TJ.DA LI JE TO SVE ONAKO KAKO MORA BITI pri izlasku iz bolnice pitao sam neurokirurga koji me opeririao jer to normalno a ona kaže da je ali mi je to sve nekako čudno pa ako je netko isto tako operiran dakle bol u leđima i desnoj nozi skroz do zgloba da mi objasni da budem miran ili ću morati nedaj bože opet na operaciju ps:inače me je operirao doktor Damir Tomac za kojeg sam čuo sve najbolje
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 20:00   #1610
ako te i dalje boli, jasno je da doktor nije obavia svoj posa..meni iza operacije do dan danas nikakvih bolova..kbc firule dr Ledenko bog mu da srice..
skitzo12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 23:31   #1611
@rob64 - stvar je vrlo individualna!
skitzo12 je primjer potpuno uspjesne prve op, dok ja recimo nisam. neki kazu da ih je prestalo boliti odmah, a nekima je bol prestala nakon mjesec, dva, tri...
prema mojem iskustvu-nema pravila. mene je noga pobolijevala dva mj nakon prve operacije, otisla sam ponovo napraviti magnet koji je pokazao recidiv iako sam se max pazila! za nekoliko dana sam bila ponovo na stolu, izvadili su mi zaostale komadice koji su i dalje pritiskali zivac. od tada su prosla 4 tjedna, osjetim zatezanje u straznjoj lozi, ali to nije niti priblizno intentivno kao nekad.
ako ti ne bude bolje, ponovo napravi magnetsku pa ces biti pametniji.
inace, recidivi su cesti kod ovakvih op.
da sam se bolje informirala prije op, mozda ne bih niti otisla pod noz. iako, moja je ekstruzija bila prilicno gadna pa vjerujem da bi kad tad zavrsila na stolu.
blue_berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 08:26   #1612
Quote:
blue_berry kaže: Pogledaj post
da sam se bolje informirala prije op, mozda ne bih niti otisla pod noz. iako, moja je ekstruzija bila prilicno gadna pa vjerujem da bi kad tad zavrsila na stolu.
može li pls pojašnjenje što bi drugačije napravila? Pitam, jer imam ekstruziju (dijagnosticiranu u 08/2014.) s kojom, za sad, relativno normalno živim...
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 21:23   #1613
Oni koje nista ne boli su u manjini, velikoj. A to znaci da su odmah isli na op cim je kirurg rekao. Osobito s ekstruzijom.
Trebalo bi ti se polako smirivati, a pod tim mislim da nije bas isto kao i prije op. Sad te smije jos boliti, odstranili su ti komadic kosti i/ili dio ligamenta, zivac u traumi. Ako ne bude nimalo bolje ni nakon tjedan, moras na magnetsku. A bolovi ovakvi ili onakvi mogu par mjeseci trajat, noga i vise.


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 21:26   #1614
Quote:
Aries_71 kaže: Pogledaj post
može li pls pojašnjenje što bi drugačije napravila? Pitam, jer imam ekstruziju (dijagnosticiranu u 08/2014.) s kojom, za sad, relativno normalno živim...
1. ne bih srljala na operaciju kao grlom u jagode nego bih nastavila s predoperativnom terapijom. išla sam na manualnu terapiju tri mjeseca, bol se značajno smanjila, ali za mene to tada nije bilo dovoljno dobro i dovoljno brzo jer sam se što prije željela vratiti dotadašnjem intenzivnom vježbanju. velika greška!

2. bila sam uvjerena da će operacija biti instant rješenje. naivno sam povjerovala kako je riječ o "rutinskoj operaciji" . možda kod nekih to i jest slučaj, ali kod mene nije bilo tako. prihvatila sam zdravo za gotovo izjavu neura kako disk mora "odmah van". osim užasne boli, neurološke ispade nisam imala

3. prije prve op sam si obećala kako neću čitati tuđa iskustva. bilo bi bolje da jesam jer bih barem znala što proživljavaju stvarni ljudi koji su obavili operaciju, uspješno ili neuspješno. bila sam uvjerena kako nema šanse da upravo ja budem među onih 5-10% kojima se dogodi recidiv. sad nakon druge op imam 15-20% posto još veću šansu za ponovnu hernijaciju.
jupi

ne znam što za tebe znači "relativno" normalno živjeti s ekstruzijom... ako te bol ne ometa u obavljanju svakodnevnih, uobičajenih poslova i ako možeš normalno spavati – nisam sigurna jesi li kandidat za op.

mene je na op odveo vlastit ego koji se nije mogao pomiriti s činjenicom da više ne mogu vježbati onim tempom koji sam do tada prakticirala. i gdje sam sad? ne vježbam punih 7 mjeseci i sva dosadašnja posvećenost izgradnju super-duper tijela je otišla u nepovrat. sada sam svjesna da ovako i onako više neću moći npr. swingati girjom. to je samo jedna od vježbi zbog koje sam i završila tu gdje jesam

u ovom trenutku mi se čini kako bi bilo pametnije da sam odustala od op, nastavila s terapijom i polako krenula s ciljanim rehabilitacijskim vježbama za jačanje specifičnih unutarnjih trbušnih mišića. ovi površinski me nisu nisu spasili od ekstruzije. prije sam vježbala zbog izgleda – sada ću zbog zdravlja. dakle, ako ne naučiš milom, naučit ćeš silom

eto, to je moje iskustvo koje ne mora vrijediti za tebe ili ikog drugog jer koliko ima različitih ljudi, toliko ima i različitih protruzija/ekstruzija.

blue_berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 22:06   #1615
Na operaciju kralježnice se ide isključivo ako si potpuno onemogućen u svakodnevnom funkcioniranju i trpiš velike bolove i/ili imaš neurološki deficit, a fizikalna terapija ne daje nikakav rezultat kroz neko razumno vrijeme.

U svim ostalim varijantama i iz svih ostalih razloga treba pokušati sve da se izbjegne operacija. Ne postoji "rutinski zahvat" na kralježnici jer je rizik za jako gadne i dugoročne komplikacije tu jednostavno prevelik.

Sjedila sam svojedobno u ambulanti za bol s gospođom koja je imala velike probleme s koljenom, a istodobno i kralježnicom. Rekla je: "Otišla bih ja na operaciju kraljžnice, ali znate, moj sin je ortoped i rekao mi je: na operaciju ćeš samo kad budeš hodala na sve četiri, prije nikako."

Evo i jednog naslova na tu temu: http://ukcatalogue.oup.com/product/9780199895519.do
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 09:26   #1616
Hvala Blue Berry & Godiva

Želim vam uspješan oporavak...

Kod mene je na L5-S1 ekstruzija 8-9mm, ali živim relativno normalno... Znači bez bolova! Da ima kompromisa - ima, ali su minorni. Jogginga sam se morao odreći, jer me lovi grč u listu... također, ako ne pazim pa se zarotiram gornjim dijelom tijela - opet mi se javi grč u listu... Moram vidjeti da li smijem nastaviti planinariti koje mi je jedini istinski hobby...

Inače, unutarnji (dubinski) mišići i jesu "pravi" stabilizatori trupa... Njih vježbam već neko vrijeme ali ne baš redovito. Zapravo, najveći izazov mi je posao koji je uredski - jako puno sjedenja, a njega ne mogu mijenjati
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 10:43   #1617
Quote:
Aries_71 kaže: Pogledaj post
Hvala Blue Berry & Godiva

Želim vam uspješan oporavak...

Kod mene je na L5-S1 ekstruzija 8-9mm, ali živim relativno normalno... Znači bez bolova! Da ima kompromisa - ima, ali su minorni. Jogginga sam se morao odreći, jer me lovi grč u listu... također, ako ne pazim pa se zarotiram gornjim dijelom tijela - opet mi se javi grč u listu... Moram vidjeti da li smijem nastaviti planinariti koje mi je jedini istinski hobby...

Inače, unutarnji (dubinski) mišići i jesu "pravi" stabilizatori trupa... Njih vježbam već neko vrijeme ali ne baš redovito. Zapravo, najveći izazov mi je posao koji je uredski - jako puno sjedenja, a njega ne mogu mijenjati
Ja nisam operirala kralježnicu, ali oporavljam se trenutno od jednog drugog zahvata tako da - hvala.

Ovdje možeš naučiti kako sjediti na način da ti to uopće ne šteti, dapače. Dobro je objašnjeno i u njenoj knjizi koju spominje.

http://gokhalemethod.com/
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 12:24   #1618
Quote:
Aries_71 kaže: Pogledaj post
Kod mene je na L5-S1 ekstruzija 8-9mm, ali živim relativno normalno... Znači bez bolova!
eto, ti si zivi dokaz da je svaki slucaj prica za sebe i da niti jedna protruzija/ekstruzija nije ista.
ja sam sa svojih 9mm umirala od bolova, zaldijari nisu uopce pomagali, a ti kazes da zivis bez bolova. malo sam ti i zavidna
ugl, cuvaj se i bit ce sve ok!
blue_berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 19:26   #1619
da pitam još dakle koja je procedura za liječenje u toplicama od svoje sam doktorice dobio uputnicu za liječničko povjerenstvo inače sam operiran u novoj bolnici u dubravi gdje i stanujem dakle u dubravi i što sad kud idem s tom uputnicom ako mi može netko objasniti proceduru
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 21:50   #1620
robi64, mene su odmah u bolnici nakon operacije pitali u koje toplice bi htjela i oni su rezervirali termin. moj doktor opce prakse mi je dao papire za povjerenstvo, otisla sam tamo, oni mi to ovjerili i to je to. i da, trebala mi je i uputnica za stacionarnu rehabilitaciju.
ne znam kako ide kad sam zoves toplice i trazis termin. s tim papirima za povjerenstvo bi, pretpostavljam, trebao na hzzo, na tu komisiju, da ti to odobre, mozda da pitas svoju doktoricu gdje tocno, jer mislim ide prema mjestu stanovanja.

Sent from my HTC Desire 601 using Tapatalk
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.