Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2016., 12:06   #3401
Quote:
Pen kaže: Pogledaj post
Bok ljudi imam jedno općenito pitanje koje me brine.
Naime, mogu rješiti prijašnje ispite solidno, recimo 80%, no stvar je u tome što je dobar dio toga što rješim zapravo samo nagađanje - banalno rečeno, pročitam zadatak, skužim koje se "slovo" traži, pronađem ga u formulama i riješim zadatak bez imalo razumijevanja. Ima li vas još koji to tako rade? Je li to užasno loše? 4. mjesec je, a ja jedva da sam išta napravio šta se tiče priprema za maturu...
Na maturi smiješ imati formule pa onda ne bi trebao biti problem. Dobro je što skužiš to što si rekao, koje se "slovo" traži jer ima onih koji ni to ne kuže.

Imaš još nekih dva mjeseca za vježbanje. Samo polako.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 10:53   #3402
Quote:
Pen kaže: Pogledaj post
Bok ljudi imam jedno općenito pitanje koje me brine.
Naime, mogu rješiti prijašnje ispite solidno, recimo 80%, no stvar je u tome što je dobar dio toga što rješim zapravo samo nagađanje - banalno rečeno, pročitam zadatak, skužim koje se "slovo" traži, pronađem ga u formulama i riješim zadatak bez imalo razumijevanja. Ima li vas još koji to tako rade? Je li to užasno loše? 4. mjesec je, a ja jedva da sam išta napravio šta se tiče priprema za maturu...
Oke što se same mature tiče jer se tad od tebe, ako ćemo iskreno, ni ne traži razumijevanje, već u 90% slučajeva čisto štrebanje (kad smo već kod toga - loša strana mature). Problem će nastati ako planiraš upisati faks koji od tebe traži razumijevanje, a ti dođeš s takvim "znanjem". Nadam se da si shvatio što želim reći i da ti prvi izbor nije fizika na pmf-u
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 15:03   #3403
Quote:
BadQueen kaže: Pogledaj post
Oke što se same mature tiče jer se tad od tebe, ako ćemo iskreno, ni ne traži razumijevanje, već u 90% slučajeva čisto štrebanje (kad smo već kod toga - loša strana mature). Problem će nastati ako planiraš upisati faks koji od tebe traži razumijevanje, a ti dođeš s takvim "znanjem". Nadam se da si shvatio što želim reći i da ti prvi izbor nije fizika na pmf-u
Heh, nije baš fizika na pmf-u, ali je strojarstvo na FSB-u. Imam puno posla dakle.
Pen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 15:32   #3404
Imam 2 pitanja:
Postoji li vjerojatnost i kolika da se ove godine na maturi promijeni popis formula i ima li potrebe učiti lekcije kao što su Dopplerov efekt za kojeg nema formule u knjižici, jer ne znam što tu bez poznavanja formule više trebam znati osim da se frekvecija povećava ako se relativno približavamo s izvorom i obratno? Ima dosta takvih lekcija, koje se čine važne, ali s obzirom da formule nema u knjižici nije mi jasno kakvo bi pitanje uopće moglo biti postavljeno. Nisam još gledao mature, pa zato pitam, to planiram zadnja 3 dana proći. Hvala unaprijed
homohominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 18:40   #3405
Pa zapravo to nitko sa sigurnošću ne može reći. Ne vjerujem da će mijenjati knjižicu formula, ali mislim da nas nisu dužni obavjestiti o tome.
Naišao sam na zadatak u jednoj maturi gdje je trebalo znati formulu za intenzitet zračenja, a nje nema u knjizici formula.

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
bed-boy11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 20:15   #3406
Hvala na odgovoru, još me samo zanima je li na maturi zastupljeno gradivo elementarnih čestica i 4 vrste međudjelovanja čestica?
homohominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 22:44   #3407
imas na stranici gdje su ispitni katalozi knjizicu formula za ovu godinu, a u katalogu pogledaj koja gradiva mogu bit
i imas na njoj dopplerov, ali ako mozes izvuc neku formulu iz drugih koje su ti u knjizici ne trebaju stavit
dendri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 17:21   #3408
Sto mislite, koje gradivo bi valjalo provjezbat dan prije mature?
-Damon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 22:02   #3409
Zasto je fiz-inf tako slabo popunjena ? Nema zainteresiranih ili nije dobar smjer ?
skarner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 16:59   #3410
Quote:
skarner kaže: Pogledaj post
Zasto je fiz-inf tako slabo popunjena ? Nema zainteresiranih ili nije dobar smjer ?
Zato što je nastavnički smjer, a to odbija ljude
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 18:59   #3411
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Zato što je nastavnički smjer, a to odbija ljude
Steta sto nije 3+2 taj smjer poput informatike i tehnike u splitu.
Dex Durex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 21:09   #3412
Skripta sa riješenim i objašnjenim svim zadacima sa dosadašnjih matura - 630 riješenih zadataka iz fizike.
prof56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 09:33   #3413
Na što se treba fokusirati pri učenju fizike za maturu i na koji se način najbolje pripremiti?
Ja sam fiziku imao samo prva 2 razreda, ali ponovio sam nešto prošlo ljeto i ovu zimu. Malo me hvata panika, budu li teški zadaci ili većinom ubaciš u formulu i dobiješ rezultat?
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 00:23   #3414
Jedno pitanje: Pri ispravljanju mature, koliko su ispravljači rigorozni što se tiče oznaka nekih veličina. Na primjer što ako ja put umjesto sa s označim sa d (distance)? Ili slovom l? Ili ako ne stavim deltu ispred neke oznake a trebao sam. Također, je li potrebno napisati na primjer da je v=s/t ili možemo odmah uvrstiti podatke koji su nam dani u zadatku? Ovo se odnosi na zadatke s proširenim odgovorom.
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 22:28   #3415
Quote:
Zvone99 kaže: Pogledaj post
Na što se treba fokusirati pri učenju fizike za maturu i na koji se način najbolje pripremiti?
Ja sam fiziku imao samo prva 2 razreda, ali ponovio sam nešto prošlo ljeto i ovu zimu. Malo me hvata panika, budu li teški zadaci ili većinom ubaciš u formulu i dobiješ rezultat?
Koliko sam ja gledao prosle mature onih prvih par zadataka na ponudene odgovore su uglavnom teoretska pitanja znaci trazi da razumijes sto te pita a oni produzenih odgovora su uvrstit u formulu i izracunat. S tim da ne mozes ocekivat da ces znat koju formulu upotrijebit bez da znas o cemu se radi naravno. Ja sam imao sve 4 godine i ima nekih zadataka u kojem je gradivo koje mi nismo ni spominjali ali nema ih previse.
lozo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:33   #3416
Treba li se u postupku pisati mjerne jedinice ili samo u rješenju? I smije li se u prvoj ispitnoj knjižici prepravljati odgovore i računati oko zadatka? Koliko znam, tu se u obzir uzimaju samo odgovori prepisani na list za odgovore, a knjižica se ne gleda?
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 15:16   #3417
Quote:
Zvone99 kaže: Pogledaj post
Treba li se u postupku pisati mjerne jedinice ili samo u rješenju? I smije li se u prvoj ispitnoj knjižici prepravljati odgovore i računati oko zadatka? Koliko znam, tu se u obzir uzimaju samo odgovori prepisani na list za odgovore, a knjižica se ne gleda?
ako mislis na postupak kao uvrstavanje podataka u formulu onda ne moras pisati jedinicu jedino na kraju kad dobijes rezultat trazene velicine, da tako je ovi zadaci sa ponudenim odgovorima gledaju samo konacni list za odgovore
lozo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 15:42   #3418
Imam pitanje u vezi bodovanja zadataka produženog odgovora. Moram li imati točan postupak kako su oni naveli u ključu za odgovore ili pak do rješenja mogu doći na drugačiji način, naravno, fizikalno točnim. To me zanima jer u ovim zadacima što nose po 4 boda uvijek dobijem točno rješenje, ali većinom na malo drugačiji način nego što su to oni zamislili.
Evo, ako mi netko može malo pojasniti bio bih zahvalan.
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 16:23   #3419
Quote:
fizicar1 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi bodovanja zadataka produženog odgovora. Moram li imati točan postupak kako su oni naveli u ključu za odgovore ili pak do rješenja mogu doći na drugačiji način, naravno, fizikalno točnim. To me zanima jer u ovim zadacima što nose po 4 boda uvijek dobijem točno rješenje, ali većinom na malo drugačiji način nego što su to oni zamislili.
Evo, ako mi netko može malo pojasniti bio bih zahvalan.
Mislim da moraju priznati svaki fizikalno korektan postupak koji dovodi do pravog rješenja. Neke zadatke se može riješiti na više od jednog načina, oni u rješenjima navedu samo jedan.

Imam i ja jedno pitanje. U rješenjima kada opisuju kako se boduju zadaci u više koraka napišu npr "R=U/I ... 1bod". Znači li to da nam daju bod ako samo napišemo tu formulu ili za točno rješenje jednadžbe?
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 23:37   #3420
Od ove godine je drugačije bodovanje i malo je promijenjena struktura ispita. Sada će biti 25 zadataka sa višestrukim odabirom te 12 produženog odgovora, sve ukupno 37 zadataka. Pomalo smiješno je što su povećali broj zadataka a smanjili broj ukupnog broja bodova kojih je sada 60, a do ove godine je bilo 80. Ona prva 24 zadatka su nosila po dva boda dok sada nose po 1. A sto se tiče bodovanja zadataka, tu stvarno ne znam kako bi moglo biti ove godine, tj. što će se točno bodovati.
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.