Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2002., 08:47   #41
Posna manestra je bez mesa.
Pasutice je tjestenina,kvadratnog oblika.
Fijok znaci masna,przeni kolaci.
Povetica je kolac u obliku puza,punjen jabukama i orasima.

Ima li kod nas tog samodizuceg brasna?
Ja ga nisam usnimila.
Mare is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 08:54   #42
Hvala!

Posna manestra, bez mesa, ali sa paradajz saftom?

Cini mi se da ima samodizuceg brasna u Hrvatskoj, nisam bas sto posto sigurna.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 08:56   #43
U HR ima tog brashna, vidjela ja u Bilama, Tushevima, Getroima, Konzumima i inima...ali ne dizhe se samo

Bar meni ne
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 08:58   #44
Talking

Mozda ga ne obradjujes dovoljno revno...

Moderator, daj me obrisi!! Molim te!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 10:08   #45
Nema kajanja poslije je....
...ovaj, pardon.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 17:40   #46
Ajoooj ljudovi, ne kuham ja, al grem kod bake na bakalar. Joj, onaj fini sušeni s krumpirom..yummmiiii...daj kad će badnjak već jednom!
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 20:06   #47
Quote:
Originally posted by GothicA
Ajoooj ljudovi, ne kuham ja, al grem kod bake na bakalar.
A izgleda da ti ni mama ne kuha...

magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 21:47   #48
prosle godine smo radili "azijski" fondue , sve po teoriji da idemo poslije cagati pa da nam nesto tesko ne padne na zeludac...dakle meso se kuha u juhi ( doda se sampinjona po zelji ) i piletina, umake radili od ananasa, rajcica i cesnjaka ( tri umaka ) ostalo pridonjeli gosti( umake )...ove godine je na redu dobri, stari, isprobani, klasicni fondue, ulje, svinjetina i klasicni umaci, salata, tona kolaca, posebno kuhano vino sa zacinima za Badnjak za Bozic punjena guska sa kestenima i jabukama i crvenim zeljem za izmedju radim jedno iznenadjenje.

Desert Bratapfel sladoled( vrsta jabuke ) sa likerom i mrvicama....uglavnom ( kalorijski )

Za dan iza Bozica radim lososa u kräuter kremi i lisnatom tijestu , ako mi uspije oblikovati cu tijesto u male ribice

Na slici super izgleda a kak bu meni uspjelo
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 21:51   #49
Quote:
Originally posted by Winona
prosle godine smo radili "azijski" fondue , sve po teoriji da idemo poslije cagati pa da nam nesto tesko ne padne na zeludac...dakle meso se kuha u juhi ( doda se sampinjona po zelji ) i piletina, umake radili od ananasa, rajcica i cesnjaka ( tri umaka ) ostalo pridonjeli gosti( umake )...
To za Badnjak
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:18   #50
tortice od rakova i mozzarelle

Za tijesto: 750 g brasna
375 g maslaca
3 jaja
4-5 zlice vode
sol

Za nadjev:

9 zlica ulja
1 srednji luk, sitno narezan
1 rezanj cesnjaka
400 g poriluka
450 g crvene i zute paprike , narezane na trakice
120 g kockica zukinija
12 racica
sol
svjeze mljeveni bijeli papar
750 g Mozzarelle
375 ml slatkog vrhnja
6 jaja
3 zlice narezanog zacinskog bilja ( persin, vlasac, majoran i sl. )

Tijesto zamjesiti, zamotati u foliju i ostaviti sat vremena u frizideru.
Za nadjev ugrijati ulje, luk i cesnjak proprziti, nasjeckano povrce, poprziti malo ( da ostane al dente ), dodati rakove i kratko poprziti, dodati sol i papar.
Pustiti da se ohladi.
Male forme za pecenje ( promjer 12 cm ) jos bolje ako im je rub valovit, kad je peceno izgleda bolje ) namastiti. Utisnuti tijesto u formu, na to foliju ili backpapier i ja na to stavim graska smrznutog.
Moze se staviti bilo sto samo da stisne tijesto na dolje da se pri pecenju ne digne.
Mozzarelu narezati na ploske, povrce i rakove rasporediti po pecenim formicama, mozzarellu gore na to.
Vrhnje sa jajima i zacinskim biljem pomjesati i preliti preko povrca.
Ponovno zapeci u pecnici.
Tijesto se pece na prethodno ugrijanoj pecnici na 200 stupnjeva oko 10 minuta a na Heißluft na 180 stupnjeva i ne mora biti prethodno zagrijano.
Kad se na kraju stavi da se zapece ista temperatura samo 15-20 minuta

To je moje bozicno iznenadjenje za familiju
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:21   #51
Quote:
Originally posted by magic
To za Badnjak
koji dio te zbunjuje magic ?
caganje ili izbor jela ?

Ovdje naime 90% ljudi za Bozic radi fondue ( ili Badnjak ) ovisi od familije do familije a mnogi nakon ponoci odu van jos se malo proveseliti ili kod prijatelja ili u neki club

No , kad sam tek stigla iz Hrvatske i mene je sve cudilo, sad sam se navikla da svatko slavi kako hoce tako dugo dok je njemu dobro
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:26   #52
"caganje" me nema shto chuditi, toliko znam o rimokatolichkoj vjeri po kojoj je Badnjak veseli praznik, ishchekivanje rodjenja Spasitelja. Stoga nije chudno veselje, za razliku od Velikog petka...

Iznenadjuje me MESO na Badnjak.

Kod nas nitko na Badnjak ne jede meso. To je stvar obichaja, ne religije. A i dobar motiv za druzhenja - mi recimo svi iz odjela idemo u konobu na girice A valjda je u Njemachkoj drugachije.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:30   #53
je, ovdje je to uobicajno.
Tipicno tradicionalno bi bilo kobasice i salata od krumpira .
Inace , mi za petak pred uskrs imamo ribu ali za badnjak je bilo uvijek mesa, jelo se zapravo nakon povratka s ponocke pa je to vec bio 25.12....koliko familija toliko obicaja
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:34   #54
Quote:
Originally posted by Winona
... jelo se zapravo nakon povratka s ponocke pa je to vec bio 25.12....koliko familija toliko obicaja
Hocesh reci da nish niste jeli cijeli dan prije toga
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:37   #55
Quote:
Originally posted by Winona
je, ovdje je to uobicajno.
Tipicno tradicionalno bi bilo kobasice i salata od krumpira .
Na Badnjak Ne mogu vjerovati!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:46   #56
Ni Ameri ne poste na badnjak niti na Veliki Petak. Odnosno, poste samo katolici - irci i talijani i mi poneki u manjini...

Uopce se nista posebno ne radi na Badnjak. Jedino navecer, kad djeca odu spavati, roditelji stave darove pod bor i ujutro na Bozic je darivanje.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:49   #57
Ni kod nas nitko ne posti, pa ni katolici...samo se ne jede meso. Ali gotovo nitko! Bez obzira na vjeroispovjest. I obichno ljudi idu na zajednichke marende , radi se krace i tako...bash mi je to lijepo
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 22:58   #58
Englezi isto ne poste niti imaju ista tradicionalno za Badnjak.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 00:26   #59
Da, kao sto kaze Stefi, ovdje, osim katolicima, Badnjak nije nista posebno. A ja, u stvari, volim Badnjak mozda i vise od Bozica, kada se popodne okiti bor, navecer skupi familija, jede se bakalar na 2-3 nacina, slusaju bozicne pjesme (u mojoj familiji nitko ne zna pjevati) nakon toga mozda ode na polnocku. Po povratku s polnocke se otvaraju pokloni, jer tko bi cekao do sutra? Meni je to prekrasno i na svu srecu ovdje imamo hrvatskih prijatelja s kojima mozemo nastaviti tu tradiciju.
Nisam vjernica, ali ne pada mi na pamet na Veliki petak ili Badnjak jesti meso, to je za mene jednostavno stvar lijepe tradicije.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 12:12   #60
Quote:
Originally posted by magic
Na Badnjak Ne mogu vjerovati!
Zasto ne?

Ili polazis od pretpostavke da sve drzave i kulture slave Badnjak bas na NAS HRVATSKI nacin ili jos bolje ( jer i u Hrvatskoj se Badnjak razlikuje od regije do regije ) na nacin bas nasega malog sela ?

Navikni se na raznolikost...jer je prekrasna
Sto se tice posta o ne jedenju cijeli dan, tak je bedasto da nije cak ni za komentiranje
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.