Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2009., 20:28   #1
Rat u Afganistanu (2001-???)

Sjutra,7. oktobra,navrsava se 8 godina od NATO invazije na Afganistan. Ovaj rat,kao i onaj koji su u toj zemlji vodili Sovjeti,odnio je mnogo zivota,u glavnom civilnih zrtava. Zvanicno obrazlozenje Amerike i Zapada za pocetak ovoga rata bilo je rusenje Talibana i postavljanje "demokratske" pro-zapadne vlasti u toj zemlji.

Kao sto rekoh na pocetku,rat gazi 8. godinu a Taliban je svakim danom sve jaci. Nakon invazije NATO-snaga na Afganistan,Taliban je bio gerilska skupina koja je izvodila napade po principu "udari i bjezi" sto se danas nemoze reci za njihov nacin ratovanja protiv NATO-a. Danasnji Talibani skoro svakodnevno ulaze u otvorene sukobe sa svjetskom naj mocnijom vojnom silom. Takav jedan okrsaj se dogodio prije par dana kada je je ubijeno 9 americkih vojnika a 20 afganistanskih vojnika,saveznika NATO-a, zarobljeno. Napad se dogodio u Karmdish-distriktetu,u planinskoj provinciji Nuristan. Ovaj okrsaj je trajao cijeli dan a americki i afganistanski vojnici su kao potporu imali americku avijaciju,koja im po svemu sudeci nije bila od velike koristi.

U zapadnim medijima se sve cesce mogu naci clanci u kojima zapadni vojni i politicki celnici iskazuju bojazan da NATO ocekuje ista sudbina kakvu je dozivio Sovjetski Savez kada je pokrenuo rat u toj zemlji.

Danas je Taliban vojno aktivan na 80% teritorije Afganistana a ogroman dio,neki kazu cak 50% te zemlje,drzi pod svojom stalnom kontrolom.

I sam americki ministar odbrane Robert Gates je prije par dana javno iznio svoju zabrinutost ogromnim usponom Talibana.

General sdruzenih miltinacionalnih snaga (ISAF) Stanley McChrystal , je predvidio totalni fiasko koji ce NATO dozivjeti u roku od godinu dana,ako se u tu zemlju ne posalje znacajan broj vojnika.

Washington Post je dosao do jednog raporta, vezanog za stanje u Afganistanu , kojeg je ISAF-general Stanley McChrystal poslao americkom ministru odbrane Robertu Gatesu. Raport se moze procitati ovdje: RAPORT


Ovi ljudi su polomili mocni Sovjetski Savez,ogromnu vojnu silu koja je parirala zapadu. Kako stvari stoje,izgleda da ce NATO isto proci kao i Sovjeti. Na zapadu se sve cesce rat u Afganistanu naziva Natovim Vijetnamom.

Ako neka TV-kuca uspije snimiti talibanske borce i ti snimci dospiju na nase male ekrane,ili ako ih vidimo na Youtube,ono sto vidimo jesu grupice neurednih odrpanaca zamotanih u nekakve krpice naoruzanih Kalasunima i RPG-ovima. Nikakve pancirke,nikakvi sljemovi. Nikakva avijacija, nikakvi tenkovi.Zbog ovoga mi je tesko da shvatim da su ti ljudi u stanju vojno slomiti i iscrpiti dvije naj mocnije sile koje su ikada na svijetu postojale. Sovjetski Savez i NATO Pakt.

Jednom sam negdje procitao,mislim da je o tome pisao BBC, da talibanski borac sa jednom sakom obicnog brasna i jednom litrom vode,u naj surovnijim uvjetima moze prezivjeti 10 dana.

Ono sto mene zanima i o cemu bih volio prodiskutirati i cuti misljenje drugih,jeste, odakle dolazi tolika snaga kod toga naroda?!

Zamoli bih sve clanove foruma kojima se tema ucini interesantnom ,da napisu svoje misljenje,bez vrijedjanja i nepristojnosti.


Pozdrav
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 20:32   #2
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 21:03   #3
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
Nebih se slozio da su bas NATO-u neprijatelji cijeli narod jer npr. neki skandinavski NATO-vojnik nije isti kao americki NATO-vojnik. Mislim na mentalitet i na ponasanje prema civilima,tj. narodu.

Samo jedna stvar je sigurno istinita:
Civilne zrtve ,za koje su u glavnom odgovorni amerikanci, okrenuli su narod ka saveznistvu sa Talibanima. Narod je glavna logistika talibanske gerile.

Amerikanci su znali da samo zbog jednog "teroriste" cijela sela i naselja pretvore u prah i pepeo i pri tome ubiju na desetine civila svih uzrasta i starosnih dobi. Na to su ih upozoravali i penzionisani ruski generali koji su imali ratno iskustvo iz sovjetsko-afganistanskog rata.

Upozoravali su ih da cine iste greske kao i Sovjeti.

Nego,ti kazes bore se za slobodu i zato napreduju. OK,hajde recemo da je tako. Ali opet, nije dovoljno samo se boriti za slobodu pa nadjacati Nato i Sovjetski Savez. Istorija je puna tragicnih sudbina raznih naroda koji su se borili na slobodu ali im to nije pomoglo protiv vecih i jacih sila.

Jednu stvar sam zaboravio napisati u pocetnom postu,za koju mislim da je veoma bitna. Za vrijeme rata protiv Sovjeta,Taliban (onda se zvao Mujahedin),je imao saveznike u ogromnom broju arapskih zemalja, Pakistana pa cak i USA sto u ovome ratu koji Taliban danas vodi nije slucaj. Pakistan pokrece ogromne ofanzive na talibanska uporista u pogranicnom pojasu a vecina danasnjih arapskih zemalja ima rezime kojima dirigira zapad. Za vrijeme rata sa sovjetima,iz arapskih zemalja je stizala pomoc u svakom pogledu a danas,ako se za ikoga posumnja da ima ikakve veze,ili da simpatise Talibane,ili biva isporucen amerikancima i zavrsi na Guantanamu ili ga proguta neki kazamat u Jordanu,Jemenu ili Saudiji.

Dakle,situacija neuporedivo teza a napredak veoma veliki.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 21:56   #4
A jel ti znaći išta činjenica da Amerika nijedan "pravi" rat od drugog svjetskog nije dobila? A nije to samo zato jer su ameri pičkice...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 22:27   #5
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A jel ti znaći išta činjenica da Amerika nijedan "pravi" rat od drugog svjetskog nije dobila? A nije to samo zato jer su ameri pičkice...

Neznam zbog cega Amerika nije dobila niti jedan rat od ww2 ali znam da ovdje ne ratuje samo Amerika vec i Njemacka,Francuska,Britanija,Italija,Kanada, Skandinavske zemlje.Ukratko receno,citavi mocni zapad + mnostvo manjih,manje utjecajnih zemalja, okupljenih,zajedno sa spomenutim velesilama, u organizaciju koja se zove NATO.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:02   #6
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Neznam zbog cega Amerika nije dobila niti jedan rat od ww2 ali znam da ovdje ne ratuje samo Amerika vec i Njemacka,Francuska,Britanija,Italija,Kanada, Skandinavske zemlje.Ukratko receno,citavi mocni zapad + mnostvo manjih,manje utjecajnih zemalja, okupljenih,zajedno sa spomenutim velesilama, u organizaciju koja se zove NATO.

Taj rat u Afganistanu je jako cudan rat. I mislim da je svima koji ozbiljnije razmisljaju o tome, biva jasno da je nemoguce postici neku "pobjedu" NATO-a. Ne samo da se ne stisavaju sukobi u Afganistanu, nego su se preselili i u susjedni Pakistan.
Opcenito, promatrajuci zbivanja u islamskim drzavama, dolazi do sve jasnijeg radikaliziranja drustva. S obzirom na drustvene i socijalne uvjete u kojima zive oni najobicniji gradani tih zemlja,nije ni cudo da ce se uvijek moci regrutirati jako dobar broj "boraca za islam" i "protiv zapadnjackog imperijalizma".

Ono sto je najzanimljivije u tim sukobima je, tko stoji financijski iza tih, kako talibanskih, tako i ostalih slicnih skupina. Jer ocito da je potrebna velika kolicina novca, da bi se moglo finacirati naoruzanje, organizirati komunikaciju izmedu pojedinih grupa, logistika,....pa i propaganda za regrutiranje novih clanova....
Mislim da Amerima i nije toliko stalo do okonacnja tih sukoba. "Borba za demokraciju" i "protiv terorizma" su parole za medije... A koji su stvarni interesi, tesko je reci sa sigurnoscu, te mozemo samo nagadati. Kada je u pitanju bio Kuvajt, pa kasnije i Irak...jasno je, da je tada Ameriku privlacila nafta.
Koji su stvarni interesi u Afganistanu?...Imam utisak da tu i tamo NATO-ovci "pokrecu koju vojnu akciju", ali da je najveci sukobu u stvari izmedu lokalnog i podjeljenog stanovnistva.
Lagos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:25   #7
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Kao sto rekoh na pocetku,rat gazi 8. godinu a Taliban je svakim danom sve jaci. Nakon invazije NATO-snaga na Afganistan,Taliban je bio gerilska skupina koja je izvodila napade po principu "udari i bjezi" sto se danas nemoze reci za njihov nacin ratovanja protiv NATO-a. Danasnji Talibani skoro svakodnevno ulaze u otvorene sukobe sa svjetskom naj mocnijom vojnom silom. Takav jedan okrsaj se dogodio prije par dana kada je je ubijeno 9 americkih vojnika a 20 afganistanskih vojnika,saveznika NATO-a, zarobljeno. Napad se dogodio u Karmdish-distriktetu,u planinskoj provinciji Nuristan. Ovaj okrsaj je trajao cijeli dan a americki i afganistanski vojnici su kao potporu imali americku avijaciju,koja im po svemu sudeci nije bila od velike koristi.
Talibani i dalje koriste istu taktiku, no tu i tamo uspješno organiziraju veći napad na male baze poput tog u subotu. Najčešća taktika koju koriste su različite eksplozivne naprave koje se rade o svega što može eksplodirati, od topovskih granata do umjetnog gnojiva. I u tome su jako uspješni.

Ostalo se svodi na bombaše samoubojice, zasjede i nasumične napade minobacačima i raketama.

Što se tiče bitke kod Kamdeša, još uvijek se ne znaju detalji ali izgleda da su talibani skoro uspjeli ući u te male baze. Jučer su Amerikanci pokrenuli protunapad i eliminirali nešto talibana. Istu stvar su talibani napravili prošlog srpnja kada su napali malu bazu kod sela Wanat i ubili devet američkih vojnika. Iako su uspjeli obraniti bazu, Amerikanci su se povukli nakon par dana.

Quote:
U zapadnim medijima se sve cesce mogu naci clanci u kojima zapadni vojni i politicki celnici iskazuju bojazan da NATO ocekuje ista sudbina kakvu je dozivio Sovjetski Savez kada je pokrenuo rat u toj zemlji.

Danas je Taliban vojno aktivan na 80% teritorije Afganistana a ogroman dio,neki kazu cak 50% te zemlje,drzi pod svojom stalnom kontrolom.

I sam americki ministar odbrane Robert Gates je prije par dana javno iznio svoju zabrinutost ogromnim usponom Talibana.

General sdruzenih miltinacionalnih snaga (ISAF) Stanley McChrystal , je predvidio totalni fiasko koji ce NATO dozivjeti u roku od godinu dana,ako se u tu zemlju ne posalje znacajan broj vojnika.

Washington Post je dosao do jednog raporta, vezanog za stanje u Afganistanu , kojeg je ISAF-general Stanley McChrystal poslao americkom ministru odbrane Robertu Gatesu. Raport se moze procitati ovdje: RAPORT
Zapadni mediji uglavnom kukaju sada kada je kasno. Kada su neki slobodni novinari poput Michaela Yona 2006 upozoravali da se stanje u Afganistanu pogoršava i da treba nešto hitno poduzeti, nitko ih nije htio slušati jer su bili zaokupljeni Irakom. Kada su ranije zapovjednici govorili da trebaju više vojnika i opreme (pogotovo helikoptera), političari ih nisu slušali. Ne slušaju ih ni sada. McChrystal je bio kristalno jasan u svom izvještaju, no Gates govori jedno a Biden drugo. Vidjet ćemo hoće li se političari opametiti pa poslušati i osigurati ono što McChrystal i Petraeus traže.

Zapadni mediji također koriste jednu veliku grešku političara u komunikaciji sa svojim biračima: nitko nije suvislo objasnio što NATO nastoji postići u Afganistanu. Eliminirati Al Qaedu? Eliminirati talibane, warlordove i trgovce drogom? Formirati središnju državu? Formirati društvo Afganistana? Što?

Nedostatak jasnih ciljeva je veliki problem, a političari ne poduzimaju ništa kako bi ga riješili.

Quote:
Ovi ljudi su polomili mocni Sovjetski Savez,ogromnu vojnu silu koja je parirala zapadu. Kako stvari stoje,izgleda da ce NATO isto proci kao i Sovjeti. Na zapadu se sve cesce rat u Afganistanu naziva Natovim Vijetnamom.
Ako neka TV-kuca uspije snimiti talibanske borce i ti snimci dospiju na nase male ekrane,ili ako ih vidimo na Youtube,ono sto vidimo jesu grupice neurednih odrpanaca zamotanih u nekakve krpice naoruzanih Kalasunima i RPG-ovima. Nikakve pancirke,nikakvi sljemovi. Nikakva avijacija, nikakvi tenkovi.Zbog ovoga mi je tesko da shvatim da su ti ljudi u stanju vojno slomiti i iscrpiti dvije naj mocnije sile koje su ikada na svijetu postojale. Sovjetski Savez i NATO Pakt.
SSSR su slomili mudžahedini uz veliku pomoć Amerikanaca. Talibani stupaju na scenu sredinom '90ih kada ih stvara Pakistan, naoružava i šalje preko granice.
U odnosu na Amerikance, zaista su jako slabo opremljeni no to što imaju im je dovoljno da im zadaju velike probleme.

No talibani imaju dvije stvari koje NATO nema: imaju vremena i veliku bazu istočno od Afganistana. Ime joj počinje sa P. Punih 8 godina rata zamara Zapad i sve njegove vlade koje svaka radi na svoj način. Kanada se povlači, vjerojatno i Nizozemska...


Quote:
Jednom sam negdje procitao,mislim da je o tome pisao BBC, da talibanski borac sa jednom sakom obicnog brasna i jednom litrom vode,u naj surovnijim uvjetima moze prezivjeti 10 dana.
Ukoliko leži i ne mrda, možda. Inače nema šanse.

Quote:
Ono sto mene zanima i o cemu bih volio prodiskutirati i cuti misljenje drugih,jeste, odakle dolazi tolika snaga kod toga naroda?!
Iz 30godina neprekidnog rata, izuzetno teškog terena te odličnog iskorištavanja nekih slabosti NATO snaga.

Quote:
Zamoli bih sve clanove foruma kojima se tema ucini interesantnom ,da napisu svoje misljenje,bez vrijedjanja i nepristojnosti.

Pozdrav
Potpuno se slažem s tobom, iako ne vjerujem da će pristojnost dugo potrajati na ovoj temi. Nekoliko likova se konstantno prepucava na sličnim temama, a moderatora nigdje.

Pozdrav

Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A jel ti znaći išta činjenica da Amerika nijedan "pravi" rat od drugog svjetskog nije dobila? A nije to samo zato jer su ameri pičkice...
Grenada, Panama, Irak & nešto Saudijske Arabije, Bosna, Kosovo i Srbija, opet Irak.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:40   #8
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Samo jedna stvar je sigurno istinita:
Civilne zrtve ,za koje su u glavnom odgovorni amerikanci, okrenuli su narod ka saveznistvu sa Talibanima. Narod je glavna logistika talibanske gerile.
Ne bih se složio. Pogledaj samo brojke za prvu polovicu 2009.
BTW, talibani su prije par dana raznijeli autobus i ubili 30ak ljudi.

Najveći problem su zračni udari na zgrade iz kojih talibani pucaju po vojnicima. Često upadnu u kuću, zarobe obitelj, napadnu NATO i onda popiju Javelin, bombu od 250kg ili 30mm zrno iz aviona ili helikoptera. Zajedno sa civilima.

Narod je glavna logistika talibana, ali samo na krajnjem istoku te Helmandu i Kandaharu. Nekad zato što ih podupiru, nekad zato što ih se boje i ne vjeruju vladi u Kabulu.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 04:08   #9
Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Taj rat u Afganistanu je jako cudan rat. I mislim da je svima koji ozbiljnije razmisljaju o tome, biva jasno da je nemoguce postici neku "pobjedu" NATO-a.
Po mom misljenju NATO se u Afganistanu nalazi u skroz nezavidnoj poziciji. Kao sto neko rece,vrijeme radi za Talibane. Zapadne zemlje,posebice evropske zemlje,postaju umorne od toga rata i narod hoce svoju vojsku vratiti doma. Nedaj boze da su Talibani ubili za jedan dan 9 danskih ili norveskih vojnika. Cijela Danaka i Norveska bih izasla na ulice i trazila momentalno povlacenje. Znam da ove dvije pomenute zemlje nisu toliko znacajne,bar ne po ljustvu, u ovome ratu u Afganistanu,ali za samu Ameriku,za one koji zagovaraju rat,jesu jer je njima bitno da je sa njima sto vise nacija.


Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Ne samo da se ne stisavaju sukobi u Afganistanu, nego su se preselili i u susjedni Pakistan.Opcenito, promatrajuci zbivanja u islamskim drzavama, dolazi do sve jasnijeg radikaliziranja drustva. S obzirom na drustvene i socijalne uvjete u kojima zive oni najobicniji gradani tih zemlja,nije ni cudo da ce se uvijek moci regrutirati jako dobar broj "boraca za islam" i "protiv zapadnjackog imperijalizma"..
Da,tacno. Radikalizacija islamskog svijeta je stvarno ogromna. Ali zasto je to tako? Evo prije par dana sam citao u jednim skandinavskim novinama jedan clanak o izvjestaju Richarda Goldstona,juznoafrickog sudca (inace Jevreja) koji je vodio UN-ov tim koji je istrazivao izraelske zlocine u napadu na gazu.

Na 574 strane ovoga izvjestaja je dokumentovano sta se stvarno dogodilo u Gazi. UN-ova organizacija za ljudska prava je trebala da na svom zasijedanju u Ženevi prosloga tjedan glasovati o rezoluciji za osudu Izraela.Zatim je ova rezolucija trebala da se proslijedi Vijecu Sigurnosti UN-a ali je proces blokiran,tj. odgodjen za mart 2010. Jeli znas ko je blokirao rezoluciju koja bi osudila izrael?? Blokirala je "palestinak samouprava" tj Mahmoud Abbas i neke arapske zemlje. To su vjerovatno Saudijska Arabija,Emirati, Kuwait i jos neke koje zapad racuna svojim saveznicima.
Sta se iz ovoga da zakljuciti? Da rezimi u tim drzavama nisu izabrani od svog naroda vec da su izabrani i podrzani od zapada. Ovdje sam se malo udaljio malo od teme,od Afganistana i Talibana,ali od prilike situacija je skoro identicna u vecini muslimanskih zemalja,ne samo na bliskom istoku vec uopste. Mozda je Afganistanski susjed Pakistan naj kriticniji po ovom pitanju.

Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Ono sto je najzanimljivije u tim sukobima je, tko stoji financijski iza tih, kako talibanskih, tako i ostalih slicnih skupina. Jer ocito da je potrebna velika kolicina novca, da bi se moglo finacirati naoruzanje, organizirati komunikaciju izmedu pojedinih grupa, logistika,....pa i propaganda za regrutiranje novih clanova.
Narod,obicni ljudi. Novci se kupe na svakom koraku. Mada rezimi to pokusavaju da sprijece,u cemu dosta uspijevaju,ali sigurno dosta i procuri vanka. Ako zapad ima potpunu kontrolu nad rezimima,nema nad narodom.


Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Mislim da Amerima i nije toliko stalo do okonacnja tih sukoba. "Borba za demokraciju" i "protiv terorizma" su parole za medije... A koji su stvarni interesi, tesko je reci sa sigurnoscu, te mozemo samo nagadati.
Neznam,samo kazu da jednu drzavu nista ne iscrpljuje kao rat. Koliko Ameriku taj rat kosta,nije mi poznato. Sto se tice interesa,moze biti jedino strateski. Nafte nema. Mozda se ovim ratom trebao "utrijeti" teren za neka nova,veca i teza osvajanja. Irak pun amera sa jedne a Afganistan isto tako pun amera sa druge strane. U sredini Iran. Jedna od naj mocnijih muslimanskih zemalja.Neuporedivo jaca od Iraqa ili od Talibana. Svakim danom sve utjecajnija u regionu a uz to ne bas prijateljski naklonjena israelu i USA. O naftnim i plinskim bogastvima da i nepricam.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 11:02   #10
Oni su spremni gubiti zivote za pobjedu, nasa strana nije. A to Amerikance muci jos od Vijetnama. Inace bi dobili svaki rat. S vojnog gledista, gubici u Afganistanu su unutar zadanih projekcija. A gledista zapadne javnosti, jedna poginuli je previse. I tu je sva mudrost.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 12:25   #11
Rat se odužio više nego što je trebalo.

Amerikanci su napravili ogromnu grešku kada su zbog rata u Iraku smanjili broj svojih vojnika na samo 10 tisuća. To je omogućilo talibanima da se reorganiziraju i sad treba uložiti puno truda da se trend okrene. A to se izgleda nikome ne da.

Vrlo je vjerovatno da će Amerikanci na kraju s talibanima postići neformalni dogovor kojim će im prepustiti upravljanje zemljom, a oni će se obvezati da će u buduće svoje ambicije ograničiti samo na Afganistan i da više neće pružati utočište Al Kaidi i sličnim skupinama koje imaju šire ciljeve.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:02   #12
Cilj je Rusija.... zele doci sto blize Rusiji... jos malo pa ce napasti i Iran... Kad stave sve države oko i blizu Rusije pod svoje onda pocinje prirprema za ruse...
nobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:17   #13
afganistan je velika i planinska zemlja puna ratničkih naroda i plemena koja ratuju skoro bez prestanka... još je tu i islam kao religija koja pogoršava stanje...

amerikanci i sjeverni savez jesu u naletu svladali talibane i potisnuli ih u svim pokrajinama, no takvu zemlju je moguće okupirati i pacificirati samo na jedan način: vojna prisutnost na svakom koraku, razoružanje i kontrola granica...

tamo nema dovoljno vojske za okupaciju tako velike zemlje, nije to ko irak koji je većinom ravan...

nisu razoružali stanovništvo, nisu kontrolirali granice...

amerikanci i nato mogu u jednom području potući borbene grupe talibana, ali nakon što zapadnjaci odu u svoje baze, opet će talibani niknuti...

afganistan bi se mogao smiriti, ali samo uz prevelik utrošak novca, vremena i ljudskih života, a uz veoma mali povrat, a to zapad nije voljan napraviti... na kraju će se zapadnjaci povući i prepustiti afganistan svojoj sudbini...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:22   #14
Talibani mogu 20 dana bez da jedu i piju i 40 dana bez da jebu. Visoki su u prosjeku 3 metra i iz dupeta im sijevaju munje. Ne moze ih se ubiti.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:27   #15
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Talibani mogu 20 dana bez da jedu i piju i 40 dana bez da jebu. Visoki su u prosjeku 3 metra i iz dupeta im sijevaju munje. Ne moze ih se ubiti.
naprotiv, može ih se vrlo lako svladati i ubiti kad ih se nađe... glavno pitanje je: što onda?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:33   #16
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
No talibani imaju dvije stvari koje NATO nema: imaju vremena i veliku bazu istočno od Afganistana. Ime joj počinje sa P.
Peking ?

Na danasnjoj politickoj karti Azije vidimo da Rusi tu vise uopce nisu u igri. Trenutacno jedva zadrzavaju ono kaj im je uz samu granicu (Osetije, Abhazije..)

Afganistan je dobar za pritisak na Iran, ali i na Kinu. Primjetite na karti kako Kina skoro vise ne granici sa i jednom silom, Ratovi koje su Ameri izgubili/nerjeseno su na granici s Kinom. Ako se ne varam onaj dio Pakistana kaj dira Kinu isto nije bas stabilan.

Uglavnom trebalo bi vidjeti dali Talibani koriste i Kineske metke

A razlog Natoa u Af je po meni geostrateski, ono mozemo pa budemo, jacamo svoju poziciju.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:44   #17
Talibani i Kina skupa? Bogme, mogu biti sretni da se Kina ne umijesa protiv njih, zapad to jedva ceka. Kako bi to zavrsilo vidjeli smo nedavno prilikom gusenja demonstaracija. Jedina prednost poludiktatorskih rezima je efikasnost u rjesavanju prijetnji. Ne trebas brinuti sto ce javnost reci. Jos kad si velik kao Kina, mozes biti miran da ni zapad nece uvesti sankcije i ine pizdarije.

Dabogda Kina uletila tamo. Na zapadu dosta da vidis sliku mrtovg vojnika, sliku djetete kako place nad majkom i ode podrska ratu za 50%. Neke narode takve stvari ne muce
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:56   #18
Talibanska "snaga" nije ništa mistično, snaga je planinskom terenu i državi koja nema nikakve ceste ni infrastrukturu, mogu se skrivati gdje god žele i udarati kad uhvate negdje u zasjedi NATO patrolu te ubijati sve civilno stanovništvo koje im ne pruži zaštitu ili potporu.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 14:01   #19
Dovoljno je reći da su vjerski fanatici i da im odmalena ispiru mozak.Možeš ti bacit nuklearnu bombu na područje južnog Afganistana ali ih se nemožeš riješit jer jednostavno po islamskim zemljama ima na tisuće istomišljenika koji bi u tom trenu krenuli put SAD na odmazdu.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 14:06   #20
pa naravno. uzalud ubit talibana, kad doma ceka zena s 5 klinaca svi spremni da nastave taj put. kako to rijesiti je ocito, samo zapad nema hrabrost ni zeludac za to
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.