Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 20:38   #181
zašto kao charity? ja to tako ne doživljavam
a ako bi doživljavala onda nikad nikome ne bi ostavila ni lipe
osim pri velikim računima i velikom zadovoljstvu


očito ovi naši rvacki siročići budu sretni i sa deset kuna

jel to to kaj si tražila na linku?
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 20:58   #182
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
zašto kao charity? ja to tako ne doživljavam
a ako bi doživljavala onda nikad nikome ne bi ostavila ni lipe
osim pri velikim računima i velikom zadovoljstvu


očito ovi naši rvacki siročići budu sretni i sa deset kuna

jel to to kaj si tražila na linku?

Znam da tip ovisi o zemlji i o obicajima. No u osnovi tip je izraz zahvalnosti za obavljenu uslugu. I sad recimo isti covjek ti dostavlja pizzu od 40 kuna i isti covjek ti dostavi jastoga od 400. Sve isto s njegove strane, uzeo paket, sjeo u auto, pozvonio tebi na vrata, iskesio se, hvala, dovidjenja.

Ti mu, kao izraz zahvalnosti kad donese pizzu das 10 %. 4 kune. A kad ti donese jastoga 40. Kuzis? Za istu kvalitetu usluge.

Ovo je otprilike objasnjenje o onih 10 % i kako to moze izgledati u stvarnosti. I zato ne mozemo govoriti o 10% u hrvatskim okvirima. I zato govorimo o svemu o cemu govorimo jer su osnove za davanje napojnica drugacije.

Charity zato sto se sitnis koji das kad je kava 4 kune, a ti das 5 ne gleda kao tip vec kao zaokruzivanje racuna bez ikakvih postotaka. No bas zbog ovoga sirocici u Hr. i gledanja na tip, daj sto das samo da das, u vecini slucajeva davanje je vise kao neki oblik sazaljenja a ne izraza zahvalnosti.
Ili da dodam jos i ovaj element - vecina ce dati taj zaokruzen tip ili sitnis jer napojnice (bilo kakve bile) smatra stvari dobrog odgoja.

Nije to ta pjesma o vucijim ocima, ali mi znaci da si isla traziti. Hvala, srce si.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:04   #183
šanse da ti lik donese jastoga na kućni prag su male, tako da to ne stoji jer nije realno, ne događa se
u restoranu se to događa i tada ostaviš 40 kn, kuiš?

ja dajem zato jer sam zadovoljna uslugom
i dajem primjereno visini računa
ne dajem po defaultu svima


a što se tiče različite cijene za isti tip usluge , onak, to je svugdje oko nas
ne buš ni frizuru platila jednako u svakom salonu
ni plombu
ni servis auta
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:04   #184
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
Netko kog sam upoznala imao je sveki, i kad je bila operirana, svekar je donio srnu doktoru.
U bolnicu.


Za ovakve stvari danas srećom mogu ić prijave USKOK-u.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 22:10   #185
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Mislim da nisam pogrešno shvatila. Vlasnici nećeš dati napojnicu jer ona ne radi za plaću, iako isplaćuje plaće od onog što zaradi, bez napojnica, naravno. Ona ima dovoljno, a one, po tebi, nemaju jer rade za plaću koja je mala iako ne znam kako to znaš. Ona će se jednako potruditi ali joj nećeš dati napojnicu jer smatraš da joj ne treba jer dobije iznos usluge. Meni se ne čini pošteno i bome zvuči kao milostinja prema ostalima. Meni je, eto, glupo davati napojnicu nekome tko radi svoj posao, zato i dobiva plaću. Jesi li ti dobivala i očekivala napojnice dok si radila u parfumeriji?

.
Gle...ne da mi se filozofirat sad oko toga vise...nema veze.

Znam kolika im je placa, jer mi je vlasnica rekla. Isto kad mi je rekla kako sve napojnice dijele metodom zbroji pa podijeli.

Nisam ocekivala, niti je obicaj u parf. davati napojnice.
Nama su tete cesto nosile cokolade
Jedna nam je za jedan Bozic donijela neki divovski slatkis, dugacak cca 1 metar


@ Luneta, sad vidjeh tvoj post, pa da se nadovezem...na ono o "racunici".
Zbilja nemam razloga izmisljati i pretvarati se na forumu, nitko me ni ne pozna i sutra mogu "nestati", znaci, vjerovala ti ili ne, ja sam se vise puta s veseljem i od srca zahvalila na neki nacin ljudima od kojih nisam ocekivala da cu ih ikad kasnije trebati, ali sam im htjela napraviti neko veselje, jer su mi pomogli (makar je to bio njihov posao).

Za neke od njih sam znala da ih nikad vise necu ni vidjeti.

Curi koja mi odradi masazu bas ostavim jer se jako potrudi i jer znam da je u kurcu s lovom i da joj svaka napojnica znaci.
Ne zato jer ocekujem da ce me ubuduce jednako dobro masirati.
Evo, na zalost, vise ne radi u Zagrebu, a ja imam potrebu nazvati ju i zahvaliti joj se na trudu. I reci joj koliko je dobra u svom poslu.
Naravno, nemam njen broj.


Ne kazem da nikad nisam pri "zahvaljivanju" imala racunicu, ali cesce nisam nego sto jesam.
Covjek nekad zbilja osjeti iskrenu zahvalnost i pozeli nekoga razveseliti sa vise od rijeci "Hvala".

Ne mora biti kupljeni poklom, moze biti i fini home made kolac. Ljude razveseli.

A meni bude drago. Sto me sad sjetilo na epizodu Prijatelja u kojoj je Joey objasnjavao Phoebe da nema nesebicnih dobrih djela, jer je sam osjecaj koji imas kad nekoga razveselis ili mu pomognes sebican.

Zadnje uređivanje Hannah 3 : 25.09.2017. at 22:33.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 22:47   #186
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
dostavljači tipa dpd i dhl mi nose stvari koje su unaprijed plaćene, a dostavu hrane plaćam karticom. zapravo skoro svugdje plaćam karticom ako se da. gotovine nikad nemam u novčaniku.
I meni nose unaprijed placeno, ali su tak simpa i ljubazni, da sam zadnji put kad sam imala dostavu u dane pred Bozic jednog ponudila kolacicima.
Bas sam bila ispekla par vrsta, otvorila vrata s nitrilnim rukavicama na rukama, skinula (rukavice, ne decka) i bas mi je reko da su super kolacici i da je fakat gladan, da cijeli dan nije stigo jesti i da jedva ceka doc doma.

Mozda je mislio da sam neka ludaca koja ga vabi u stan!
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 22:56   #187
Quote:
Orak kaže: Pogledaj post
posebno mjesto u srcu imam za bijelu mafiju, najposebnije kad budem diktator organizirat ću svake nedelje sa svima ulovljenima odgojno kaznene performanse za narod, na trgu rep.. bana jelačića, lajv strim olaraund

a sad više neću o tome, jer pretjerani potencijal, zeland, tajna, klatna
Jel ti mogu doc pomoci? Ili bar gledati?
Imam nekih kandidata koje bi trebalo odgojiti.
Neke je vec sustigla karma, al kasno je to...
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:02   #188
Quote:
Brijana kaže: Pogledaj post
Pogotovo ako mi ne da čašu vode uz to, nego me još traži da kupim bočicu... koju su mi oduzeli na svakom po redu security checku prilikom presjedanja.
Isprazniš bocu prije security checka, spremiš je, dođeš na aerodrom, napuniš bocu.

Ne razumijem zašto ljudi i dalje pizde zbog toga što ne mogu nositi boce u avion, naviknite se više, pobogu.

Quote:
Luneta kaže: Pogledaj post
Charity zato sto se sitnis koji das kad je kava 4 kune, a ti das 5 ne gleda kao tip vec kao zaokruzivanje racuna bez ikakvih postotaka.
Joj, Luneta, ne seri više, svega ti.

Da, ako plaćaš račun od 4 kune i ostaviš kunu, to je 25% od iznosa računa, i to se računa. Ako si konobar, pretpostavljam da nikad nisi bila jer si prehoch da bi se tako ponižavala, ako ti desetero ljudi na dan ostavi tu kunu, na kraju mjeseca imaš dvjestotinjak kuna povrh plaće. Za 200 kuna bi se čak i ti sagnula da ih vidiš na cesti.

Naravno, ako ti je jako do toga da se pokažeš kao faca, račun od 5 kuna vjerojatno platiš stotkom i kažeš "u redu je". Puno ljudi nema toliko velik ego da se moraju kurčiti po kafanama da se vidi da se ima.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:24   #189
Quote:
Alexa kaže: Pogledaj post
Ti bi trebala pažljivije čitat - dosta ih je napisalo da daju manču uvijek/stalno...
Pa vjerovatno su ljudi onda stalno i zadovoljni. E sad ili imaju sreće pa uvijek nalete na neke fine uslužne djelatnike ili imaju niske kriterije je već drugi par, ali ja nisam pročitala da je itko napisao da i kad nije zadovoljan uslugom proguta govno i ostavi tringlt.

Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Pitam se, ako mi krojačica zezne haljinu jer nije slušala što joj govorim pa napravi izrez na V umjesto ravan, treba li mi smanjiti cijenu šivanja?
Treba ti kupit isti takav materijal i napraviti takvu kakvu si htjela i u roku koji je bio prvobitno označen. I to ozbiljno mislim.

Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Kaj cu vlasniku/vlasnici ostavljat, to mi je bedasto, pa njoj ide lova od utrska i kad i poplaca sva davanja, ostane joj daleko vise nego sto joj radnice imaju placu.
Moja predzadnja frizerka je bila i vlasnik i radnik i čistačica. Žena je imala mićkini salon u kojem je radila sama. Dvokratno.
Po tvojoj logici joj nisam trebala ostavljati tringlt zato što je ona "gazda"?

Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Da li biste davale napojnice šalterušama u državnim službama? Njihova plaća je isto bijeda, a znam i da mnogi od njih rade na stručnom osposobljavanju.
Bi i davala sam.
Znalo mi se dogoditi da treba na neki papir nakeljiti one proklete markice.. no, znate kaj mislim:demencija: i znalo se naći finih teta koje bi rekle - čekajte da vidim je l ja imam tu u ladici ili kolegica, da ne šećem, pa bi onda takvoj teti ostavila koju kunu - upravo zato da joj dam do znanja da se takvo ponašanje cijeni.
Jednako kao što mi nije nikakav problem poslati mail i prijaviti pokojeg kurčevitog i bezobraznog službenika.
Neki dan je curka u banci bila preljubazna i rekla mi neke stvari koje nisam znala i fakat se maksimalno potrudila da mi pomogne i poslala sam mail u službu za korisnike da ju pohvalim.

Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Anyhow, drugu smjenu radio je (dost simpaticniji) lik kojem sam se mislim malo svidjala, pa mi je zadnjih dana nosio kavu s popustom
Ono samo bi osvanuo racun od 2 kune na stolu.
Kako dati trnglt za to?
U naturi
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:26   #190
Znate li vi da poštarinu dobiju novce od penzića kad nose mirovine i oni to uzmu?
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:32   #191
Ne znam kissaca iskreno za ovo kaj pitas za frizerku, morala bi se nac u sitauaciji da znam kaj bi napravila.
Mislim da joj ja ne bi, jer ionako sva lova koju joj das za sisanje, farbanje, frizuru ili kaj vec ide njoj.
Ali, sasvim posteno, velim, morala bi se bas nac u toj konkretnoj situaciji.

Sam koncept ostavljanja trindze vlasniku mi je stran.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:58   #192
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Gle...ne da mi se filozofirat sad oko toga vise...nema veze.

Znam kolika im je placa, jer mi je vlasnica rekla. Isto kad mi je rekla kako sve napojnice dijele metodom zbroji pa podijeli.

Nisam ocekivala, niti je obicaj u parf. davati napojnice.
Nama su tete cesto nosile cokolade
Jedna nam je za jedan Bozic donijela neki divovski slatkis, dugacak cca 1 metar

Nije filozofija, samo da mislim da nisam krivo shvatila.

Nije običaj - ispada da se daje svima i svugdje pa se ne bih čudila.

Davanje napojnice prema visini računa mi je posebno glupo. Da ne bih dala dodatnih 40 kn jer račun iznosi 400kn. To jest američka izmišljotina (samo je kod njih 15%).

Ma, sve oko toga mi ide na živce.
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Treba ti kupit isti takav materijal i napraviti takvu kakvu si htjela i u roku koji je bio prvobitno označen. I to ozbiljno mislim.
Vidiš, meni je to pretjerivanje i nikad ne bih takvo što tražila.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:04   #193
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Al ja baš sad ništa ne razumijem. Ozbiljno.
Jel se Zelena truba naljutila kaj sam ja odgovarala iako je ona napisala što je napisala?
Pa scrolam na mobu i često post ispod ni ne vidim kad stisnem reply. No i da sam vidla...ne kužim
Ma daj, kaj bi se naljutila. Samo mi je bilo smiješno što sam barem dvaput napisala da to nekad nema veze s ovim sad, i onda ti uletiš sa svojim postom, direktno ispod.

(Autorske radove i tv-serije ne bih smatrala dokumentarnim izvorom, a i krađa se razlikuje od milostinje. I da, selo je bilo prilično solidarno, nije se baš samo tako umiralo od gladi niti se zadnja jabuka davala učiteljici. Drugo su priče Slavka Kolara i Mate Lovraka. I druga je stvar bila sirotinja po gradovima, tu kad se nije imalo, onda se stvarno nije imalo, nije bilo alternativnog povrtnjaka negdje iza ugla iz kojeg bi se ubrala pokoja paprika.)

Btw znate kako izgleda suvremeno davanje "tringelta" doktorima?
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:17   #194
Kak?
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:27   #195
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Kak?
Pričale su mi tri frendice, ne poznaju se međusobno, iskustva su iz dvije zagrebačke bolnice, ali tri različita doktora.

Neću u detalje da se ne prepoznaju, ali ukratko ovako - doktori se boje uzimati klasično mito, pa su našli novi način da im se ljudi "oduže", npr. kažu "mogla bi se Vaša žena upoznati s mojom pa da odu zajedno u shopping". I onda doktorova žena odvede pacijentovu ženu u neki skupi dućan i nakupuje stvari za 15-20 tisuća kuna, naravno, na račun pacijentove žene. Ideja je ta da nitko ne može dokazati da je riječ o mitu, to su samo dvije poznanice koje idu zajedno u shopping i jedna je odlučila počastiti drugu, pa frendice to rade, zar ne?

Druga varijanta je nešto očitija, a to je da doktor pacijentu koji ima dućan atraktivnim prizvodima pošalje svoju ženu, koja dođe u dućan kao najnormalniji kupac, odabere si što bi htjela, a to onda ne bude naplaćeno, nego joj se uruči besplatno... Pa ima lakomih doktora i lakomih doktorskih žena, koje ne dođu samo jednom, nego, recimo, svake sezone, redovno.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:33   #196
Quote:
zelena truba kaže: Pogledaj post
Pričale su mi tri frendice, ne poznaju se međusobno, iskustva su iz dvije zagrebačke bolnice, ali tri različita doktora.

Neću u detalje da se ne prepoznaju, ali ukratko ovako - doktori se boje uzimati klasično mito, pa su našli novi način da im se ljudi "oduže", npr. kažu "mogla bi se Vaša žena upoznati s mojom pa da odu zajedno u shopping". I onda doktorova žena odvede pacijentovu ženu u neki skupi dućan i nakupuje stvari za 15-20 tisuća kuna, naravno, na račun pacijentove žene. Ideja je ta da nitko ne može dokazati da je riječ o mitu, to su samo dvije poznanice koje idu zajedno u shopping i jedna je odlučila počastiti drugu, pa frendice to rade, zar ne?

Druga varijanta je nešto očitija, a to je a doktor pacijentu koji ima dućan atraktivnim prizvodima pošalje svoju ženu, koja dođe u dućan kao najnormalniji kupac, odabere si što bi htjela, a to onda ne bude naplaćeno, nego joj se uruči besplatno... Pa ima lakomih doktora i lakomih doktorskih žena, koje ne dođu samo jednom, nego, recimo, svake sezone, redovno.
Mislim da znam jednog doktora i zenu mu koji bi se bili u stanju koristiti tom metodom.
Ako do sad nisu, dala si im dobru ideju. Mislim da bi zena mogla bit na forumu.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:35   #197
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Mislim da znam jednog doktora i zenu mu koji bi se bili u stanju koristiti tom metodom.
Ako do sad nisu, dala si im dobru ideju. Mislim da bi zena mogla bit na forumu.


Bojim se da su te metode već dosta popularne u doktorskim krugovima, ako sam ih čula ja koja uopće nisam u Zg, onda znaš da nije ništa ni novo ni nepoznato.

(Sad sam znatiželjna. )
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:39   #198
15-20 000 kuna?
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:41   #199
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
15-20 000 kuna?
Da. Odjeća i kozmetika.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:48   #200
Quote:
zelena truba kaže: Pogledaj post
"mogla bi se Vaša žena upoznati s mojom pa da odu zajedno u shopping"


A koliko to što naplaćuju 20k kuna košta ako se obavlja privatno?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.