Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2003., 16:24   #1
Arrow Nobelova nagrada za knjizevnost

za 2003 , stota po redu , dodijeljena je John Maxvell Coetzeeu koji


"...kroz višestruka prerušavanja prikazuje zapanjujuću složenost otudjenosti".
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 10:06   #2
J.M.Coetze:
Quote:
Nema više doma za nesputane duše - osim možda na Antarktiku, ili na otvorenom moru
(Život i doba Michaela K.)

Može li čovjek sam izabrati kako će živjeti i umrijeti (i pri tome nikome ne čini nažao i zlo) ili će mu humano društvo odrediti što je za njega dobro?
Da li su to uopće pitanja koja čovjek treba postavljati ili je sreća negdje drugdje?

Još jedan pisac koji odgovore daje posredstvom slaboumne osobe jer je učeni čovjek odgovore usput izgubio.

" Život i doba Michaela K" - knjiga prepuna filozofije, ima tu i utopije i distopije, nikog neće ostaviti hladnim, mene je baš rasplakala, nije zabavna, nije površna

J.M.Coetze - Navodno izbjegava publicitet, ne dolazi na uručenja nagrada, ne daje intervjue. Valjda zato piše takve knjige. Za razliku od kojekakvih medijski eksponiranih pisaca.

"Foe" - Nije me se tako dojmila, ali moram priznati da ju nisam baš razumijela. U početku mi je bila zanimljiva. ali se na kraju previše zaplela i rasplinula u fantaziji i apstrakciji.
mimicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 14:27   #3
ja sam procitala "sramotu"(mislim da je tako prevedena), svidjela mi se. pogodila me je upravo ta strasna otudjenost kojom se bavi.
sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 00:57   #4
Ja procitao Michaela K. za jedan dan, na plazi, i to je mnogo dobra knjiga. Nije bas za plazu, ali sto je - tu je.
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 15:59   #5
Nobelova nagrada za književnost - Kazuo Ishiguro

http://www.jutarnji.hr/kultura/knjiz...iguro/6617826/
bugi! is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 16:05   #6
Ova me je Nobelova nagrada podsjetila da moram što prije pročitati još nešto od ovog odličnog pisca. Prva i jedina knjiga bio je Bookerom nagrađen roman 'Na kraju dana'. Uživala sam!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:43   #7
Dobitnik Nobelove nagrade za književnost za 2016. godinu je britanski književnik Kazuo Ishiguro, objavio je u četvrtak Nobelov odbor za dodjelu nagrada.

Ishiguro je nagradu zaslužio, kako se navodi u obrazloženju, zahvaljujući svojim romanima "velike emocionalne snage u kojima je otkrio ponor ispod našega varljivoga osjećaja povezanosti sa svijetom".

Britanski pisac japaskog porijekla rođen je u Nagasakiju 1954. godine, a obitelj mu se preselila u Englesku 1960. Dosad je napisao osam proznih knjiga, a već je njegov drugi roman An "Artist of the Floating World" 1986. odnio nagradu Whitbread za knjigu godine. Ishigurov najpoznatiji naslov, roman "Na kraju dana", osvojio je Bookerovu nagradu 1989., a istoimeni popularni film snimio je redatelj James Ivory 1993. godine. Roman "Nikada me ne ostavljaj" (2005.) književni kritičari časopisa Time svrstali su među stotinu najboljih romana na engleskom jeziku svih vremena. U nas su, uz dva navedena, prevedeni i naslovi Bez utjehe, Kad smo bili siročad, Nokturna čiju književnu kritiku smo objavili na tportalu.
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:43   #8
Od 1901. do danas Nobelovu nagradu za književnost dobilo 14 žena
Nobelova nagrada za književnost dodjeljuje se od 1901., a prvi dobitnik bio je francuski pjesnik i filozof Sully Prudhomme. Dobitnici su autori različitog jezičnog i kulturnog podrijetla, bez obzira na to je li riječ o već proslavljenom ili o nepoznatom književniku. Najviše dobitnika nagrade, 28, pisalo je na engleskom jeziku, a slijede francuski, njemački i španjolski. Trojica nobelovaca pisala su na dva jezika - Rabindranath Tagore pisao je na bengalskom i engleskom, Samuel Becket na francuskom i engleskom, a Joseph Brodsky poeziju je pisao na ruskome, a prozu na engleskom jeziku.
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:44   #9
Nagrada za književnost nije dodijeljena 1914., 1918., 1935., 1940., 1941., 1942. i 1943. godine. Naime, u statutu Nobelove zaklade, među ostalim, stoji: Pokaže li se da nijedno djelo koje se razmatra za nagradu ne odgovara zadanim kriterijima, novac od nagrade prenosi se u sljedeću godinu. Ne bude li ni tada nagrada dodijeljena, iznos se prebacuje u fond Zaklade. Tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata nisu dodijeljene sve Nobelove nagrade.

Za razliku od ostalih kategorija, nagrada za književnost dvjema osobama dodijeljena je samo četiri puta: 1904. Fredericu Mistralu i Joseu Echegarayu, 1917. Karlu Gjellerupu i Henriku Pontoppidanu, 1966. Shmuelu Agnonu i Nelly Sachs te 1974. Eyvindu Johnsonu i Harryju Martinsonu. Među dosadašnjih 113 dobitnika, bilo je 14 žena, a prosječna dob laureata u godini kada im je nagrada dodijeljena je 65 godina.
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:11   #10
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Dobitnik Nobelove nagrade za književnost za 2016. godinu je britanski književnik Kazuo Ishiguro, objavio je u četvrtak Nobelov odbor za dodjelu nagrada
Za 2017.

U svakom slučaju zasluženo. Sve što sam od njega čitao, ostavlja dojam. Posebno izdvajam Bez utjehe.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:18   #11
Najzanimljivije od svega mi je činjenica da je Ljevak povukao svoje izdanje http://www.mvinfo.hr/knjiga/9491/bez-utjehe koje je sa 200 kn smanjio na 50 kn i držao ih tako 2 godine; http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-15033, čak su ga maknuli iz baze podataka http://www.ljevak.hr/pretrazivanje/?q=kazuo


Kakvi beskičmenjaci

Dabogda propalo hrvatsko izdavaštvo do kraja
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 17:11   #12
Ne razumijem baš ovu tvoju tvrdnju - koliko vidim bez problema se dodaje u košaricu, znači trebalo bi se moć kupit.
I knjizi su cijenu smanjili za 50 kn, pa je 150, a ne na 50.
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 17:21   #13
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju zasluženo. Sve što sam od njega čitao, ostavlja dojam.
Mene je, recimo, "Never Let Me Go" (ne znam naziv na hrvatskom, niti je li uopće preveden) ostavio prilično bez dojma. Baš sam ostala iskreno razočarana ispraznošću na kraju, iako je početak bio prilično obećavajući.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 13:16   #14
Nema Nobela za književnost ove godine.

Kako ćemo se sad kurčiti da smo ga/ju čitali prije književne slave

Idem vidjeti Bokerove finaliste
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 13:33   #15
OVOGODIŠNJA dodjela Nobelove nagrade za književnost je odgođena, priopćila je jutros švedska Akademija.

"Članovi koji su sudjelovali na sastanku odlučili su odgoditi dodjelu zbog manjka povjerenja javnosti u instituciju", rekao je za Reuters službenik Švedske akademije Louis Hedberg.

Švedska akademija objavila je da će zbog ovoga skandala dobitnika nagrade za 2018. objaviti 2019., s pobjednikom za tu godinu.

Posljednji put dodjela nagrade za književnost otkazana je 1943. godine, tijekom Drugog svjetskog rata.
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 22:16   #16
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Ne razumijem baš ovu tvoju tvrdnju - koliko vidim bez problema se dodaje u košaricu, znači trebalo bi se moć kupit.
I knjizi su cijenu smanjili za 50 kn, pa je 150, a ne na 50.
Ne razumijem koji dio ne razumiješ, linkovi u mojemu postu su linkovi dotičnoga autora i dotične knjige (bili sejvani), čiji je sadržaj, čim je proglašen dobitnikom - izbrisan. Knjiga je koštala do trenutka dok nije bio nobelovac - 50 kn.
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 17:46   #17
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Nema Nobela za književnost ove godine.

Kako ćemo se sad kurčiti da smo ga/ju čitali prije književne slave

Idem vidjeti Bokerove finaliste
to je sve urota da ju Roth ili Kundera ne dobiju
andy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.