Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 16:09   #21
u programima je dobra praksa stavljati uvijek zagrade upravo zato da se ne patis sa prioritetima, lupis par zagrada i vozi dalje, cemu kompliciranje zivota...
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:45   #22
Svako malo se na Internetu pojavi "zagonetka" tog tipa, pa se vječito lome koplja u komentarima na društvenim mrežama jel rezultat ovo ili ono.

No, ono što mene zanima je - gdje se takvo što nalazi u praksi? Zadnji put kad sam vidio dvotočku da se koristi kao znak dijeljenja je u nižim razredima osnovne škole prije nego smo naučili što su razlomci.
Također, ne sjećam se kad sam zadnji put vidio da se negdje piše jednadžba u kojoj se nižu računske operacije bez zagrada i bez razlomaka (pod "razlomak" mislim razlomak napisan u obliku brojnik gore, nazivnik dolje i horizontalna crta između njih). Koristiti kosu crtu je prihvatljivo jedino kod jednostavnih jednadžbi tipa v = s/t gdje nema mogućnosti zabune.

Ako pišem računalni kod ili koristim kalkulator i želim da računalo mi nešto izračuna, onda ću napisati 6/(2*(1+2)) ako želim da mi prvo rješi zbrajanje, pa množenje, pa onda podijeli broj 6 s dobivenim rezultatom, ili ću napisati (6/2)*(1+2) ako želim da prvo podijeli, pa zbroji, pa pomnoži. Sigurno neću napisati 6/2(1+2) pa razbijati glavu hoću li dobiti željeni rezultat ili ne.


Jedina poanta zadavanja tog "zadatka" učenicima u školi je da ih se nauči kako NE zapisivati jednadžbe.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 21:33   #23
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Svako malo se na Internetu pojavi "zagonetka" tog tipa, pa se vječito lome koplja u komentarima na društvenim mrežama jel rezultat ovo ili ono.

No, ono što mene zanima je - gdje se takvo što nalazi u praksi? Zadnji put kad sam vidio dvotočku da se koristi kao znak dijeljenja je u nižim razredima osnovne škole prije nego smo naučili što su razlomci.
Također, ne sjećam se kad sam zadnji put vidio da se negdje piše jednadžba u kojoj se nižu računske operacije bez zagrada i bez razlomaka (pod "razlomak" mislim razlomak napisan u obliku brojnik gore, nazivnik dolje i horizontalna crta između njih). Koristiti kosu crtu je prihvatljivo jedino kod jednostavnih jednadžbi tipa v = s/t gdje nema mogućnosti zabune.

Ako pišem računalni kod ili koristim kalkulator i želim da računalo mi nešto izračuna, onda ću napisati 6/(2*(1+2)) ako želim da mi prvo rješi zbrajanje, pa množenje, pa onda podijeli broj 6 s dobivenim rezultatom, ili ću napisati (6/2)*(1+2) ako želim da prvo podijeli, pa zbroji, pa pomnoži. Sigurno neću napisati 6/2(1+2) pa razbijati glavu hoću li dobiti željeni rezultat ili ne.


Jedina poanta zadavanja tog "zadatka" učenicima u školi je da ih se nauči kako NE zapisivati jednadžbe.
dobro receno, najjace je kad na net portalima vidis takav neki blesavi primjer jednostavnih operacija i onda ako ovo znate imate IQ 150
sam dokazuje kolki je IQ autora
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 22:39   #24
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
dobro receno, najjace je kad na net portalima vidis takav neki blesavi primjer jednostavnih operacija i onda ako ovo znate imate IQ 150
sam dokazuje kolki je IQ autora
Ne treba imati IQ 150, dovoljno je 90, samo treba znati pravila koja smo usvojili svi mi koji još nismo u penziji. Više operacije, niže operacije, i ako su jednakovrijedne, onda s lijeva na desno. Nema greške. I ne razumijem što je tu čudno, što je tu viralno i što ta tema uopće radi na PZ?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:24   #25
Ovo je tema za jezikoslovlje. Meni je a/bc = a/(bc) zauvijek
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:28   #26
Čudim se da raspravljate o ovom;

astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 00:30   #27
Iako, sada razmišljam, pošto je : nije ispravan znak dijeljenja, ovo može biti prikazano, odnosno protumačeno i kao omjer 6 : 2(1+2) = 6 : 6. Sumnjam da se na to mislilo, iako bi to bi čak bio i najispravniji odgovor.

No kada je o operacijama riječ i iz ovog primjera gore se vidi koja ima prednost nad kojom.

astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:49   #28
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
u programima je dobra praksa stavljati uvijek zagrade upravo zato da se ne patis sa prioritetima, lupis par zagrada i vozi dalje, cemu kompliciranje zivota...
Da li zagrada usporava izvršenje programa? Pretpostavljam da u nekim programskim jezicima da a u nekim ne.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:49   #29
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Iako, sada razmišljam, pošto je : nije ispravan znak dijeljenja, ovo može biti prikazano, odnosno protumačeno i kao omjer 6 : 2(1+2) = 6 : 6. Sumnjam da se na to mislilo, iako bi to bi čak bio i najispravniji odgovor.

No kada je o operacijama riječ i iz ovog primjera gore se vidi koja ima prednost nad kojom.

2+4?!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:42   #30
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Da li zagrada usporava izvršenje programa? Pretpostavljam da u nekim programskim jezicima da a u nekim ne.
ne usporava, slozenost te operacije je O(1)
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 16:57   #31
baš sam danas gledao, i na internetu ima hrpica videa koja objašnjava ovaj problem(čić) i poanta je naravno ista kao što je KLCCLK rekao;
da se ide s lijeva na desno, korak po korak, a ne da se misli da zato što je 3 u zagradi [koju inače ne bi trebalo ni pisat], da 2*(3) ima prednost.

I sve je to lijepo krasno, no dajte mi recite, gdje je klinac zabrljao prilikom primjene?
Jer matka valjda i služi za to da se primijeni na nešto. [ispravno]
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.