Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 13:22   #141
Na osnovi onoga sto danas vidimo na mjestima gdje megafauna jos postoji ili je nestala nedavno (pod nedavno podrazumijevam nekoliko godina do desetljeca), jasno je da nestanak megafaune rezultira promjenama u vegetaciji. Posebno je to vidljivo sa slonovima, koji brstom grmlja I nizih stabala sprjecavaju sukcesiju travnjaka u sikaru I sumu, ili otvaraju prolaze u sumi I sikari. Drugi jasan utjecaj ocituje se kroz disperziju sjemena (pogotovo divljih vrsta voca) putem izmeta. Oba procesa dalje otvaraju ekoloske nise za niz drugih vrsta, od frugivora I prezivaca - koji onda opet omogucavaju opstanak mesojedima I strvinarima, ali I sami utjecu na sastav I raznolikost vegetacije, bilo brstom, preferencijom odredjenih vrsta, disperzijom ili unistavanjem biljaka I gljiva, kopanjem kaljuzista, sprjecavanjem sukcesije dijelova vodotokova u sikaru sto opet utjece na vodozemce, ptice - sto opet djeluje na kukce I druge beskraljesnjake itd., s nizom povratnih veza.

Do koje mjere je moguce povratiti ekoloske procese sada kada je I niz vrsta koji je o njima bio ovisan vec nestao, pitanje je. Zato, iako nisam protiv kloniranja, drzim da je prije svega vaznije ta sredstva uloziti tamo gdje su kompleksni ekosustavi jos uvijek relativno ocuvani, nego tamo gdje ih treba ponovo stvarati. Isto se odnosi na genetsku raznolikost unutar vrsta - drzim da je vrijednije sacuvati 500 postojecih slonova, negoli klonirati neki broj genetski identicnih mamuta.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 08:44   #142
Ne, izmrle vrste su vjerojatno s nekim razlogom izumrle.
TWO8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:51   #143
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Zato mislim da je najmanje što možemo učiniti jest da vratimo tu ravnotežu.
Koju ravnotežu? Priroda nikad nije bila niti će ikad biti u ravnoteži. Da je ravnoteže, niša se nebi događalo i svemir bi bio prilično dosadno mjesto.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 01:08   #144
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Priča se da bi se mogao klonirati tasmanijski tigar, mamut, dodo i novozelandske moe. P me zanima dali bi ste bili zato da se kloniraju izumrle vrste i eventualno vrate u svoja staništa u kojima su izumrle. Ja sam za, a vi? Štoviše smatram ideju da se npr. u Americi obnovi megafauna sasvim ok, tj. da se u prirodu ponovno puste, mamuti, deve, gepardi, lavovi, špiljski medvjedi itd. Ukratko sve životinje koje su tamo izumrle prije 10000 godina. Isto bi vrijedilo i za Europu i Rusiju tj. Sibir.
Nije loša idea, ali vremena su se promijenila i pitanje je kako bi to utjecalo na današnje ekosustave, neke vrste bi još i imale smisla, ali mamuti neznam baš
Rubi85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 03:04   #145
zasto ne, bilo bi fora imati zivuce primjerke za znanstveno proucavanje
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 20:26   #146
Za neke vrste da ( npr. dodo ), no za neke ipak ne ( dinosauri ).
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 20:34   #147
Quote:
TWO8 kaže: Pogledaj post
Ne, izmrle vrste su vjerojatno s nekim razlogom izumrle.
Da, razlog je bio pohlepa ljudi i vjerovanje u misticna izljecenja od nekih dijelova zivotinja... Ovime mislim na zivotinje koje su izumrle zbog (ne)ponasanja ljudi.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 01:24   #148
Iiii evo nas, nazad nakon ovce Dolly

https://www.vecernji.hr/premium/je-l...reccia-1222233

" Kardinal Sgreccia: Kloniranje majmuna atentat je na budućnost cijelog čovječanstva "

(našao sam samo ovu temu o kloniranju na pz)
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:28   #149
Naravno da jesam.
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:16   #150
Nisam siguran da je kloniranje sisavaca zaista moguće na nekoj velikoj skali, bez obzira na te ovce i ostalo. Hipotetski, recimo da bude moguće i da šljaka 100% bez greške meni su prava pitanja:

1) Da li smo te životinje koje hoćemo vratiti iz mrtvih naše žrtve kroz lov ili uništenje staništa?

2) Da li možemo zaustaviti nova istrebljenja?

Ako mi ne možemo zaustaviti naše uništavalačko ponašanje džaba sva ta kloniranja.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:25   #151
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Ako mi ne možemo zaustaviti naše uništavalačko ponašanje džaba sva ta kloniranja.
My thoughts exactly.

Na kraju će sve to opet završiti tek kao igračke bogataša.
__________________
Gram primjene vrijedi više od tone maštarija.
Caron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.