Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 07:12   #901
Uzmi odvjetnika da ti tu zavrzlamu riješi.
Dobit ćeš spor sigurno, ako niš drugo jer kažeš da ti je ugovorena plaća 3700 kn neto.
Plaća se NE SMIJE ugovarti u netu, uvijek u BRUTU.
Na razmjerni godišnji imaš pravo i za prošlu i za ovu godinu.

Ne kužim kakve veze ima plaća kod bivšeg poslodavca sa svim tim.
Ako misliš na prosjek za bolovanje, to ti ne treba ako je bolovanje na teret poslodavca. Tad poslodavac to obračunava prema svom pravilniku. Bivši poslodavac s tim nema ništa. (ima samo onda ako je bolovanje koje ide na teret HZZO-a).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 08:53   #902
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Plaća se NE SMIJE ugovarti u netu, uvijek u BRUTU.
Zašto? Otkud to?
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:54   #903
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Zašto? Otkud to?
ZoR, čl.42.st.4. Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:07   #904
To samo definira (čl 92!) što predstavlja plaću. Ne znači da stranke ne mogu ugovoriti neto plaću. Obveza isplate bruto dijela je zakonska i poslodavac će to biti dužan obračunati i isplatiti sukladno ugovoru. Ugovaranje u neto iznosu znači da će radnik imati pravo na neto plaću koliko je ugovorena, a da rizik povećanja ili smanjenja ostatka snosi poslodavac.

Određivanje plaće je definirano čl. 90 ZOR.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 18:37   #905
otkazni rok

da li je u redovnom otkazu (daje radnik) potrebno navesti koji su "osobito vazni razlozi" za otkaz ili se samo pozovem na cl 122 ZoRa, stavak 7?

radim kod poslodavca 10+ godina, imam ponudu za novi posao, a sadasnji poslodavac zeli da odradim maksimalan zakonski otkazni rok (2,5 mjeseca)
nisam na nikakvim upravljackim pozicijama, sljaker

hvala!
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 18:52   #906
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
da li je u redovnom otkazu (daje radnik) potrebno navesti koji su "osobito vazni razlozi" za otkaz ili se samo pozovem na cl 122 ZoRa, stavak 7?
Ako hoćeš da ti je otkazni rok kraći od zakonom predviđenog za tvoj staž, trebaš opisati osobito važne razloge. Prelazak na bolje radno mjesto je razlog koji se u pravilu uzima kao osobito važan.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 19:46   #907
hvala na odgovoru!

napisat cu razloge koje smatram vaznim
i jos samo pitanje, da li nakon sto se pozovem na ZoR i pobrojim razloge moram traziti da mi se odobri otkazni rok od 30 dana ili samo napisem da sukladno ranije navedenom zahtjevam prestanak radnog odnosa sa x.x.2018
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 20:48   #908
Daješ otkaz uz otkazni rok od 30 dana. Dan poslije uručenja otkaza ti je prvi dan otkaznog roka.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:20   #909
hvala!
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:44   #910
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Dan poslije uručenja otkaza ti je prvi dan otkaznog roka.
Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu, zar ne?
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:50   #911
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu, zar ne?
Ne, dan kasnije.

Prema čl. 8/4 ZOR, na ugovor o radu (pa tako i na njegov prestanak) primjenjuju se opći propisi obveznoga prava.

Prema čl. 300/1 ZOO, rok određen u danima počinje teći prvog dana poslije događaja od kojega se rok računa, a završava se istekom posljed­njeg dana roka.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 16:14   #912
Molim savjet o sljdećem:
firma je upala u jednu (vjerujemo prolaznu) krizu, i ne može zadržati sve zaposlenike, no postoji nada da će dio njih moći zaposliti kroz koji mjesec ponovo. Da li postoji to nešto što se zove ili se zvalo "radnici na čekanju", te koja prava radnik tada ima, a koje obveze ima firma?
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 17:43   #913
Bio bi zahvalan ako mi netko moze odgovoriti: da li u slucaju izvanrednog otkaza se to upisuje negdje, tj. da li buduci poslodavac(/ci) mogu vidjeti da sam dobio prije izvandredni otkaz?
Naravno, ako netko pita prijasnjeg poslodavca, to je samo po sebi jasno. Mene zanima da li se to negdje upisuje.

Hvala!
Nick76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 19:11   #914
Quote:
Nick76 kaže: Pogledaj post
Bio bi zahvalan ako mi netko moze odgovoriti: da li u slucaju izvanrednog otkaza se to upisuje negdje, tj. da li buduci poslodavac(/ci) mogu vidjeti da sam dobio prije izvandredni otkaz?
Naravno, ako netko pita prijasnjeg poslodavca, to je samo po sebi jasno. Mene zanima da li se to negdje upisuje.

Hvala!
Da, upisuje se u tvoju radnu knjižicu.
Znam da to vide na HZMO-u i HZZ-u, ali nisam siguran vidi li se i na elektroničkom primjerku radne knjižice kad ju skineš s e-građani.
Tekstopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 23:54   #915
Daj ne pričaj gluposti. Radna knjižica ne postoji već godinama.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 08:04   #916
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Daj ne pričaj gluposti. Radna knjižica ne postoji već godinama.
Nemoj da te netko čuje...
Kako bi ti onda evidentirala zasnivanje/prekid radnog odnosa?!

Postoji. Ne u obliku male plave knjižice u koju bi se rukom upisivalo kao nekad već u elektroničkom obliku pod fensi nazivom "Elektronički zapis o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje".
Puno ljudi to pojednostavljeno zove e-Radna knjižica.
Tekstopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 00:04   #917
U e-radnu knjižicu se sigurno ne upisuje vrsta otkaza, ne pričaj krivo.
Piše samo datum odjave.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 00:19   #918
Quote:
decec kaže: Pogledaj post
U e-radnu knjižicu se sigurno ne upisuje vrsta otkaza, ne pričaj krivo.
Piše samo datum odjave.
Upisuje se i vidljivo je djelatnicima u sustavu HZMO-a i HZZ-a. Provjereno.
To što se razlog prekida radnog odnosa ne vidi na primjerku e-radne knjižice koju pojedinac preuzme s e-građana, olakotna je okolnost za onog tko je dobio izvanredan otkaz zbog skrivljenog ponašanja.
Tekstopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 16:24   #919
Ne upisuje se, nego se vidi na formularima kojima te poslodavac odjavljuje. Znači, u izvatku radne knjižice se ne vidi zato jer to nije predviđeno Zakonom o radu, niti na Potvrdi od poslodavca koja se izdaje na zahtjev radnika (o vrsti obavljanih poslova) ne smije biti upisana ikakva činjenica koja će otežavati radniku novo zapošljavanje.

Inače ugovor o radu skrivljenim ponašanjem može se otkazati i redovitim otkazom. Isto tako, ako tužiš poslodavca i dobiješ spor onda se taj prekid briše i upisuje cijeli period nezakonitog otkazivanja kao da si radio (ako nije drugačije traženo u sporu, tipa sudski raskid i sl.).
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 19:23   #920
pozdrav.

imam pitanje koje je vjerojatno vec postavljano na nekoj od prethodnih stranica ali sa vise godina odmaka pa sam odlucila pitati ponovno u slucaju da je doslo do nekakvih bitnih promjena u "propisima".

znaci situacija je takva da radim skoro godinu dana u jednoj firmi gdje mi mjesec za mjesecom nude ugovor na određeno tj. ugovor na mjesec dana. svaki mjesec, istekom vazeceg ugovora firma mi ponudi novi ugovor na mjesec dana koji sam ja u pravilu potpisivala i tako vec skoro godinu dana. međutim, u međuvremenu je situacija takva da nisam zadovoljna ugovorima na mjesec dana niti postavljenim uvjetima. nisam zadovoljna placom a mjesta za pregovore nema jer povecanje place necu dobiti.

mene konkretnio zanima imam li pravo na naknadu sa biroa ako ja na kraju mjeseca po isteku ugovora odbijem produziti ugovor? bitno mi je iz razloga sto opet imam nekakva primanja dok ne nađem drugi posao...
fefa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.