Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2018., 20:44   #1
Smislenost filozofiranja.

Ima li smisla razmišljati o temama kojima se bavi ''prava'' filozofija ?
Meni se čini kao bezvezno i po postojanje štetno. Prihvatiti dogme i proživjeti životić emocijama, a ne razumom mi djeluje puno pametnije. P.S. Prva tema, prvi post, prvi put na bilo kakvom forumu (što se tiče ovih na netu), mlad, glup, ''ne znam kud udaram'', tako da, ispravljajte me gdje pogriješim i ostalo, hvala.
Iblis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:11   #2
Možeš živjeti i tako kako si opisao, ustvari, većina ljudi mora živjeti tako jer inače bi doživjeli psihološki kolaps ako bi sve detaljno promišljali.
R A V E N is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:13   #3
No a zašto misliš da su filozofi razumni?
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:34   #4
Raven, zato i mislim da je filozofija bespotrebna, pa i opasna. A može je se izbjeći po mom iskustvu.
Ne znam ti odgovoriti, Paklara. Valjda jer filozofiju direktno vidim kao razmišljanje, razmišljanje kao primjenjivanje logike, a to, kao razum.
Iblis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 03:22   #5
Dobro, nego zanima me, kad kažeš da je "prava filozofija" štetna, impliciraš li na to da ona vodi do neke vrste nihilizma i apatije povezane s njim ili je štetna na neki drugi način.

Pitam to jerbo ispada da primjerice Sveti Hegel i njegov metafizički vibuthi nisu prava filozofija.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 06:10   #6
Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Ima li smisla razmišljati o temama kojima se bavi ''prava'' filozofija ?
Meni se čini kao bezvezno i po postojanje štetno. Prihvatiti dogme i proživjeti životić emocijama, a ne razumom mi djeluje puno pametnije. P.S. Prva tema, prvi post, prvi put na bilo kakvom forumu (što se tiče ovih na netu), mlad, glup, ''ne znam kud udaram'', tako da, ispravljajte me gdje pogriješim i ostalo, hvala.
Koja su to pitanja kojima se bavi 'prava' filozofija?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 16:48   #7
Upravo je problem manjka filozofiranja u svijetu.Filozofija proučava temelje, i bavi se primarnim pitanjijma.
Iako na prvi pogled izgleda da nema veze sa svakodnevnim životom, i da je štetna , upravo je suprotno.Kada bi se više ljudi bavilo filozofijom, a uz nju duovnošću i psihologijom, bilo bi nam mnogo bolje.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 18:54   #8
Da, Paklara, na to impliciram. ''Prava'' filozofija, iliti svakidašnja, bez učenja o filozofiji, klasična razmišljanja glede smisla postojanja, boga, morala i ostalih nametljivih apstrakcija. Upoznao sam nekoliko ljudi i sam sam jedan od takvih filozofa, odnosno kvazifilozofa i primjetio sam da su svi sjebani na isti način. Sve nas jede nevažnost sopstvenog postojanja koje samo spoznali isključivanjem boga i konceptom beskonačnosti. Što se tiče Hegela, nisam čitao uopšte, čak ne znam ni čime se bavio, a planiram, samo uvijek se nametne nešto drugo, škola uglavnom. Kojim djelom bi bilo pametno započeti i da li ću imati išta konkretno od toga, saznati nešto o svijetu u kojem sam, ili bilo šta (osim da ću naučiti deset hiljada termina)? Imanuele, bavi se ona, a da li odgovara koncizno na bilo kakvo pitanje ? Gledam ljudi se ovdje pitaju da li je nešto nešto i kad nije u kontaktu sa subjektivitetom koji bi mu dao taj pridjev koji označava to njegovo nešto i ne mogu na njega odgovoriti kako treba, zbuniše me i averziju prema forumu i filozofiranju stvoriše.
Iblis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 23:57   #9
Kako ovo nije pdf kvazifilozofija nego filozofija i kako te nitko ne tjera da se bavis onime sto te iritira, ima li nekog razloga da ovu temu ostavimo na zivotu? Sto ocekujes od rasprave?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 00:14   #10
Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Da, Paklara, na to impliciram. ''Prava'' filozofija, iliti svakidašnja, bez učenja o filozofiji, klasična razmišljanja glede smisla postojanja, boga, morala i ostalih nametljivih apstrakcija. Upoznao sam nekoliko ljudi i sam sam jedan od takvih filozofa, odnosno kvazifilozofa i primjetio sam da su svi sjebani na isti način. Sve nas jede nevažnost sopstvenog postojanja koje samo spoznali isključivanjem boga i konceptom beskonačnosti. Što se tiče Hegela, nisam čitao uopšte, čak ne znam ni čime se bavio, a planiram, samo uvijek se nametne nešto drugo, škola uglavnom. Kojim djelom bi bilo pametno započeti i da li ću imati išta konkretno od toga, saznati nešto o svijetu u kojem sam, ili bilo šta (osim da ću naučiti deset hiljada termina)?

Zato ti i kažem.. niti su filozofi nužno razumni, niti filozofija isključuje boga, duh, dušu, metafiziku, ezoteriju... Filozofija je zapravo krcata 'smislom', pogledaj samo teme, kao da smo na pdf-u duhovnost.

Ali da, slažem se s tobom i mislim da nemaš neke osobite koristi od toga, osim iz radoznalosti ili ako se time misliš baviti kao neki, smatrajući jako važnim signaliziranje da im od silne pameti mozak curi na uši.

Ali vjerujem da je od filozofije još gore baviti se psihologijom. Određene spoznaje tamo idealan su preduvjet za otkrivanje punog razmjera egzistencijalističkog sivila, koje je inače prekriveno debelim slojem miskoncepcija koje život čine ugodnim.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 00:19   #11
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kako ovo nije pdf kvazifilozofija nego filozofija i kako te nitko ne tjera da se bavis onime sto te iritira, ima li nekog razloga da ovu temu ostavimo na zivotu? Sto ocekujes od rasprave?
Pa i pitanje smisla bavljenja filozofijom je isto filozofsko pitanje.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 00:55   #12
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Pa i pitanje smisla bavljenja filozofijom je isto filozofsko pitanje.
Istina, zato ju nisam odmah zatvorio, ali ako pod filozofijom misli na gemistozofiju onda bas i nema svrhe
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 01:51   #13
Hvala na odgovoru, Paklara. A i, Beljki, bilo bi čini mi se nepravedno ovu temu ugasiti uz argument da je kvazifilozofska pored pregršta manje filozofskih tema koje mogu ravno na duhovnost. Cilj je bio da se raščisti da li filozofirati ili ne ako je moguć izbor, pošto pored filozofiranja možeš raditi bezbroj korisnijih i boljih po biće stvari.
Iblis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 12:10   #14
Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, Paklara. A i, Beljki, bilo bi čini mi se nepravedno ovu temu ugasiti uz argument da je kvazifilozofska pored pregršta manje filozofskih tema koje mogu ravno na duhovnost. Cilj je bio da se raščisti da li filozofirati ili ne ako je moguć izbor, pošto pored filozofiranja možeš raditi bezbroj korisnijih i boljih po biće stvari.
Iz moje perspektive to ti ovisi i o životnoj dobi. Ti si mlada osoba, ja sam stara. Moja prednost je što sam bila mlada i imam iskustvo mlade osobe.

Mlada osoba ima drugačiji organizam, a i hormoni drugačije rade, pa joj je primjerenije baviti se fizičkim aktivnostima, putovati, boraviti u šumi, ići u ribolov .... i na taj način upoznavati svijet. Osim toga vrijeme mladog života treba trošiti na prijatelje, ljubavi, socijalizaciju, traženje životnog partnera, brak, djecu .....

Zaljubljena mlada osoba teško može misliti na išta drugo osim na osobu u koju je zaljubljena.

Kada osoba ostari, djeca odu, hormoni se smire, a tijelo više nije pogodno za planinarenje .... ostaje topli dnevni boravak i - filozofija.

To ne znači da su znanja iz filozofije neptrebna mladom čovjeku, upravo suprotno bolje ćeš razumjeti i sebe i svoje društvo uz pomoć filozofije, tako da ti savjetujem da dio slobodnog vremena (uvijek se nađe nešto vremena koje se troši nekvalitetno i bezveze) odvojiš za filozofiju.

A da bi steko uvid u to čime se filozofija bavi predlažem ti da prelistaš (ne moraš i pročitati) knjigu Borana Berčića Filozofija.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 12:50   #15
Ovdje se slažem sa Epikurom, u jednom njegovom pismu piše:

Quote:
"Let no one be slow to seek wisdom when he is young nor weary in the search thereof when he is grown old. For no age is too early or too late for the health of the soul. And to say that the season for studying philosophy has not yet come, or that it is past and gone, is like saying that the season for happiness is not yet or that it is now no more. Therefore, both old and young ought to seek wisdom, the former in order that, as age comes over him, he may be young in good things because of the grace of what has been, and the latter in order that, while he is young, he may at the same time be old, because he has no fear of the things which are to come. So we must exercise ourselves in the things which bring happiness, since, if that be present, we have everything, and, if that be absent, all our actions are directed toward attaining it."
http://classics.mit.edu/Epicurus/menoec.html

Oni koji prihvaćaju dogme i koji proživljavaju život emocijama su ljudi koje nije briga za istinu a ni za mudrost kada već ignoriraju razum. Takve ljude uopće ne razumijem.

Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Da, Paklara, na to impliciram. ''Prava'' filozofija, iliti svakidašnja, bez učenja o filozofiji, klasična razmišljanja glede smisla postojanja, boga, morala i ostalih nametljivih apstrakcija.
Postoji grana filozofije koja se upravo i bavi sa pitanjem postojanja Boga, smisla, zagrobnog života i slično, a zove se filozofija religije (eng. philosophy of religion).

No tebe zapravo i ne muči ta, PRAVA, filozofija. Dakle, ona sa kojom se između ostalih, barem na papiru i bavi ovaj podforum. Koji je smisao toga što ti nazivaš filozofijom? ako čovjeka zanimaju prije spomenute "religijske" teme onda ako taj ne potraži neku knjigu o filozofiji religije koja se ozbiljno bavi sa tim stvarima, onda zbilja ne znam.

To je situacija u kojoj imamo veliki mozak koji se u tom trenutku ne bavi previše sa preživljavanjem, školom i slično i koji se sa tim stvarima onda očito samo zabavlja (ili mrcvari, ako je depresivan) da mu vrijeme brže prođe. Eto izgleda da je to smisao.

Sa pravom filozofijom je već nešto sasvim drugo u pitanju.. jer važnost njezinih tema bi trebalo biti očito. Uzmi Boga kao primjer. Ako postoji Bog abrahamskih religija onda bi čovjek drastično trebao promijeniti svoj život, i kako živi općenito. A ako ne postoji, onda bi se čovjek oslobodio jako puno uzaludno potrošenog vremena i briga. Očito, svima nama je u interesu da li taj Bog postoji ili ne. Prema tome, bavljanje sa pitanjem postojanja Boga je sve ali samo ne za zajebanciju.

U svjetlu važnosti toga pitanja samo "prihvatiti dogmu" da on postoji je.. ne znam. Lijenost. Jer ako si u krivu uzaludno si promijenio kako živiš svoj život i uzaludno se brineš o mnogim stvarima.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 15:48   #16
Kao što reče jedan filozof (Sokrat?), nepreispitan život nije vrijedan življenja. Jasno, to je izjava iz perspektive onoga tko propituje život pa bi se na prvu moglo zaključiti kako je ta izjava pristrana (netko tko ne propituje život neće se s tom izjavom složiti) i elitistička (smatra bezvrijednima ili manje vrijednima nepreispitane živote).

Ipak, ne mislim da je pristrana jer onaj tko filozofira "posjeduje" obje perspektive: onu nefilozofsku/predfilozofsku i onu filozofsku te mu je jasno kako je ova druga u nekom smislu vrijednija. S druge strane, onaj tko ne filozofira ima samo nefilzofsku/predfilozofsku perspektivu i uopće ne može procijeniti ili usporediti vrijednost jedne i druge. Zato Sokratova izjava nije pristrana. Premda ona jest s visoka i elitistička, ali to je potpuno opravdano.

Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Cilj je bio da se raščisti da li filozofirati ili ne ako je moguć izbor, pošto pored filozofiranja možeš raditi bezbroj korisnijih i boljih po biće stvari.
Čini se da se ne radi o izboru, tj. kako je zamijećeno, samo postavljanje pitanja o smislenosti filozofiranja i odgovor na njega već jest filozofiranje. Prije će biti da se čovjek nekako nađe/zatekne u filozofiranju zbog sklonosti, interesa, inteligencije, senzibilnosti, izloženosti filozofiranju, itd., pa filozofiranje krene "samo od sebe" (možda jest malo paradoksalno što samo filozofiranje nije izbor i nije rezultat propitivanja...)
iks ipsilon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 23:31   #17
Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Da, Paklara, na to impliciram. ''Prava'' filozofija, iliti svakidašnja, bez učenja o filozofiji, klasična razmišljanja glede smisla postojanja, boga, morala i ostalih nametljivih apstrakcija. Upoznao sam nekoliko ljudi i sam sam jedan od takvih filozofa, odnosno kvazifilozofa i primjetio sam da su svi sjebani na isti način. Sve nas jede nevažnost sopstvenog postojanja koje samo spoznali isključivanjem boga i konceptom beskonačnosti. Što se tiče Hegela, nisam čitao uopšte, čak ne znam ni čime se bavio, a planiram, samo uvijek se nametne nešto drugo, škola uglavnom. Kojim djelom bi bilo pametno započeti i da li ću imati išta konkretno od toga, saznati nešto o svijetu u kojem sam, ili bilo šta (osim da ću naučiti deset hiljada termina)? Imanuele, bavi se ona, a da li odgovara koncizno na bilo kakvo pitanje ? Gledam ljudi se ovdje pitaju da li je nešto nešto i kad nije u kontaktu sa subjektivitetom koji bi mu dao taj pridjev koji označava to njegovo nešto i ne mogu na njega odgovoriti kako treba, zbuniše me i averziju prema forumu i filozofiranju stvoriše.

Mislim da bi bilo pametno započeti s nekim pregledom povijesti filozofije. Npr Hegelovom, iako tu Hegel malo vuče vodu na svoj mlin pa treba biti oprezan. Inače Hegel je u filozofiji kao jazz u glazbi ako kreneš s njim lako može obeshrabriti njegov zamršeni stil pisanja ( izražavanja) dugačkim rečenicama ... kad pročitaš kraj zaboravio si što si pročitao na početku.

Nije dovoljno samo čitati. Potreban je i praktičan dio ( kao i u seksu) da bi filozofija imala smisao a ne bila samo mrtvo slovo na papiru.

Takva filozofija bez prakse je štetna jer postaje sama sebi smisao - misaona masturbacija.

Dakle primjenjena filozofija... ona koja je utkana u prirodu i koja ne dozvoljava da se izgubimo i zaglibimo sjebani u misaonim ćorsokacima.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 12:14   #18
Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, Paklara. A i, Beljki, bilo bi čini mi se nepravedno ovu temu ugasiti uz argument da je kvazifilozofska pored pregršta manje filozofskih tema koje mogu ravno na duhovnost.
S obzirom da se ne bavis filozofijom, pokusaj procjene gdje sto ide u tom kontekstu ne odise smislenoscu.

Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Cilj je bio da se raščisti da li filozofirati ili ne ako je moguć izbor, pošto pored filozofiranja možeš raditi bezbroj korisnijih i boljih po biće stvari.
Ako su korisnije i bolje od opcije trosenja svojeg i tudjeg fokusa i vremena na nesto bez glave, repa, temelja i cilja...odgovor se namece sam.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 12:28   #19
Quote:
Iblis kaže: Pogledaj post
Ima li smisla razmišljati o temama kojima se bavi ''prava'' filozofija ?
Meni se čini kao bezvezno i po postojanje štetno. Prihvatiti dogme i proživjeti životić emocijama, a ne razumom mi djeluje puno pametnije. P.S. Prva tema, prvi post, prvi put na bilo kakvom forumu (što se tiče ovih na netu), mlad, glup, ''ne znam kud udaram'', tako da, ispravljajte me gdje pogriješim i ostalo, hvala.
1. Ti si mlad a ja sam star i kao broj jedan mogu ti reći

2. Odgovor na tvoja pitanja davno je dao parsifal u svojim nagrađivanim esejima koje vrijedi opet i opet čitati.


3. Ako sam ja dobro razumio , tvoje pitanje implicira da filozofi imaju i znaju odgovore ali su ih prikrili mitovima, metaforama, i/ili jezikom koji je enigma omotana u misteriju...

Ja se djelomično slažem, ali samo utoliko da filozofija nudi odgovore razuma na planu razuma.

To nije dovoljno za spas, za slobodu, za otkriće vrhunske istine koja transcendira razum i horizontalnu plošnost razuma !!

Kao što to uvjerljivo pokazuje mistična tradicija i ISKUSTVENA REALIZACIJA TRANSCEDENTALNIH ISTINA i viših(transpersonalnih ))mističkih) stanja svijesti.

Ali govoriti o tome filozofima je uzaludno ...kao što sam pokazao i dokazao u svom nagrađenom ogledu

ISTINA JE DA JE KUPUS LISTINA
https://www.forum.hr/showthread.php?t=16800

tj
teško je nekog koji uživa mentalno drkati na duplericu Hegela ili Kanta
uvjeriti da ima i kvalitetnijih puteva ka dosezanju ljubavi ,istine i slobode
kada je on u svojoj Platonovoj filozofskoj pećini sretan sa duplericom Hegela ili Kanta ili Spinoze

a kao što dokazah u svom učenom i duhovitom eseju pisanim ruhom finom stila

FILOZOFIJA je u odnosu na stvarnost kao masturbacija u odnosu na seksualni odnos muškarca i žene

https://www.forum.hr/showthread.php?t=334593

QED
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 12:34   #20
A evo i tri moja ekspertna svjedoka :

Uvaženi kolega Sigmund načrčkao je nešto zgodno i multivažeće a što bih primijenio na ovu temu:

Kad od analitičkih tzv. filozofa očekuješ tumačenje Hegela, to ti je otprilike kao da od lisice očekuješ da ti čuva kokoši. Ili da ti Tomislav Nikolić tumači hrvatsku povijest.

pa u prijevodu na ovu temu to glasi:

Kad od filozofa očekuješ tumačenje života i Buddhe , to ti je otprilike kao da od lisice očekuješ da ti čuva kokoši. Ili da ti Tomislav Nikolić tumači hrvatsku povijest.
_____
Moja tri expertna svjedoka-tužitelja koji će potvrditi boldano su ujedno i tužitelji protiv filozofskog metoda općenito koji UZALUDNO pretendira da riječima i konceptima tj simbolima dokuči Buddhino ISKUSTVO POSLJEDNJE ZBILJE .

Buddha,
Niels Bohr
i jedno genije Bela Hamvaš.
====


TRI TEŠKE KLETVE PROTIV FILOZOFIJE

Evo te 3 kletve od 3 genijalca

===============================================

1)
Filozofi su zarobljenici koji kao ribe plivaju u mreži riječi i mišljenja.
Filozofija vodi u šikaru mišljenja, u zabunu,daleko je od onoga što je jedino važno i smisleno a to je put do spasenja,do prestanka patnje.


Gotama Buddha
=============================

2)
Došao sam do velikog otkrića,veoma velikog otkrića: sve što su filozofi ikada napisali čisto je blebetanje.

Niels Bohr

(Objavljeno u knjizi –Niels Bohr -Atomna teorija i opis prirode)(preveo Tihomir Vukelja)

Btw tamo se navodi da je Bohr bio smatran najvećim filozofom među fizičarima i naravno najvećim fizičarom među filozofima.
Heisenberg je smatrao da je ''BOHR PRVENSTVENO FILOZOF PA TEK ONDA FIZIČAR

Max Born držao je da je Bohrov utjecaj na teoretsku i experimentalnu fiziku veći od bilo kojeg fizičara pa čak i Einsteina
===========================



3) Sa filozofijom počinje laž.

Iz-rekao je to jedno genije Bela Hamvaš

========================
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.