Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 13:54   #1
Biti normalan roditelj gay djetea u Hrvatskoj

Dakle, tema je za sve koji se odnose prema gay osobama kao i prema heterićima, i ne rade ama baš nikakvu razliku.

Ali, alas, živimo u Hrvatskoj! Na temu me potaknulo paljenje slikovnica - ako jedna tako malena i benigna stvar uspije stvoriti razjarenu rulju, što bi tek napravio mali hrabriji istup?

Kako bi kao roditelji pomirili želju da dijete raširi svoja krila, diše punim plućima, bude svoje i vlastiti strah da će ga netko fizički napasti, a možebitno i teško ozlijediti [ili gore].
Što kad dijete želi u vrtiću za Valentinovo poslati pismo djetetu istog spola?
Kada u osnovnoj želi pozvati simpatiju na dejt?
U srednjoj ljubiti se na javnom mjestu?

Biste li za sve navedeno rekle "go for it" ili ipak imale nekakv savjet da se malo "prikrije", što meni zvuči grozno, ali ispada da treba tako ako žele biti sigurni.

EDIT: Molila bih bez homofobije, hvala!
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:00   #2
u jednoj školi di sam radila su se neke kolege snebivale na jednu curu koja se žvalila s drugom curom na hodniku. ja sam se snebivala što se itko s ikime tako otvoreno žvali, ne vidim nikakvu razliku između toga da se žvale dva tipa, dve cure, cura i tip, meni to otvoreno žvaljenje je onak malo degutantno. jasno, kad sam to tak pokušala objasniti, ispala sam nenormalna.

vjerojatno bih savjetovala dijete da se ne stidi sebe, ali da bude spremno na reakcije primitivnijeg sloja društva koje još nije od pećina i dlaka evoluiralo i nije isprofiliralo svoje primitivne divljačke reakcije.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:13   #3
Ti svome djetetu jedino mozes biti potpora. A za ostalo se ne moras brinuti - nauciti ce od okoline da nije normalan i sam ce nauciti kako se ponasati unutar takve sredine.
__________________
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:17   #4
Moje djete nije upoznati sa slikovnicom, ne zato što je tabu, ne zato što smatram da će ga slikovnica uvjerit da bude homo, niti da će ga priča o zlatokosi gdje su tata medo, mama medvjedica i djeca Medići nagnat da bude hetro.
Smatram da je nekvalitetna i sigurna sam da bi im bila dosadna, Ana voli jest jagode, Ana ima tatu i tatu, nema zanimljivih stvari tamo.
Zna da postoje ljudi koji su homo, zna da neko moze voljet isti spol, nije mu bitno to, zna da ne smije mrziti i da ne smije vrijeđati, poznaje homoseksualnu osobu, zna da taj dečko ima dečka, ne spominje to, valjda mu je to u glavi normalno.


Ovi koji pale slikovnice su budale, sa ili bez silkovnica.


A savjetovala bi mu da se odseli u tom slučaju, bude sretan i ne zamara se pizdarijama.
Ljubav je ionako najveća snaga.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:18   #5
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Ti svome djetetu jedino mozes biti potpora. A za ostalo se ne moras brinuti - nauciti ce od okoline da nije normalan i sam ce nauciti kako se ponasati unutar takve sredine.
Ali ja bih htjela da zna da je normalan i da ga okolina ne dira, tj. u čim manjoj mjeri.
Da ponosno kroči kroz život i da zna da ružne komentare bacaju debili. Misliš da je to nemoguće u Hr?

Razmišljam o svojim gay prijateljima/poznanicima iz Hrvatske, većina je otišla u inozemstvo. :/
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:21   #6
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Ali ja bih htjela da zna da je normalan i da ga okolina ne dira, tj. u čim manjoj mjeri.
Da ponosno kroči kroz život i da zna da ružne komentare bacaju debili. Misliš da je to nemoguće u Hr?

Razmišljam o svojim gay prijateljima/poznanicima iz Hrvatske, većina je otišla u inozemstvo. :/
Svi bi to htjeli.
Htjela bi da bude najsretniji na svijetu, da se ne mora skrivati i pazit. Htjela bi da ima svoju djecu, htjela bi da ne mora nikom objašnjavati svoje izbore.
Al samo ako on to želi.

Djete mi je. Volim ga. Bez obzira na njegove izbore i odluke u životu.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:25   #7
Kad sam čula za to spaljivanje knjiga, odmah me prošla jeza.

Nisam prolistala slikovnicu, niti me zanima, ali javno spaljivanje knjiga je u pravilu znakovito za neke meni ne baš drage režime.

Djetetu možeš dati podršku i upozoriti ga da ima ljudi koji se neće uvijek slagati s njim, da će biti ljudi koji će ga vrijeđati, pa možda i fizički napasti. Možeš ga naučiti kako da izbjegne konfliktne situacije. Iako smatram da je ovo u rangu onoga 'nemoj nositi minicu, pa te neće silovati', mislim da je majci svakog, a ne samo gay djeteta važnije da sigurno dođe kući i bude sretno nego da konzumira svoja građanska prava.
VeronaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:28   #8
Slikovnica ne govori o gay djeci, već o gay roditeljima koji su obitelj s jednim ili više djece.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:32   #9
Quote:
VeronaM kaže: Pogledaj post
Iako smatram da je ovo u rangu onoga 'nemoj nositi minicu, pa te neće silovati', mislim da je majci svakog, a ne samo gay djeteta važnije da sigurno dođe kući i bude sretno nego da konzumira svoja građanska prava.
Da, to je taj moment na koji mislim.
Recimo sin ima dečka, smiju doć kod vas doma, sve 5, sigurno i puno podrške.
I onda trebaju ići u kino i šta. Da li da roditelj kaže "Ej, lijepo se provedite, ali ipak se nemojte držati za ruke ni ljubiti".

Ljuti me samo napisat to.


Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Slikovnica ne govori o gay djeci, već o gay roditeljima koji su obitelj s jednim ili više djece.
Nitko nije ni rekao suprotno.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:45   #10
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Da, to je taj moment na koji mislim.
Recimo sin ima dečka, smiju doć kod vas doma, sve 5, sigurno i puno podrške.
I onda trebaju ići u kino i šta. Da li da roditelj kaže "Ej, lijepo se provedite, ali ipak se nemojte držati za ruke ni ljubiti".

Ljuti me samo napisat to.
Užasno je.
Ne želim ni zamisliti situaciju gdje nečije dijete nailazi na čopor nabrijanih likova koji traže vreću za boksanje 'zato jer mogu' i mora bježati, skrivati se, ili pobrati batine.

A budimo realni, veće su šanse da batine pobere Marko koji drži dečka Ivana pod rukom, nego Marko koji ispod ruke ima Ivanu iz 3. c

Jer čak i ako drugi Marko krene dobivati batine, veća šansa je da će netko reagirati, nego u slučaju prvog Marka kojem će možda opsovati i mater pedersku ili komentirati da su sami krivi, trebali su više paziti.

edit:

Mislim da je kod klinaca bitno osvijestiti jednu stvar, bez obzira na spol i spolno opredjeljenje, a to je da ako imaju problem, nešto ih muči ili ne znaju kako dalje, da moraju doći roditeljima. Da roditeljima smiju sve reći. Da čak i ako mi kao roditelji budemo ljuti, da ćemo im pomoći. Da ćemo im pomoći čak i ako smatramo da su u krivu ili da su pogriješili. Da naša ljubav nije uvjetovana poslušnošću.

Tvoje dijete mora znati da ne mora reći za svako brijanje u disku ili cuganje, ali da ako je u nevolji prvo zove tebe, a tek onda nekog od prijatelja. Pod nevolju - mislim i na razne bullyinge, neugodnosti i sl., a ne samo razbijena auta i pad s travom.

Nažalost, znam preko nekoliko ljudi koji žive u ormaru jer ne znaju kako bi njihovi najbliži reagirali da kažu. Jednostavno nedostaje ta doza povjerenja.
VeronaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:57   #11
Quote:
VeronaM kaže: Pogledaj post
Užasno je.
Ne želim ni zamisliti situaciju gdje nečije dijete nailazi na čopor nabrijanih likova koji traže vreću za boksanje 'zato jer mogu' i mora bježati, skrivati se, ili pobrati batine.

A budimo realni, veće su šanse da batine pobere Marko koji drži dečka Ivana pod rukom, nego Marko koji ispod ruke ima Ivanu iz 3. c

Jer čak i ako drugi Marko krene dobivati batine, veća šansa je da će netko reagirati, nego u slučaju prvog Marka kojem će možda opsovati i mater pedersku ili komentirati da su sami krivi, trebali su više paziti.
Luka Ritz je prebijen nasmrt zato što je postojao, ove dvije su se tukle zbog dečka http://www.maxportal.hr/vijesti/vide...nica-u-splitu/, jedan dečko (iz Siska) je nasmrt pretučen zbog frizure...
Na Politici je ova tema: https://www.forum.hr/showthread.php?t=1049487&page=75
Pronašao sam i ovo: https://www.google.hr/search?ei=D2qN....0.U32epQ8x2Ic

https://www.google.hr/search?q=forum.hr+roditelji+i+djeca+gay+siteww.f orum.hr&sa=X&ved=0ahUKEwjepqiGhbfZAhVOKewKHXrpAAkQ rQIINigEMAA&biw=1536&bih=697&dpr=1.25
Ovaj mašući smajlić je napravio link.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:02   #12
Bojim se da svako dijete ne zna da ga doma čeka podrška, upravo zato jer ga ne čeka.
Tak nebitno koja je tema i tko mu se sviđa.
Vi tu pretpostavljate ( znam da je rasprave radi) da je svim roditeljima dobrobit djeteta primarna. Nije.
Masa ljudi neće poduprijeti djecu ako se ne slažu s idejom ili ne razumiju.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:04   #13
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Ali ja bih htjela da zna da je normalan i da ga okolina ne dira, tj. u čim manjoj mjeri.
Da ponosno kroči kroz život i da zna da ružne komentare bacaju debili. Misliš da je to nemoguće u Hr?

Razmišljam o svojim gay prijateljima/poznanicima iz Hrvatske, većina je otišla u inozemstvo. :/
Sasvim je normalno da roditelj zeli zastititi svoje dijete cim vise, ali nije realno. Ti svoje dijete mozes (i moras da se mene pita) nauciti da je imati osjecaje prema osobama istog spola jednako vrijedno kao i privlacnost prema osobama suprotnog spola. Nauci ga da voli sebe - bio gay ili ne - i vec si rijesila puno toga.

Istrazivanja jako dobro pokazuju da gay osobe u prosjeku cesce oboljevaju od depresije, anksioznosti i drugih bolesti i poremecaja te su sklonija samoubojstvima u vecem postotku u odnosu na strejt populaciju. Homofobi ce reci da je to zato sto su gay, a ja cu reci da je tomu tako jer zive u homofobnom okruzju - pocevsi od obitelji pa nadalje.

Ja sam iz malo vece pripizdine negoli je to Hrvatska, pa ponosito krocim k'o gay osoba. Da li je lijepo zivjeti ovdje kao gay osoba? Nije. Da li je moguce? Jest. Iako, ljepse je zivjeti tamo gdje biti gay nije neki veliki bauk.
__________________
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:07   #14
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
Bojim se da svako dijete ne zna da ga doma čeka podrška, upravo zato jer ga ne čeka.
Tak nebitno koja je tema i tko mu se sviđa.
Vi tu pretpostavljate ( znam da je rasprave radi) da je svim roditeljima dobrobit djeteta primarna. Nije.
Masa ljudi neće poduprijeti djecu ako se ne slažu s idejom ili ne razumiju.
Ma naravno. Svatko polazi od sebe.

I tužno je da se ljudi outaju tek u tridesetima i da se moraju dokazati na 100 drugih polja da bi ih se prihvatilo kao gayeve u njihovoj užoj okolini.
VeronaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:15   #15
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Luka Ritz je prebijen nasmrt zato što je postojao, ove dvije su se tukle zbog dečka http://www.maxportal.hr/vijesti/vide...nica-u-splitu/, jedan dečko (iz Siska) je nasmrt pretučen zbog frizure...
Na Politici je ova tema: https://www.forum.hr/showthread.php?t=1049487&page=75
Da, ali kriva frizura i sl. je najčešće biti u krivo vrijeme na krivom mjestu, naići na psihopata i sl.
Gayevi nailaze na osudu sa svih strana, od simpatičnih nonica, velikih vjernika, kao fol progresivnih curki koje ne osuđuju i sl. do kolega iz razreda koji možda nemaju niš protiv, ali se povode za većinom itd.
Mislim da homoseksualci imaju jedan od gorih tretmana manjina u Hr.


Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
Vi tu pretpostavljate ( znam da je rasprave radi) da je svim roditeljima dobrobit djeteta primarna. Nije.
Masa ljudi neće poduprijeti djecu ako se ne slažu s idejom ili ne razumiju.
Pa tako sam postavila temu. Kad od doma dijete dobije potpunu podršku, a kad izađe u svijet dočeka ga gotovo suprotno.


Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Ja sam iz malo vece pripizdine negoli je to Hrvatska, pa ponosito krocim k'o gay osoba. Da li je lijepo zivjeti ovdje kao gay osoba? Nije. Da li je moguce? Jest. Iako, ljepse je zivjeti tamo gdje biti gay nije neki veliki bauk.
Bravo! Imaš podršku obitelji?
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:22   #16
Quote:
VeronaM kaže: Pogledaj post
Kad sam čula za to spaljivanje knjiga, odmah me prošla jeza.

Nisam prolistala slikovnicu, niti me zanima, ali javno spaljivanje knjiga je u pravilu znakovito za neke meni ne baš drage režime.
Ali to je ipak stanoviti napredak. Kada su u nacistickoj Njemackoj spaljivali Freudove knjige on je rekao: U Srednjem vijeku bi spalili mene, a danas se zadovoljavaju spaljivanjem mojih knjiga.

Kad vec ne mogu spaljivati gay osobe, barem neka zadovolje svoju mrznju spaljivanjem slikovnice.

Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Da, to je taj moment na koji mislim.
Recimo sin ima dečka, smiju doć kod vas doma, sve 5, sigurno i puno podrške.
I onda trebaju ići u kino i šta. Da li da roditelj kaže "Ej, lijepo se provedite, ali ipak se nemojte držati za ruke ni ljubiti".
Ti to njima ne trebas govoriti. Oni ce to bolje znati od tebe. I nece ti to uzeti za zlo.
__________________
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:23   #17
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post

Bravo! Imaš podršku obitelji?
Nemam.
__________________
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:45   #18
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Nemam.
Jesu te odbacili ili samo o tome ne pričate?

oduvijek me fasciniralo kako to moš odbaciti dijete za koje bi umro do jučer
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:14   #19
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Jesu te odbacili ili samo o tome ne pričate?

oduvijek me fasciniralo kako to moš odbaciti dijete za koje bi umro do jučer
U mojoj okolini ima slučajeva gdje su se djece odricali i radi puno "manjih" stvari.
Pogotovo prije.

Neki ne mogu prihvatit da im djete zeli bit frizer a ne doktor.
Neki zele da djete bude frizer jer će s 18 već počet zaradivat za sebe. Neki ne mogu podnijeti da je ozenio curu čije roditelje oni ne vole.

To je tuzno.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:37   #20
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
U mojoj okolini ima slučajeva gdje su se djece odricali i radi puno "manjih" stvari.
Pogotovo prije.

Neki ne mogu prihvatit da im djete zeli bit frizer a ne doktor.
Neki zele da djete bude frizer jer će s 18 već počet zaradivat za sebe. Neki ne mogu podnijeti da je ozenio curu čije roditelje oni ne vole.

To je tuzno.
Da...da ne spominjem djecu koja se 'usude' stupiti u vezu/brak s nekim druge nacionalnosti.
petrunjela84 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.