Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2003., 22:42   #21
Ipanema, nedaj da te fax grize... a kvragu, odi na novinarstvo ili na bilo sta drugo ako te zanima i PROBAJ. tko ne riskira ne profitira i te fore koje i nisu samo fore. do prijemnih sljedece godine imas vremena za streberaj da bi se uspjela upisat na molekularnu biologiju

Quote:
Ipanema kaže:
Zašto su Hrvatski studiji na zubu??? Je su li oni priznati? Bilo je nešto u vezi toga, mislim da su ih priznali.
fora s hrvatskim studijima je kao i stosta drugo politicke prirode - taj fakultet je osnovan pocetkom devedesetih na poticaj i sredstvima bivse a sada mozda i buduce h-d-z-ovske vlasti. plan im je bio stvoriti velike hrvatske domoljube pa su onda uveli ponesto bezvezne programe (ovo nije omalovazavanje studenata hrv. studija nego kritika onih koji su ih zmislili) kao povijest (modificirani domoljubni program ), hrvatska kultura (da mladi hrvat zavoli svoj rod ). Jos malo religijske kulture i novinarstva i van izlaze pravi dipl. hrvati. Toliko o planovima i razlozima osnivanja hrvatskih studija. E, sad, koliko je taj studij bio potreban na trzistu rada, to je druga stvar. Svi smjerovi postoje na drugim fakultetima - povijest i kroatistika na filozofskom, novinarsvo pri politickim znanostima i religijska kultura -kako su je nazvali- slicna stvar ima na teologiji. Nedavno je bila afera s ukidanjem nepotrebnih smjerova na fakultetu (nema straha timor, cini mi se da novinarstvo nije bilo ugrozeno ) i nemam pojma sta ce bit s tim faxom ako ne dodje nazad hdz na vlast pa da opet bude sve ok. ako neko najebe najebat ce studenti
znaci, ipanea, ako oces na hrvatske studije, na sljedecim izborima - zna se!!
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 23:37   #22
moram se pohvaliti da sam brucosica novinarstva i to je ono sto sam i htjela. cijeli 4. razred sam se pripremala za to, isla sam na spore pripreme i nebi ih bas preporucila jer nisam imala previse koristi. vecinu posla napravila sam sama. bez ikakve lazne skromnosti, mogu reci da sam prije prijemnog bila uvjerena da sam potpuno spremna i da sve znam. jer stvarno sam ucila, kontinuirano sam radila cetvrti razred (povijest i hrvatski), nakon mature po cijele dane ucila itd.
Dosla na prijemni i sokirala se jer stvarno je bilo tesko, ni slicno proslogodisnjem . stvarno su izvukli najmanje sitnice, neke stvari iz povijesti i hrv nisu bile u literaturi (npr dali nam neko razdoblje koje se uci u 2. razredu, a literatura samo iz 3.i4.) i tak jos neke sitnice koje nikad ne bi rekla da ce biti.
jos mi predavanja nisu pocela(i bas im se veselim), i koliko sam cula prica se da je to lagan faks.
no ono sto ja znam je da nije bas lagano upasti,a l eto moj trud je nagradjen i ja upala bez placanja
sad-sto se tice toga jel lagan ili tezak, sama cu procijeniti!
al to je ono sto sam htjela, i zadovoljna sam time, nije mi bitno sto novinarka mogu biti i bez diplome tog faksa, eto postigla sam svoj cilj i krecem u nove pobjede
 
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 16:00   #23
Ja ću sad bit 4. godina (uopće ne uzimam u obzir da ću past ove zadnje ispite ) i moram reći da sam faxom relativno zadovoljna.... Istina da bi puno toga moglo biti bolje, ali šta sad, takvo je stanje na svim našim faxevima...

Da je nastava kvalitetnija i da je više praktičnih predmeta svima bi itekako postalo jasnije da se u novinarstvu itekako ima puno toga za raditi i učiti.. Nažalost, stanje nije takvo i vlada ova usrana fama da novinar može biti bilo tko. Istina, ima talentiranih i s drugih faxeva no nije zgorega dobra naobrazba jer će samim time biti više boljih novinara. Nadam se da će se u budućnosti malo više poraditi na programu našeg fakulteta.. Sad nedavno su stupili na snagu neki bijedni pokušaji poboljšanja programa (izbor smjerova, vježbe...), jest da to nije nešto al je nekakav početak (još uvijek je omjer prakse i teorije nezadovoljavajući, naravno u korist teorije)

Sad, o faxu tj. o upisima... Koliko ja znam posebna se lista formira za izvanredne a posebna za redovne (iako je prijamni čini mi se isti)... Službeno primaju 50-ak izvanrednih, ali svakog rujna iskrsne neki dodatni rok gdje prime još određen broj istih (evo baš je sad bio prijamni i bit će izgleda još jedan jer je ostalo mjesta -> malo glupo, znam, jer se ljudi trgaju u 7. mjesecu da upadnu a sad, eto, zimmer frei).

Prijamni... Hmmm, davno je to bilo, al znam da čim prijeđeš prag ima šanse da upadneš jer ih dosta zna odustat (ne znam kak je s izvanrednima, ali redovnih dosta odustaje jer ih puno neće plaćat – a platiša je na našem faxu valjda 70-80%, a samo 20-30% ih je uz potporu MZT-a)... Znam da godinu nakon nas jako puno ljudi nije prešlo prag (kad sam se ja upisala bilo je negdje 50-50) zbog navodnog teškog testa opće kulture Test sam malo vidjela i uopće nije tak težak kak su napuhivali, prosječna osoba koja prati aktualnosti može ga riješiti bez beda. Inače ti još treba povijest (malo teža), hrvatski (pljuga) i PiG (pročitaj Ustav RH).

Ne znam kolka će bit školarina sad kad poskupe, dosad je bila 3 soma kn za vanredne.

Sam fax... Hmmm, gle... Ima nekoliko zajebanih profesora i kolegija (moram li napisati Kardum, Prpić, Čular?? ) zbog kojih ljudi znaju sjebati godinu, al tak je na svakom faxu... Po meni je veći problem relativna neorganiziranost, činjenica da ispit MORAŠ prijaviti najmanje 7 dana prije (u tom vremenu stigneš naučiti, zaboraviti i triput odustati) s tim da ispiti s godine prije moraju biti riješeni – a to nekad stvara probleme jer su rokovi relativno zgusnuti (5 ispita na isti dan, u razmacima od tri dana) pa ako slučajno malo otežeš čišćenje prošle godine može ti se dogoditi da si u nemogućnosti prijaviti ispite s tekuće u ljetnom (odnosno zimskom, ti si izvanredni) roku.. Također, ispite redovito prati 100-satno čekanje i često se dogodi da lik, čim se ti spremaš ući, izađe i kaže da mu se više ne da i naruči te za preksutra, a o odgodi ispita u zadnji čas da ne govorim... Uglavnom, nisu sami ispiti takav bauk koliko ti živaca izgubiš na sve formalnosti oko njih.

Unutrašnjost zgrade podsjeća na Kopački rit u zimsko praskozorje jer se puši i duvani ko na arapskoj sjedaljci. Zgrada je oznaka s prekriženom cigarom no nitko se ne obazire na to.. Neki profesori nam čak daju da pušimo s njima u kabinetu za vrijeme ispita.

Žene u referadi treba ustrijelit, al to je priča sa svakog faxa.

Eto, ako te još šta zanima....
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 16:02   #24
Evo, sad čuh na vijestima da poskupljenja neće biti tako da školarina ostaje ista
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 16:56   #25
Tinchi, bome iscrpne informacije.
TI SI SUNAC.
To su odlične činjenice za ljude koji imaju namjeru nekaj upisati.
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 19:14   #26
Quote:
panon youth kaže:
to znači da je tvoja frendica završila na hrv.studijima, a ne na pol.znanostima.

ipanema, zapravo ne kužim tvoje planove. ti valjda želiš nešto studirati samo kako bi studirala ili . jer, osim što je novinarstvo najlakše, vjerojatno je i najnepotrebnije, ako se studira samo, bez nadopune još jednim konkretnijim faksom, što tebi očito ne dolazi u obzir.

s
Gluposti. Pa kakva nadopuna ti jos treba? U Hrvatskoj ionako vecina novinara ima samo srednju skolu!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 16:31   #27
Da, nažalost...

Skidam kapu onima koji dobro rade svoj posao...

Meni je nasmješnije što ljudi idu linijom manjeg otpora i sve u stilu - joooj, pa šta sad, to je tako i tako, šta se tu može...

Može se, može puno.. Nadam se da će se mentalni sklop uskoro promjeniti..

Samo ti upiši novinarstvo ako te zanima.. Ako si dinamična po prirodi nema ti boljeg posla.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 16:34   #28
Quote:
Ris undercover kaže:
Gluposti. Pa kakva nadopuna ti jos treba? U Hrvatskoj ionako vecina novinara ima samo srednju skolu!
istina. takvi onda u jutarnjem listu objavljuju fotografije povrća koje je izraslo u oblik spolnog organa i slične gluposti.
stvar je u tom da nadopune uvijek dobro dođu, pogotovo ako želiš biti (nešto priznatiji) novinar. npr, ako želiš pisati u nekim stručnijim časopisima ili specijaliziranim rubrikama, teško će ti bit sa golom novinarskom diplomom (da pišeš o glazbi, trebao bi se kužit u nju, isto je i sa kazalištem, bilo kojim drugim kulturnim događajem, sportom, ekonomijom itd.)
zato je i istina da je velik broj ljudi koji piše po novinama završio neki drugi fakultet, čisti novinari uglavnom pišu po crnim kronikama ili, ako imaju više sreće i veze, intervjuiraju manekenke
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 10:45   #29
Ipanema, imas i socijalni rad na pravnom faxu, to nije tako dosadno kao pravo. Onda imas Pedagosku akademiju, tamo imas izvanredni studij i za ucitelje 4 god. i za odgajatelje 2 godine.

Najlakse upisiv izvanredan studij je vjerojatno na FFDI religija i filozofija ili teologija na KBF-u.

Postoje jos i promet i grafika, ali nesto matike se treba znati makar nije nemoguce.
Nabavi od nekoga onu brosuru Vodic za brucoshe, tamo imas sve fakultete i uvjete upisa i da li se mogu upisati izvanredno. Samo nemoj splitsko veleuciliste jer ces si onda diplomu moci staviti u wc i nista drugo. Nije priznato.

Ovo sto nisi imala logiku i filozofiju u skoli zaboravi...Pa to su dvije omanje knjige koje se savladaju u 2-3 tjedna ako imas volje.

Na FF nema izvanrednog, ali za neke smjerove gotovo uopce nije potrebno dolaziti na fax, pogotovo ako si nadjes dobru "logistiku" medju kolegama pa da ti skupe potpise. Jezike zaboravi, ali etnologija, povijest, antropologija, sociologija, filozofija - mozda je i izvedivo.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:41   #30
[QUOTE]panon youth kaže:
istina. takvi onda u jutarnjem listu objavljuju fotografije povrća koje je izraslo u oblik spolnog organa i slične gluposti.
stvar je u tom da nadopune uvijek dobro dođu, pogotovo ako želiš biti (nešto priznatiji) novinar. npr, ako želiš pisati u nekim stručnijim časopisima ili specijaliziranim rubrikama, teško će ti bit sa golom novinarskom diplomom (da pišeš o glazbi, trebao bi se kužit u nju, isto je i sa kazalištem, bilo kojim drugim kulturnim događajem, sportom, ekonomijom itd.)
zato je i istina da je velik broj ljudi koji piše po novinama završio neki drugi fakultet, čisti novinari uglavnom pišu po crnim kronikama ili, ako imaju više sreće i veze, intervjuiraju manekenke
[/QUOTE


Evo opet se brkaju lončići.. Novinar često ne utječe na uredničku odluku što će se objavljivat. A sezona kiselih krastavaca je neizbježna.

Stručan časopis je stručan časopis, tu su eksperti poželjni, ali čistokrvne novinare treba osposobiti i za onaj bazični tip novinarstva – izvještaj. Tu je pak od same tematike bitnija interpretacija, brzina reagiranja, pozorno praćenje aktualnosti i dobar nos.. Te po mogućnosti želja da se priča istražuje i dalje oblikuje. Itekako smisleno zanimanje koje zahtjeva puno rada i truda. Zato treba osposobiti fakultete da studenti što više prakse imaju jer samo tako će se stvari malo srediti.

Novinari su 'sveznajuće neznalice' i to je jednostavno tako, no oni bolji su sposobni iz tog sitnog što znaju o nečemu izvući maksimum bez nekih grešaka (tipa kleveta, umanjivanje ili preuveličavanje ili subjektivnost) koje se nažalost često javljaju.


Zato ne pričaj bezveze o temi o kojoj pojma nemaš... Ovisan si o informaciji kao i svi ostali. I više nego što vjeruješ da jesi...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 17:21   #31
Quote:
ali čistokrvne novinare treba osposobiti i za onaj bazični tip novinarstva – izvještaj. Tu je pak od same tematike bitnija interpretacija, brzina reagiranja, pozorno praćenje aktualnosti i dobar nos.. Te po mogućnosti želja da se priča istražuje i dalje oblikuje. Itekako smisleno zanimanje koje zahtjeva puno rada i truda.

=

Quote:
onda u jutarnjem listu objavljuju fotografije povrća koje je izraslo u oblik spolnog organa i slične



----------------------------

vjerujte ljudi, prema mojim informacijama ne morate studirati novinarstvo da bi se istim bavili. uopće.
dovoljno je samo da budete ono što bi vas na istom faksu, kao, trebali osposobiti

sve je ostalo medijska manipulacija
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 17:32   #32
Nisam ni ja rekla da fax valja..

Al profesiju ne možeš potcjenjivati. Ja niti jednu ne potcjenjujem a da ne znam nešto o njoj. Pa ni tada.



A tvoj je problem ako od cijelih novina pročitaš samo zadnju stranicu i horoskop..

Takvima poput tebe u biti ni ne treba kvalitetna informacija pa je možda čak i bolje da stanje ostane ovakvo kakvo jest upravo zbog adekvatnih konzumenata tiskovina.. kakvih je naša zemljica trenutno prepuna.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 17:41   #33
Quote:
Tinchi kaže:
Nisam ni ja rekla da fax valja..

Al profesiju ne možeš potcjenjivati. Ja niti jednu ne potcjenjujem a da ne znam nešto o njoj. Pa ni tada.



A tvoj je problem ako od cijelih novina pročitaš samo zadnju stranicu i horoskop..

Takvima poput tebe u biti ni ne treba kvalitetna informacija pa je možda čak i bolje da stanje ostane ovakvo kakvo jest upravo zbog adekvatnih konzumenata tiskovina.. kakvih je naša zemljica trenutno prepuna.
ti si nešt krivo skužila!

gdje ja potcjenjujem novinarstvo kao profesiju, ako izuzmemo one izvještavaoce o paprici-penisu
a čitam hrpu novina(2 dnevna, 3 tjedna, oglasnik i internet), konstantno!
da znaš!
i na kojim si osnovama ti onda mene popljuvala, a?

ŽELIM JAVNU PISMENU ISPRIKU!

AH! DUŠEVNE BOLI

panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 17:50   #34
Sam sebi skačeš u usta..

Gore si priznao samo novinare iz stručnih časopisa... A onim drugima priljepio paprike i krastavce...

I onda si opet formu izvještaja izjednačio s paprikama i krastavcima

Možda sam krivo shvatila - ispravi me ako griješim..

I nisam te napala.. Samo branim svoje Što je ljudski.

To što čitaš toliko je za svaku pohvalu..
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 18:18   #35
ma sve je uredu, da ne moram sad tu sve rekonstruirati i objašnjavati kakvo je značenje
želim ti da što prije dobiješ honorarni posao u.......areni, recimo
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 18:22   #36
ništa ispod klika ne priznamo...
__________________
esta revolution est eterna
kLošar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 18:39   #37
Quote:
panon youth kaže:
ma sve je uredu, da ne moram sad tu sve rekonstruirati i objašnjavati kakvo je značenje
želim ti da što prije dobiješ honorarni posao u.......areni, recimo
ajd vrit!
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 19:58   #38
Quote:
Tinchi kaže:
Ja ću sad bit 4. godina (uopće ne uzimam u obzir da ću past ove zadnje ispite ) i moram reći da sam faxom relativno zadovoljna.... Istina da bi puno toga moglo biti bolje, ali šta sad, takvo je stanje na svim našim faxevima...

Da je nastava kvalitetnija i da je više praktičnih predmeta svima bi itekako postalo jasnije da se u novinarstvu itekako ima puno toga za raditi i učiti.. Nažalost, stanje nije takvo i vlada ova usrana fama da novinar može biti bilo tko. Istina, ima talentiranih i s drugih faxeva no nije zgorega dobra naobrazba jer će samim time biti više boljih novinara. Nadam se da će se u budućnosti malo više poraditi na programu našeg fakulteta.. Sad nedavno su stupili na snagu neki bijedni pokušaji poboljšanja programa (izbor smjerova, vježbe...), jest da to nije nešto al je nekakav početak (još uvijek je omjer prakse i teorije nezadovoljavajući, naravno u korist teorije)

Sad, o faxu tj. o upisima... Koliko ja znam posebna se lista formira za izvanredne a posebna za redovne (iako je prijamni čini mi se isti)... Službeno primaju 50-ak izvanrednih, ali svakog rujna iskrsne neki dodatni rok gdje prime još određen broj istih (evo baš je sad bio prijamni i bit će izgleda još jedan jer je ostalo mjesta -> malo glupo, znam, jer se ljudi trgaju u 7. mjesecu da upadnu a sad, eto, zimmer frei).

Prijamni... Hmmm, davno je to bilo, al znam da čim prijeđeš prag ima šanse da upadneš jer ih dosta zna odustat (ne znam kak je s izvanrednima, ali redovnih dosta odustaje jer ih puno neće plaćat – a platiša je na našem faxu valjda 70-80%, a samo 20-30% ih je uz potporu MZT-a)... Znam da godinu nakon nas jako puno ljudi nije prešlo prag (kad sam se ja upisala bilo je negdje 50-50) zbog navodnog teškog testa opće kulture Test sam malo vidjela i uopće nije tak težak kak su napuhivali, prosječna osoba koja prati aktualnosti može ga riješiti bez beda. Inače ti još treba povijest (malo teža), hrvatski (pljuga) i PiG (pročitaj Ustav RH).

Ne znam kolka će bit školarina sad kad poskupe, dosad je bila 3 soma kn za vanredne.

Sam fax... Hmmm, gle... Ima nekoliko zajebanih profesora i kolegija (moram li napisati Kardum, Prpić, Čular?? ) zbog kojih ljudi znaju sjebati godinu, al tak je na svakom faxu... Po meni je veći problem relativna neorganiziranost, činjenica da ispit MORAŠ prijaviti najmanje 7 dana prije (u tom vremenu stigneš naučiti, zaboraviti i triput odustati) s tim da ispiti s godine prije moraju biti riješeni – a to nekad stvara probleme jer su rokovi relativno zgusnuti (5 ispita na isti dan, u razmacima od tri dana) pa ako slučajno malo otežeš čišćenje prošle godine može ti se dogoditi da si u nemogućnosti prijaviti ispite s tekuće u ljetnom (odnosno zimskom, ti si izvanredni) roku.. Također, ispite redovito prati 100-satno čekanje i često se dogodi da lik, čim se ti spremaš ući, izađe i kaže da mu se više ne da i naruči te za preksutra, a o odgodi ispita u zadnji čas da ne govorim... Uglavnom, nisu sami ispiti takav bauk koliko ti živaca izgubiš na sve formalnosti oko njih.

Unutrašnjost zgrade podsjeća na Kopački rit u zimsko praskozorje jer se puši i duvani ko na arapskoj sjedaljci. Zgrada je oznaka s prekriženom cigarom no nitko se ne obazire na to.. Neki profesori nam čak daju da pušimo s njima u kabinetu za vrijeme ispita.

Žene u referadi treba ustrijelit, al to je priča sa svakog faxa.

Eto, ako te još šta zanima....


ma da sam sama ovo pisala ne bih bolje mogla
najbolje je ovo za kopački rit u zimsko praskozorje... istina, istina... neorganiziranost je strasna, primjer bi bio da ljudi od 6 ujutro cekaju da se prijave za usmeni profesoru jer on sam ne zeli napravit raspored..
a zene u referadi.... a koje ne treba ustrijelit
zooey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 23:54   #39
Da, fakat, ovo sa 6 ujutro je živa istina. Sad but true

Koja si godina zooey?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 12:11   #40
prva. tek. jos jedan ispit i bit cu druga. i to komunikologiju
zooey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.