Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2007., 07:40   #1
Talking Higijena zuba i čišćenje zubnog kamenca

Primjetila sam da se mojoj psici nakupilo kamenca, i mislim da bi joj trebalo to čistit, pa me zanima procedura. Malo me frka anestezije.
Također, kako da spriječim ponovno stvaranje, obzirom da ona neće ni ponjušit rask. Koji su još načini?

Hvala na odgovorima
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 09:04   #2
Neznam hoće li ti ovo šta pomoći, ali, evo...


http://www.pet-centar.hr/content/view/590/70/
Cheerleader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 13:08   #3
Ja svojoj pesici perem zube četkicom i pastom, premazujem gelom, dajem razne keksiće i kosti protiv kamenca i svejedno se stvara
Što se tiće skidanja kamenca kod veta, nije to ništa strašno. Moja starija pesica je bila u 10-oj godini. Prije toga ti pregledaju psa, a sama narkoza nije jako duboka. Samo je učinak dosta kratkotrajan.
Jedna vetica je savjetovala da se s noktom lagano skida kamenac i ja to radim svojoj (nema ona velike nakupine, samo se malo zažutilo), samo tu je opet problem što to ne mogu raditi na kutnjacima, a na njima je najvišđe naslaga.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 14:06   #4
Moj nema kamenca, ja njemu dajem jednom tjedno sirove kosti.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 14:16   #5
Silajn, skidanje kamenaca se može učiniti i bez narkoze. Mi to radimo već godinama, jest da ja imama maltezericu i jest da je ona vrlo mirna i dobra beštija ali je i veterinarka osoba koja ZNA sa psima.
Sam postupak je bezbolan, vrlo jednostavan i brz.
''Pravi'' vet će, ako pas nije agresivan, uvijek pokušati očistiti kamenac bez narkoze, iako je narkoza neizbježna u večini slučajeva ne zbog same agresija u pasa već iz predostrožnosti od psećih naglih trzajeva, a i time posljedica koje mogu proizaći iz tih pokušaja.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 18:01   #6
Ja bih ipak rekao da će "pravi" (iako nemam ideju kakav bi to bio "lažni") veterinar očistiti kamenac pomoću ultrazvučnog aparata, a ne struganjem noktima ili strugalicom, budući da nije poanta samo ukloniti vanjski, vidljivi dio kamenca, nego treba ući pod gingivu i tamo dobro očistiti, jer se to ne može izvana, bez aparata. Mislim da je veterinar koji savjetuje skidanje kamenca takvim priručnim sredstvima sve samo ne "pravi", s obzirom da je to polovično i ofrlje obavljen posao...otprilike kao što ne bih majstora koji probušenu gumu na autu zakrpa žvakaćom, umjesto da je zamijeni novom, smatrao "pravim"...
Inače, stvaranje kamenca ovisi o dosta faktora, a jedan od važnijih je i sastav sline, za kojeg je dokazano, kao i kod ljudi, da utječe na brzinu stvaranja kamenca, o čemu onda ovisi i dinamika čišćenja; kod nekih pasa je dovoljno jednom godišnje, kod drugih se već za par mjeseci mora čistiti ponovno.

Za one željne dodatnih informacija, iz privatne zbirke:
http://www.mediafire.com/?6xljf03nsd9 I dio
http://www.mediafire.com/?dcltyrfjbv2 II dio
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 22:09   #7
Ma super je to veterinarka i ovo definitivno nije metoda skidanja kamenca (pa napisala sam da smo mi bili na skidanju aparatom). Može olakšati i meni olakšava (barem na prednjim zubima). Čim se malo zažute ja pesici lagano prođem s noktom preko toga i sve se skine.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 22:12   #8
Jasno mi je, samo ne bih htio da netko shvati da je dovoljno malo postrugati i stvar riješena...osobito u malih pasmina, ništa ne može zamijeniti čišćenje sondom...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 22:23   #9
Od toga definitivno ništa. Nadam se da to nitko nije tako shvatio.
Na taj se način može samo ublažiti žutilo na prenjim zubima i ništa više.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 00:31   #10
Dobo, hoće meni netko reći što je sa tom goveđom kosti što ja svome dajem i kako on nema kamenca. Stvarno me zanima.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 00:48   #11
Vjerojatno nije sklon kamnecu. Moja pokojna pinčica do desete godine nije imala kamenac, a nisam se uopće brinula o njenim zubima (iz neznanja). Mlađa pinčica će skoro napunit dvije godine i već ga ima, a perem joj zube, premazujem gelom, dobiva goveđe kosti i sve one žvakalice koje reklamiraju da su protiv kamenca.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 21:53   #12
Čišćenje psećih zuba laserom

imam kujicu stariju nešto više od 4 godine i na zubima, pogotovo očnjacima, ima tamnosmeđe naslage kamenca. već duže vrijeme ima i neugodni zadah. bilo kakve umjetne kosti ili tome slično za čišćenje zubi koje se jedu ne dolazi u obzir jer ima osjetljivu probavu.

zanima me da li je tko imao iskustva sa čišćenjem psećih zuba laserom i kolko je to koštalo?
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 22:02   #13
Je li ovo neka cimalica, ili što?!
Par redova niže, ista tema...ne vjerujem...
Misliš, ultrazvukom? Sumnjam da netko skida laserom, a možda i to počnu, kad im poskidaju sve dioptrije, a laser završi u ropotarnici...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 22:05   #14
joj, ispričavam se, nisam vidla.
a baš sam gladala prije nego što sam započela temu, ne znam kako mi je promaklo.....
sorry
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 22:23   #15
Dobro, dobro...nema veze. Čišćenje uzv-om rade sve bolje opremljene ambulante, barem u Zagrebu, a vjerujem i drugdje u većim gradovima.
Cijena varira od ambulante do ambulante, ali mislim da je u Zagrebu realno očekivati da će te koštati nekih 300-400 kn, sveukupno (sedacija, čišćenje, eventualno poliranje, možda i tablete, ako ima upalu desni).
Na prijašnjoj temi sam postavio linkove na dva pdf-a, ako te zanima više o bolestima zubiju i prevenciji.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 11:39   #16
..necu novu temu otvarati, mica mi je jucer isla na skidanje kamenca jer joj se vec zubno meso malo upalilo (isla bi i ranije, al je koza dr rekla da ako jednom pocnemo sa skidanjem kamenca morat cemo stalno ici sto nije istina grrr)

..uglavnom uspavali su je..milo moje, ko trut je bila..dr kaze da je sve ok proslo..bila je jucer lelujava, sad je bolje..

...zanima me jel nju to boli i dal da joj dajem krutu hranu ili ne jos?
dobila je i gel s kojim svaki dan mazem zubno meso..

..uf, tak mi je tesko bilo gledati ju onak sirotu..
Leona81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 11:55   #17
Ako joj je meso upaljeno onda je vjerojatno boli. Mojoj pesici nije ništa bilo upaljeno i nije je ništa boljelo nakon skidanja kamenca, normalno je jela krutu hranu.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 12:02   #18
a sirota, da bar moze mene boljeti umjesto nju..krutu sam joj zdrobila pa malo s mlijekom..inace je zeznuta sa hranom..nikad ne znam kaj joj se jede..razamzeno prase al sad joj se dodovoravam maksimalno jer mi je zao, a ja sam tuka kriva

pajki sad..nadam se da ce joj proci sto prije..zubno meso joj je malo crveno..u biti na rubu kao krvavo..
Leona81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 12:09   #19
Ma ne bi bilo dobro kad nam ljubimci ne bi bili razmaženi
Brzo će proći, ne sekiraj se.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 12:14   #20
jelda..micek moj najdrazi..

nadgledam ju sad svakih par minuta, nemam mira...a cijelu noc provjeravala da li dise..dr me isprepadal sa anestezijom..a i ja imam i inace siziku da joj se sto ne bi desilo
Leona81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.