Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2020., 12:54   #1
Kiwi

Pozdrav,

na početku proljeća kupila sam Sollissimo kiwi, super je napredovao na početku, i sad raste i pušta vriježe, no počeo je imati problema s nutrijentima jer izgleda ovako:

https://imgur.com/a/8gu7EXa

Zadnja slika prikazuje kako izgleda novo lišće, dok su prve dvije slike starog lišća od početka ove godine. Prije mjesec dana stavila sam unutra NPK 15-15-15 i pošpricala s algama i gorkom soli (nekoliko tjedana razlike, nije sve odjedanput), no staro lišće se samo pogoršava, dok novo lišće biva ovako jako blijedo. Je li to možda problem sa željezom (koje očito ne dobiva jer ne prihranjujem više s kristalonom - taj problem se počeo prikazivati kada sam prestala s Kristalonom gnojiti) ili neki drugi nutrijent radi probleme? Kako to riješiti?
m4j415 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2020., 23:06   #2
Kao prvo prestani više prihranjivati kiwi preko lišća jer ćeš ga zatući, od prihrane preko lišća ima palež lišća. Kiwi ima izrazito jako osjetljivo lišće, a šibe su isto tako osjetljive na presavijanje jer puca. Nije ti to loza.

Kao drugo prihrana ide isključivo preko korijena imaš za kupiti tekuće željezo od 1litre i onda prema uputama razrijedi i zalijevaj površinu 0.5m2 ako je mlada biljka. Otprilike 10l vode na jednu biljku, svakih 7 dana osim ako nije drugačije rečeno u uputama. Nakon tri tijedna bi se trebalo vidjeti poboljšanje.

A na proljeće taman kad krene pupati odmah kreni s prihranom s željezom 1x tijedno i tako narednih tri tijedna. I ostatak godine nećeš imati problema s klorozom lišća.

U toku godine nekih 3-4x zaljevaj s mikroelementima za povrće ili ako najdeš specijalno za kiwi, mada će bit dobro i ono za povrće tako da nemaš brige.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2020., 17:09   #3
Zahvaljujem na savjetima, nisam znala da kiwi ima toliko osjetljivo lišće. Prestala sam folijarno gnojiti biljku i više se ne pojavljuje palež lišća (osim na starom lišću koje je bilo pošpricano). Biljka dalje normalno pušta vriježe tj. grane.

Dalje gnojim kristalonom koji ima i Mg i željezo, tako da je sve pokriveno time te se vidi kako je novo lišće tamnije pa očito rješavam problem nedostatka željeza.
m4j415 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2020., 22:38   #4
Na starom lišću ćeš teško vidjeti promjene jer to ide jako sporo. Ali je zato jako bitno da mlado lišće nema problema s željezom.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2021., 16:00   #5
Jeli se može željezo za citruse primjenjivati na kiwiu, imam jako malo i kiwia i citrusa a da ne kupujem posebno već kad imam, onako i citrusi i kiwii su mi nekako jednako osjetljivi na sve pa samo na glas razmišljam možda im odgovara i isto željezo ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2021., 20:24   #6
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Jeli se može željezo za citruse primjenjivati na kiwiu, imam jako malo i kiwia i citrusa a da ne kupujem posebno već kad imam, onako i citrusi i kiwii su mi nekako jednako osjetljivi na sve pa samo na glas razmišljam možda im odgovara i isto željezo ...
Može.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.