Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2012., 14:24   #1
Profesorska satnica/norme (i praznici)

Prebačeno s topica Odnos školskog sustava prema darovitim učenicima

Nica






Quote:
lipakaja_1 kaže: Pogledaj post
pa baš i ne, jedino ako je taj "program" svođenje određenog učenika na marginu obrazovanja, prebacivanja sve krivnje i tereta na roditelje i stavaljanja "zvona" na učenika.
Istina je da u redovnoj školi nema dovoljno vremena da se učitelj posveti svakom djetetu koliko ono zaslužuje. Imam četiri razreda, ukupno oko 110 učenika. Svakomu od njih trebao bi individualiziran pristup jer je svako dijete drugačije, s drugačijim sposobnostima i interesima, bilo zato što je darovito, bilo zato što ima kakve poteškoće, bilo zato što je naizgled prosječno, no ima možda skriveni talent ili skriveni interes koji također treba otkriti i razvijati. Ako ih sve podijelim u 12 skupina (po dobi, interesima i sposobnostima), što opet nije potpuna individualizacija, ali je korak prema tomu, imat ću 12 sati tjedno više izravnoga rada i još oko 6 sati pripremanja za te satove. Uz 20 sati nastave hrvatskoga i 10 sati priprema, samo to bi bilo 48 sati.
Dodamo li tomu 2 sata za satove razrednog odjela, 1 sat informacija (a uvijek bude više), barem 2 sata za administrativne poslove, minimalno 1 sat za dežurstvo, to bi bilo oko 54 sata tjedno, a ima i tzv. ostalih poslova (sjednice, pripremanje priredbi, natjecanja, projekata, izleti, uređenja panoa, izlasci na terensku nastavu, roditeljski sastanci) koji bi podijeljeni na tjedne iznosili najmanje 6 sati, dakle ukupno oko 60 sati tjedno, pitam se tko bi to platio.
Ipak mnogi učitelji odrade ne samo svojih četrdesetak sati tjedno, nego i mnogo više.

Drugi je problem što neki roditelji doživljavaju učitelje kao suparnike ili čak neprijatelje, vjerojatno iz osjećaja vlastite krivnje, a ne krivnje koju bi nametala škola. Imaš dijete, bavi se njime, a učitelj će u najvećem broju slučajeva pridonijeti razvoju djeteta. Ako roditelj ne želi, činiti ništa ili gotovo ništa za svoje dijete, učitelj je i uz onaj bijedni jedan sat tjedno dodatne (ili dopunske) nastave nemoćan.
Kao majka dviju djevojčica moram reći da bi me bilo sram nekomu govoriti da je odgovoran za to da one nisu ostvarile napredak, primjerice u glazbi ili likovnoj kulturi (ako znam da u nastavi imaju ukupno 35 sati tjedno GODIŠNJE) jer ako znam da imaju sklonost i talent za neko od tih područja, sigurno neću od nastavnika glazbe ili likovnoga očekivati da u njima razvije te specifične sposobnosti, nego ću ih upisati u izvannastavne aktivnosti i to platiti - u glazbenoj školi ili na nekoj likovnoj radionici. Zašto bi s drugim predmetima bilo drugačije? Kad treba platiti 20 kn za cigarete dnevno ili 10 kn za kavu i mineralnu, u tome nema problema, kad treba platiti isto toliko za dodatne aktivnosti djeteta - ili umjesto toga s njim svaki dan provesti pola sata, to je problem. Zašto?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 23:27   #2
Budite dobro - meni se vječno ne sviđa ta vaš stav "tko bi to platio?"
Ne kažem da nema posla tijekom šk. godine, da papirologije nema, ima svega..
No eto, tko plaća proljetne praznike, zimske praznike koji su praznici za djecu ne za učitelje?
Dobro - imate onda stručna usavršavanja u to vrijeme ali je prokleta laž da ih imate svaki dan.
Zar se ne bi moglo onda nešto pokrenuti - eto- baš pod tim praznicima?
Nekakve radionice za darovitu djecu?
Anketirati roditelje da se vidi koliko ima zainteresiranih i napraviti nekakve radionice?
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 00:04   #3
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Budite dobro - meni se vječno ne sviđa ta vaš stav "tko bi to platio?"

Zar se ne bi moglo onda nešto pokrenuti - eto- baš pod tim praznicima?
Nekakve radionice za darovitu djecu?
Anketirati roditelje da se vidi koliko ima zainteresiranih i napraviti nekakve radionice?
Joooj, bi li itko htio raditi pod praznicima, subotama i nedjeljama ako mu to nije dodatno placeno? Javlja li se tko?
Nastavnici i ucitelji imaju praznike takve kakve imaju...ne takve kako se svima cine, ne takve kao djeca jer nakon skole i pred pocetak skole ima stosta za obaviti...
Tokom nastave nakupe dosta sati jer nastavnicki se sati ne racunaju kao obicni nego drugacije...obzirom da se za svaki sat racuna i priprema...pa ima tu i vannastavnih obaveza...ispravljanja zadaca, zadacnica, testova, lektira..
Iluzorno je ocekivati da ce netko trositi svoje vrijeme (mozda tu i tamo malo, da, ali...) i raditi nesto dodatno, ako nece za to biti placen.
Uciteljima i nastavnicima to je - posao. Ne treba ocekivati da ce svoj posao raditi besplatno.

Zadnje uređivanje kajpa : 09.05.2012. at 00:09.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 06:01   #4
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Joooj, bi li itko htio raditi pod praznicima...
Nitko ne traži rad "pod praznicima" - u smislu zakonom propisanih blagdana i neradnih dana. Ali, nastavnici su u radnom odnosu kao i svi ostali, i imaju pravo na godišnji odmor koliko i svi ostali. Sve izvan toga su radni dani.

To što u nekim razdobljima nema nastave, ne znači da su i nastavnici na praznicima.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 09:15   #5
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nitko ne traži rad "pod praznicima" - u smislu zakonom propisanih blagdana i neradnih dana. Ali, nastavnici su u radnom odnosu kao i svi ostali, i imaju pravo na godišnji odmor koliko i svi ostali. Sve izvan toga su radni dani.

To što u nekim razdobljima nema nastave, ne znači da su i nastavnici na praznicima.
Aaa, znaci u ono vrijeme kada imaju sjednice, sastanke i sl., a nema nastave...
Hm, tesko...jer neki bi onda imali te neke radionice za darovitu djecu...a neki bi se luftali (tj. imali nekog drugog posla)...ako netko to posebno ne plati, trebalo bi puno vise zajednickog entuzijazma za tako nesto, a tu ipak postoji deficit..
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 09:35   #6
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Aaa, znaci u ono vrijeme kada imaju sjednice, sastanke i sl., a nema nastave...
Ako ti je ove bajke o svakodnevnim "sjednicama, sastancima i sl." u vrijeme školskih praznika pričao muški prosvjetar, nadam se da jednako naivno nisi povjerovala i u njegovu jednako istinitu priču o 25 cm i pet puta bez vađenja.

Sve osim vikenda, godišnjeg odmora i državnih praznika su osmosatni radni dani. Kad bi netko uveo sustav evidencije prisustva na poslu i rekao prosvjetarima "od sutra ćete sve svoje obveze obavljati u školi - i pripreme, i ispravljanje zadaća i sve - ali ćete u školi biti osam sati dnevno svakog radnog dana", frcali bi otkazi ogorčenih k'o vatromet.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 11:03   #7
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kad bi netko uveo sustav evidencije prisustva na poslu i rekao prosvjetarima "od sutra ćete sve svoje obveze obavljati u školi - i pripreme, i ispravljanje zadaća i sve - ali ćete u školi biti osam sati dnevno svakog radnog dana", frcali bi otkazi ogorčenih k'o vatromet.
ne bi frcali otkazi. kruh se ipak kupiti mora.
zasto ti to govorim?
jer se slicna stvar silom gurala u predskolstvo. i nisu frcali otkazi. i mi imamo satnicu koja je slozena, zakonski regulirana i tocno strukturirana koliko sati smijemo provesti u neposrednom radu s djecom, a koliko u ostalim poslovima (koji ukljucuju zaista svasta)
i nije problem u tome sto se djeltanike (sve!!) u predskolstvu tjeralo da fizicki provode svaki dan 8 sati u ustanovi, problem je bio sto je to tehnicki neizvedivo. fali prostra, fali uvijeta, fali onog najbitnijeg - sredstava unutar ustanove za takav rad.
ja bih bila najsretnija da posao ne moram "nositi doma" i da ga odgulim na radnom mjestu. ali neizvedivo je, prostorno, organizacijski, materijalno. za takvo nesto svaki bi odgojitelj/ucitelj morao imati svoj kabinet, sa svojim umrezenim racunalom, sa hrpom svog potrosnog materijala...
jedna kompletna reorganizacija dosadasnjeg sustava, koja, jebiga, puuuuno kosta.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 11:13   #8
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ne bi frcali otkazi. kruh se ipak kupiti mora.
Otkaz bi dali svi oni koji kruh kupuju od nekih drugih poslova, a rade u školi zbog mirovinskog i zdravstvenog.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 11:28   #9
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ako ti je ove bajke o svakodnevnim "sjednicama, sastancima i sl." u vrijeme školskih praznika pričao muški prosvjetar,
Istina je da znam ucitelja.
Ali nisam se oslonila na to sto znam da je konkretno on nakon zavrsetka skolske godine i prije pocetka..na nekim sastancima i sjednicama , vec na cinjenicu da kad nastave nema ucitelji i nastavnici imaju po neku obavezu tog tipa (nije da to ne postoji). Naravno da ne sastance cijelo ljeto...ali nakon skole imaju jos nekih obaveza neko vrijeme.
Quote:
Sve osim vikenda, godišnjeg odmora i državnih praznika su osmosatni radni dani.
Usred ljeta kad vise nema nicega (ni famoznih sastanaka) njima su radni dani, oni kao rade?
Quote:
Kad bi netko uveo sustav evidencije prisustva na poslu i rekao prosvjetarima "od sutra ćete sve svoje obveze obavljati u školi - i pripreme, i ispravljanje zadaća i sve - ali ćete u školi biti osam sati dnevno svakog radnog dana"
,
Znam da je radni dan 8 sati i da 45 minuta u radi s djecom podrazumijeva vise (ne znam koliko...mozda 1 sat ili vise) jer je u to uracunata priprema..i dodatni poslovi. Ali nisam znala da je ista stvar i onda kada nema niti nastave niti sastanaka, niti sjednica, niti icega..

Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Kajperina"neki bi onda imali te neke radionice za darovitu djecu...a neki bi se luftali ".
Što sada to znači?
Jel će se netko osjećati budala zato što radi svoj posao u svoje radno vrijeme?
Ova izjava ti baš nije trebala, nikako...
Ali zar ne bi bilo tako? Netko pod zimskim ferjama ode na skijacu, a neki entuzijast pokrene radionicu i radi s darovitom i zainteresiranom djecom. A neko treci si misli, nek ovaj radi, ja idem na sanjkanje... Malo bi ih se primilo tog nekog dodatnog rada, ako znaju da bi samo oni radili, dok drugi uzivaju na praznicima.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 11:45   #10
La Luna veeeeliiiika je razlika između škola i vrtića. Nebo i zemlja.
U školama postoji prostor definitivno, sva sila kompjutera ali izgleda da jedino fali volje..Opet kažem - pod proljetnim i zimskim praznicima - ne subotom i nedjeljom i pod godišnjim odmorom..
Svaka škola ima informatičku učionicu koja je na raspolaganju vrlo često - preko praznika nema nikoga u njoj..
Kajperina baš mi je žao što imaš pravo
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 11:51   #11
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Kajperina baš mi je žao što imaš pravo
I meni.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 12:38   #12
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Usred ljeta kad vise nema nicega (ni famoznih sastanaka) njima su radni dani
Da.
Quote:
oni kao rade?
Ne.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 13:18   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne.
Ne kuzim, kako ne? Ako su im to radni dani...onio onda valjda kao nesto rade...teoretski. (znam da ne rade, nego su na moru...)
I onda moraju najnormalnije otvoriti godisnji recimo od 15.07 do 01.08 kad "idu" na more? A poslje toga opet "rade"?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 21:32   #14
Ovako - off totalno ali kada smo se dotakli te teme rada s učenicima pod proljetnim/zimskim praznicima da pojasnim godišnje odmore.
Godišnji odmori su kolektivni. Znači večina ove godine ide otprilike 9.07. - i sada tko ima koliko dana. Obično svi imaju po 30 (radnih dana).
Do tog datuma odrade se svi poslovi - sjednice, popravci i drugo..
Vraćanje nije baš prema Rješenju o g.o. Svi se u pravilu vraćaju tek na prvu sjednicu koja opet varira - u pravilu je pri samom kraju 8 mjeseca. Eto.
Što se tiće proljetnih/zimskih praznika to su nenastavni dani što bi značio da su svi obavezni biti na radnom mjestu. Sve češće i jesu po večini škola.
Tijekom praznika imaju stručna usavršavanja koja su obavezna no obično se radi o jednom danu.

Tim putem - moj suprug je pitao da li je moguće tijekom zimskih/proljetnih praznika organizirati tako nešto za djecu i naišao na totalni otpor razrednika..
Doduše on je pitao za neki oblik dopunske nastave (mada našem sinu ne treba) ali nitko od roditelja osim njega nije ni zucnuo na tu temu iako su bi im tako nešto palo kao poklon s neba.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 22:21   #15
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Vraćanje nije baš prema Rješenju o g.o. Svi se u pravilu vraćaju tek na prvu sjednicu koja opet varira - u pravilu je pri samom kraju 8 mjeseca.
Znaci, kad istekene taj godisni, oni se kao vracaju na posao i u osmom mjesecu kao rade, ne? Sluzbeno. Iako su jos uvijek na moru ili tko zna gdje...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 09:18   #16
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Znaci, kad istekene taj godisni, oni se kao vracaju na posao i u osmom mjesecu kao rade, ne? Sluzbeno. Iako su jos uvijek na moru ili tko zna gdje...
Zapravo, mi uopće ne odlazimo sa mora. To je dobro čuvana tajna, nemojte širiti naokolo. Ne želimo navalu na ovaj posao kada se to pročuje.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 09:38   #17
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Zapravo, mi uopće ne odlazimo sa mora. To je dobro čuvana tajna, nemojte širiti naokolo. Ne želimo navalu na ovaj posao kada se to pročuje.
Ne znam sto si se sad mene ulovio, ja nisam kritizirala ni komentirala g.o. prosvjetara, vec samo trazila pojasnjenje za onaj dio koji ne razumijem, i dobila sam odgovor takav kakav sam dobila. Mogao si pojasniti, a ne ovako reagirati.
To istina nije tema, ali vezano je donekle, tj. dotakli smo se toga, pa je pitanje koliko je izvedivo...te neke radionice - onda kada nema nastave.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 19:12   #18
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
A sada se vratimo darovitim učenicima - evo - jeste li spremni posvetiti se nekim projektima tijekom zim./proljetnih odmora ukoliko ima interesa.
Zanima me baš mišljenje prosvjete?
Da, ne?
Ne.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 22:16   #19
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ne.
zasto ne?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 22:19   #20
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
zasto ne?
Za vrijeme praznika hoću, kao i klinci, praznike. Kao i velika većina, inače bi u suprotnom već postojalo to što je predloženo.

Nemam ništa protiv takvih stvari dok nastava traje, dapače, ima klinaca koji su jako dobri i kojima sam donosila dodatne materijale pa im je to bilo baš in i super i kul i traže još Ali nema vremena dovoljno da se posvetiš i njima, i onima koji su, uz oproštenje, prirodno glupi, i ostalima. Ja sam snila sne o tome, i onda dođeš, i vidiš da ne stigneš. I eto.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.