Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2013., 09:13   #1
U školu sa 6 godina, a osnovna će imati 9 razreda

Dragi moji, kako vam se čini ovaj prijedlog..

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...mpaign=sharefb

Po njemu bi trebala ići djeca rođena 2008-2009 godine, znači debelo kači moju stariju.
Smatram da je dijete od 6 godina zaista premalo za školu...da je zaigrano da je jednostavno dijete i da treba mu dati da iživi igru i djetinjstvo u njoj

što mislite da li je to u redu?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 09:24   #2
Mislim da ce djeca sa 6 ici u predskolu, kao i vecina djece u razvijenom svijetu. Cak i da djeca s 6 godina budu isla u prvi razred, bolje da promjene sustav ocjenjivanja u par prvih razreda, nego da odgadaju upis djece u skole.

BTW: ako djeca budu isla u prvi razred s 6 godina, kako mogu imati 14 godina u 8 razredu, a 15 u devetom?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 10:22   #3
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Smatram da je dijete od 6 godina zaista premalo za školu...
Dijete od 6 godina sasvim je dovoljno veliko za - školu primjerenu djetetu od 6 godina .

Današnji 6-godišnjaci koji ne krenu u školu, idu u vrtić - i nitko ne govori o potrebi da se igraju i ovo i ono. Prema tome, poanta je u pitanju kako bi prvi razred takve škole izgledao, a ne u izgubljenom djetinjstvu.

U odnosu na sadašnju "pripremnu godinu", ili kako se to već zove, u vrtićima, bolje je rješenje da se ta pripremna godina odradi u školi.

Dakako, govorim o teoriji - u našoj današnjoj praksi se ne bih usudio prognozirati uspješnost tog koncepta .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 10:51   #4
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
...poanta je u pitanju kako bi prvi razred takve škole izgledao...
Ovo je meni glavno pitanje...
Da li će to samo zamjenit "malu školu" u vriću?
Kolika će "stega" biti tu prvu godinu?
Kako će nastava izgledat?
Da li više u stilu male škole u vrtiću ili ipak kao pravi prvi razred?
Da li će nastava biti više "informativna", ili će ipak postojat svojevrstan "presing" da djete usvoji kompletno gradivo, jer je mala škola u vrtiću, malo, recimo "komotnija", djeca uče određene stvari, ali nema presinga oko usvajanja gradiva.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 10:56   #5
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
BTW: ako djeca budu isla u prvi razred s 6 godina, kako mogu imati 14 godina u 8 razredu, a 15 u devetom?
Obzirom da se radi o

"Djeca koja u tekućoj godini do 1. rujna navrše šest godina ubuduće bi se te godine trebala upisivati u prvi razred osnovne škole."

...znaci da ce najmladje dijete imati punih 6 godina. Ono koje je napunilo 6 godina, 11 mjeseci prije, dakle iza 1.rujna prosle godina imat ce 7 godina cim pocna skola. Obzirom da ima 7 u prvom i na kraju prvoga imat ce 14 na kraju osmog.
I sada su djeca sa punih 6 godina isla u skolu, samo sto je najmladje imalo 6g i 5 m, a najstarije 7g i 4m (pa su na kraju prvog imali cca 7g i 3m - 8g i 2m odnosno na kraju osmog 14g2m- 15g1m)
A ovako bi imali 13g9m-14g8m. odnosno neki bi imali 14 na kraju osmog...(kao sto su i prije neki imali 14 godina na kraju osmog), a na kraju devetog 15.
Oni koji su krenuli sa 7 (koji su napunili 7 u rujnu) imaju godinu dana vise od oih koji krecu sa 6 (koji su napunili 6 prije 1 rujna).
Jasno da neki imaju godinu dana vise/manje na kraju OS. Ne krecu svi sa 6. Samo najmladji ima tek 6 ...a prije je najmladji imao 6g i 5 mjeseci.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 10:56   #6
Ne tako davno, već je pismenost bila dovoljna za nekakvu životnu perspektivu.

Malo manje davno, sa srednjom školom si mogao birati posao.

Danas, kompetitivnost je dosegla enormne nivoe pa se, samim time, dobna granica sve više spušta a edukacijska sve više diže.

Ipak, sposobnost učenja male djece je redovito podcijenjena. I sa manje od 4 godine mogu učiti strani jezik, do 5. su sposobna čitati na nivou slovkanja a sa 6 mogu glatko čitati i složene tekstove (sve to govorim iz osobnog iskustva).

Dakle, želimo li svojoj djeci osigurati nekakvu budućnost u opakoj današnjici, moramo ih što prije "upregnuti". Prošla su ta vremena razbibrige (kakva sam i sam proživio) stavom "najbitnije je da ima sretno i bezbrižno djetinstvo", kada si se u 1. osnovne mogao pojaviti potpuno nepismen.

I, što ne treba zanemariti, budite svjesni da nekakav državni plan/nacionalni program redovito kaska za stvarnošću.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:06   #7
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

Dakle, želimo li svojoj djeci osigurati nekakvu budućnost u opakoj današnjici, moramo ih što prije "upregnuti". Prošla su ta vremena razbibrige (kakva sam i sam proživio) stavom "najbitnije je da ima sretno i bezbrižno djetinstvo", kada si se u 1. osnovne mogao pojaviti potpuno nepismen.

I, što ne treba zanemariti, budite svjesni da nekakav državni plan/nacionalni program redovito kaska za stvarnošću.
ti stvarno misliš da djetetov uspjeh u životu/sposobnost stjecanja znanja/inteligencija/kompetitivnost ima veze s tim kreće li u prvi razred sa znanjem slova ili ne?

apsurdniju stvar dugo nisam čula, da djecu treba što prije 'upregnuti' pa će više znati/biti bolje obrazovani. treba ih što kvalitetnije 'upregnut', a razvijanje inteligencije ne uključuje uvijek nužno školski sustav (štoviše, možda sustav i šteti )
svaki malo ambiciozniji roditelj može 'naučiti' petogodišnjaka da piše, ako ništa drugo, da mehanički prepisuje slova, ali to dijete nije nužno pismeno


on topik - savršeno mi je svejedno jel predškolska godina u vrtiću ili se održava u školi i zove prvi razred.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:06   #8
Ima li neko točan link na podatak koju generaciju zahvaća ova reforma?

Da li to već nastupa od slijedeće školske ili kalendarske godine?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:14   #9
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Ima li neko točan link na podatak koju generaciju zahvaća ova reforma?

Da li to već nastupa od slijedeće školske ili kalendarske godine?
ma to je tek plan za budućnost, prezentacija reforme će tek biti ove godine u rujnu

'O preciznim rokovima provođenja reforme teško je govoriti jer nakon strategije potrebno je donijeti novi nacionalni kurikulum pa nakon toga predmetne kurikulume, za što će nam trebati još dvije-tri godine – kaže Budak. '

a u međuvremenu će se možda promijeniti vlast pa bi se onda, kako to već kod nas ide, kretalo opet ispočetka, oni sa svojom strategijom

štreberica lara po običaju paničari bez veze
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:34   #10
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
on topik - savršeno mi je svejedno jel predškolska godina u vrtiću ili se održava u školi i zove prvi razred.
i meni ako ce se u to nesto kretati s punih 6 godina.
ako je 5 kao sto se bilo pisalo, onda je to vec dosta dosta rano za biti u skoli. skoli kao zgradi mislim, neprimjerenoj tako maloj djeci
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:45   #11
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Obzirom da se radi o

"Djeca koja u tekućoj godini do 1. rujna navrše šest godina ubuduće bi se te godine trebala upisivati u prvi razred osnovne škole."

...znaci da ce najmladje dijete imati punih 6 godina. Ono koje je napunilo 6 godina, 11 mjeseci prije, dakle iza 1.rujna prosle godina imat ce 7 godina cim pocna skola. Obzirom da ima 7 u prvom i na kraju prvoga imat ce 14 na kraju osmog.
I sada su djeca sa punih 6 godina isla u skolu, samo sto je najmladje imalo 6g i 5 m, a najstarije 7g i 4m (pa su na kraju prvog imali cca 7g i 3m - 8g i 2m odnosno na kraju osmog 14g2m- 15g1m)
A ovako bi imali 13g9m-14g8m. odnosno neki bi imali 14 na kraju osmog...(kao sto su i prije neki imali 14 godina na kraju osmog), a na kraju devetog 15.
Oni koji su krenuli sa 7 (koji su napunili 7 u rujnu) imaju godinu dana vise od oih koji krecu sa 6 (koji su napunili 6 prije 1 rujna).
Jasno da neki imaju godinu dana vise/manje na kraju OS. Ne krecu svi sa 6. Samo najmladji ima tek 6 ...a prije je najmladji imao 6g i 5 mjeseci.
6 godina- 1 razred
7 godina- 2 razred
8 godina- 3 razred
9 godina- 4 razred
10 godina- 5 razred
11 godina- 6 razred
12 godina- 7 razred
13-godina- 8 razred
14 godina- 9 razred

Kao sto vidis, autor tog clanka se pogubio. Djeca nece u skolu s 6 godina, nego u predskolu, tako ce ici u prvi razred sa 7 godina i zavrsiti skolu sa 15 godina. Kada budu zreliji za izbor zanimanja. Sada, jesu li doista zrela za takav izbor, ali mrvu zrelija sigurno jesu.

A izgleda da si se i ti pogubila. Naravno da ce oni koji pocnu sa skolom sa 7 godina imati 14 u 8 razredu. Ali ja sam pitala sto je sa onim koji krenu u skolu s 6 godina.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:47   #12
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i meni ako ce se u to nesto kretati s punih 6 godina.
ako je 5 kao sto se bilo pisalo, onda je to vec dosta dosta rano za biti u skoli. skoli kao zgradi mislim, neprimjerenoj tako maloj djeci
Mislim da ce ici u predskolu, to se svugdje su svijetu racuna kao skolsko obrazovanje.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:03   #13
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
... za što će nam trebati još dvije-tri godine – kaže Budak. '

a u međuvremenu će se možda promijeniti vlast pa bi se onda, kako to već kod nas ide, kretalo opet ispočetka, oni sa svojom strategijom

štreberica lara po običaju paničari bez veze
Ajd, ovo ima smisla
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:09   #14
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
6 godina- 1 razred
7 godina- 2 razred
8 godina- 3 razred
9 godina- 4 razred
10 godina- 5 razred
11 godina- 6 razred
12 godina- 7 razred
13-godina- 8 razred
14 godina- 9 razred

Kao sto vidis, autor tog clanka se pogubio. Djeca nece u skolu s 6 godina, nego u predskolu, tako ce ici u prvi razred sa 7 godina i zavrsiti skolu sa 15 godina.
Ne razumijem....pa i sama si gore napisala 6 godina- 1. razred
Ja sam komentirala ono sto pise u clanku ciji je link u prvom postu, pogledala sam jos na googlu ovaj clanak...i tu pise isto - da bi trebali krenuti u prvi razred oni koji napune 6 prije 1.rujna.
Gdje si ti procitala da bi trebali krenuti sa 7?


Quote:
Kada budu zreliji za izbor zanimanja. Sada, jesu li doista zrela za takav izbor, ali mrvu zrelija sigurno jesu.
Ne pratim te. I sada su mnogi imali 15 na zavrsetku osmog razreda.


Quote:
A izgleda da si se i ti pogubila. Naravno da ce oni koji pocnu sa skolom sa 7 godina imati 14 u 8 razredu. Ali ja sam pitala sto je sa onim koji krenu u skolu s 6 godina.
Pa ne mogu svi imati isto godina...kad se neki upisuju sa 6 g tocno , a neki ce imati 7 kad krenu u prvi.
Oni koji su napunili 6 do rujna, ce naravno imati samo 13 g i 9 mjeseci kad zavrse osnovnu skolu. (od 8 godina)
Ali ako ce trajati 9 godina, imat ce 14g i 9 mjeseci.
Nece imati punih 14 odnosno 15....ali imati ce toliko kada krenu u srednju. A do sada su najmladji imali tek 14 i pol godina.
Obzirom da je pomak od 1.4 na 1.9 - jasno da razlika ne moze biti cijela godina, vec samo tih 5 mjeseci.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:21   #15
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ne razumijem....pa i sama si gore napisala 6 godina- 1. razred
Ja sam komentirala ono sto pise u clanku ciji je link u prvom postu, pogledala sam jos na googlu ovaj clanak...i tu pise isto - da bi trebali krenuti u prvi razred oni koji napune 6 prije 1.rujna.
Gdje si ti procitala da bi trebali krenuti sa 7?




Mediji su se pogubili. Djeca ce u skolu sa 6 godina. Ali ne u prvi razred, nego u predskolu. Predskola se racuna kao osnovnoskolsko obrazovanje.


Da, napisala sa 6 godina- prvi razred. Samo kao primjer, da su se mediji pogubili, ne mislim ja doista tako. Jer recenica: "djeca ce ici u skolu s 6, a zavrsiti je s 15" nema smisla. Jer bi onda skola trajala malo dulje.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:38   #16
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Mediji su se pogubili. Djeca ce u skolu sa 6 godina. Ali ne u prvi razred, nego u predskolu. Predskola se racuna kao osnovnoskolsko obrazovanje.
Ako se racuna kao osnovno skolsko obrazovanje, pa krenu sa 6 u 1. stupanj toga...ma kako se zvalo (prvi razred ili predskola) a sve skupa traje 9 godina - vecina ce na kraju imati 15 godina.
Oni najmladji koji su krenuli sa punih 6 ce na kraju imati 14 i 10 mjeseci. Svi oni koji su napunili 6 ranije imat ce vise...oni koji su napinili 6 prije 6-tog mjeseca (a iza 1.rujna godine prije) imat ce 15 godina na kraju 9 godisnjeg skolovanja.

Quote:
Da, napisala sa 6 godina- prvi razred. Samo kao primjer, da su se mediji pogubili, ne mislim ja doista tako. Jer recenica: "djeca ce ici u skolu s 6, a zavrsiti je s 15" nema smisla. Jer bi onda skola trajala malo dulje.
Pa i plan je da traje 9 umjesto 8, ne? Ako se dodaje jedna godina predskole koju racunas kao osnovnoskolsko obrazovanje.
Isto stvar predskola + 8 ili skola 9 mjeseci ...u konacnici je to onda 9 godina i zavrsava se sa 15 godina. Uz izuzetak onih koji su napuili 6 izmedju 6-9 mjeseca.
Ne shvacam u cemu sam se ja (a i mediji) pogubila.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:42   #17
Ja ne kužim tko se i kako pogubio, ali legitimno tvrdim da moj četverogodišnjak kao šestogodišnjak neće biti dovoljno zreo za školu.

Bundeva!
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:48   #18
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Ja ne kužim tko se i kako pogubio, ali legitimno tvrdim da moj četverogodišnjak kao šestogodišnjak neće biti dovoljno zreo za školu.

Bundeva!
Obzirom da su i sada djeca trebala sa 6g i 5 mjeseci krenuti u skolu, a bilo je onih koji nisu tada bili zreli za to...doblili su odgodu.
Ako stvarno nije zrelo, strucnjaci ce to uociti.
Osim toga, ako su do sada kretali u pravi prvi razred sa 6g5m, onda ce mozda ipak vecina njih (pa i tvoj) biti sa 6 godina (ako je bas rodjen u 8 mjesecu) spreman za nekakvu preskolu, koja ce bi i drugacije koncipirana nego prvi razred.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:50   #19
Nije, rođen je u petom mjesecu. Ček, znači i inače bi trebao krenuti tada?

To mi se sve čini taaaaako daleko.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 12:55   #20
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Nije, rođen je u petom mjesecu. Ček, znači i inače bi trebao krenuti tada?

To mi se sve čini taaaaako daleko.
Ne, mislim da je do sada (i sada) bilo da krecu oni koji imaju punih 6 do 1.04
Tvoj ne bi morao krenuti...isao bi sa 7g i 4 mjeseca.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.