Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2003., 22:29   #81
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
ne čitati:
Koelja
Tolkina
Aralicu
"Svatko" po Loodinoj definiciji te riječi možda i ne bi trebao čitati njih, ali mislim da ima dosta onih koji bi rekli da bi svakog od njih trebalo čitati.
Tolkiena se jednostavno mora pročitati. Silmalirillion + Hobit + Gospodar Prstenova. Ipak je riječ o najboljim knjigama u Velikoj Britaniji cijelog prošlog 20. stoljeća.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 28.08.2003., 22:54   #82
Quote:
lebowski kaže:
Ne želim ja upoznavati književnost, ja želim samo uživati u onom što čitam.
E oko ovog bi mogo srat još puno, ali ću malo valjda..

Da bi više uživao u literaturi, morao bi ju upoznat, i malo se mučit sa istom kaj ne? Kad sam krenuo čitat primjerice one staklene perle, nisam znao komu to treba i zašto ja to uopće čitam. ALI pred kraj knjige (nakon nekih 2 mjeseca ) mi je nekako sve sjelo, i dobio sam otprilike neki osjećaj kako je to i zašto posložio taj Hesse. Nisam puno srao..

Ako ćemo samo uživat, onda smo mogli ostat na slikovnicama
inače nisam ovako pretenciozan, oprostite..
shipka is offline  
Old 28.08.2003., 23:19   #83
mdaj shipka, pretjeruješ književnost je tu da se uživa u njoj.. a normalno je da ne uživaju svi u istoj vrsti..

....i sad si, preklinjem vas, zamislite da je naslov topica 'koje bi knjige po vašem skromnom mišljenju svatko (ne nužno s mnogo desetljeća iza sebe) trebao pročitati a da uz to uvelike uživa ali i štošta nauči i zašto?'
jer ga više ne mogu editirat.. (a i malo je dug )

uhhh
misery- is offline  
Old 28.08.2003., 23:36   #84
Quote:
Luđakinja kaže:
mdaj shipka, pretjeruješ
Ma imaš pravo, pretjero sam. Znao sam da ga nebi trebo postat, ali sam ga postao iz samoljublja i obožavanja gledanja svoje misli pretočene u post.
Naravno da se čita da bi se uživalo.
shipka is offline  
Old 29.08.2003., 10:10   #85
Quote:
Luđakinja kaže:
Bibliju u originalu bih s oduševljenjem pročitala ali ovakvu prepravljenu.. nema smisla
kako sad ovo
manwe is offline  
Old 29.08.2003., 10:14   #86
Quote:
lebowski kaže:
Pa dobro ne moramo se baš sad držati teme ko pijan plota, onda možemo izvaditi popis lektire, dodati još par naslova i to je to.
dobro, dobro...

popis lektire je, ajdede, dosta objektivan prikaz najboljeg u književnosti. sad, tko će što odabrati, što će čitati s užitkom a s čime se mučiti, spada u domenu individualnosti.

ja, na primjer, u uliksu nisam mogao uživati ni pod razno. ali fakit, posao mi je da i njega moram pročitati.
manwe is offline  
Old 29.08.2003., 10:49   #87
Lebe,

Pogotovu nove generacije bi trebale čitati klasike iz jednog razloga koji malo tko spominje: Novi klinci ne znaju SLUŠATI što im se govori.

Oni samo hoće da ih efekt zdrma, da ih trnci prolaze.
Plemenite intelektualne manire pozornog čitanja, strpljenja i sabranog razmišljanja su pred nestankom.

Ja osobno bih kao psihoterapiju današnjim klincima propisao recimo Čarobnu goru Thomasa Manna pa i Prousta i Balzaca.

E, sad, točno je da su se do 20. stoljeća knjige često pisale i čitale jer je trebalo nekako potrošiti duge zimske noći u nekoj vukojebini u kojoj nije bilo ni radija ni televizije ni novina pa čak ni interneta.

One kojima je to bila jedina svrha svakako treba preskočiti.

Ne bih davao previše preporuka jer se onda obično ne prihvati niti jedna.
Recimo - Shakespeare (npr. Othello ili komedije - Na tri kralja (ili u srpskom prijevodu – Bogojavljenska noć), Kako vam drago…) i Sartrove drame.

Zašto? It's fun i ne trebaju vam one plemenite intelektualne manire - odmah će vas zdrmat

Što se tiče Hesse-a – još jedan vjerojatno uvrnut stav – sve osim Siddharte.

P. S. Kažu da se Tesla zarekao da će pročitati sva Balzacova djela i da nije odustao od namjere čak ni kad je saznao da je on vjerojatno najplodniji autor 19. stoljeća – Ljudska komedija se sastoji od 90 romana i 2472 lika sa imenom te 566 bez imena.

Pored stvaralačkog imperativa, razlog za ovoliku plodnost je, kažu, bio i prozaičniji – preživljavanje isključivo od pisanja, što je tada bio podvig.

Eh, da, i drago mi je što je netko spomenuo Orkanske visove.
Lara
Lucky Jim is offline  
Old 29.08.2003., 12:30   #88
Quote:
manwe kaže:
kako sad ovo
a, ti ne znaš?
ma raspitaj se malo, ako sam ja ovakva mlada saznala i prokužila, tebi tako iskusnom i načitanom ne bi trebao biti problem. nda. pa nije ti to Isusova riječ, to su ti ovi napisali kak njima paše.... pitaj na Religiji, meni se ne da više s tim gnjavit..
misery- is offline  
Old 29.08.2003., 12:35   #89
Quote:
Luđakinja kaže:
a, ti ne znaš?
ma raspitaj se malo, ako sam ja ovakva mlada saznala i prokužila, tebi tako iskusnom i načitanom ne bi trebao biti problem. nda. pa nije ti to Isusova riječ, to su ti ovi napisali kak njima paše.... pitaj na Religiji, meni se ne da više s tim gnjavit..

onda sigurno meni jadnom možeš reći što je to točno prepravljeno u bibliji.

i kako bi ti čitala bibliju u originalu? na hebrejskom? aramejskom? grčkom? ako si za to sposobna, tad sigurno nisi toliko mlada koliko se izdaješ
manwe is offline  
Old 29.08.2003., 12:40   #90
ma jesam, mlada sam.. i balava.. i ništ ne znam.. ništ koristi ALI prije godinu-dvije sam se dosta zanimala za to.. i potraži si ako te zanima, ima stvarno puno toga po netu.. sad ne znam dal je baš sve istina ali gdje ima dima

da ne bi sad ispalo, ja sam od biblije pročitala samo ono što je bilo u 8 godina vjeronauka, nisam isčitavala.. i zato neću pametovat. velim, raspitaj se među 'stručnjacima' na religiji

btw, posudila sam gomilu knjiga koje ste tu preporučili
misery- is offline  
Old 29.08.2003., 12:45   #91
aaaaaaaa lijepo si se uzvukla


na religiju rijetko zalazim, barem u posljednje vrijeme, ali ima tamo takvih tema. to s "prepravljanjem" mi baš i mije jasno, sigurno ima razlika koje su posljedica prevođenja i raspona godina u kojem je biblija pisana, ali da je nešto namjerno prepravljeno... nitko mi to još nije objasnio kako treba.
manwe is offline  
Old 29.08.2003., 13:46   #92
Quote:
Lucky Jim kaže:
P. S. Kažu da se Tesla zarekao da će pročitati sva Balzacova djela i da nije odustao od namjere čak ni kad je saznao da je on vjerojatno najplodniji autor 19. stoljeća – Ljudska komedija se sastoji od 90 romana i 2472 lika sa imenom te 566 bez imena.

Pored stvaralačkog imperativa, razlog za ovoliku plodnost je, kažu, bio i prozaičniji – preživljavanje isključivo od pisanja, što je tada bio podvig.
Znači, bio je komercijala. Zato je i opisivao oramre, u to vrijeme nije bilo specijaliziranih časopisa za namještaje, pa je preko frenda došao do tipa koji ih je prodavao, i posvetio im 20 stranica Čiča Goriota, za neku lovu ili gembač. I znaš šta, mogu se složiti da bi klinci više slušali nakon 90 (slovima: devedest) pročitanih Balzacovih romana, jer bi najvjerojatnije spoznali Ultimativnu dosadu i sve bi im bilo zanimljivo. Djevojka koja je postavila topic ima 16 godina, pa pretpostavljam da bi htjela pročitati knjige koje bi joj bile zanimljive i koje bi mogla shvatiti. Vjerujem da bi se i sa Hesseom ipak malo napatila. Dostojevski, Zločin i kazna, to je roman na više nivoa. Na površini zanimljiv krimić, tako ga valjda tumačiš kad imaš 16. Kad malo ostariš, možeš mu se ponovo vratiti i pročitati ga, i potpuno ga drukčije shvatiti. I tako svakih pet do deset godina. Prije nije bilo medija poput televizora, radija ili interneta. Koliko god oni zatupljivali našu vrlu mladež, oni postoje. I to treba shvatiti. Taj ormar koji je Balzac opisivao na dvadeset stranica TiVi prikaže u jednoj sekundi. Ali zločin i kaznu ne može režirati ni najbolji redatelj.To bi trebalo ukalkulirati u preporuke. Devedeset fakin knjiga? Pa pitanje da li je uopće Balzac pročitao Balzaca.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Old 29.08.2003., 13:59   #93
Quote:
lebowski kaže:
Pa pitanje da li je uopće Balzac pročitao Balzaca.
:klap: :LOL
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Old 29.08.2003., 14:49   #94
Moj najdrazi pisac je Saul Bellow. Procitala sam sve njegove knjige do kojih sam mogla doci, na zalost, ne sve. Najbolja mi je do sada "Henderson, kralj kise".
__________________
Ljudi koji tvrde da sve znaju idu na živce nama koji sve znamo.
sotona69 is offline  
Old 29.08.2003., 15:50   #95
ljudi, zasto toliko filozofirate na ovom topiku?
Evo moj prijedlog, citala sam ovog lijeta:

Jean Auel: Pleme spiljskog medvjeda (dio trilogije)

Dobila ideju negdje na ovom forumu i stvarno je dobra.
slovenka is offline  
Old 29.08.2003., 18:17   #96
Honore & Fjodor

Dostojevski je i za mene meštar i genijalac ali su mi Braća Karamazovi ispred Zločina i kazne. (BTW, ni on nema previše razumijevanja za internet klince – par dana u kojim se događa 90% ovog romana zbio je u samo 800-900 stranica).

Ono što mi kod njega ide na ganglije su povremene erupcije ekstremnog ruskog nacionalizma i najkenjkavijeg sentimentalizma. Kakva Oprah, kakav Hollywood!

Radije, brate, taj Balzacov ormar pa ako treba i popet ga na treći kat a ne samo pročitati tih navodnih 20-ak stranica o istom.

No, svi ti genijalni skribomani iz 19. st. su male bebe za ove moderne.
Balzacovi romani imaju i trilerskih zapleta, likova koji bi bili sjajni i za film (criminal master – minds i tome slično), analizira društvo, tu se ne možeš izgubiti.

A kad te ovi moderni počnu uvlačiti u mračne vijuge svojih mračnih mozgova ... Ajme!

Svit je maka negdje oko 1915...

Zadnje uređivanje Lucky Jim : 29.08.2003. at 19:00.
Lucky Jim is offline  
Old 29.08.2003., 21:15   #97
Quote:
slovenka kaže:
ljudi, zasto toliko filozofirate na ovom topiku?
Evo moj prijedlog, citala sam ovog lijeta:

Jean Auel: Pleme spiljskog medvjeda (dio trilogije)
Ma svi na književnosti vole filozofirati.. čak i ja... a sve što sam od filozofije pročitao je.. Sofijin svijet od Jostein Gaardera (ako se to može nazvati nekom filozofijom, riječ je o cjeloj filozofiji što ju je ljudska rasa.. ma skoro svi bitniji filozofi i njihove ideje sažete na 500 strana).

Znam da se svi serijali, bez obira na broj knjiga mogu nazvat trilogije, ali trebala si reć da ima 5 nastavaka (ukupno oko 3400 stranica, od kojih je prvih 1000 dosta bolje od ostatka). No, za one koji su pročitali Ljudsku komediju neće bit problem.

Vidjeh da je netko preporučio Sartrea.. vi ste bolesni... čovjek je odbio milijun dolara samo da privuče još pozornosti... i mislio da je nešto novo s onim idejama Pakao su drugi. <to se ja zezam, nisam ga čitao>


Biblija prepravljena? Kao da je bitno, ionako su sami pisci vjerojatno izmijenili ono što im je Bog poručio.


Ma "sudnji dan" je počeo pred 2 milijuna godina.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 29.08.2003., 23:19   #98
Quote:
slovenka kaže:
Jean Auel: Pleme spiljskog medvjeda (dio trilogije)
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Old 30.08.2003., 11:16   #99
nisam čitala , ali sam čula da u toj knjizi ima seksa na svakoj drugoj stranici...

no, kad čovjeka malo bolje razmisli ..što bi oni , u to davno doba, drugo i radili?
lady a is offline  
Old 30.08.2003., 16:19   #100
Čitati obavezno:
Oscar Wilde: Slika Doriana Graya
Bulgakov: Majstor i Margarita
Marquez: Sto godina samoće
Joyce: Pisma Nori (kad to počitate shvatite da je Rakova obratnica za stariju grupu vrtića )
__________________
POE
pmanitas is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.