Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2013., 20:01   #1201
Smile

Evo apdejta sve sto je uspjesno posijano i presađeno
U vrtu se nalaze redom: 24 Jalapeno Early, 6 Scotch Bonet Orange, 11 Costeli Amarilo, 4 Satans Kiss, 12 Poblano papricica, 4 Habanera Red i 24 neka chilija za koja mislim da su Tabasco ali nisam ziher- to su vrlo malene crvene papricice ljute ko vrag.
U teglama: 2 Habanera Yellow, 8 Habanera Red, 2 Habanera Mustard, 2 Scotch Bonet Orange, 4 Bird Eye Demon

I jedino sto nije izaslo je pusta Bhut Jolokia, posijala sam je ponovno al nece pa nece jer ocito je sjeme lose .

E da, ono sjeme Zutog Habanera iz Kalije klija ko ludo, klijavost mu je 100% tak da ne znam kuda cu i sa tim flancima kad porastu al nije mi vrag dao mira pa sam morala posijat

I jos se cudim zasto me susjedi blijedo gledaju


BTW: ima li netko meki dobar isprobani recept ljutog umaka koji moze stajat al ne u frizideru vec u podrumu( nemam mjesta u friđu)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 11:30   #1202
Zapravo svaki može stajati dosta dugo pošto većina ima i šećera i soli unutra koji su prirodni konzervansi i ocat koji bakterije baš ne vole. Uz dobru pasterizaciju, čitaj zapečene bočice u pečnici na 150 stupnjeva i sipanje prokuhanog vrućeg sosa će ti stvar durati bez problema godinu dana. Nama paradajz sos tako traje i po 2 godine.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 17:15   #1203
Evo da i ja zatražim malu pomoći nekoliko savjeta, hehehe!

Ovo su moje papričice, ne pitajte koje jer ne znam, to ja Vas pitam.
Molim Vas komentare fotografija, pogotovo ove papričice visoke preko metar i pol, kako to Vama iskusnijima izgleda i da li je sve u redu s papričicama.

Posadio sam četiri vrste pa bih molio nekoga iskusnijega da mi odgonetne koje paprike imam. Mala napomena, sve papričice, osim ove srednje kojoj plodovi "vise", imaju plodove koji "rastu prema gore".

http://img812.imageshack.us/img812/9977/imag0762x.jpg

Ovo je zajednička fotografija papričica, u sredini je najviša (oko metar i pol), desno od nje su papričice koje su bile crvene i veličine oko 4-5 cm (sad su jos zelene ali nisam siguran da će pocrveniti). Lijevo dolje su male papričice, ljute ko sam vrag (znam, znam, nije to ništa), a iznad njih još jedna vrsta.

Postaviti ću fotografije od svake vrste pa Vas molim pomoć u identifikaciji.
Upravo čekam pošiljku iz USA i GB od kuda stižu i najljuće papričice za koje ću znati koja je koja, hehehe(Chocolate Bhut Jolokia, Trinidad Moruga Scorpion i Habanero Red)!!!!

http://img827.imageshack.us/img827/4755/imag0767v.jpg

http://img577.imageshack.us/img577/8600/imag0763c.jpg

ovo su papričice koje su mi za sada dale najviše plodova ali još nisu pocrvenile pa da ih probam, hehehe

http://img211.imageshack.us/img211/6924/imag0764.jpg

ove su visoke skoro 40 cm i već sam ubrao par crvenih i odličnog su okusa i ljutine

http://img13.imageshack.us/img13/4464/imag0772i.jpg

ove su bile oko 1-2 cm veličine ako pomaže u identifikaciji.

http://img198.imageshack.us/img198/9803/imag0771d.jpg

http://img534.imageshack.us/img534/2913/imag0766e.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/7006/imag0769s.jpg

ovo je ona papričica visoka iz sredine, koja jedina ima plodove prema dole.

Zadnje uređivanje L3go : 16.05.2013. at 20:17. Reason: spajanje
Ljutepapričice is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 17:26   #1204
Quote:
Ljutepapričice kaže: Pogledaj post
http://img211.imageshack.us/img211/6924/imag0764.jpg

ove su visoke skoro 40 cm i već sam ubrao par crvenih i odličnog su okusa i ljutine
Ovo bi mogao bit Bird Eye

A one prve zelene velike su jako ljute ili?
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 17:30   #1205
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Ovo bi mogao bit Bird Eye

A one prve zelene velike su jako ljute ili?
te prve zelene su u biti trebale biti crvene, kao i one koje sam jeo. da, bile dosta ljute iako ne kao ove male (BirdEye valjda).

Odlicno rastu i imaju dvadesetak plodova ali nece crveniti pa ne znam kad da ih uberem za probu.
Ljutepapričice is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 20:17   #1206
Meni se to ne čini kao bird eye, ali se možda varam. Moj bird eye potpuno drugačije izgleda. Da bi plod pocrvednio od zelenog do crvenog, treba mu skoro 2 pa i 3 tjedna, ovisno o uvjetima i vrti chillija. Meni je prošle godine trebalo skoro 3 tjedna da pocrvene
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 22:23   #1207
Samo ne mora konacna boja uopce biti crvena plus sto se crvena vrlo lako zna izgubiti krizanjem. Obicno plodovi koji su dozreli dobiju sjaj kao da su premazani s voskom i to je najbolji indikator.

Pogadanje sorti po obliku ili boji je krajnje nepouzdani jer na izgled stabiljke i oblik plodova utjece brdo faktora pa se tako npr. u sezoni na istoj biljci moze pronaci siroki spektar varijacija.

Da moram pogasati s velikom bih sigurnoscu ustvrdio da prva s velikim plodovima spada pod annuume i najslicnija je Hungarian Hot Wax cija je primarna boja zuta i kad dugo stoji neubrana prelazi u crvenu - ljutina varira o boji tj. fazi kad je ubrana pa su npr. zute bez ljutine.

Ostale su po svoj prilici ukrasne sorte i to razne podvarijante Numexa koje se izduzile zbog manjka svjetlosti i topline.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 08:19   #1208
Kako to ide sa trganjem cvijetova? Jedan od onih bakinih pelcera je kad sam ga presadio (jedino njega, jednog jalapena i jedan fatalii sam presadio, moram kupit još supstrata) brzo počeo rasti, sad ima 7cm, izgleda dobro i zdravo i na vrhu se pojavio pup. Što sad s time? Da ga ostavim ili je biljka ipak još premala?
lef is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 11:34   #1209
Nista ne trgaj, biljka ce sve sama izregulirati posto papricice od prvog povoljnog trenutka produciraju velike kolicine cvjetova od kojih se relativno mali broj doista i primi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 11:40   #1210
Zahvaljujući Andreju (hvala još jednom!) imam i ja nekih 12 chilli sadnica raznih vrsta. Neke su veće nake manje. Kupio sam Fertina Ca za paradajze i paprike i neko željezo jer su neke papričice dosta blijede (vjerojatno im nešto fali).
Za Fertinu Ca piše da se pripravi 1 % otopina. Prema onome što sam čitao u ovoj temi bilo bi dolvoljna 0,5 % otopina za špricanje - da li ići s 1 % prema deklaraciji ili smanjiti na 0,5 %?
Da li ta Fertina Ca uopće valja čemu i da li se može dodati i željezo u istu pripravljenu otopinu, da ne špricam dva puta?
fico007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 11:52   #1211
Biljke su blijede od hladnoce i nedostatka suncanog vremena.

Oba ta gnojiva su nepotrebna (barem u ovoj fazi) i nisu bas primjerena za papricice, ali Fertinu mozes dodati sada pola od propisanog (obavezno rano u jutro ili nakon zalaska sunca) i sljedeci put kad biljke pocnu pumpati plodove - i to bi bilo sve od njene primjene, za sve ostalo su ipak potrebna kompleksnija gnojiva sa svim elementima.

Zeljeza vrlo vjerojatno ne nedostaje, ali mozes ga dodati i to zaljevanjem u zemlju posto ces spricanjem stvoriti mrlje od hrde po biljkama i okolo kojih se neces rijesiti mjesecima.

Od svih gnojiva najobicnije za paradajze ili povrce je najbolji izbor, sve ostalo je igranje gdje puno toga moze otici u krivom smjeru.
.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 12:22   #1212
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Nista ne trgaj, biljka ce sve sama izregulirati posto papricice od prvog povoljnog trenutka produciraju velike kolicine cvjetova od kojih se relativno mali broj doista i primi.
Da li će rani plodovi usporit razvoj same biljke pošto mi je biljak visoka nekih 15 cm i ima plod od 4 cm već i očito je da joj je pretežak. Da li otrgnuti plod ili pustiti da ide svojim tokom ?
Yurko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 12:35   #1213
Bolje ga je maknuti jer ce biljka zaostajati u razvoju posto svu energiju trosi na pumpanje plodova, iako je vrlo neobicno da se uopce primio (vidi prethodni post).

Zadnje uređivanje AndrejX : 13.05.2013. at 13:24.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 13:19   #1214
Habanero Red

Upravo izvadio iz kaslića pošiljku sjemena Habanero Red i već su četiri sjemenke u vodi na pripremama, hehehe!!

Još Trinidad Moruga Scorpion i Chocolate Bhut Jolokia da slete iz USA pa da i njih posadim za probu, tko ce cekat veljaču 2014. hehehehe
Ljutepapričice is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 14:36   #1215
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Biljke su blijede od hladnoce i nedostatka suncanog vremena.

Oba ta gnojiva su nepotrebna (barem u ovoj fazi) i nisu bas primjerena za papricice, ali Fertinu mozes dodati sada pola od propisanog (obavezno rano u jutro ili nakon zalaska sunca) i sljedeci put kad biljke pocnu pumpati plodove - i to bi bilo sve od njene primjene, za sve ostalo su ipak potrebna kompleksnija gnojiva sa svim elementima.

Zeljeza vrlo vjerojatno ne nedostaje, ali mozes ga dodati i to zaljevanjem u zemlju posto ces spricanjem stvoriti mrlje od hrde po biljkama i okolo kojih se neces rijesiti mjesecima.

Od svih gnojiva najobicnije za paradajze ili povrce je najbolji izbor, sve ostalo je igranje gdje puno toga moze otici u krivom smjeru.
.
Hvala!
Koliko sam vidio u nekom od postova, ti preporučuješ Plentella bio vrt. Gdje toga ima, u Bauhausu i kako često to koristiti?
fico007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 14:42   #1216
U Bauhausu je najpovoljnija, nedavno sam vidio i nesto skuplji ali zanimljiv Substralov:
http://www.substral.dk/Files/Billede...0ml_Medium.jpg

Dodam jednom cca. 50% doze nakon presadivanja i sljedeci put tek nakon pojave prvih plodova svaka dva tjedna po 50% doze ili jos bolje tjedno po 25%. Ako primjetis da su doljnji listovi poceli zutiti i otpadati onda pojacaj dozu jer je to znak da je biljka gladna.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:11   #1217
Neznam, meni annumi izvrsno napreduju, fino su razgranati i planiram ih ovih dana stavit u kante a chinensisi neće pa neće. Mislim da sam im previše vode davao tako da sam to skresao, imaju sunca, svjetla, zraka i topline koliko god hoće a skoro da potpuno stagniraju. Par centimetara visine i 4-5 listića i stvarno neznam što čekaju. Nadam se samo da će narasti dovoljno da bar uspješno prezime pa da dogodine bar bude superhotova kad je već sve izvjesnije da ove godine neće uroditi
SvarunPogani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 18:50   #1218
Prije par dana sam probao moje jalapenose i nije mi jasno o kakvo finom okusu svi pricaju ? Meni je okus kao i svaka druga paprika ali je ljut i to taman onoliko koliko treba.Pustio sam ga da dobije brazde i jako tamnu zelenu boju pa pislim da ga nisam pre rano ubrao, ostali na "drvetu" vec dobivaju naznake crvenila i od njih bi ostavio sjeme posto se nije imalo sa cime iskrizati.

Habanero Mustard vec ima desetak zametnutih papricica velicine pola cm i jedva cekam da narastu pa da probam i to

Jamaican Red cvate ko blesav i ima hrpu jos zelenih papricica velicine par cm
Subliminal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 19:46   #1219
ljudeki, ako itko bude imao visak sadnica, a da mu bas smetaju nek me se sjeti

mojih dvadesetak papricica pojeli zekani koji su pobjegli iz svoje nastambe. bas sam u depresiji, a taman krenuli pupovi na njima

i ima li tko roccatillo mozda? to je jedini papricak koji je prezivio jer je u maloj teglici. od deset sjemenki sa semillasa samo je jedna niknula i to na jedvite jade. jel on trazi nekakve drugacije uvjete od npr pimienta ili jalapena? ova dva su imala veliku klijavost i lijepe primjerke paprika dok uhonje nisu pobjegli iz ljetne nastambe i sredili ih.
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku

Zadnje uređivanje sowuljaga : 13.05.2013. at 20:57.
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 23:09   #1220
Quote:
Subliminal kaže: Pogledaj post
Prije par dana sam probao moje jalapenose i nije mi jasno o kakvo finom okusu svi pricaju ? Meni je okus kao i svaka druga paprika ali je ljut i to taman onoliko koliko treba.Pustio sam ga da dobije brazde i jako tamnu zelenu boju pa pislim da ga nisam pre rano ubrao, ostali na "drvetu" vec dobivaju naznake crvenila i od njih bi ostavio sjeme posto se nije imalo sa cime iskrizati.

Habanero Mustard vec ima desetak zametnutih papricica velicine pola cm i jedva cekam da narastu pa da probam i to

Jamaican Red cvate ko blesav i ima hrpu jos zelenih papricica velicine par cm
Ako ne osjetis okus jalapenosima, kako ces necem zescem?


Zeleni jalapenosi su idealni za kiseljenje, a okus mi je malo bolji kad dozriju i pocrvene , dobe lagano slatkasti okus koji ublazava ljutinu i moze ih se bez beda jesti same, a super su za salatu ili salsu.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.