Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2012., 18:19   #61
Quote:
martinjo kaže: Pogledaj post
Poštovanje,želim vas nešto pitati-Za ujaka Danka Bilića,pripadnika Zrinskih,koji je poginuo na Kupresu,koliko znamo 16.11.1994.
Želio bih saznati,ako ikako možete pomoći,na koji način je stradao?
Unaprijed zahvaljujem,Ivan Martić
U to vrijeme nije više postojala bojna Zrinski..Da li znaš u kojoj je postrojbi bio tijekom stradavanja i jesi li siguran da je stradao upravo na Kupresu, a ne negdje drugdje s obzirom da su operacije na Kupresu završene desetak dana ranije.....
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 10:03   #62
Quote:
metalHamer kaže: Pogledaj post
U to vrijeme nije više postojala bojna Zrinski..Da li znaš u kojoj je postrojbi bio tijekom stradavanja i jesi li siguran da je stradao upravo na Kupresu, a ne negdje drugdje s obzirom da su operacije na Kupresu završene desetak dana ranije.....

Ono što ja znam-zapovjednik mu je bio M.Filipović,Tijelo mu je bilo irešetano cijelo,cekalo se neko vrijeme da uopće dođemo do tijela,tako da je i meni taj datum nesiguran,Kupres sigurno,on je rođen u TG

Zadnje uređivanje martinjo : 17.12.2012. at 10:06. Reason: krivo
martinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 13:49   #63
Quote:
martinjo kaže: Pogledaj post
Ono što ja znam-zapovjednik mu je bio M.Filipović,Tijelo mu je bilo irešetano cijelo,cekalo se neko vrijeme da uopće dođemo do tijela,tako da je i meni taj datum nesiguran,Kupres sigurno,on je rođen u TG
Onda je bio u 1.HGZ (Zdrug). Oni su bili sljednik bojnih Zrinski i Frankopan i 8. lakojurišne brigade VP (koja je postojala samo na papiru, čini mi se).
Mislim da na ovom forumu ima ljudi iz Zdruga pa kad pročitaju možda se jave...
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 18:37   #64
Quote:
martinjo kaže: Pogledaj post
Ono što ja znam-zapovjednik mu je bio M.Filipović,Tijelo mu je bilo irešetano cijelo,cekalo se neko vrijeme da uopće dođemo do tijela,tako da je i meni taj datum nesiguran,Kupres sigurno,on je rođen u TG
Jučer sam ti poslao PP, pročitaj..
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 23:20   #65
Ovdje emisija srpske tv, ima par snimki od 7.4.92....
tko je s naše strane bio zapovjednik akcije u travnju 92.? jel bio uopće jedan, ili je svaka jedinica imala svog zapovjednika pa su se oni međusobno koordinirali?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 04:56   #66
Thumbs up

Quote:
Mauron kaže: Pogledaj post
To je otprilike to. Veliki gubici. Najviše poginulih je imala kupreška bojna i teritorijalna obrana Tomislavgrada. Studentska bojna iz Zagreba, da netko ne bi pomislio da su to zagrepčani, to su bili momci mahom iz Tomislavgrada koji su studirali gore. Oni su zalutali u Glamoč i tamo nastradali. Bilo je poginulih i ranjenih..
svaka casta
TORCA TG=KLOKAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2019., 17:41   #67
Borbe na Kupresu 1992.

Ponukan nemilim događajem iz Banja Luke s proslave tzv. vlaško-srpske kvazidržave na čijem čelu zasjeda Dodik, i na kojem je sramotno bio hrvatski veleposlanik Del Vecchio, i na čijem je događaju otkriven spomenik pukovniku S.Lisici, otvaram temu Kupres 1992.

Naime, upravo je puk.S.Lisica iako kasnije komandant Taktičke grupe Doboj bio angažiran sa oklopnim snagama kninskog korpusa u akcijama na Kupresu.

Još u rujnu 1991. započinju napetosti na Kupresu kada lokalni stanovnici većinom rimokatolici, a manje muslimani osnivaju Krizni stožer.
Do kraja studenog 1991. formirana je Bojna Kupres od 570 bojovnika-dragovoljaca sastavljena većinom od rimokatolika stanovnika BIH.
U drugoj polovici ožujka 1992. nastalo je otvoreno neprijateljstvo Armije i tada još ilegalne bosanskohercegovačke paravojske.

7.travnja 1992. Armija je angažirala 30.diviziju za antiterorističke akcije na Kupresu.
Iz sastava kninskog korpusa krenuo je i pukovnik S.Lisica sa oklopnom grupom. To je bio tenkovski bataljon iz garnizona Sv.Rok. Naknadno je puk.Lisica dopremio dodatne oklopne snage iz kninskog garnizona i planirano udario na Kupres.
Združene snage ZNG-HVO-HOS pružale su otpor, ali su suzbijene i nagnute na povlačenje.

Inače, puk.Lisica je kasnije oformio TGOK(Taktičku grupu objedinjene komande) kojim je kasnije nastavio“dejstvovanje“.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2019., 21:08   #68
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Ponukan nemilim događajem iz Banja Luke s proslave tzv. vlaško-srpske kvazidržave na čijem čelu zasjeda Dodik, i na kojem je sramotno bio hrvatski veleposlanik Del Vecchio, i na čijem je događaju otkriven spomenik pukovniku S.Lisici, otvaram temu Kupres 1992.

Naime, upravo je puk.S.Lisica iako kasnije komandant Taktičke grupe Doboj bio angažiran sa oklopnim snagama kninskog korpusa u akcijama na Kupresu.

Još u rujnu 1991. započinju napetosti na Kupresu kada lokalni stanovnici većinom rimokatolici, a manje muslimani osnivaju Krizni stožer.
Do kraja studenog 1991. formirana je Bojna Kupres od 570 bojovnika-dragovoljaca sastavljena većinom od rimokatolika stanovnika BIH.
U drugoj polovici ožujka 1992. nastalo je otvoreno neprijateljstvo Armije i tada još ilegalne bosanskohercegovačke paravojske.

7.travnja 1992. Armija je angažirala 30.diviziju za antiterorističke akcije na Kupresu.
Iz sastava kninskog korpusa krenuo je i pukovnik S.Lisica sa oklopnom grupom. To je bio tenkovski bataljon iz garnizona Sv.Rok. Naknadno je puk.Lisica dopremio dodatne oklopne snage iz kninskog garnizona i planirano udario na Kupres.
Združene snage ZNG-HVO-HOS pružale su otpor, ali su suzbijene i nagnute na povlačenje.

Inače, puk.Lisica je kasnije oformio TGOK(Taktičku grupu objedinjene komande) kojim je kasnije nastavio“dejstvovanje“.
Bold

Katolici
Bojiš se napisati Hrvati?

ilegalne bosanskohercegovačke paravojske?
Zašto te strah staviti HVO?
Sve ima svoje ime.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2019., 10:20   #69
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bold

Katolici
Bojiš se napisati Hrvati?

ilegalne bosanskohercegovačke paravojske?
Zašto te strah staviti HVO?
Sve ima svoje ime.
A tu "legalnu" armiju koja je još pola godine ranije "legalno" sravnila Ravno piše sa veliko A. I akcije koje poduzima protiv HVO-a i HV-a naziva "antiterorističkima". Svašta...
Inaće, u tim borbama za Kupres u travnju 1992. su sudjelovali dragovoljci HV-a koji su već imali ogromno borbeno iskustvo iz borbi sa JNA i četnicima u Hrvatskoj i pretrpili su gadne gubitke. Najpoznatiji su Vukovarski borci Robert Zadro i Andrija Marić koji su nažalost izgubili glavu na Kupresu.
__________________
Karlovac nikada neće biti Кордуновац
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2019., 14:49   #70
Kakve nebuloze. Cuj rimokatolici, pa onda jos spominjanje udjela muslimana. Pa ilegalna paravojska...
ex.Okobrb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2019., 15:52   #71
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Ponukan nemilim događajem iz Banja Luke s proslave tzv. vlaško-srpske kvazidržave na čijem čelu zasjeda Dodik, i na kojem je sramotno bio hrvatski veleposlanik Del Vecchio, i na čijem je događaju otkriven spomenik pukovniku S.Lisici, otvaram temu Kupres 1992.

Naime, upravo je puk.S.Lisica iako kasnije komandant Taktičke grupe Doboj bio angažiran sa oklopnim snagama kninskog korpusa u akcijama na Kupresu.

Još u rujnu 1991. započinju napetosti na Kupresu kada lokalni stanovnici većinom rimokatolici, a manje muslimani osnivaju Krizni stožer.
Do kraja studenog 1991. formirana je Bojna Kupres od 570 bojovnika-dragovoljaca sastavljena većinom od rimokatolika stanovnika BIH.
U drugoj polovici ožujka 1992. nastalo je otvoreno neprijateljstvo Armije i tada još ilegalne bosanskohercegovačke paravojske.

7.travnja 1992. Armija je angažirala 30.diviziju za antiterorističke akcije na Kupresu.
Iz sastava kninskog korpusa krenuo je i pukovnik S.Lisica sa oklopnom grupom. To je bio tenkovski bataljon iz garnizona Sv.Rok. Naknadno je puk.Lisica dopremio dodatne oklopne snage iz kninskog garnizona i planirano udario na Kupres.
Združene snage ZNG-HVO-HOS pružale su otpor, ali su suzbijene i nagnute na povlačenje.

Inače, puk.Lisica je kasnije oformio TGOK(Taktičku grupu objedinjene komande) kojim je kasnije nastavio“dejstvovanje“.
da li je poznato , da li je tada , ponos erceg bosne , uvaženi član gen zbora Željko Šiljeg bio u sastavu HVO-a ili je još uvijek bio uz svog vjenčanog kuma ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2019., 16:45   #72
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
da li je poznato , da li je tada , ponos erceg bosne , uvaženi član gen zbora Željko Šiljeg bio u sastavu HVO-a ili je još uvijek bio uz svog vjenčanog kuma ?
Ne znamo al vjerujem da si ti u blizini pljackao kakvu kucu i vozao labudicu.
ex.Okobrb is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.01.2019., 00:57   #73
Quote:
ex.Okobrb kaže: Pogledaj post
Kakve nebuloze. Cuj rimokatolici, pa onda jos spominjanje udjela muslimana. Pa ilegalna paravojska...
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
A tu "legalnu" armiju koja je još pola godine ranije "legalno" sravnila Ravno piše sa veliko A. I akcije koje poduzima protiv HVO-a i HV-a naziva "antiterorističkima". Svašta...
Ma lik provocira...

Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
Inaće, u tim borbama za Kupres u travnju 1992. su sudjelovali dragovoljci HV-a koji su već imali ogromno borbeno iskustvo iz borbi sa JNA i četnicima u Hrvatskoj i pretrpili su gadne gubitke. Najpoznatiji su Vukovarski borci Robert Zadro i Andrija Marić koji su nažalost izgubili glavu na Kupresu.
Da, pokoj im duši i slava vječna....
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2019., 17:22   #74
Čemu služi ova treća po redu tema osim da se poznati lik nakači na nju.

On ima ugrađen senzor za ovakve teme.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 23:40   #75
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bojiš se napisati Hrvati?
Nimalo..Hmahh.
Vidim da sam dužan pojasniti..Ja ti imam uvjerenje da je tamo vrlo mali broj etničkih Hrvata, autohtonih po porijeklu.
Za mene u BIH žive Bosanci i Hercegovci rimokatolici, pravoslavci i muslimani..
U blizini je planina Cincar, što je dovoljan toponim za povijest Bosne..Ili bih rekao da su to Humljani.
Naravno, ako se žele deklarirati kao Hrvati, njihov problem.
To je samo moje mišljenje.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
ilegalne bosanskohercegovačke paravojske?
Zašto te strah staviti HVO?
Sve ima svoje ime.
Ali pazi kronologiju..

SDA utemeljen 26.svibanj 1990.
SDS utemeljen 29.lipnja 1990.
HDZ utemeljen 18.kolovoza 1990.

Iz toga proizlaze Krizni stožeri za svaki od tri stranke koje formiraju svoje paravojne/stranačke odrede dobrovoljaca, članova/pripadnika stranke

Po tome slijedi;

HOS osnovan u lipnju 1991.
HVO osnovan 8.travnja 1992.
ABIH osnovan 15.travnja 1992.

Borbe na Kupresu odigrale su se u razdoblju 3-10.travnja 1992.

22.svibnja 1992. BIH je međunarodno priznata.

Naravno, pogriješio sam u terminu Armija, ali smatram pogrešnim napisati Jugoslavenska ili pak Narodna kada ona to nije..
To je bila kvaziarmija generala preživača koji su se nadali očuvati svoje stražnjice u udobnim foteljama.
I armijski gen-maj.Enes Tasa je dobar primjer tog razdoblja..

Zaključak je da su stranke, u ovom slučaju HDZ formirale Krizne stožere Teritorijalne obrane (KS-TO) u kojem su bili uključeni naoružani pripadnici stranačke paravojske.

Nije mi poznat podatak da je ikad službeno Sarajevo i odobrilo postojanje HVO-a. Poznat mi je slučaj sa HOS BIH koji, ako zanemarimo simbole i retoriku proizašlim iz nedjela NDH, da je bio lojalan sastavni dio ABIH.

U tom metežu i kaosu rata BIH količina ratnih zločina sa svih strana daje mi za pravo da izrazim osobno gađenje prema svim kurvinim sinovima koji su počinili gnjusne zločine.
Poštuje ratnika s koje god strane bio, ako je gospodin u ratu..Uboge i bezube podlace povješao bih kao pseta. S koje god stane bili.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 00:02   #76
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
A tu "legalnu" armiju koja je još pola godine ranije "legalno" sravnila Ravno piše sa veliko A. I akcije koje poduzima protiv HVO-a i HV-a naziva "antiterorističkima". Svašta...
Inaće, u tim borbama za Kupres u travnju 1992. su sudjelovali dragovoljci HV-a koji su već imali ogromno borbeno iskustvo iz borbi sa JNA i četnicima u Hrvatskoj i pretrpili su gadne gubitke. Najpoznatiji su Vukovarski borci Robert Zadro i Andrija Marić koji su nažalost izgubili glavu na Kupresu.
Armija ili Vojska..kako god.

Gore sam pojasnio da nije jugoslavenska, nije ni narodna pa sam ostavio samo Armija jer u ostacima to je i bila bez obzira na skupljene rezerviste ili SDS dobrovoljce.
U tom vremenu, na izdisaju zovem je Armija.

Što se tiče Ravnog, zašto se to zbilo ? Koji je bio razlog udara na to mjesto..?

Ovo što si spomenuo dvojicu pripadnika HV-a, nije mi jasno što su oni uopće radili u BIH..Možda su im roditelji iz BIH, razumijem to. Ipak, HV je utjecao na formiranje i naoružavanja stranačkih pripadnika u uskom pojasu uz granicu Hrvatske i BIH.
Naravno pred.Tuđman imao je i svoje osobite ideje vezane uz BIH, uz dogovor sa pasjim sinom Miloševićem.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 00:14   #77
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Čemu služi ova treća po redu tema osim da se poznati lik nakači na nju.

On ima ugrađen senzor za ovakve teme.
Čemu služi tema..?!

A, čemu gospodine Sedan..? Što procjenjujete, čemu služi tema ?
Naravno, budite maštoviti..
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 00:23   #78
Quote:
ex.Okobrb kaže: Pogledaj post
Kakve nebuloze. Cuj rimokatolici, pa onda jos spominjanje udjela muslimana. Pa ilegalna paravojska...
Objasnio sam gore datume i podudara se konstrukcija iznesena u temi.

No, ako želiš mogu preformulirati..

Stranačka paravojska HDZ, osnovana je iz Kriznog stožera i potstožera, a onda je formiran i Operativni stožer, i sve to iz krugova HDZ, ali i HSP-a.
Ipak je HOS bio prije formiran i bojovnici HOS su kao idealni okidač sa simbolikom dali alibi suprotnoj strani motiv za mobilizaciju.

Uglavnom, u toku borbi za Kupres 1992., zapravo tek na koncu istih službeno su formirane formacije rukovoditelja hercegovačkih općina g.Bobana po nalogu iz Zagreba.
Nemam podatke da su postojale formacije Narodne zaštite (NZ).
Osoba iz BIH, svjedok predratnog razdoblja spomenuo mi je da je postojala neka nikadspomenuta formacija Hrvatske samozaštite (HSZ) ili Hrvatski samozaštitni zbor (HSZZ)..Ili tako nekako, ali ni važno danas.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 00:28   #79
Neprovjereni podaci izneseni o zločinima govore da je borba na Kupresu imala neizostavnu izvornu balkansku inačicu.

Što je rat bez zločina ? To isto je kao poći u svadbu bez one stvari, rekao mi je jednom bosanskohercegovački čovjek koji je potvrdio sirovost i grubost BIH i stanvonika..On koji je tamo rođen izražava samo gađenje i mržnju.
Svi su radili zločine i to govori o njima kakvi su svi.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 01:10   #80
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Nimalo..Hmahh.
Vidim da sam dužan pojasniti..Ja ti imam uvjerenje da je tamo vrlo mali broj etničkih Hrvata, autohtonih po porijeklu.
Za mene u BIH žive Bosanci i Hercegovci rimokatolici, pravoslavci i muslimani..
Tvoje uvjerenje je tu posve nebitno.
Većina BiH Hrvata živi na djelu koji je bio dio hrvatske jezgre, prostoru od rijeka Neretve pa do Bosne (sad ćeš vući na Vrbas).
Bosanski Brod i Derventa su npr. bili dio Slavonije.

A i iz ovog malog dijela, oko gornjeg toka rijeke Bosne, samo Hrvati obitavaju oko starih spomenika te države. Od Bobovca kod Vareša, do Kraljeve Sutjeske, pa dalje...

No da ti tu ne držim satove povijesti, tvoje mišljenje je nebitno, a i poprilično uvredljivo. Zamolio bih te da prestaneš s takvim kvalifikacijama, jer si za slične tvrdnje već bio dobivao bodove...

Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
U blizini je planina Cincar, što je dovoljan toponim za povijest Bosne..Ili bih rekao da su to Humljani.
Kakve veze imaju Vlasi s Bosnom?
Ili Humljani?
Odkud takvi narodi?
Nema takvih ni plemena.
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Naravno, ako se žele deklarirati kao Hrvati, njihov problem.
To je samo moje mišljenje.
Prestani.
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Ali pazi kronologiju..
SDA utemeljen 26.svibanj 1990.
SDS utemeljen 29.lipnja 1990.
HDZ utemeljen 18.kolovoza 1990.
Iz toga proizlaze Krizni stožeri za svaki od tri stranke koje formiraju svoje paravojne/stranačke odrede dobrovoljaca, članova/pripadnika stranke
Po tome slijedi;
HOS osnovan u lipnju 1991.
HVO osnovan 8.travnja 1992.
ABIH osnovan 15.travnja 1992.
Borbe na Kupresu odigrale su se u razdoblju 3-10.travnja 1992.
22.svibnja 1992. BIH je međunarodno priznata.
Naravno, pogriješio sam u terminu Armija, ali smatram pogrešnim napisati Jugoslavenska ili pak Narodna kada ona to nije..
To je bila kvaziarmija generala preživača koji su se nadali očuvati svoje stražnjice u udobnim foteljama.
I armijski gen-maj.Enes Tasa je dobar primjer tog razdoblja..
Srpska vojska. Nikakva Armija.
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Zaključak je da su stranke, u ovom slučaju HDZ formirale Krizne stožere Teritorijalne obrane (KS-TO) u kojem su bili uključeni naoružani pripadnici stranačke paravojske.
Nije mi poznat podatak da je ikad službeno Sarajevo i odobrilo postojanje HVO-a. Poznat mi je slučaj sa HOS BIH koji, ako zanemarimo simbole i retoriku proizašlim iz nedjela NDH, da je bio lojalan sastavni dio ABIH.
Je, čak mu je i povjerilo obranu nekih muslimanskih općina i gradova (googlaj HVO Maglaj)
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
U tom metežu i kaosu rata BIH količina ratnih zločina sa svih strana daje mi za pravo da izrazim osobno gađenje prema svim kurvinim sinovima koji su počinili gnjusne zločine.
Poštuje ratnika s koje god strane bio, ako je gospodin u ratu..Uboge i bezube podlace povješao bih kao pseta. S koje god stane bili.
I opet nebitno.
Zvučiš mi kao Pilsel...
Ajd nemoj davati samo svoje mišljenje, već probaj argumentirano raspravljati, a ne dozivati agenta Muldera i dosjee X.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.