Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2017., 09:44   #41
To strašno košta nekima na ovom forumu.
Ja ZNAM da velika smjena straže ne košta gotovo ništa.
Odore su davno nabavljene i kupljene i bile su propisno skladištene sve ove godine kad se niti na simboličnoj godinama nisu pojavljivale.

Druge aktivnosti oko proslave Dana OSRH nisu dio ove teme i one su iz godine u godinu postale tradicionalna aktivnost.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 10:14   #42
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Ma neš ti hrvata sunce ti uvijek se javljaju jedni te isti kojime ništa ne valja vjerojatno su nestretni što su se uopće rodili.
Gospodo draga to je više za one japance,kineze,korejance da slikaju kada su vu Zagrebu,a onda i troše nekakve euriće,dolare,kune koje ostaju državi,ugostiteljima i osoblju itd.

Neka su ovo vratili što su crveni zajedno sa onim smradom ukinuli.

btw ovima kojima se to ne sviđa mogli su danas u Kumrovec na dernek i da šire kolo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 15:05   #43
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
za borbu protiv gamadi jedan lahat vrijedi kao 100 crvenih mundira
Omašen je ceo fudbal. Vozeći se npr. češkim vukojebinama lako će svatko kao i ja naići npr. na "modernu" češku vojsku. U BRDM-2, Tatra čak ne ni serije 8 več starije, i sa BMP -1.Npr. To ih pak ne sprjećava da imaju smjenu straže pred zgradom, mislim parlamenta gore u Pragu na staroj tvrđavi , a milioni turista čekaj smjenu i dive se toj proceduri,slikaju, nose uspomene.Ceremonija odiše redom, poštovanjem, tradicijom.

Ponata počasno zaštitne bojne ( koja i tako dočkuje razne predsjednike na aerodrumu u ZG, ili čuva našena Brijunima) je da podsjeća na vojnu tradiciju u Hrvata, da podsjeća da su neki krvarili (ne samo u DR ili zadnjih 80 godina ,nego i puno dulje ) pa i dali život da bi ostali mogli piskarati po forumima i kakati kak im je teško. A nije! Nemaju pojima o životu ni što znaći "teško" uglavnom.

Tako da, ideja da se zatre ova tradicija kao i rastakanje sposobnosti HV nakon rata su usko povezane i te tendencije traju i dalje , zato je havale vrijedan svaki pokušaj odupiranja takvim "tendencijama".
PZB,smjena straže, tj. ukidanje iste NE ĆE nam donjeti nove avione ili PO sredstva ,bez brige.
Rekoh koga smeta, ima dovoljno drugih atrakcija u gradu Zagrebu za obići.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 15:57   #44
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post

Tako da, ideja da se zatre ova tradicija kao i rastakanje sposobnosti HV nakon rata su usko povezane i te tendencije traju i dalje , zato je havale vrijedan svaki pokušaj odupiranja takvim "tendencijama".
PZB,smjena straže, tj. ukidanje iste NE ĆE nam donjeti nove avione ili PO sredstva ,bez brige.
Rekoh koga smeta, ima dovoljno drugih atrakcija u gradu Zagrebu za obići.
X k'o kuća

Poanta je da ekipu kojoj "smeta" ili je "trošak" smjena straže ili nabava bilo čega za OSRH žulja samo postojanje RH i samih Hrvata, a u većini slučajeva ista ekipa atrakcije i instrukcije traži nešto istočnije od Zgreba od klavijaturiranja po Banjaluci ili još istočnije..
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 16:01   #45
Ovo je odličan turistički potez i zbog toga mi nije jasno da će se izvoditi samo pola godine.
Zagreb kao turistička destinacija na ovaj način ima priliku i zimi nečim zabaviti goste, premda tu postoji i ona kravat pukovnija ali ne znam dali su oni stalno tu.

Quote:
Ja ZNAM da velika smjena straže ne košta gotovo ništa.
Sve košta ali barem ovako titova garda radi nešto korisno.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 16:22   #46
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Omašen je ceo fudbal. Vozeći se npr. češkim vukojebinama lako će svatko kao i ja naići npr. na "modernu" češku vojsku. U BRDM-2, Tatra čak ne ni serije 8 več starije, i sa BMP -1.Npr. To ih pak ne sprjećava da imaju smjenu straže pred zgradom, mislim parlamenta gore u Pragu na staroj tvrđavi , a milioni turista čekaj smjenu i dive se toj proceduri,slikaju, nose uspomene.Ceremonija odiše redom, poštovanjem, tradicijom.

Ponata počasno zaštitne bojne ( koja i tako dočkuje razne predsjednike na aerodrumu u ZG, ili čuva našena Brijunima) je da podsjeća na vojnu tradiciju u Hrvata, da podsjeća da su neki krvarili (ne samo u DR ili zadnjih 80 godina ,nego i puno dulje ) pa i dali život da bi ostali mogli piskarati po forumima i kakati kak im je teško. A nije! Nemaju pojima o životu ni što znaći "teško" uglavnom.

Tako da, ideja da se zatre ova tradicija kao i rastakanje sposobnosti HV nakon rata su usko povezane i te tendencije traju i dalje , zato je havale vrijedan svaki pokušaj odupiranja takvim "tendencijama".
PZB,smjena straže, tj. ukidanje iste NE ĆE nam donjeti nove avione ili PO sredstva ,bez brige.
Rekoh koga smeta, ima dovoljno drugih atrakcija u gradu Zagrebu za obići.
imaju li gripene i alce naoružane pametnim oružjem?
imaju

imaju li mi-24?
imaju

imaju li funkcionalnu protuzračnu odbranu ?
imaju

za hrvatsku su supersila
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 16:53   #47
Na našu žalost Češka je u puno stvari za Hrvatsku nedostižna. Njihovom zaslugom, našom krivicom.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 18:38   #48
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
X k'o kuća

Poanta je da ekipu kojoj "smeta" ili je "trošak" smjena straže ili nabava bilo čega za OSRH žulja samo postojanje RH i samih Hrvata, a u većini slučajeva ista ekipa atrakcije i instrukcije traži nešto istočnije od Zgreba od klavijaturiranja po Banjaluci ili još istočnije..
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:21   #49
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
imaju li gripene i alce naoružane pametnim oružjem?
imaju

imaju li mi-24?
imaju

imaju li funkcionalnu protuzračnu odbranu ?
imaju

za hrvatsku su supersila
Ima li Hrvatska novca za Gripene i Alce?Ima li Hrvatska novca za Mi-24?Ima li Hrvatska novca za funkcionalnu protuzracnu obranu?

Hoce li ga imati ako baci povijesne odore Pocasno zastitne bojne u smece?Ili ih, nedaj Boze, proda?Najbitnije od svega, utjecu li te odore i smjena straze ikako na financijsko stanje HV-a?Niste to dosad uspjeli dokazati, a kako mi se cini, niti necete.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 21:52   #50
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Hmm, uciti povijest.Odore su ocito napravljene po uzoru na ugarsku Kraljevsku gardu koja je cuvala Svetu krunu, a u kojoj su sluzili i hrvatski plemici:

http://media.gettyimages.com/photos/...3848?s=612x612

Kape su izmijenjene vjerojatno zato jer je slicnu odoru nosio i Pocasni vod PTS-a, takoder zaduzen za pocasne duznosti, kao sto je cuvanje straze u Saboru:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com...95b6ab525a.jpg
http://shp.bizhat.com/poglavnik_sabor1.jpg

Znači prvo me pokušaš spustiti, a u daljnjem tekstu objasniš u detalje da sam u pravu, odnosno da a) odore u tom obliku nikad nisu postojale i b) da se radi o stiliziranim krpama izmišljenima 1991. Interesantno...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 22:01   #51
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Znači prvo me pokušaš spustiti, a u daljnjem tekstu objasniš u detalje da sam u pravu, odnosno da a) odore u tom obliku nikad nisu postojale i b) da se radi o stiliziranim krpama izmišljenima 1991. Interesantno...
Pa takve kape jesu postojale :

http://cdn1.bigcommerce.com/n-yp39j5...esCAL2D1S2.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com...d32ee6478e.jpg
https://www.vecernji.hr/media/img/b7...976237530.jpeg
https://upload.wikimedia.org/wikiped...MZ_1300109.jpg
http://cro-eu.com/galerija-fotografi...ogo-Marica.gif

I odore jesu u takvom obliku postojale, pa radi se o kopijama plemickih nosnji iz proslih stoljeca .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 23:09   #52
Mene zanima, ovi koji su protiv odora, govoreći kako je bilo i drugih povijesnijih uzora, a što smo to trebali uzeti umjesto njih?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 05:35   #53
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Ima li Hrvatska novca za Gripene i Alce?Ima li Hrvatska novca za Mi-24?Ima li Hrvatska novca za funkcionalnu protuzracnu obranu?

Hoce li ga imati ako baci povijesne odore Pocasno zastitne bojne u smece?Ili ih, nedaj Boze, proda?Najbitnije od svega, utjecu li te odore i smjena straze ikako na financijsko stanje HV-a?Niste to dosad uspjeli dokazati, a kako mi se cini, niti necete.
pa kako će imati ako plaća počasnu stražu, klapu sveti juraj, vojni ordinarijat, krila oluje, gašenje požara od izraela do portugala, prijevoz trudnica, skidanje čeha sa biokova.... ? šta ostane za oružje? ništa. ništa i imamo....

započeli 150 raznih projekata, od toga jedan ili 2 doveli u neku primjenljivu fazu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 08:18   #54
Kad već toliko puta spominjuemo Ćešku, da se i ja malo uključim. Bio sam u Pragu prije nekog vremena i onda usmenom predajom došli do info da se na nekom trgu točno u podne iz zvonika pojavljuju figure (nešto slično dubrovačkim zelencima) i označavaju podne.

I došli mi tamo, a ono trg pun prepun turista i svi zure u zvonik sa pripremljenim kamerama. Jedan Amerikanac donio kameru od metar dužine. I onda pljesak nakon završetka, a ja se pitam što sam ja to zanimljivo i značajno gledao. Ne vjerujem da postoji neka zanimljiva priča vezano za ovo.

A mi bi sa ovom počasnom stražom mogli postići više. Prvo, treba uniformi dodati stiliziranu modernu malu kravatu (čini mi se da na ovoj nije istaknuta) i onda ide priča o Luju, Francuzima kojima se to svidjelo i lansirali je u svijet... Pa onda priča da su to naše cure vezivale posebnim načinom svojim momcima kad su išli u rat, a služila je za previjanje rana. I tako, dodaš još nekoliko romansiranih detalja i evo ti priče dojmljivije od ijedne praške. Iako, imaju oni jednu vrhunsku priču vezanu za Vaclava.
Zatim bi trebali objasniti turistima da je uniforma koju gledaju stilizirani spoj različitih vojnih uniformi sa svih krajeva Hrvatske, pa onda sami smisliti i izmisliti podrijetlo za pojedine djelove (buna Tahy, Alkari, prstenac, ugarska straža, ...)

Vezano za troškove, uopće ne vidim problem. Ti momci su i tako obučeni i zaposleni da budu zaštitna i ceremonijalna postrojba kad dođu strani državnici, a uniforme već imaju. Što je sad to neki veliki problem poslati ih na Markov trg jednom tjedno? Možda bi valjalo razmisliti da i svaki dan budu dvojica na straži tijekom radnog dana Vlade ili Sabora, kao dio vidljivog osiguranja.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 13:35   #55
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Mene zanima, ovi koji su protiv odora, govoreći kako je bilo i drugih povijesnijih uzora, a što smo to trebali uzeti umjesto njih?


Ma ne znaju ni oni već bitno da tu pljuckaju pogledaj njihove komentare.

Ništa im nije valjalo od PZH do Kiowa do OOB i da dalje ne nabrajam.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 14:55   #56
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Mene zanima, ovi koji su protiv odora, govoreći kako je bilo i drugih povijesnijih uzora, a što smo to trebali uzeti umjesto njih?
Bilo što što je zapravo postojalo?
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 19:23   #57
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Bilo što što je zapravo postojalo?
Pa dobro, evo koje? A da to sad ne naljuti druge krajeve Hrvatske...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 19:24   #58
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da postoji neka zanimljiva priča vezano za ovo.
Ima. Recimo kako su graditelju Hanušu navodno nakon završtenka gradnje iskopali oči, da ne može nigdje ponoviti to savršenstvo...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 19:42   #59
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Pa dobro, evo koje? A da to sad ne naljuti druge krajeve Hrvatske...
Pa BILO KOJE. Nek bude kolekcija, što se mene tiče, samo bez vraćanja u novokomponirana vremena borbe za bolju prošlost. A ovaj argument s krajevima Hrvatske je jedan od šupljijih koje sam čuo u svom forumskom stažu.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 19:55   #60
Ovo je mila majka u odnosu na ono što je sve paradiralo na mimohodu pod krinkom povijesnih postrojbi.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.