Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2007., 22:46   #61
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
koi je tvoj problem
Kod nas se klanje govori stoljećima, malo je postalo nezgodan izraz poslije rata, pa je većina preuzela zagorsku inačicu kolinje
Bdw, dođi u šokadiju u studenom, čut´ćeš u pola pet ujutro kako se priprema uz kavu i kuhanu rakiju
__________________
Svi cigani samo ja Rom!!!!!!!!!!!!!
ssanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 22:52   #62
Quote:
ssanja kaže: Pogledaj post
Kod nas se klanje govori stoljećima, malo je postalo nezgodan izraz poslije rata, pa je većina preuzela zagorsku inačicu kolinje
Bdw, dođi u šokadiju u studenom, čut´ćeš u pola pet ujutro kako se priprema uz kavu i kuhanu rakiju
ajde se skuliraj malo (globus tvojeg sela još nema na policama školske knjige)

i kod nas su rumeni i prhki čvarki - dobri čvarki ! ....a žuti i gumeni čvarki - loši čvarki ! ne vidim neku razliku, a ti ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 22:56   #63
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
bormeš ga ni mi nismo stavljali
kak ja dugo pamtim onda mislim da mogu reći da sam primijetila da se prije salo spremalo za kolač

danas nisu ni gazdarice više ono kaj su nekad bile (ne mislim na nas - normalno) pa salo zamjenjuju margarinom
margarin kupiš u dučanu i to je to.
salo da se ipak ne baci, jer otpušta neku količinu masti, izreže se i baci u špek za topljenje
i tak danas imamo salenjake koji nisu vidjeli sala, čvarke koji su pokvareni sa salom ali možemo barem prebirati, a mast tako i tako, vjerovali ili ne masovno se baca
današnje svinje imaju sve manje sala i špeka pa ak se tako nastavi špek i čvarki će postati raritet.
salo ne ide u kobasice, ali ni slavonci nisu što su nekada bili

ja predlažem da sljedeće godine za sve koji ne znaju što je što na životinji, kod mene jedan vikend organiziramo tečaj. zajednički kupimo pajceka i sve napravimo same.
Madame Hooch tebe posebno pozivam da osim međimuraca i mađara upoznaš i slavonce, a naravno ti mene i ja tebe
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 22:57   #64
Quote:
ssanja kaže: Pogledaj post
Kod nas se klanje govori stoljećima, malo je postalo nezgodan izraz poslije rata, pa je većina preuzela zagorsku inačicu kolinje
Bdw, dođi u šokadiju u studenom, čut´ćeš u pola pet ujutro kako se priprema uz kavu i kuhanu rakiju
sorry, ali fulala si kolosjek
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 22:59   #65
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post

ja predlažem da sljedeće godine za sve koji ne znaju što je što na životinji, kod mene jedan vikend organiziramo tečaj. zajednički kupimo pajceka i sve napravimo same.
Madame Hooch tebe posebno pozivam da osim međimuraca i mađara upoznaš i slavonce, a naravno ti mene i ja tebe
ja znam kaj je kaj ali se bezobrazno pozivam
meni jetrica
na masti i češnjaku
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:00   #66
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
ja predlažem da sljedeće godine za sve koji ne znaju što je što na životinji, kod mene jedan vikend organiziramo tečaj. zajednički kupimo pajceka i sve napravimo same.
Madame Hooch tebe posebno pozivam da osim međimuraca i mađara upoznaš i slavonce, a naravno ti mene i ja tebe
poziv objeručke prihvačam ...a da nemam pojma šta je salo lijepo sam prije napisala i toga se ne stidim ...i još - nešto što se zove salenjak nikad nisam probala, pa ako je zašta i još se da i po njemu - tko sam ja da kažem NE ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:01   #67
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ja znam kaj je kaj ali se bezobrazno pozivam
meni jetrica
na masti i češnjaku
nemože ja sam prva - ja hoću jetrica
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:02   #68
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
...i još - nešto što se zove salenjak nikad nisam probala, pa ako je zašta i još se da i po njemu - tko sam ja da kažem NE ?
ma znaš sigurno kaj je to
kolač, kifle punjene pekmezom
a radi se od diganog tijeste koje se preklapa i maže salom
ispeče i pospe štaubom

nekak bolje ide s pogačicama od čvaraka
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:08   #69
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ma znaš sigurno kaj je to
kolač, kifle punjene pekmezom
a radi se od diganog tijeste koje se preklapa i maže salom
ispeče i pospe štaubom
ne znam, duše mi - ni salenjak jela ni salenjak mirisala ...ja sam ti gradsko dete , a ni moja rodbina u Mađarskoj ni moji bivši susedi u Međimurskim goricama mi to nikad nisu ponudili (mislim, možda su ih pekli, ali meni nisu dali )

takvo preklapano lisnato-dizano testo smo doma delali u tri varijante ;
čvarkove pogačice
sirove pogačice
slatki kifli (s margarinom, a ne svinjskom masti ili ne-daj-bože-nečim-kaj-se-zove "salo")
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:10   #70
baš sam mislila da znaš jer se to nekad radilo pod normalno u zagrebu, ni to neko samo seosko jelo
a i mađari to rade
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:19   #71
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
baš sam mislila da znaš jer se to nekad radilo pod normalno u zagrebu, ni to neko samo seosko jelo
a i mađari to rade
gle, u svojih 41 godinu ...ja se ne sječam da smo doma ikaj kuhali na masti, osim pečenih jajci na špeku ili slaninama te svinjskih pečenki (posle se ta mast od pečenja spremila u frižider, pa se mazala na kruh i s lukom ...al, to je bilo uvrh glave pakovanje od kile, Vajda Čakovec, oblik cigle u bijelom papiru)
sječam se i da smo doma imali veliku emajliranu kantu za mast, ali zadnje kaj je bilo u njoj jestivog (prije neg ju je baka pretvorila u stalak za kišbrane) je bil med
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:23   #72
Hooch, onda si totalno promašila topic
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:25   #73
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ne znam, duše mi - ni salenjak jela ni salenjak mirisala ...ja sam ti gradsko dete , a ni moja rodbina u Mađarskoj ni moji bivši susedi u Međimurskim goricama mi to nikad nisu ponudili (mislim, možda su ih pekli, ali meni nisu dali )

takvo preklapano lisnato-dizano testo smo doma delali u tri varijante ;
čvarkove pogačice
sirove pogačice
slatki kifli (s margarinom, a ne svinjskom masti ili ne-daj-bože-nečim-kaj-se-zove "salo")
ma zapravo i ja se ne sjećam da se negdje u zagrebu moglo kupiti sala, pa prema tome nisu se doma baš delali salenjaci. ak si imal nekoga na selu onda si ih jel, ak su te ponudili sa kolačima al da bi ti dali sala da poneseš za doma to nije dolazilo u obzir, jer salo nema neku veliku "cijenu". to ni za "gospodu".
ti polly si možda od nekoga dobivala pa si onda imala taj osjećaj da se to i u zagrebu delalo. ne znam!!
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:26   #74
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Hooch, onda si totalno promašila topic
kolko sam ja pročitala naslov - on glasi ČVARCI ...
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:27   #75
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
kolko sam ja pročitala naslov - on glasi ČVARCI ...
Točno, ali tebi su to ionako otpaci, a ne znaš ni od čega se rade.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:31   #76
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Točno, ali tebi su to ionako otpaci, a ne znaš ni od čega se rade.
molim te da ne vrijeđaš ...a i kaj si se napikirala na mene ...evo, ti pa ponovi gradivo :
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ej, pa nemojte me ubit odma ...jer, bormeš, ja ti to salo nebi prepoznala ni da ga napipam ...za mene je kod pajceka beli špek - beli špek i to je ono kompaktno 2-5 cm debelo (ovisno o vrsti i dotovljenosti svinje) kaj se reže na lakte(s kožom) ili na kockice za mast i čvarke, ovisno kakva mu je sudbina dodijeljena

i ne , neznam nikaj o Slavoncima i njihovim običajima - sve kaj sam ja od kolinja vidla i omirisala i omastila se - je ili u Međimurju ili u Mađarskoj
a ak vi doma čvarke delate od sala - ja na to nemam komentara , ali je tu opciju već gore popljuvalo nekolicina onih koji tvrde da znaju o čemu se radi - dapače - da su stručnjaci za te stvari
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:32   #77
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
nije bilo osobnog napada, i molim za ispriku ako je tako shvaćeno moje pitanje ....jednostavno, uopće mi nije palo na pamet da bi netko otpatke masnoće koje obreže s kotleta ili drugih komada mesa - smatrao masnoćom upotrebljivom za bilošta
Evo, ponovio sam gradivo, OK?
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:37   #78
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Evo, ponovio sam gradivo, OK?
očeš mi se maknut s repa od metle ? pliz ...
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:54   #79
Ne znam šta se ovdje zbiva.....al ja bi samo rekla da OBOŽAVAM čvarke..al teško ih danas nać poštene kakve je moja baba radila prije rata. Mmmmmmmmmmm. Jedna od uspomena vezanih za djetinjstvo je kad sam ko mala žicala da mi daju čvarke i onda ih jela pred TV-om.

E da, nisam Slavonka al sam Banijka i znam prepoznat dobre čvarke tako da valjda smijem u diskusiju
Ad.Miss.G is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 00:29   #80
dobro jel moram kartone vadit zbog cvaraka?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.