Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 18:09   #7581
Quote:
AnteCash kaže: Pogledaj post
Da znaš o Kalaše potput M70 kada si igrao ARMA... Ostalo je sranje. Najbojli moj guzicu. Puši sinko, puši još
jače. Dalje trolaš ovu temu.
Ti prvo nauci hrvatski pa pisi na forumu.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:09   #7582
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Jos jedan teletabis sa debilnim spikama o Srbima....
Pricamo o Kalasu, znaci najbolja jurisna puska svih vremena koju radi desetak zemalja.
Ja sam dao primjer srpske i rumunjske jer ih znam.
Koji si ti primjer dao osim primjer neodgojenosti i primitivnosti?
Velis ispucao si desetke tisuca metaka..u Call of duty?
a kaj drugo da velim idiotu koji se cudom cudi i pita kakve veze ima korozija s kvalitetom oruzja?

i da, ja sam 67. godiste, moj call of duty je mrvicu drugaciji od onog iz kojeg si ti isisao svoje "znanje"
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:14   #7583
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Točnost ciljanja ovisi o razmaku između prednjeg i stražnjeg ciljnika (veći razmak veća točnost).
Točnost u velikoj mjeri ovisi i o geometrijskom obliku i mjerilu stražnjeg i prednjeg ciljnika.
Pokusima je utvrđeno da je ciljanje točnije i lakše kad je stražnji ciljnik u obliku kružnog otvora -dioptera.

Preciznost ovisi o osobinama strijelaca i o samom oružju. Strijelac postaje precizniji vježbanjem, a puška se popravlja. VHS2 se prije pakiranja u sanduk isproba na strelištu.

Namjerno sam izostavio iz priče o preciznosti i točnosti važnost dužine cijevi jer se to podrazumjeva samo po sebi.
ovdje se u stvari mijesaju tri razlicita pojma
1. preciznost oruzja nema veze sa strijelcem nego se ispituje iz "skripca"
2. tocnost gadanja strijelca ima veze s ergonomijom oruzja, njegovim balansom i kvalitetom nisana (pri tome nisam bas uvjeren da je peep sigth neto najbolje za preciznost) i naravno udaljenosti izmedu predneg i straznjeg
3. kvaliteta i ujednacenost kako se oruzje ponasa pri opterecenju i kvaliteta municije
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:23   #7584
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ovdje se u stvari mijesaju tri razlicita pojma
1. preciznost oruzja nema veze sa strijelcem nego se ispituje iz "skripca"
2. tocnost gadanja strijelca ima veze s ergonomijom oruzja, njegovim balansom i kvalitetom nisana (pri tome nisam bas uvjeren da je peep sigth neto najbolje za preciznost) i naravno udaljenosti izmedu predneg i straznjeg
3. kvaliteta i ujednacenost kako se oruzje ponasa pri opterecenju i kvaliteta municije

Quote:
Točnost gađanja mjera je odstupanja srednje putanje ispaljenih projektila od cilja. Teoretski je točnost gađanja idealna kad se srednji pogodak poklapa sa sredinom cilja ili izabranom točkom na njemu. Praktički, puška se smatra točnom kad srednji pogodak odstupa od određene točke do propisane granice. Preciznost puške određuje se veličinom raspršenih pogodaka i odnosima te veličine prema tabličnim normama. Puška je preciznija ako joj je manja slika pogodaka. To znači da neka puška može biti precizna (pogodci su lijepo grupirani), ali netočna jer su svi pogodci udaljeni predaleko od nadzorne točke. Moguć je i obratan slučaj tako da puška bude točna, ali neprecizna. Spomenimo i to da preciznost neke puške ponajviše ovisi od konstrukcije i kvalitete izrade (osobito cijevi), a točnost od ciljničkih sprava.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:30   #7585
da
tocnost gadanja nije isto sto i preciznost (tocnost) oruzja

zato se i koristi skripac, da eliminira greske strijelca i da se dobiju objektivni rezultati
a u tekstu je napisana i jedna ordinarna glupost: ono o preciznosti i tocnosti
na preciznost je nekad tesko utjecati, dok se retifikacija nisana (uskladivanje nisanske tocke s centrom grupe pogodaka) radi bez problema
ovisno o izvedbi, moze ju raditi ili strijelac sam, ili puskarska radionica
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:41   #7586
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da
tocnost gadanja nije isto sto i preciznost (tocnost) oruzja

zato se i koristi skripac, da eliminira greske strijelca i da se dobiju objektivni rezultati
a u tekstu je napisana i jedna ordinarna glupost: ono o preciznosti i tocnosti
na preciznost je nekad tesko utjecati, dok se retifikacija nisana (uskladivanje nisanske tocke s centrom grupe pogodaka) radi bez problema
ovisno o izvedbi, moze ju raditi ili strijelac sam, ili puskarska radionica
Za bilo kakve nejasnoće po pitanju točnosti i preciznosti preporučam gospodina koji se odaziva na ime Marko Parizoski. Sad ima vremena pošto je u mirovini. Nekada je bio profesor na FSB i autor je nekoliko djela vezanih na ovu temu (na nekima piše vojna tajna pa ih nemam namjeru lijepiti okolo).
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:44   #7587
nema nejasnoca
a vjerujem da sam i ja prilicno jasno napisao kaj sam imao za reci
nema smisla ici u detalje i nabrajati sve i sva, ali kao okvirni red velicine, mislim da bi trebalo biti razumljivo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:56   #7588
Ako je AK-47 toliko dobar i nezamjenjiv, zašto je SSSR još pred više od 40 godina razvio AK-74 i prešao na 5.45 kalibar?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:57   #7589
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ti prvo nauci hrvatski pa pisi na forumu.
uuuu jako si me pogodio.
AnteCash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:01   #7590
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Ako je AK-47 toliko dobar i nezamjenjiv, zašto je SSSR još pred više od 40 godina razvio AK-74 i prešao na 5.45 kalibar?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
ne kuzim
nezamjenjiv sigurno nije, a dobar - to je bar dokazano kroz godine, ratove, lokacije po cijeloj zemaljskoj kugli...
svaki kalibar ima neke svoje prednosti i mane i svojstva kako djeluje na cilj
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:16   #7591
pinzgauer, ja sam se u JNA naslupa bajki o "najboljoj" verziji te puške. U DR su mi kroz ruku prošli kineski, rumunjski i pravi ruski.

Kad ih usporedim, jedino je rumunjski gori (i ne čini mi se baš da je bio kilu lakši). Ti si prvi i jedini koji fali rumunjku.

M70 je koroziju počela skupljati već na vremensku prognozu kiše!

Kineski je završno obradu imao.. zapravo kao da je ni nije imao, ali nije hrđao, a i bio je puno bolje izbalansiran (vjerojatno nuspojava preklopnog bajoneta).

A s originalnom ruskim mi je bilo jasno kako je stekao reputaciju. Lošija estetika završne obrade nego M70, ali daleko kvalitetnija u svako pogledu.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:44   #7592
Pa znam da je dobar, dokazan i jeftin - ali očito je da ga svatko tko je imao para zamijenio u zadnjih 30tak godina...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:51   #7593
i sad se vec godinama razmislja o zamjeni 5,56
najvjerojatniji kandidati su tu negdje oko 7mm i s cca 45mm cahurom

cisto kao zanimljivost: kad se uspostavljao 5,56 kao nato standard, britanci su predlagali 7mm, ali su bili preglasani od amerikanaca
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:58   #7594
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
pinzgauer, ja sam se u JNA naslupa bajki o "najboljoj" verziji te puške. U DR su mi kroz ruku prošli kineski, rumunjski i pravi ruski.

Kad ih usporedim, jedino je rumunjski gori (i ne čini mi se baš da je bio kilu lakši). Ti si prvi i jedini koji fali rumunjku.

M70 je koroziju počela skupljati već na vremensku prognozu kiše!

Kineski je završno obradu imao.. zapravo kao da je ni nije imao, ali nije hrđao, a i bio je puno bolje izbalansiran (vjerojatno nuspojava preklopnog bajoneta).

A s originalnom ruskim mi je bilo jasno kako je stekao reputaciju. Lošija estetika završne obrade nego M70, ali daleko kvalitetnija u svako pogledu.
Pa ne znam gdje si procitao da sam ja hvalio rumunjku jer nisam, napisao sam samo da je meni funkcionirala bez greske.
Mozda ti se ne cini ali je laksa kilu od srpske.
Sto je fakat puno.
Meni je srpska radila bez greske, cijev ciscena samo nakon pucanja, cista ko suza, vrlo precizna, a estetski napravljena bez greske za razliku od rumunjske koja izgleda prilicno jeftino.
Radi se o 1989. godistu.
Zanimalo bi me cuti zasto smatras rusku verziju daleko kvalitetnijom.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:59   #7595
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Pa ne znam gdje si procitao da sam ja hvalio rumunjku jer nisam, napisao sam samo da je meni funkcionirala bez greske.
Mozda ti se ne cini ali je laksa kilu od srpske.
Sto je fakat puno.
Meni je srpska radila bez greske, cijev ciscena samo nakon pucanja, cista ko suza, vrlo precizna, a estetski napravljena bez greske za razliku od rumunjske koja izgleda prilicno jeftino.
Radi se o 1989. godistu.
Zanimalo bi me cuti zasto smatras rusku verziju daleko kvalitetnijom.
Ovo je tema o VHS a ne o AK

Zadnje uređivanje AnteCash : 01.09.2017. at 22:09.
AnteCash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:59   #7596
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Pa znam da je dobar, dokazan i jeftin - ali očito je da ga svatko tko je imao para zamijenio u zadnjih 30tak godina...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Saudijska arabija ima para ko blata.
Zasto ga nisu zamijenili?
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 22:00   #7597
Jer su nesposobni debili?
usercas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 22:10   #7598
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Saudijska arabija ima para ko blata.
Zasto ga nisu zamijenili?
AnteCash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 22:18   #7599
https://medium.com/war-is-boring/in-...s-e150dd6577b1

AnteCash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 10:10   #7600
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Pa ne znam gdje si procitao da sam ja hvalio rumunjku jer nisam, napisao sam samo da je meni funkcionirala bez greske.
Mozda ti se ne cini ali je laksa kilu od srpske.
Sto je fakat puno.
Meni je srpska radila bez greske, cijev ciscena samo nakon pucanja, cista ko suza, vrlo precizna, a estetski napravljena bez greske za razliku od rumunjske koja izgleda prilicno jeftino.
Radi se o 1989. godistu.
Zanimalo bi me cuti zasto smatras rusku verziju daleko kvalitetnijom.
frende,ja sam pisao da je cijela moja-naša postrojba bila naoružana s rumunjkama,napisao sam i da nismo imali nikada nikakvih problema s njima,gutale su sve vrste streljiva tj.od svih prozvođača,sbijansko,rumunsko,rusko,mađarsko,ukraj insko,ma sve je išlo kroz cijev i problema nije bilo,slušao sam priče "ribolovačke" kako se cijev savijala,kako su štekale,ma svakakvih priča ali to jednostavno nije istina,netko mi je odgovorio da su postojale dvije tvornice u rumuniji za proizvodnjju ak47,jedna je bila kvalitetnije jedna lošija izgldeda da je bilo do sreće iz koje su tvornice puške došle,iskreno govoreći prednji rukohvat kod rumunjke ima po meni prirodan rukohvat u odnosu ( ne recimo ostale kalaše pa i srpkinju) a sad vidimo da svi masovno isto koriste takav rukohvat kod ispod plinskog cilindra,uglavnom da ne dužim rumunje ke kod nas imama prođu i nismo imalii nikakvih problema.
__________________
Srbija/četnici/pregovori=nemoguća misija
Tupson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.