Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2015., 09:21   #461
Quote:
asprah kaže: Pogledaj post
Ne radi edit pa moram novi post.
Htjedoh napisati da ti ne treba potvrda o prestanku ni trajanju radnog odnosa, ako dostaviš ugovor na određeno koji je istekao- i bitno je da te odjave s mirovinskog baš točno s tim datumom.

Ah, ok onda. Imam skoro sve ugovore, fale mi samo koji iz 2013, što nije bitno onda. Imam i platne liste, jedini problem je za zadnju platnu listu koju ću dobit tek na kraju 5. mjeseca, kad dobijem zadnju plaću, za 4mj.

I valjda su ažurni toliko da će me odjavit istog datuma sa mirovinskog. Nadam se.

Ok Asprah, hvala puno na odgovoru. I tebi Josipa.
Eblouie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 19:12   #462
Ne znam jesam li na pravom mjestu s pitanjem...

Ako me na trenutnom radnim mjestu odjavljuju 30.4.
A na novom prijavljuju s 4.5. , a izmedju su tri neradna dana... Racuna li se to za burzu kao da sam u radnom odnosu bila bez prekida ili ta tri dana znace prekid radnog odnosa iako su neradni?

Hvala svima unaprijed!!!!
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 08:17   #463
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li na pravom mjestu s pitanjem...

Ako me na trenutnom radnim mjestu odjavljuju 30.4.
A na novom prijavljuju s 4.5. , a izmedju su tri neradna dana... Racuna li se to za burzu kao da sam u radnom odnosu bila bez prekida ili ta tri dana znace prekid radnog odnosa iako su neradni?

Hvala svima unaprijed!!!!
Računa se kao prekid, odnosno nema kontinuiteta. Novi poslodavac može prijaviti i sa 1.5. kad bi htio.

Ako je bitan kontinuitet zbog toga što će novi radni odnos trajat kraće od 3 mjeseca, možda bi bilo pametno podnijet zahtjev za naknadu prije početka novog radnog odnosa- dakle 3.4., pa da se kasnije može koristit nastavak. Naravno, ako je sad plaća bila veća, onda je isplativo- pod uvjetom da ispunjavate uvjete za naknadu sad.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 19:07   #464
Ne želim objašnjavat zašto i kako jer su me iznervirali ovi sa biroa i ne želim pričat snjima osim ako baš ne moram. Pa da pitam opet vas.

Predao sam papire za naknadu od HZZa odmah nakon otkaza (zadnji ugovor, platne liste 2 i 3mj i kopija tekućeg). Danas me zove pravnik sa biroa i kaže da nije dobio sve papire (dvije platne liste 2 i 3mj koje sam predao). Samo te dvije sam i odneo jer treću još nisam dobio jer plaća za 4mj. još nije bila (rekli su mi na šalteru da donesem kad dobijem). I neću uspjet odnet sve tri prije roka koji mi je pravnik dao za isplatu koja će bit u 6mj. Da li mogu ponovno podnjet zahtjev za nakadnu ili gubim to pravo jer nisam na vrijeme dao sve dokumente?
Eblouie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 22:25   #465
Quote:
Eblouie kaže: Pogledaj post
Ne želim objašnjavat zašto i kako jer su me iznervirali ovi sa biroa i ne želim pričat snjima osim ako baš ne moram. Pa da pitam opet vas.

Predao sam papire za naknadu od HZZa odmah nakon otkaza (zadnji ugovor, platne liste 2 i 3mj i kopija tekućeg). Danas me zove pravnik sa biroa i kaže da nije dobio sve papire (dvije platne liste 2 i 3mj koje sam predao). Samo te dvije sam i odneo jer treću još nisam dobio jer plaća za 4mj. još nije bila (rekli su mi na šalteru da donesem kad dobijem). I neću uspjet odnet sve tri prije roka koji mi je pravnik dao za isplatu koja će bit u 6mj. Da li mogu ponovno podnjet zahtjev za nakadnu ili gubim to pravo jer nisam na vrijeme dao sve dokumente?
Eh sry, tek sad sam vidio post.

Bez brige, nije uopće bitno kad doneseš tu zadnju platnu listu, dobit ćeš sve zaostatke u sedmom mjesecu ako predaš ovaj mjesec; ne trebaš nikakav novi zahtjev podnosit . Trebao bi uskoro dobit i zaključak putem pošte da dostaviš dokaze (ako već nisi predao), ali nema nikakvog roka i zbog toga ti zahtjev ne može biti odbijen.
Najbitnije je da si predao zahtjev u roku 30 dana od prestanka radnog odnosa.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 23:38   #466
Da li se umjesto zadnje tri platne liste moze priloziti prosjek od tri zadnje place ovjeren od strane poslodavca ako se izgube platne liste i moze li poslodavac dati kopiju platne liste ako je izgubljena?
svrsko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 23:49   #467
Može bilo što od toga ali da se vidi jasno koliki je dohodak ili bruto, i ako ima pečat i potpis.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 23:50   #468
Quote:
asprah kaže: Pogledaj post
Može bilo što od toga ali da se vidi jasno koliki je dohodak ili bruto, i ako ima pečat i potpis.


Da li poslodavci imaju praksu dati ponovno platnu listu
svrsko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 00:06   #469
Ne znam, nisam siguran baš da da. ako već nemate platne liste najjednostavnije je otić na HZZ na šalter, kod savjetnika ili u pravnu službu i tražit potvrdu o plaći koju onda poslodavac ispuni. To je vrlo česta praksa i poslodavci to stalno rade bez nekih većih problema.
Na toj listi su i podaci za bolovanje ako ih je bilo zadnja 3 mjeseca. Obavezno pečat i potpis na to, i ta potvrda zamjenjuje platne liste što se tiče pravne službe.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 20:02   #470
Ima li nezaposlena osoba, mladja od 30, bez dugova i kredita, koja nije prijavljena na HZZ-u, aktivno trazi posao (imam dokumentaciju koja moze to potvrditi), zivi s jednim roditeljem koji je nezaposlen (rastavljeni, drugi roditelj je u prijevremenoj mirovini iako ima jos malo do redovne) pravo na neku vrstu potpore dok ne nadje posao? Ako da, o cemu to ovisi i kakvu dokumentaciju treba prikupiti?

Ako ne, mijenja li se nesto ukoliko se isti prijavi HZZ-u? Ako nema pravo na pomoc, ima li (naravno dok je nezaposlen) pravo na neku vrstu beneficije za prijevoz ili neke druge stvari? p.s. znam da zvuci kao noob pitanje ali i situacija je takva..
BYurek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 14:40   #471
Nisam sigurna dali sam na dobrom mjestu, ali molim pomoc. 31.07 ce zatvoriti trgovinu u kojoj radim. Imam ugovor na naodredjeno. Bila sam na porodiljnom, sad sam s vratila 01.3. Sto sa godisnjim? Znaci imam jos pravo na 24 dana. Od kojeg datuma ide odjava? Kud se sve moram javiti? Radila sam u firmi 5,5 god. Koliko dugo cu moci dobivati naknadu i koliko ce iznositi? I sto je ja prekfalikacijom? I naravno sto sa otptemninom? Koje sve papire mi moraju dati prilikom otkaza?
miatamara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 18:18   #472
Kad ti istice taj ugovor na odredjeno, ako sa 31.07. dobijes otkaz imas pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora za svaki mjesec trajanja radnog odnosa u ovoj godini, znaci imala bi pravo na 14 dana GO.
Odjava ide od datuma kad ti poslodavac da otkaz ili kad ti istekne ugovor na odredjeno. Javiti se moras na burzu ali i na HZZO zbog zdrastvenog.
Imas pravo primati naknadu sa burze 210 dana, prva tri mjeseca 70% a ostale dane 35% prosjek obračunate plaće. Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za doprinose za obvezna osiguranja ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa.
Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.
O prekvalifikaciji ces razgovarati sa svojim referentom na burzi.
Odluku o otkazu ugovora o radu i tromjesecni prosjek place te odluku o isplati otpremnine.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 21:44   #473
Ugovor imam na neodredjeno od 2013 godine.
Znaci samo 14 dana godisnjega imam? Juj.. a ja bila uvjerena da je 24 dana. Hvala puno za informacije.
Prijavljena sam na minimalac cca 2500kn. Ali manje od 1600 kn mogu dobivati?
miatamara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 22:17   #474
U gornjem postu si onda greskom napisala "Imam ugovor na naodredjeno" tako da sam mislio da si na odredjeno.
Onda ces dobiti otkaz zbog prestanka potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz).
GO za 2014 si iskoristila ili...
A prema stazu imas pravo i na dva mjeseca otkaznog roka, tako da bi te trebali odjaviti tek 31.09.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 22:56   #475
Za 2014 sam sve iskoristila. To smo morali iskoristiti do 30.06.
U ugovoru mi je navdeno 1mj otkaznog roka. Hvala puno :-).
miatamara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 13:22   #476
O čemu ovisi odluka poslodavca o isplati otpremnine? Da li je zakonom obavezno isplaćivanje otpremnine?
__________________
Lie to a liar, for lies are his coin; Steal from a thief, for that is easy; lay a trap for a trickster and catch him at first attempt, but beware of an honest man
piligrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 13:16   #477
30.6 mi je istekao ugovor sa poslodavcem koji nije produžen. radio sam tamo 10mj bez prekida, ako sam dobro shvatio sada imam pravo na određenu naknadu sa burze no još uvijek nisam dobio papire od poslodavca (biti će gotovi do kraja tjedna navodno)

moje pitanje je

1.) da li ću ja dobiti naknadu sa burze onih 70% za cijeli sedmi mjesec ili će mi obračunati samo dio od kad sam se prijavio?

2.) platnu listu ne mogu dobiti za prošli mjesec jer plaća još nije isplaćena .. mogu li predati od zadnja 3 mjeseca za koje imam platne liste?

3.) ako se u osmom mjesecu ponovno zaposlim, pa radim tamo recimo 2 mjeseca - povratkom na burzu imam li pravo iskoristiti preostali iznos od ona 3 mjeseca po 70% (dakle još 2 mjeseca bi mi ostalo), ili se to gubi?
lacalut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 15:00   #478
1- za cijeli 7 mjesec
2- za 3 mjeseca prije nastupa otkaza (znaci predajte sta imate)
3- imate pravo iskoristiti preostalu naknadu sa burze
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 00:55   #479
odlično. hvala cilim.
lacalut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 16:24   #480
dobio sam danas odjavu od poslodavca no na papirima nigdje ne piše razlog prestanka radnog odnosa (razlog je istek ugovora i neproduživanje istog), da li je to moguće? ili na papirima ne treba nigdje to pisati? pitam jer želim dobiti naknadu sa burze na koju imam pravo pošto sam kod istog poslodavca nekoliko godina radio i nisam svojevoljno otišao...
sixito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.