Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2012., 10:42   #301
Dobro jutro, molila bi da me netko uputi na dio Biblije u kojem piše o raju, paklu, čistilištu. Velika hvala i sve najbolje u Novoj...
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 18:04   #302
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Dobro jutro, molila bi da me netko uputi na dio Biblije u kojem piše o raju, paklu, čistilištu. Velika hvala i sve najbolje u Novoj...
Vidim, da ti nitko nije znao odgovorit..to znači da si postavila dobro pitanje.

Skini bibljiju u pdf obliku pa onda pritisni Ctrl + F i upiši riječ ''čistilište,'' vidit ces da se ta rijec uopce ne nalazi u bibliji. Taj pojam je u potpunosti izmišljen sa strane katoličke crkve, Isus je Bog Živih a ne mrtvih.

A rijeci pakao i raj ces nac na puno mjesta, samo trebaš jih znat tumačit na pravi način.. glavna stvar koju treba uzet u obzir jest, da se oba pojma vežu na ovaj trenutak SADA
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 19:50   #303
Nije potrebno skidati pdf
Na stranicama biskupske konferencije imaš cijelu Bibliju i tražilicu
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 21:28   #304
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Vidim, da ti nitko nije znao odgovorit..to znači da si postavila dobro pitanje.

Skini bibljiju u pdf obliku pa onda pritisni Ctrl + F i upiši riječ ''čistilište,'' vidit ces da se ta rijec uopce ne nalazi u bibliji. Taj pojam je u potpunosti izmišljen sa strane katoličke crkve, Isus je Bog Živih a ne mrtvih.

A rijeci pakao i raj ces nac na puno mjesta, samo trebaš jih znat tumačit na pravi način.. glavna stvar koju treba uzet u obzir jest, da se oba pojma vežu na ovaj trenutak SADA
Hvala ti, a sad bi još ispitivala
Kakav je raj, pakao ("zli" su osuđeni na vječni oganj?), da li bi dobri Bog dozvolio da djeca njegova vječno pate (gore u ognju) i da li Biblija govori o nebeskom ili zemaljskom raju (u koji se ide nakon smrti)? Čistilišta nema, dakle ili smo dobri ili zli ili ....
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 21:29   #305
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Nije potrebno skidati pdf
Na stranicama biskupske konferencije imaš cijelu Bibliju i tražilicu
hvala ....
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 23:46   #306
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Hvala ti, a sad bi još ispitivala
Kakav je raj, pakao ("zli" su osuđeni na vječni oganj?), da li bi dobri Bog dozvolio da djeca njegova vječno pate (gore u ognju) i da li Biblija govori o nebeskom ili zemaljskom raju (u koji se ide nakon smrti)? Čistilišta nema, dakle ili smo dobri ili zli ili ....
djeca sigurno idu u raj.......

Marko kaže u 10 : 14

Opazivši to, Isus se ozlovolji i reče im: "Pustite dječicu neka dolaze k meni; ne priječite im jer takvih je kraljevstvo Božje!

ima još takvih citata ali mislim da je ovaj dovoljan

a što se tiče pakla evo šta kaže Matej 8:12

.................Ondje će biti plač i škrgut zubi
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 10:02   #307
Mene zanima koje godine je posljednji puta izmjenjen sadržaj biblije, odnosno od kada datira ova današnja biblija? Ne mislim tu na sitne prepravke u tumačenjima i prijevodima, nego na izbacivanje nekih sadržaja a ubacivanje novih. Hvala.
Milojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 14:48   #308
AFAIK, Biblija je skrojena zadnji put na Nicejskom koncilu 325.g. Upućeni vjernici će ti reći da se tada nije odabiralo što će uči u Bibliju a što ne, nego se samo potvrdilo..., uglavnom natezanje oko semantike.
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 14:55   #309
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Hvala ti, a sad bi još ispitivala
Kakav je raj, pakao ("zli" su osuđeni na vječni oganj?), da li bi dobri Bog dozvolio da djeca njegova vječno pate (gore u ognju) i da li Biblija govori o nebeskom ili zemaljskom raju (u koji se ide nakon smrti)? Čistilišta nema, dakle ili smo dobri ili zli ili ....
Ako tražiš u Bibliji tada nema jednoznačnog odgovora, npr. negdje se veli da mrtvi ništa ne osjećaju, a drugdje se spominje vječni oganj i sl. Glede čistilišta, ono se ne spominje izrijekom, tako da npr. pravoslavci ne vjeruju u čistilište dok rimokatolici vjeruju itd.
Pitanje oko raja je također zeznuto jer u Bibliji piše o ponovnom stvaranju nakon sudnjeg dana, što se tumači kao da će Bog promijeniti cijeli svemir i Zemlju* i ponovno stvoriti svijet u kojem će odabrani ponovno živjeti u novim neraspadajućim tijelima. Međutim, imamo i "Još danas ćeš biti samnom u raju" tako da očito da postoji i nekakav raj gdje idemo odmah nakon smrti, a prije smaka svijeta

Uglavnom, nema nekog jedinstvenog odgovora i većina toga se tumači otajstvom vjere



*Pročitaj kratku Asimovu priču "The last trumpet" jako zanimljiv preokret na kraju
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan

Zadnje uređivanje Johnny B. : 05.01.2012. at 15:16.
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 17:27   #310
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Dobro jutro, molila bi da me netko uputi na dio Biblije u kojem piše o raju, paklu, čistilištu. Velika hvala i sve najbolje u Novoj...
Čistilište se ne spominje tim nazivom u Bibliji, ali ima naznaka za njega. Npr. u Drugoj knjizi o Makabejcima piše:

Sabravši vojsku, Juda se uputi u grad Odolam. Kako je upravo osvanuo sedmi dan, ondje se prema običaju očistiše i proslaviše subotu. Sutradan su došli Judini ljudi - jer je već bio posljednji čas - da pokupe tjelesa onih što su pali i da ih pokopaju uz njihove rođake u grobovima otaca. Tu su pod odjećom svakoga mrtvaca našli predmete posvećene jamnijskim idolima, što Zakon Židovima zabranjuje. Tako je svima postalo jasno da je to uzrok njihove smrti. Zato su svi stali blagoslivljati Gospodina, pravednog suca koji otkriva ono što je sakriveno. Zatim se pomoliše da bi se počinjeni grijeh sasvim oprostio. Plemeniti Juda opomenu vojnike da se čuvaju čisti od grijeha, jer sad vide što je zbog grijeha zadesilo one koji su pali. Nato je sabrao oko dvije tisuće srebrnih drahmi i poslao u Jeruzalem da se prinese žrtva okajnica za grijeh. Učinio je to vrlo lijepo i plemenito djelo jer je mislio na uskrsnuće. Jer da nije vjerovao da će pali vojnici uskrsnuti, bilo bi suvišno i ludo moliti za mrtve. K tome je imao pred ovima najljepšu nagradu koja čeka one koji usnu pobožno. Svakako, sveta i pobožna misao. Zato je za pokojne prinio žrtvu naknadnicu da im se oproste grijesi. (2 Mak 12,38-45)

Ako su umrli već u raju, njima molitve i žrtve naknadnice nisu potrebne (ta grijesi su im već svi oprošteni), a ako su u paklu, njima više ne mogu koristiti (njima se grijesi više ne mogu oprostiti). Zato ovaj odlomak upućuje na još jedno mjesto ili stanje iza smrti u kojem umrlima naše molitve mogu pomoći, a to je upravo koncept čistilišta.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 17:31   #311
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
AFAIK, Biblija je skrojena zadnji put na Nicejskom koncilu 325.g. Upućeni vjernici će ti reći da se tada nije odabiralo što će uči u Bibliju a što ne, nego se samo potvrdilo..., uglavnom natezanje oko semantike.
Ja u dokumentima s Nicejskog koncila ne nalazim baš da se govori o kanonu Biblije. Na osnovu čega govoriš da je Biblija zadnji put skrojena na Nicejskom koncilu 325. godine?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 19:08   #312
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Hvala ti, a sad bi još ispitivala
Kakav je raj, pakao ("zli" su osuđeni na vječni oganj?), da li bi dobri Bog dozvolio da djeca njegova vječno pate (gore u ognju) i da li Biblija govori o nebeskom ili zemaljskom raju (u koji se ide nakon smrti)? Čistilišta nema, dakle ili smo dobri ili zli ili ....

Pitanje koje te muči je u stvari največi misterij našeg Života.

Šta je to pakao, šta je to raj, i kakve veze to ima sa sadašnjim trenutkom, konkretno sa tvojim svakodnevnim Životom. Znaj da je Neprijateljev glavni cilj, da te odvrati od sadašnjeg trenutka, od ispitivanja samog sebe, u lažnoj nadi da je tvoj spas negdje daleko, jedanput kasnije, možda čak nakon tvoje smrti. Sotonizirani ljudi, koji propovedaju ponovni dolazak Krista na ovaj svijet, da je dovoljno samo ''Prihvatiti Krista'', koji če te obudit na poslednji dan. Što znači da imaš još puno, puno vrijemena biti rob ovoga svijeta, u lažnoj nadi, da čes se možda sutra, možda jednog dana, možda nakon smrti promijeniti. No, ako to ne učiniš ovog trena, nečeš to učiniti nikada. ''Drugi Kristov dolazak'' nije materijalni dolazak Isusa na ovaj svijet, nego se radi o dolazku Krista u tvoje Srce - to je ponovni dolazak, to je spajanje sa Božanstvom koje je prisutno u tebi. Treba samo šutit, izključit misli, koje te napadaju, zaboravit sve što si do sada znala, odbacit sve zablude o sebi, svaku predstavu o sebi i u tišini svoga Srca shvatit da JA JESAM.

Evo šta je rekao Isus farizejima, kad su ga upitali kad ce doc Nebesko kraljestvo:

Odgovori im: "Kraljevstvo Božje ne dolazi
primjetljivo. 21Niti će se moći kazati: ’Evo ga ovdje!’ ili: ’Eno ga ondje!’ Ta evo - kraljevstvo je Božje
među vama!"



JAKO JE INTERESANTNO DA NA OVOJ INTERNET STRANICI,
http://www.hbk.hr/biblija/pregled.php?odabir=Nlk,
FALI OVAJ DIO POD 21. JEDNOSTAVNO JE IZBRISAN!! OČITO JE NEKOME JAKO STALO DA SAKRIJE ISTINU.

Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
da li bi dobri Bog dozvolio da djeca njegova vječno pate (gore u ognju)
To što kažeš je ko da ti roditelji na primer govore nemoj ic preko ceste kad je crveno, pogazit ce te auto, i onda ti to ipak uradiš i pogazi te auto i onda kažeš jau roditelji, kako ste mogli dozvolit da mi se to dogodi..


Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Čistilište se ne spominje tim nazivom u Bibliji, ali ima naznaka za njega. Npr. u Drugoj knjizi o Makabejcima piše:

Sabravši vojsku, Juda se uputi u grad Odolam. Kako je upravo osvanuo sedmi dan, ondje se prema običaju očistiše i proslaviše subotu. Sutradan su došli Judini ljudi - jer je već bio posljednji čas - da pokupe tjelesa onih što su pali i da ih pokopaju uz njihove rođake u grobovima otaca. Tu su pod odjećom svakoga mrtvaca našli predmete posvećene jamnijskim idolima, što Zakon Židovima zabranjuje. Tako je svima postalo jasno da je to uzrok njihove smrti. Zato su svi stali blagoslivljati Gospodina, pravednog suca koji otkriva ono što je sakriveno. Zatim se pomoliše da bi se počinjeni grijeh sasvim oprostio. Plemeniti Juda opomenu vojnike da se čuvaju čisti od grijeha, jer sad vide što je zbog grijeha zadesilo one koji su pali. Nato je sabrao oko dvije tisuće srebrnih drahmi i poslao u Jeruzalem da se prinese žrtva okajnica za grijeh. Učinio je to vrlo lijepo i plemenito djelo jer je mislio na uskrsnuće. Jer da nije vjerovao da će pali vojnici uskrsnuti, bilo bi suvišno i ludo moliti za mrtve. K tome je imao pred ovima najljepšu nagradu koja čeka one koji usnu pobožno. Svakako, sveta i pobožna misao. Zato je za pokojne prinio žrtvu naknadnicu da im se oproste grijesi. (2 Mak 12,38-45)

Ako su umrli već u raju, njima molitve i žrtve naknadnice nisu potrebne (ta grijesi su im već svi oprošteni), a ako su u paklu, njima više ne mogu koristiti (njima se grijesi više ne mogu oprostiti). Zato ovaj odlomak upućuje na još jedno mjesto ili stanje iza smrti u kojem umrlima naše molitve mogu pomoći, a to je upravo koncept čistilišta.
Ta knjiga o Makabejcima koju je Danijel12 naveo je iz Starog zavjeta, pa ako se držimo starog zavjeta, ne daleko od toga piše u Knjizi brojeva:

"Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje! 16A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele
Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu. 17Stoga
svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! 18A sve mlade djevojke
koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.


Ovdje ''Bog'' daje uputstva za ubijanje djece, žena i silovanje djevojčica - pa presudi sama koliko je Stari zavjet vjerodostojan.

INAČE, I OVAJ DIO FALI NA OVOJ STRANICI, JEDNOSTAVNO IZBRISAN..
http://www.hbk.hr/biblija/pregled.php?odabir=Nlk

Ne brinite se, Istina se ne može sakriti, nema ništa skriveno što se neče razotkriti!!
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 19:41   #313
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
JAKO JE INTERESANTNO DA NA OVOJ INTERNET STRANICI,
http://www.hbk.hr/biblija/pregled.php?odabir=Nlk,
FALI OVAJ DIO POD 21. JEDNOSTAVNO JE IZBRISAN!! OČITO JE NEKOME JAKO STALO DA SAKRIJE ISTINU.
Ili je jednostavno došlo nenamjerne do greške pri prepisivanju.

Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Ta knjiga o Makabejcima koju je Danijel12 naveo je iz Starog zavjeta, pa ako se držimo starog zavjeta, ne daleko od toga piše u Knjizi brojeva:

"Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje! 16A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele
Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu. 17Stoga
svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! 18A sve mlade djevojke
koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.


Ovdje ''Bog'' daje uputstva za ubijanje djece, žena i silovanje djevojčica - pa presudi sama koliko je Stari zavjet vjerodostojan.
A je li Novi Zavjet po tebi vjerodostojan? Držiš se svega što doslovno piše u njemu?

Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
INAČE, I OVAJ DIO FALI NA OVOJ STRANICI, JEDNOSTAVNO IZBRISAN..
http://www.hbk.hr/biblija/pregled.php?odabir=Nlk

Ne brinite se, Istina se ne može sakriti, nema ništa skriveno što se neče razotkriti!!
I ja sam primijetio da neki dijelovi nedostaju (ili im se ne može pristupiti) na ovom linku. Ali ja doma imam tiskano izdanje Biblije, pa ako misliš da katolici nešto skrivaju, navedi konkretno te citate pa ću provjeriti u svojoj Bibliji.

Inače, zašto apriori optužuješ za sakrivanje istine? Jesi li isključio mogućnost nenamjerne greške?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 20:30   #314
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ja u dokumentima s Nicejskog koncila ne nalazim baš da se govori o kanonu Biblije. Na osnovu čega govoriš da je Biblija zadnji put skrojena na Nicejskom koncilu 325. godine?
Rekoh AFAIK

Evo sada malo detaljnije tražih i wiki veli da je zadnja promjena bila 1672.g
Quote:
... Books included in the Christian Biblical canons of both the Old and New Testament were decided at the Council of Trent (1546), by the Thirty-Nine Articles (1563), the Westminster Confession of Faith (1647), and the Synod of Jerusalem (1672) for the Catholic Church, the Church of England, Calvinism and the Orthodox Church respectively...
Quote:
...Knjige uključene u krščansku Bibliju starog i novog zavjeta odabrane su na kocilu u Trentu 1546, sa 39 članaka 1563, Westminsterskom ispovijedi vjere 1647 i Jeruzalemskom sinodom 1672 za katoličku crkvu, englesku crkvu, kalviniste i ortodoksnu crkvu...
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 20:41   #315
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ili je jednostavno došlo nenamjerne do greške pri prepisivanju.


A je li Novi Zavjet po tebi vjerodostojan? Držiš se svega što doslovno piše u njemu?


I ja sam primijetio da neki dijelovi nedostaju (ili im se ne može pristupiti) na ovom linku. Ali ja doma imam tiskano izdanje Biblije, pa ako misliš da katolici nešto skrivaju, navedi konkretno te citate pa ću provjeriti u svojoj Bibliji.

Inače, zašto apriori optužuješ za sakrivanje istine? Jesi li isključio mogućnost nenamjerne greške?
Neznam zašto fali baš dio, koji je po meni najvažniji za razumijevanje Isusove poruke. Inače sam na to opozorio več prije pola godine, tužno je kad netko traži određeni citat i nemože ga nac (tko bi pomislio, da uopče nije zapisan tamo).

Novi zavjet je po meni vjerodostojan, bar što se tiče evanđelja, u njima nema ništa protivnog. Pozivam te, da mi nađeš bilo što, što je neistinito odnosno od Neprijatelja, ja cu obranit. Sa druge strane, mogu ti iznjet više od tisuču takvih dijelova iz starog zavjeta, o žrtvovanju životinja, uputstvima, kako se upravlja sa robovima, ''Božje'' naredbe za ubijanje djece, žena, silovanja, ratove..

Očito je (ako se vec spuštaš na osobnu razinu), da se ja još ne držim svega, što piše tamo, kad pišem tu na forumu..nemože se služit dva gospodara..

A za sakrivanje Istinu optužujem zato, jer znam koliko knjiga je bilo spaljeno sa strane dotične institucije kroz povijest, jer je vatikanska knjižnica i danas zatvorena za javnost, jer su bili sa strane Inkvizicije ubijeni mnogi, koji su svjedočili za Istinu. Pa je to prvo, što mi padne na misao, no možda i griješim pa se radi o slučajnim pogreškama. Ali ipak neka maknu to, bolje da ne postoji biblija na internetu nego da je objavljena ovakva sramota od teksta.
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 21:20   #316
Zar nije to jako puno vremena bez promjena, ili sa jako malim promjenama? Može li to biti dobro?
Jedino što je postojano i konstantno, jedino što je nepromjenjivo, to su upravo promjene. Barem po mome shvaćanju. Ima li nešto drugo što je nepromjenjivo.
Nekako je prirodno da su za rast potrebne promjene. Ne razumijem zašto se biblija ne mijenja i ne ide u korak sa duhovnim razvojem čovječanstva?
Dobro. Znam za crkvene odgovore na to pitanje.
Nekada sam čak mislio da još uvijek postoje ljudi koji su na tome duhovnom stupnju da im je upravo takva vjera potrebna, no danas ne mislim da to ima veze sa duhovnim razvojem, već da bi duhovnost morala pratiti ukupnost zbivanja na svijetu ili u sredini u kojoj je određena religija dominantna.
No to je samo moje mišljenje, nije bitno.
No strašno je da ljudi uče o bogu iz tako prastare knjige. Kao da uče o informatici iz knjige napisane sredinom prošlog stoljeća.
Strašno je da se iz Biblije izvlače razna tumačenja o svemu i svačemu.
Ako je odlučeno da Biblija bude bez ikakvih promjena, neka bude tako, samo neka se nitko iz crkvenih krugova, ili bilo tko drugi, ne osjeća kompetentnim davati tumačenja biblije. To je prestrašno. Uvijek se zgrozim kad čitam interpretacije što je netko mislio nečime reći.
Biblija je puno ljepša i smatram djelotvornija ako se ne tumači i ne objašnjava. Nekako mi se čini da ti tekstovi imaju moć da djeluju na podsvjesnoj razini upravo onako kako je pojedinoj osobi koja ih čita potrebno.
Biblija je prva vjerska knjiga sa kojom sam se susreo. Danas ona čini vrlo mali dio moga ukupnoga religijskog spektra, ali rado joj se vraćam svako malo. Primjećujem da je svaki puta shvaćanje pojedinih tekstova različito, i ono ovisi o mome ukupnome znanju.
No ne mogu ja nekome prenijeti moje shvaćanje biblije, bez da sam mu prenio ukupno znanje, pa isto tako ne može ni nitko drugi tumačiti nešto iz biblije za nekoga drugoga. To je moje mišljenje.

No ipak, da se vratim na starost biblije. Zar doista današnji kršćani više nemaju iskustvo boga. To me čudi jer mnogi drugi ljudi, pa i ja osobno, imam određena duhovna iskustva, koja bi mogla bez problema završiti u bibliji. Zar doista kršćanski duhovni vođe ne primaju nikakve poruke od boga, i zar te poruke nisu jednako vrijedne da budu uvrštene u zbirku riječi božje?


Čini mi se, da većina ljudi više ne podnosi kršćanski nauk, čini mi se da je većina ljudi evoluirala iznad crkvenih tumačenja biblije, za sebe to mogu gotovo sa sigurnošću tvrditi, ali i za većinu ljudi mi se čini da je tako.

Mislim da bi se možda mogle izbaciti patnja, križ, muka, osveta, pokora, smrt, potčinjavanja, žrtve, sud i strah božji iz biblije. Za početak.
Milojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 21:47   #317
Biblija je predivna, priznajem da neke dijelove nisam ni pročitala ali uvik kad je primim u ruke osjećam strahopoštovanje i divljenje. Ono što me muči su tumačenja, a mislim da je ne bi trebalo tumačiti nego doživjeti i u sebi proživjeti.
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:39   #318
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Rekoh AFAIK
Ali valjda ako ovo znaš i govoriš, onda znaš i govoriš na osnovu nečega. Mene je samo zanimalo na osnovu čega si izrekao onu rečenicu. Valjda je nisi izmislio.

Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Evo sada malo detaljnije tražih i wiki veli da je zadnja promjena bila 1672.g

Katolički kanon Biblije je poznat već od kraja 4. i početka 5. stoljeća (npr. koncil u Rimu 382., koncil u Hippu 393., lista kanonskih knjiga pape Inocenta I 405.). Na koncilima u Firenzi 1441. i Trentu 1556. se samo svečano potvrdio popis kanonskih knjiga koji je u KC u uporabi od davnina (Vulgata sv. Jeronima...), bez dodavanja ili brisanja ičega iz tog popisa. Malo više o tome ovdje.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:48   #319
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Novi zavjet je po meni vjerodostojan, bar što se tiče evanđelja, u njima nema ništa protivnog. Pozivam te, da mi nađeš bilo što, što je neistinito odnosno od Neprijatelja, ja cu obranit. Sa druge strane, mogu ti iznjet više od tisuču takvih dijelova iz starog zavjeta, o žrtvovanju životinja, uputstvima, kako se upravlja sa robovima, ''Božje'' naredbe za ubijanje djece, žena, silovanja, ratove..

Očito je (ako se vec spuštaš na osobnu razinu), da se ja još ne držim svega, što piše tamo, kad pišem tu na forumu..nemože se služit dva gospodara..
Nije mi bila namjera raspravljati o tome koliko se ti držiš svega zapisanog u Evanđelju, već zapravo vidjeti da li sve zapisano u Evanđelju shvaćaš doslovno onako kako piše. Znači, misliš li ti da bi kršćanin, znači onaj tko vjeruje Kristu, trebao činiti sve što doslovno piše u Evanđelju? Ako odgovoriš potvrdno, onda ću probati navesti par primjera iz Evanđelja da to malo testiramo.

Ali ako odgovoriš negativno, onda ti pada ovaj argument sa Starim Zavjetom i "Božjim" naredbama za ubijanje djece, žena, silovanja, ratove..., jer ako se ne mora u Evanđelju sve shvatiti doslovno kako piše, zašto bi se to moralo u Starom Zavjetu.

Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
A za sakrivanje Istinu optužujem zato, jer znam koliko knjiga je bilo spaljeno sa strane dotične institucije kroz povijest, jer je vatikanska knjižnica i danas zatvorena za javnost, jer su bili sa strane Inkvizicije ubijeni mnogi, koji su svjedočili za Istinu. Pa je to prvo, što mi padne na misao, no možda i griješim pa se radi o slučajnim pogreškama. Ali ipak neka maknu to, bolje da ne postoji biblija na internetu nego da je objavljena ovakva sramota od teksta.
A mogu li onda i ja tebe optužiti za iskrivljavanje Istine? Pa ako i griješim u tome, radi se o slučajnoj greški.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 17:49   #320
Nadam se da sam pogodio temu za postavljanje pitanja, jer na drugim temama leti kamenje kad nešto pitaš o nauku KC. Imam nekoliko stvari o nauku KC koje me trenutno zanimaju.

Prva božja zapovijed glasi:

"Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!"


Mene zanima koji su to drugi bogovi i da li se negdje može više informirati o tome što oni naučavaju?
šetam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.