Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2012., 08:21   #1
Znam da vas je puno od mene očekivalo čokoladu za temu, no morat ću vas razočarat i otkrit jednu tajnu – jako jako jako volim čokoladu (trenutno doduše nikako ) ali nisam baš veliki ljubitelj čokoladnih kolača, ni sladoleda ni pudinga... Volim ih, ali radije pojedem voćni ili vanilijasti kremasti kolač ako imam izbor.

Praline nisam zadala jer nema smisla da pobjedim dva kruga za redom

Dakle tema su pite, tartovi kak god ih zovete, okrugle, kockaste, klasične – bitno da su od prhkog tijesta a to svi znamo što je.
Nadjevi i kombinacije – što maštovitiji to bolje

Možete svi samo iskazivati oduševljenje temom jer ćete u suprotnom pobrat jačmenac

Do prvog jela komentiramo na Chatu.

Jos mala nadopuna - bilo bi lijepo da se vidi i cijela pita i odrezani komad
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem

Zadnje uređivanje štemajzl : 24.02.2012. at 13:51.
Francesca is offline  
Old 24.02.2012., 08:22   #2
11 – Slatke prhke pite, tartovi... – Pite izvan natječaja

Ovdje možete stavljati slike i recepte pita sa kojima se ne natječete
Do prvog jela komentiramo na Chatu.
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem

Zadnje uređivanje polly : 24.02.2012. at 15:35.
Francesca is offline  
Old 24.02.2012., 15:29   #3
Pravila


Natječaj
- natječaj traje od postavljanja 24.02.2012. do 11.03.2012. u 23 sata
- natjecati se mogu svi članovi foruma bez ograničenja sa samo jednim jelom
- jelo koje se prijavljuje na natječaj mora imati recept i objašnjen način izrade te biti prezentirano sa maksimalno 5 fotografija
- fotografija cijelog jela te fotografija odrezanog komada sa presjekom koja na sebi ima i cedulju (komad papira, listić) sa natpisom "forum.hr" je obavezna i jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasanje

Van natječajni topic
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme ali sa kojima se ne natječete postajte na topicu za van natječajna jela
- van natječajna jela trebaju također biti još ne prikazana na forumu, spremana na temu natječaja u toku natječaja ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara, dakle taj topic nije arhiva
- van natječajna jela također treba prikazati fotografijama i detaljnim receptom sa opisom izrade

Komentiranje
- u svrhu komentiranja jela otvoren je poseban topic
- topici sa natječajnim i van natječajnim jelima sadržavaju samo recepte i fotografije
- komentari počinju sa prvim prijavljenim natječajnim jelom

Glasanje
- glasanje za najbolje jelo natječaja traje po postavljanju ankete 11.03.2012.do 15.03.2012. u podne
- glasa se za 3 jela
- ukoliko netko glasa za više od 3 jela svi njegovi glasovi su nevažeći
- pravo na glasanje imaju svi forumaši koji imaju 100 postova na gastronomiji (zajedno sa podforumima) unatrag godine dana gledajući od zaključenja glasanja
- pravo na glasanje u tom krugu imaju i oni forumaši koji imaju manje od 100 glasova ali su prijavili jelo u natječaj

Moderiranje
- naknadne intervencije moderatora kod jela koja su prijavljena u natječaj se neće vršiti, nedostatak fotografija, greške u receptu, nedostatak propisanog natpisa......znači diskvalifikaciju
- glavni mod voditelj ovog 11. natječaja je Deedy, kolege moderatori će samo odrađivati neodložni dio ako će za to biti potrebe
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.

Zadnje uređivanje polly : 27.02.2012. at 11:16.
polly is offline  
Old 25.02.2012., 01:38   #4
Napomena: ovdje vam također linkam pravila ovog natječaja, molim da ih pročitate- te najvažnije: i na ovom topicu tražimo friške prhke pite i tartove- a ne one koje ste onomad radili, kačili na net i sl.
Samo naprijed- nađite svoju savršenu pitu i okačite ju ili u natječaj ili ovdje, u topic koji je izvan natječaja.
Deedy is offline  
Old 25.02.2012., 13:14   #5
Evina pitica

Prhko tijesto

30 gr mljevenih pistaca
100 gr secera
140 gr maslaca
250 gr brasna
1 jaje
malo soli


U suhe sastojke umijesati maslac pa jaje. Ostaviti tijesto u hladnjaku par sati.
Tijesto razvuci na par milimetara te presvuci vas omiljeni kalup. Nabockati tijesto vilicom,
prekriti ga sa papirom za pecenje te nasuti grah. Peci dvadesetak minuta na 180 stupnjeva.


Smokvella - Nutella od smokava

300 gr bijele karamelizirane cokolade
300 gr oguljenih i u pecnici prosusenih smokava
400 ml mlijeka
60 gr mlijeka u prahu
40 gr meda ili tekuce glukoze

Bijelu cokoladu karamelizirati u metalnoj posudi u pecnici na 100 stupnjeva 2-3 sata.
Svako pola sata vilicom umiksati i promijesati cokoladu.
Umlaciti mlijeko sa mlijekom u prahu i glukozom. Kad se cokolada ohladi na
tridesetak stupnjeva izmiksati je u blenderu sa mlijekom na najvecoj brzini.
Na kraju dodati smokve i izmiksati ih na najmanjoj brzini.
Ohladiti.



Evin slag

300 ml vrhnja
3 evina lista i jos par listova sa strane
1 limunska trava isjeckana na komadice duge 1-2 cm
10-15 listica tajlandskog bosiljka
1 vanilin stapic
2-3 zlice secera

Prokuhati vrhnje pa ga skloniti sa vatre. Ubaciti rastrgane listove smokve,
limunsku travu, bosiljak i rasjeceni vanilin stapic. Procijediti nakon pola sata
i ostaviti u hladnjaku 4-5 sati. Dodati secer te umiksati u slag.

Kad se kalup od prhkog tijesta ohladi, vrecicom nanijeti sloj smokvelle pa sloj
slaga. Ako se radi o obicnom balu to bi bilo sve, ako je rijec o maskenbalu
prekriti sjemenkama tajdlandskog bosiljka.



Smokvella


Evin slag





Zadnje uređivanje Justin Thyme : 25.02.2012. at 13:54.
Justin Thyme is offline  
Old 26.02.2012., 00:36   #6
iako je namjera bila peći ju za natječaj, ipak mislim da je bolje ovdje

dakle
PITA SA BIJELOM ČOKOLADOM

tijesto
nije baš klasično prhko, al mi se sviđa kako je ispalo, i budem ga i dalje pekla ovakvog

150g integralnog brašna
100 g samljevenih zobenih pahuljica
1 jaje
2-3 žlice hladne vode
175 g maslaca (zapravo je išao meggleov maslac sa jogurtom)
50 g muscovada



fila

150g bijele čokolade
300g ricotte
2 jaja
50g muscovada
dodano je još 2-3 žličice ovog šećera https://www.schuhbeck-gewuerze.de/xt...24anojpuh6otd6
(ne znam točno koliko, tj. usula sam sve što mi je još ostalo u vrećici )

(mislim da je dodanog šećera taman za crnu čokoladu, sa bijelom koja je sama po sebi slatka, ispalo je malo preslatko)

čokolada se otopi (u mikrovalnoj) i doda u smjesu ricotte, jaja i šećera, ulije na već pečeno tijesto i peče još kojih 20tak minuta dok ne bude gotova

dojmovi:
tijesto mi se sviđa, okusom više sliči na neke kekse tipa grancereale (osjete se zobene ), a manje na klasično prhko tijesto, al vidjet ću još sutra kakvo je kad odstoji
fila je ok, ništa posebno, al sve skupa u kombinaciji je sasvim zadovoljavajuće jer nisam radila prema nekom fiksnom receptu, već smiješala par njih, i neke sastojke izmijenila

kako ova pita ipak nije bolja od fine pite sa jabukama, a i zbog svoje nestrpljivosti i vađenja prerano iz kalupa se malo raspala izbor je da ipak bude izvan natječaja

(nema smisla da opet osvojim još jedan stan za zadnje mjesto na natječaju )



cilla is offline  
Old 26.02.2012., 13:53   #7
Black bottom pie - kak god sam prevela glupo je zvučalo pa sam ostavila orginalan naziv iz kuharice









Recept:

Tijesto:
250 gr brašna
150 gr maslaca
2 žumanjka
1-2 žlice hladne vode

Krema:
3 jaja odvojena
4 žlice kukuruzno brašno
75 gr šećera
400 ml mlijeka
150 gr čokolade nasjeckane
1 žlica vanilija esencije
1 vrećica želatine u prahu
3 žlice vode
2 žlice ruma

Za dekoraciju:
175 gr slatkog vrhnja
Čokoladne kovrče

Tijesto:
Brašno staviti u zdjelu i ustinuti maslac dok ne dobijete smjesu sličnu krušnim mrvicam. Dodajte žutanjke i toliko hladne vode da dobijete glatku smjesu.
Razvaljajte na lagano pobrašnjenoj podlozi i stavite u kalup.
Ohladite tijesto oko 30 min.

Ugrijte pećnicu na 190 stupnjeva.
Tijesto ispikajte vilicom, prekrijte masnim papirom, stavite grah ili rižu, te pecite na slijepo 10 min.
Maknite grah i papir te još pecite 10 min dok nije zlatno i hrskavo.
Ohladite na rešetci.

Krema:
Miksajte žutanjke, kukuruzno brašno i 2 žlice šećera.
Ugrijte mlijeko do vrenja i umiksajte u izmješanu mješavinu.
Vratite u čistu posudu i mješajte na najmanjem plamenu dok se smjesa ne zgusne i postane glatka.
Ulijte pola smjese u zdjelu.

Čokoladu stavite u posudu i otopite na pari.
Dodajte čokoladu u kremu u posudi i dodajte vaniliju.
Crnu kremu stavite na tijesto i prekrijte masnim papirom da se ne stvori kožica.
Potpuno ohladite.

Želatinu namočite vodom, pustite da se stegne i onda ju otopite na pari te dodajte u preostalu kremu, te dodajte rum, sve izmješajte.
Bjelanjke umiksajte dok nisu čvrsti, postepeno dodajte preostali šećer, te umješajte u bijelu kremu.
Mimo recepta sam tu dodala još krokant i sjeckane pržene lješnjake - odličan touch je dalo okusu pa preporučam.
Žlicom nanosite bijelu kremu na crnu tako da se crna potpuno prekrije.
Stavite u hladnjak da se potpuno ohladi.

Preselite pitu na stalak za serviranje, te ukrasite šlagom i dodacima po želji.
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 26.02.2012., 15:12   #8
Tart s makom

http://img207.imageshack.us/img207/3964/p1020692s.jpg Uploaded with ImageShack.us

Tijesto
600 g glatkog brašna
2 žličice praška za pecivo
250 g svježeg sira
150 g šećera
14 žlica mlijeka
10 žlica ulja
prstohvat soli

Pomiješati brašno, prašak za pecivo, šećer i sol. Dodati svježi sir, mlijeko i ulje pa zamijesiti tijesto. Tijesto podijeliti na tri dijela - jedan veći i dva manja. Razvaljati veći dio tijesta i obložiti kalup za pitu. Manji dio tijesta okruglo razvaljati (promjer kalupa za pitu), a drugi pravokutno razvaljati i narezati na trakice široke 1 cm.

Uploaded with ImageShack.us

Nadjev
250 g mljevenog maka
100 g šećera
75 g otopljenog maslaca
100 ml toplog mlijeka
1 jaje

Pomiješati mak i šećer. Preliti toplim mlijekom i otopljenim maslacom i sjediniti. Kad se smjesa ohladi dodati jaje i pomiješati. Smjesu podlijeliti na dva dijela. Prvu polovicu premazati preko tijesta u kalupu. Pokriti razvaljanim krugom od tijesta i premazati ostatak nadjeva. Po vrhu poslagati trakice u obliku mreže i premazati ih mlijekom. Peći 30 minuta u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva. Ohladiti na rešetki. Po želji posuti šećerom u prahu.

Uploaded with ImageShack.us
__________________
proljeće je ...

Zadnje uređivanje L3go : 15.07.2013. at 12:50. Reason: podivljao kod
ta.ja is offline  
Old 26.02.2012., 23:58   #9
Francuska pita s borovnicama

Recept je preuzet i prilagođen iz moje najdraže kuharice Francuska Kuhinja Joanne Harris i Fran Warde.

Prhko tijesto:
250 g brašna
3 žlice kakaa
175 g maslaca
25 g šećera
1 jaje
po potrebi malo vode

Nadjev:
450 g borovnica (koristila sam Leodve zaleđene jer drugih sad baš i nema)
šaka sušenog crnog ribizla prokuhana kratko u vodi da nabubri
2 jaja
130 g šećera
250 ml slatkog vrhnja
25 g brašna
vanilin šećer za posipanje

Pomiješajte brašno i kakao i prosijte ih na radnu površinu. Umiješajte šećer i utrljajte maslac kako biste dobili smjesu nalik krušnim mrvicama. Dodajte jaje i umijesite glatko tijesto. Dodajte malo hladne vode ako je potrebno. Tijesto oblikujte u kuglu pa što više spljoštite kako bi vam ga kasnije bilo lakše razvaljati u okrugli oblik. Zamotajte ga u plastičnu foliju i stavite u hladnjak na 45 minuta.

Nakon hlađenja tijesto razvaljajte i prebacite u kalup za pitu namazan maslacem. Nabodite ga vilicom i vratite u hladnjak dok pripremate nadjev.

Za nadjev jednostavno smiksajte slatko vrhnje, jaja, šećer i brašno.

Po tijestu rasporedite borovnice i crni ribizl i prelijte nadjevom. Po vrhu posipajte vanilin šećerom i pecite 30 - 40 min na 180C.

Fotodokumentacija:









Pita je strašno jednostavna za napraviti ali meni se baš ovakva jako sviđa. Posebno mi je drag kakao u prhkom tijestu jer mu daje jednu finu čokoladnu notu koja se odlično slaže s kiselkastim borovnicama.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 27.02.2012., 00:31   #10
Kolač sa makom i sirom

Tijesto
15 žlica brašna
100g maslaca
2 žlice smeđeg šećera
1 vrećica burbon vanilija šećera
2 jaja
malo naribane korice limuna
pola žličice praška za pecivo

Fil od maka
1,5dl mlijeka
200g maka
2 jaja
4 žlice rižinog slada

Fil od sira
300g posnog sira
2 jaja
4 žlice rižinog slada
1 vrećica burbon vanilija šećera
1 žlica pudinga od vanilije
par kapi limuna

Umijesiti tijesto od navedenih sastojaka.
Za fil od maka potrebno je ukuhati mak, mlijeko i šećer.
Kada se smjesa prohladi umiješati dva jaja.
Za fil od sira potrebno je umiješati sve sastojke tako da dobijemo
glatku kremu od sira.
Oba fila staviti u vrećice za zamrzavanje i odrezati vrh kako bi
ravnomjerno nanosili krugove po tijestu koje smo prethodno
položili na kalup. Za početak uz sam rub nanosimo fil od maka obzirom
da je gušći pa je manja mogučnost da procuri, zatim fil od sira i tako dok ne
prekrijemo tijesto. Pečemo 35 min na 180 C, kada se malo prohladi, pospemo sa malo rižinog slada.
Napomena za one koji vole slatke kolače da je rižin slad moja alternativa i moguce ga je zamjeniti bilo kojom vrstom šećera.



__________________
it´s ok
supercunt is offline  
Old 27.02.2012., 18:05   #11
Mini banoffee

Sastojci za tijesto:
150 gr brašna
100 gr maslaca
1,5 žlice šećera
1/2 dcl vode

Umijesiti tijesto i staviti na 1/2 h u frizider.


Za to vrijeme napravimo domaci karamel:



Topimo šecer (oko 10 dkg) sa vrlo malo vode
dok ne postane crvenkasto smedje boje.
Dodamo oko 10 gr putra, promješamo, i ulijemo
oko 1 dcl vruceg slatkog vrhnja.
Promješamo i pustimo nek se lagano kuha
još kratko vrijeme.


Tijesto razvaljamo i punimo kalupiće.




Ispečemo košarice za pitu, kad su pečene u njih poslažemo
narezane 2 banane koje smo malo poprskali limunovim sokom
i prelijemo sve karamelom.





Gore ukrasimo šlagom i naribanom čokoladom.







U slast!
coflek is offline  
Old 27.02.2012., 19:26   #12
Banana-karamel pita








Tijesto:

180g brašna
65g šećera
65g maslaca
malo soli
pola praška za pecivo
1 jaje

Zamijesiti, staviti u frižider da se stisne, a zatim razvaljati i staviti u kalup. Peći 10ak minuta na 180C i staviti sa strane da se ohladi.




Karamel


1 šalica šećera
6 žlica maslaca
pola šalice slatkog vrhnja

Šećer staviti u posudu, na umjerenu temperaturu, da se polako otapa, a kada dobije boju konjaka, dodati maslac (oprezno!) i miješati da se dobro prožme. Nakon toga maknuti posudu sa strane i uliti slatko vrhnje te miješati dok se ne dobije glatka smjesa. Ne morate upotrijebiti sav karamel za pitu, ako ne želite. Višak pohranite u staklenu posudu i čuvajte u frižideru.


Krema:


U 3dl mlijeka ukuhajte mješavinu od 2 žlice šećera i 2 pune žlice brašna. Kada se počne zgušnjavati u to ulijevajte dio karamela. (Dodajem po želji i probam, ako mi je dovoljno, po okusu i boji, više ne dodajem karamel u kremu.) Ostaviti da se malo ohladi.




Kada napravite karamel i kremu, narežite banane (2-3) i poredajte ih po ispečenom tijestu. Prelijte banane preostalim karamelom (koji nije završio u kremi), dio njega će se upiti u tijesto što se vidi i na fotkama u prerezu. Na banane nalijte kremu.





Kad se krema malo stegne, istucite šlag od 2dl slatkog vrhnja i prekrijte pitu pa po želji ukrasite čokoladnim strugotinama.




Gipsyqueen is offline  
Old 27.02.2012., 19:30   #13
PITA S KRUŠKAMA I BADEMIMA (recept Ane Ugarković)

Uploaded with ImageShack.us

Tijesto
200 g glatkog brašna
120 g hladnog maslaca izrezanog na kockice
45 g šećera u prahu
1 žumanjak
1 žlica kiselog vrhnja

Utrljati maslac u brašno da se dobiju grube mrvice. Dodati šećer, žumanjak i kiselo vrhnje pa zamijesiti tijesto. Tijesto spljoštiti u disk, zamotati u prozirnu foliju i staviti u frižider na pola sata. Razvaljati tijesto i obložiti kalup za pitu. Tijesto pokriti papirom za pečenje i opteretiti rižom. Peći 15 minuta na 180°C. Zatim maknuti rižu i papir za pečenje pa vratiti tijesto u pećnicu na par minuta da dobije lijepu boju.

Nadjev
300 g oguljenih i mljevenih badema
200 g šećera
prstohvat soli
150 g maslaca sobne temperature
2 jaja
4 žlice slatkog vrhnja
4 kruške

Miksati maslac sa šećerom. Dodati mljevene bademe, sol, jedno po jedno jaje i slatko vrhnje. Kruške oguliti i narezati na kriške. Na pečeno tijesto rasporediti nadjev od badema i utisnuti kruške. Peći 10 minuta na 180°C, a zatim smanjiti temperaturu na 160°C i peći još 30 - 40 minuta dok površina ne dobije lijepu boju. Ohladiti na rešetki.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Old 28.02.2012., 13:36   #14
mini pite od pistacija

kremu je najbolje napraviti dan ranije i ostaviti da se odmori i dobro stegne u hladnjaku, izvaditi 2 sata prije punjenja pita

krema:
150g slatkog vrhnja
150g bijele cokolade
25g paste od pistacija (ili 25g pistacija mljevenih s malo slatkog vrhnja da se dobije pasta)
kap ekstrakta gorkog badema da istakne okus pistacijama

na pari ili u mikrovlanoj otopiti cokoladu
zakuhati vrhnje i pastu od pistacija pa umijesati u cokoladu u trecinama
miksati stapnim mikserom ili u food processor-u (kak se to zove na hrvatskom? sjeckalica? ) 10 min!!!
staviti u posudu prekriti prozirnom folijom (tako da se folija zalijepi za povrsinu)
ostaviti da se ohladi

tijesto:
150g brasna
prstohvat soli
25g secera
50g blansiranih, mljevenih pistacija
90g maslaca
1 jaje
par kapi ekstrakta badema

od ove mjere ispadne tijesta dosta za 12 pitica, ja sam ih napravila 6, a visak tijesta ostavila za sutra za projekt br.2


brasno, secer, pistacije, sol promjesati pa dodati maslac i trljati prstima da se dobije nesto nalik krusnim mrvicama
dodati jaje i brzo umijesiti
ostaviti da se odmori oko pola sata


razvaljati pa izrezivati krugove, staviti u modlu (ja sma koristila modle za muffine jer nemam dovoljno onih malih keramickih za mini tartove)
dobro izbosti vilicom!pustiti 10min u hlandjaku ako se tijesto ugrijalo i peci na 180C oko 7min, ovisi o pecnici

ja sam od viska izrezala zvjezdice (posto smo na referendumu odlucili uci u EU )
hladne premazati dzemom od brusnica
napuniti kremom
ukrasiti po zelji




prvo su izgledale ovako,ali su mi bile dosadne i monotone pa sam onda dodala jos malo brusnica gore




Zadnje uređivanje Zla patka : 28.02.2012. at 13:43.
Zla patka is offline  
Old 29.02.2012., 08:55   #15
FRANGIPANE PITICE S JABUKAMA



Tijesto (recept za 6 pita promjera 10 cm ili 4 pite promjera 14 cm)
300 g glatkog brašna
140 g hladnog maslaca
2 žlice šećera
prstohvat soli
3 žumanjka
3 žlice hladne vode

Utrljati maslac u brašno da se dobije grube mrvice, dodati ostale sastojke i zamijesiti tijesto. Spljoštiti u disk, omotati prozirnom folijom i staviti u frižider na pola sata. Razvaljati i obložiti kalupe. Prekriti papirom za pečenje i opteretiti rižom pa peći 10 minuta na 180 stupnjeva. Zatim maknuti papir i rižu i vratiti tijesto u pećnicu još par minuta.

Frangipane nadjev
100 g mljevenih badema
70 g šećera
prstohvat soli
50 g maslaca sobne temperature
1 jaje
2 žlice slatkog vrhnja

Miksati maslac sa šećerom. Dodati ostale sastojke i miksati dok se ne sjedine. Nadjev rasporediti po pečenom tijestu.

Nadjev od jabuka
4 jabuke
5 g maslaca
2 žlice šećera
cimet
sladoled od vanilije - za posluživanje

Jabuke oguliti, očistiti i narezati na tanke ploškice. Kratko pirjati na maslacu uz dodatak šećera i cimeta dok jabuke malo ne omekšaju. Jabuke složiti po frangipane nadjevu i sve zajedno peći još 15 - 20 minuta na istoj temperaturi. Poslužiti uz sladoled od vanilije.

__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Old 29.02.2012., 16:54   #16
pita s kruškama i breskvama



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

tijesto je bilo gotovo kupljeno jer je to bio kolač za goste nenajavljene znam znam bolje je domače ali eto sila prilika ne pita
nadjev:
mala konzerva polovica breskvi
dvije jako zrele kruške, a možete stavit bilo koje voće svježe ili iz kompota
2 dcl slatkog vrhnja
1 žlica kiselog vrhnja
3 jaja
3 žlice šečera
1 vanilin šečer
za nadjev sve umućkati i preliti preko voća, peći oko pola sata 170 C, dok krema ne bude više tekuća
__________________
so close no matter how far couldn`t be much more from the heart forever trusting who we are and nothing else matters... 30.04.2012.....

Zadnje uređivanje Deedy : 01.03.2012. at 18:52.
klaudijak is offline  
Old 29.02.2012., 19:55   #17
pistachiotella mini pite

pistachiotella

85g bijele cokolade
85g slatkog vrhnja
70g przenih pistacija

samljeti przene pistacije do pastaste konzistencije pa dodati homogenu smjesu otopljene cokolade i vrhnja.
miksati dok se ne dobije potpuno glatka i sjajna smjesa
ostaviti da se ohladi i stegne

krema od tamne cokolade - uzela sam odokativno cokolade, otopila ju i dodala malo slatkog vrhnja da dobijem mazivost

peci kosarice kao i u receptu prije.
premazati ih kremom od tamne cokolade i ostaviti u frizeru 10ak min da se krema stegne.



napuniti ih pistachiotellom pa vratiti u frizer na jos 5 do 10min.

visak kremi pojesti za to vrijeme

premazati tamnom cokoladom i posuti mljevenim, blansiranim pistacijama za ukras.



ostaviti u hladnjaku preko noci, izvaditi 2 sata prije konzumacije da se temperiraju.



Zla patka is offline  
Old 01.03.2012., 22:50   #18
pita sa suhim sljivama

tijesto
175g brasna
prstohvat soli
50g secera u prahu
90g maslaca
1 jaje

krema
300ml mlijeka
par kapi ekstrakta vanilije
4 zumanjka
3 zlice secera u prahu
2 zlice gustina

225g suhih sljiva
50ml rakije
25g badema u listicima
secer u prahu za posipanje

namociti sljive u rakiju

umijesiti tijesto s tim da uzmemo malo bjelanjka za premazati tijesto nakon pecenja.
pustiti ga da se odmori 10min pa razvaljati i obloziti kalup.
ostaviti 30min u hladnjaku.

mlijeko i vaniliju zakuhati
zumanjke i secer istuci da se dobije svijetla i fluffy smjesa pa u nju polako dodavati vruce mlijeko uz stalno mijesanje.
vratiti na vatru jos par minuta da se krema stisne i postane sjajna.
pokriti prozirnom folijom tako da se ne stvori korica.

tijesto prekriti folijom, priitisnuti rizom ili sto vec koristite u te svrhe.



peci 15min na 200C
maknuti foliju pa peci jos 10min.
jos vruce premazati bjelanjkom i pustiti da se ohladi.

u kremu dodati rakiju koju sljive nisu popile pa napuniti tijesto. popikati sljive i posuti listicima badema pa sve posuti secerom u prahu.

peci jos 10min

jesti toplo, uz mlao tucenog slatkog vrhnja



Zla patka is offline  
Old 02.03.2012., 09:33   #19
Makar mi je prvo u planu bila jedna čokoladna pita, ipak sam odlučila napraviti nešto i meni novo
Ne mogu se mjeriti s nekim divotama, ali je fino i baš osvježavajuće

Prhke kokos-limun košarice


Tijesto:
125 grama maslaca nasjeckanog na ploškice
180 grama brašna
25 grama šećera
2 žlice soka od limuna
2 žlice vode


- umijesite tijesto od brašna, maslaca i šećera, dodajte sok od limuna i vode koliko treba da umijesite glatku lopticu
- zamotajte u prozirnu foliju i stavite u frižider na sat vremena
- razvaljajte tijesto između dvije folije izrežite krugove (ja sam koristila čašu) i napunite košarice koej ste dobro namazali maslacem
- izbušite dno vilicom i stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu: 190 stupnjeva na 10 desetak minuta









Krema:
3 jaja
100 grama šećera
60 grama kokosovog brašna
200 ml kokosovog mlijeka (ja koristila obično)
100 ml slatkog vrhnja
sok od jednog limuna

umiksajte jaja i šećer, dodajte ostale sastojke i umiješajte lagano

- u polupečene košarice ulijte kremu i pecite na 170 stupnjeva dvadesetak minuta




- mlake košarice posipajte šećerom u prahu i poslužite






Napomene:- ja sam ovo radila prvi puta, po originalnom receptu s neta - meni je ispalo puno previše kreme za ovu količinu košarica (12 kom), ali doduše i tijesta je još ostalo
- nisam imala onih srednjih košarica za pite, pa sam koristila ove male, naravno svakakvi kalupi dolaze u obzir
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Old 02.03.2012., 09:57   #20
pita sa suhim šljivama
iako me zla patka malo pretekla sa svojom pitom, nema veze

evo moje verzije tj. moje verzije pite sa bloga vali voli torte
http://valivolitorte.blog.hr/2009/11...-sljivama.html


tijesto je isto kao i prije na piti izvan natječaja

tijesto
150g integralnog brašna
100 g samljevenih zobenih pahuljica
1 jaje
2-3 žlice kiselog vrhnja
125 g maslaca (zapravo je išao meggleov maslac sa jogurtom)
50 g muscovada


tijesto se zamijesi, pusti još u frižideru pola sata,. pa peče oko 20 min na 180 stupnjeva
nakon toga se ohladi pa se doda sljedeća fila

fila
200 g suhih šljiva
200 ml crnog čaja
3 žlice rakije višnjevca
75 g muscovada
400 ml mlijeka
200 ml slatkog vrhnja
1 štapić vanilije
2 žutanjka
2 jaja
korica limuna


skuhani čaj zajedno sa dodnom rakijom se prelije preko šljiva i pusti da odstoji pola sata. nakon toga se dio šljiva nasjecka na sitniej komadiće, a dio se smiksa u blenderu sa malo dodanim razmućenim jajima.
na laganoj vatri se rastopi šećer u mlijeku, slatkom vrhnju i s vanilijom i koricom limuna. te se to doda polako uz miješanje ostatku razmućenih jaja
te se smjesi na kraju umiješa i smiksane šljive

komadići šljiva se stave na pečeno tijesto, te se preliju sa napravljenom smjesom

peče se još 45min






Zadnje uređivanje Deedy : 02.03.2012. at 19:14.
cilla is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.