Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2012., 00:01   #61
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Prijatelju moram ipak malo pobiti tvoje tvrdnje i pri tom ne mislim umanjivati zasluge legendarnih "Tigrova",ali SJP Ris Kutina je u ovom periodu imala : 04.10.1991. Novska. Ranjeni: Alen Bukač, Tomislav Ćavar, Marijan Hanžek, Robert Karo, Goran Krutak, Đuro Lukinović i Marijan Tutić
05.10.1991. – Novska. Poginuo: Stjepan Mihaljević
15.10.1991. Bročice. Ranjen: Krešimir Tomac
Pri tom napominjem ne umanjujem zasluge za obranu Novske Tigrova te mi je isto tako poznato da je iz Novske zbrisao kompletni (ostalo 15-tak dečkiju na položajima) 65 Bataljun iz Ivanić-Grada.
Risovima kapa do poda , isto tako i Zebrama i svima ostalim koji su sudjelovali
121, 123 i 125 ... Ti svi ljudi koje sam nabrojao su dali ogroman
doprinos u obrani zapadne Slavonije .Samo ti su svi ljudi potekli iz tog kraja a Tigrovi nisu . Ime Tigrovi sam čuo tek kasnije , za mene su to tada bili Zagrebčani . Sjećam se i pokojnog Gavrana i on je tada za
mene bio "Zagrebčan" (danas smiješno)
Tigrovi su u zapadnoj Slavoniji dali stvarno ali stvarno veliki doprinos u obrani i pet godina kasnije u oslobađanju .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 03:09   #62
Što se tiće knjige Od Stipčića, pročitao sam i odlična... Budem ju vjerojatno još koji put pročito
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 10:34   #63
Quote:
đeram kaže: Pogledaj post
Risovima kapa do poda , isto tako i Zebrama i svima ostalim koji su sudjelovali
121, 123 i 125 ... Ti svi ljudi koje sam nabrojao su dali ogroman
doprinos u obrani zapadne Slavonije .Samo ti su svi ljudi potekli iz tog kraja a Tigrovi nisu . Ime Tigrovi sam čuo tek kasnije , za mene su to tada bili Zagrebčani . Sjećam se i pokojnog Gavrana i on je tada za
mene bio "Zagrebčan" (danas smiješno)
Tigrovi su u zapadnoj Slavoniji dali stvarno ali stvarno veliki doprinos u obrani i pet godina kasnije u oslobađanju .
Prijatelju mala dopuna tvog komentara bilo nas je i iz Ivanića te ti isto tako mogu reći da do rata nikad nisam bio u zapadnoj slavoniji niti banovini.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 16:53   #64
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Prijatelju mala dopuna tvog komentara bilo nas je i iz Ivanića te ti isto tako mogu reći da do rata nikad nisam bio u zapadnoj slavoniji niti banovini.
Poštivam !
Bilo je ne samo i Ivanića, nego odsvakud...
Dolazili , odlazili , držali položaje...
a ovi su bili uvijek tu .
Da se ima imalo mozga
u Novskoj bi stajao spomenik
Tigrovima i ne samo u Novskoj nego i u Okučanima,
Novom Varošu kad je padao most na kanalu Stug,
kada je presječena auto -cesta , kad su pali Bogićevci i
Gornji i Donji i kad se bježalo prema Bročicama i "legenarnom"
Starom Grabovcu i sa druge zapadne strane , Dragaliću i Poljanama .
Tigrovi su bili u tim svim akcijama .
Ako treba nabrojat ću sve poginule, neke znam , većinu ne .
Svi su u centru Nove Gradiške na spomeniku , skupa sa
Perešinom i svim herojima koji su zapadoj Slavoniji
dali ovo što ima danas .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 19:00   #65
Quote:
đeram kaže: Pogledaj post
Poštivam !
Bilo je ne samo i Ivanića, nego odsvakud...
Dolazili , odlazili , držali položaje...
a ovi su bili uvijek tu .
Da se ima imalo mozga
u Novskoj bi stajao spomenik
Tigrovima i ne samo u Novskoj nego i u Okučanima,
Novom Varošu kad je padao most na kanalu Stug,
kada je presječena auto -cesta , kad su pali Bogićevci i
Gornji i Donji i kad se bježalo prema Bročicama i "legenarnom"
Starom Grabovcu i sa druge zapadne strane , Dragaliću i Poljanama .
Tigrovi su bili u tim svim akcijama .
Ako treba nabrojat ću sve poginule, neke znam , većinu ne .
Svi su u centru Nove Gradiške na spomeniku , skupa sa
Perešinom i svim herojima koji su zapadoj Slavoniji
dali ovo što ima danas .
Da , jadno . Koliko je novca grad Novska ulupala u idiotske projekte , kojima je jedini cilj bila dobra provizija , mogli su napraviti simboličan spomenik 1.gbr . Ali ... problem je što danas na mjestima koja , koja mogu donesti takvu odluku sjede ljudi , koji su u ono vrijeme bili vojno sposobni dezertirali i jebalo im se za Novsku ! Kada je sve bilo gotovo , vratili su se nazad i samo zato što su bili članovi jedne stranke uvalili su guzice u fotelje i misle da su boga za jaja uhvatili . Danas su redovni na komemoracijama , raznim obilježavanjima.... i kad ih čuješ , nije za vjerovati .Savo Kovačević je goli kurac za njih , koji su napadali tenkove sa otvaračem za konzerve , rušili avione dugom devetkom ..itd

PS.
Sad se sjetih , u knjizi Novska u DR , isto je sasvim krivo napisano o rušenju neprijateljskog aviona koji je pao kod Kozarica
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 20:26   #66
Quote:
ivan1991 kaže: Pogledaj post
Što se tiće knjige Od Stipčića, pročitao sam i odlična... Budem ju vjerojatno još koji put pročito
Upravo je čitam i mislim kako mu mitomanija nije trebala.
Navodi kako su Srbi prilikom našeg oslobađanja Bujevice imali 100 mrtvih a mi 1.

Po broju poginulih 121 brigada ima najviše poginulih.

Zanimljivo da smo selo Korita tek u 3. pokušaju uzeli.Mislim kako su prvi put pokušavali 56 sb i 125 brigada,pa 125 brigada i tigrovi i iz 3. puta je uzeli sami tigrovi.

Uvijek kad čitam monografije naših brigada iz kojeg se vidi masa uspješnih i neuspješnih pokušaja mogu se samo narugati tvrdnji o nekakvom dogovorenom ratu i sličnim glupostima.
Ginilo se za svaki djelić zemlje,a za neki i više puta.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 21:49   #67
Quote:
đeram kaže: Pogledaj post
Poštivam !
Bilo je ne samo i Ivanića, nego odsvakud...
Dolazili , odlazili , držali položaje...
a ovi su bili uvijek tu .
Da se ima imalo mozga
u Novskoj bi stajao spomenik
Tigrovima i ne samo u Novskoj nego i u Okučanima,
Novom Varošu kad je padao most na kanalu Stug,
kada je presječena auto -cesta , kad su pali Bogićevci i
Gornji i Donji i kad se bježalo prema Bročicama i "legenarnom"
Starom Grabovcu i sa druge zapadne strane , Dragaliću i Poljanama .
Tigrovi su bili u tim svim akcijama .
Ako treba nabrojat ću sve poginule, neke znam , većinu ne .
Svi su u centru Nove Gradiške na spomeniku , skupa sa
Perešinom i svim herojima koji su zapadoj Slavoniji
dali ovo što ima danas .
Sve je to točno prijatelju i poštivam dečke iz Tigrova kao i iz drugih gardijskih brigada,a što se tiče spomenika u Novskoj što se može očekivati od političara ,eto u mojem gradu(bivša općina koja je sada raspodjeljena na tri) ima podjela po pitanju spomenika ,a sve zbog ovih gore koje sam naspomenuo.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 14:08   #68
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Upravo je čitam i mislim kako mu mitomanija nije trebala.
Navodi kako su Srbi prilikom našeg oslobađanja Bujevice imali 100 mrtvih a mi 1.
Mislim da to nema veze sa zdravim razumom . Koliko me pamet služi , mislim da su u oslobađanju Bujavice učestvovali i SP Ris .Možda bi sin1708 mogao više o tome . Ja nisam bio u Bujavici , pa ne znam . Ali 100 mrtvih četnika i jedan naš , to ne može biti točno
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 17:51   #69
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Mislim da to nema veze sa zdravim razumom . Koliko me pamet služi , mislim da su u oslobađanju Bujavice učestvovali i SP Ris .Možda bi sin1708 mogao više o tome . Ja nisam bio u Bujavici , pa ne znam . Ali 100 mrtvih četnika i jedan naš , to ne može biti točno
Nemogu točno govoriti o Bujavici jer nisam bio tamo i u prijašnjem postu sam naveo da sam se oporavljao od ranjavanja,ali koliko mi je nešto malo poznato mislim da su dečki bili u Daruvaru u oslobađanju vojarne i to je poslije onog vremena kada su dečki imali nekoliko ranjenih u centru Novske tako da ipak nemam točne podatke.
__________________
Hrvatska iznad svega !

Zadnje uređivanje sin1708 : 26.04.2012. at 17:53. Reason: nadopuna
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:00   #70
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Nemogu točno govoriti o Bujavici jer nisam bio tamo i u prijašnjem postu sam naveo da sam se oporavljao od ranjavanja,ali koliko mi je nešto malo poznato mislim da su dečki bili u Daruvaru u oslobađanju vojarne i to je poslije onog vremena kada su dečki imali nekoliko ranjenih u centru Novske tako da ipak nemam točne podatke.
ima još dosta nelogičnosti u knjizi po pitanju poginulih što autoru stvarno nije bilo potrebito (ako je istina ima moju ispriku),što je stvarno šteta jer je knjiga mogla biti stvarno kvalitetna,tvrdi debeli uvez bez puno patetike,gole vojničke činjenice i što je po meni najvažnije odlične karte svih događanja o kojima se govori.

Najveći problem većine autora knjiga iz Domovinskog rata,vrlo rijetko stavljaju zemljopisne karte područja.Nabrajaju sela,kote...a bez karte je to sve nekako u oblacima.

Zadnje uređivanje sidrun : 26.04.2012. at 20:06.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 17:11   #71
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Mislim da to nema veze sa zdravim razumom . Koliko me pamet služi , mislim da su u oslobađanju Bujavice učestvovali i SP Ris .Možda bi sin1708 mogao više o tome . Ja nisam bio u Bujavici , pa ne znam . Ali 100 mrtvih četnika i jedan naš , to ne može biti točno
Evo ti par stvari iz knjige što mi nisu logične

http://www.zaslike.com/files/vzqi2giuk4it72yngrhn.jpg

http://www.zaslike.com/files/pecfgd0l04ie4wbe9inm.jpg

http://www.zaslike.com/files/yj3bj4iqyi91u8orfz7q.jpg
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 12:30   #72
Inače,mislim kako je Bujavica prvo selo koje je vračeno na našu stranu i zadržano.(ekipa od POP-a, Nikola Rukavina-smještena u Poljani).
Literature su Vam u najmanju ruku diskutabilne što se tiče mrtvih i ranjenih na jednoj i drugoj strani.
Da Tigrovi,...ali nitko ne spominje koliki su doprinos dali dečki iz -rezervnog sastava MUP-a( prva ondašnja naoružana formacija o dom ratu,iz koje su služb. preostale iznikle)

Naših je bilo ranjenih noć prije da ih je pun kamion,došao u bazu...(toliko to tome).
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 12:51   #73
...I selo Kukunjevac( sa 90% srpskim življem,a dugačko u tri p.m. ) smo iz trečega pokušaja tek zauzeli,ako čemo po istinski...
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 16:16   #74
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
...I selo Kukunjevac( sa 90% srpskim življem,a dugačko u tri p.m. ) smo iz trečega pokušaja tek zauzeli,ako čemo po istinski...
Pa zar nije bio dogovor....
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 19:05   #75
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Inače,mislim kako je Bujavica prvo selo koje je vračeno na našu stranu i zadržano.(ekipa od POP-a, Nikola Rukavina-smještena u Poljani).
Literature su Vam u najmanju ruku diskutabilne što se tiče mrtvih i ranjenih na jednoj i drugoj strani.
Da Tigrovi,...ali nitko ne spominje koliki su doprinos dali dečki iz -rezervnog sastava MUP-a( prva ondašnja naoružana formacija o dom ratu,iz koje su služb. preostale iznikle)

Naših je bilo ranjenih noć prije da ih je pun kamion,došao u bazu...(toliko to tome).
Bujavica je prvo oslobođeno selo . Danas ima natpis "BUJAVICA , PRVO OSLOBOĐENO MJESTO U DR " Ali ruku na srce , tamo ni nije bilo nekakvog otpora . A tu je sudjelovala i SP RIS .
Mislim da nitko ne umanjuje ničiji doprinos . Tko god da je bio u niformi dao je doprinos , veliki doprinos u oslobađanju . Ali ipak gardijske brigade su bile one koje su najviše osvajale i najviše ljudi im je ginulo .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 11:26   #76
The W.- oprosti kaj uletavam s malom divergencijom,naime ,moj vod je morao biti u bazi tada,ali (kolko znam) za tu Bujavicu su se Popovi (N.R.) dečki čitavu noč "prije" fajtali i iz baze smo jako dobro slušali roštiljanje,nedugo potom smo i mi trebali poći u pripomoć, ali su stigli ranjeni u prebukiranom kamionu,te smo ih istovarili , pregledali im i previjali rane zajedno,sa doktorom Kinčlom(Igla).(2 mrtva)

TEK-Drugi dan ujutro,smo svi upali u Bujavicu- i to bez ispaljena metka- (točno) i držali položaje s Tigrovima. Kažem-prvo selo,koje su naše snage nazad vratile. bez obzira kaj piše,..piše istina.I na dnevniku je pisalo,jbg. (nas 16 iz Poljane i 20 Tigrova čitavo selo čuvamo,a na radio Petrovoj Gori,čejeni javljaju,kako jake snage drogiranih Ustaša -4 000- drže Bujavicu,..da su znali poklali bi nas noževima,kolko nas je bilo..)

Sada ,događaj netom prije koji dan od Bujavice...ali putem Bujavice,..smo krenuli i upali u hebenu klopku po zamračenju,opet su nas rasturili za ranjenih 9 ,poginuli ,Nikola Ivušić,Jure Vukušić 17 i 18 god. (prva dva groba na Mirogoju u Dolini Garde zauzimaju) , B.M ...., dok je pok.cirkusant Mađarelo solo sa svojim magnumom ,zapržio i čitavim kamionom municije,da spasi svoje staračko dupe. dok smo se mi iz klopke izvlačili par sati kroz one Slavonske šamce...

Na Lovskoj su nas 1 x,dobrano razbucali i zapovjednik kojemu danas sude, je bio ranjen u ruku,.... 2 tenka su ostala gorjeti,prilikom povlačenja...i početak sela u plamenu koji je parao ondašnje zamračenje.
Inače Lovska je odmah selo iza Bujavice oko cca 2 km. i permanentno su nas snajperi napucavali prilikom napada,tu je pak iz 2 pokušaja oslobođena Lovska ali opet je ranjen drugi zapovj.Kosa-(Dum-Dum,metkom) koji je mijenjao T..,plus još neki.
A Dereze? (strahovito njihovo uporište).
Molim,ne uzimajte me za riječ svaku ,samo zbog vremenskog odmaka tolikog..

Pozdrav! ž.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 11:40   #77
Ispričavam se, ako ste stekli dojam da umanjujem nečiji doprinos što mi ni u kojem slučaju nije namjera,jer pričam stvari viđene iz svoga kutka gledanja,niti osporavam doprinos drugih ,..ali organizacije ... naime na jednome rukavu smo imali oznaku MUP-a,a na drugome ZNG. U tigrove(samostalnu 1-A, smo prešli tek poslije onih nepodopština ,o kojima nebih za sada..).

Keva-@ i u medijima je javljeno bilo za Bujavicu (a N.R je držao inrtervju,za dnevnik ),kao prvo naše oslobođeno selo.(tablu nisam vidjeo).
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 14:16   #78
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Ispričavam se, ako ste stekli dojam da umanjujem nečiji doprinos što mi ni u kojem slučaju nije namjera,jer pričam stvari viđene iz svoga kutka gledanja,niti osporavam doprinos drugih ,..ali organizacije ... naime na jednome rukavu smo imali oznaku MUP-a,a na drugome ZNG. U tigrove(samostalnu 1-A, smo prešli tek poslije onih nepodopština ,o kojima nebih za sada..).

Keva-@ i u medijima je javljeno bilo za Bujavicu (a N.R je držao inrtervju,za dnevnik ),kao prvo naše oslobođeno selo.(tablu nisam vidjeo).
Nitko nikoga ne umanjuje . Ima samo onih koji se preuveličavaju , ali ti nisu u RH , nego iz jedne druge ex yu republike .
Ta tabla stoji i danas .Nalazi se na cesti između Banove Jaruge i Krivaja , na odvojku Ceste prema Jamaricama i Janjoj Lipi .
Inače u temi o DR nepodnosim googlanja ,ali eto... ovo sam našao na googlu . Jeli istina ili ne pojma nemam :

KUTINA -„Nitko prije nas – 20 godina poslije" naziv je izložbe fotografija otvorene u Galeriji Muzeja Moslavine u Kutini uz 20. obljetnicu oslobađanja sela Bujavica – prvog oslobođenog mjesta u Domovinskom ratu.
U združenoj su akciji sudjelovali pripadnici Policije, Bojne Hrvatske vojske iz Čazme i pripadnici I. satnije 56 samostalne bojne Kutina. Kutinski branitelji osiguravali su pozadinu i bili zaduženi za izvlačenje ranjenika. Sudionici akcije na otvorenju izložbe emotivno su se prisjetili tih događaja. „Kad se krenulo u napad i kad je ranjen prvi branitelj pozvani smo u pomoć. Daljim razvojem napada Bujavicu je oslobodila I. satnija 56. Samostalne bojne Kutina." Prisjetio se zapovjednik Zdenko Vugrinović i dodao kako nitko od branitelja tada nije bio svjestan da sudjeluje u povijesnom događaju. „To je bilo jednostavno instinktivna akcija. Svi su išli sa srcem i željom da se nešto desi. Ne da oni stalno nas svakodnevno gađaju. Tako se okrenula situacija. Mislim da je operacija oslobađanja Bujavice strahovito puno značilo za kompletnu situaciju na novljanskom ratištu. Mislim da su se njihovi planovi na zapadnoslavnskom ratištu tada izjalovili definitivno."
Akcija je trajala 5 sati. U Bujavicu su prvo ušla 43 branitelja 56. Bojne. Uz sreću zbog velikog uspjeha akcije, branitelji su tada bili posebno ponosni što u akciji nije bilo poginulih, a ranjena su 4 branitelja.

http://www.portal53.hr/vijesti/sisac...prije-nas.html
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 16:32   #79
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Keva-@ i u medijima je javljeno bilo za Bujavicu (a N.R je držao inrtervju,za dnevnik ),kao prvo naše oslobođeno selo.(tablu nisam vidjeo).
Ne samo da je bilo javljeno , nego se i danas tako drži...

Kao što se i mnogo toga o DR drži da je , a nije...

Valjda ne postoji volja za sistematičniji pristup DR-u...


Quote:
Worm kaže: Koje je onda prvo oslobođeno mjesto ?
Ne znam ni sam , ali više je sela oslobođeno prije Bujavice...

Npr. kod Daruvara Miljanovac (29.09.1991.) , Gornja Vrijeska (08.10.1991.)

Sela oko Otočca oslobađana su "Operacijom Medvjed" , u devetom mjesecu. Na Wikipediji se navodi da je i 04.10.1991. kod Otočca oslobođeno par sela...
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...vCRD0Us5IEqDrQ

Kod Šibenika smo u protuudaru , u devetom mjesecu , stigli mislim do Gaćeleza...

Itd...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 16:49   #80
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ne samo da je bilo javljeno , nego se i danas tako drži...
Kao što se i mnogo toga o DR drži da je , a nije...
Valjda ne postoji volja za sistematičniji pristup DR-u...
Oslobođenje Brloga: Akciju su uspješno provele postrojbe iz Otočca, Ličkoga Lešća, Brinja, Senja i Zagreba te je 26.09.1991. deblokirana i cesta Otočac - Žuta Lokva.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 07.05.2012. at 15:25. Reason: skraćen citat
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.