Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2013., 10:51   #1
Sram, nemarnost ili nešto treće?

Sigurno se o ovome već pričalo..mislim, čini mi se da nema toga što se dogodilo ili se događa, a da netko na Forumu to nije spomenuo ili napisao nešto o tome.

Nekidan je bio neki prilog na tv-u o trgovačkim lancima i o procjenama koliko oni zarađuju na neizvraćanju ostatka novca. Nisam sve upamtila, uglavnom, radi se o jako puno novca.
Vjerojatno nam se svima dogodilo da smo bili u toj situaciji na blagajni kada smo odlučili reagirati ili ne.
Eh sad... mene zanimaju vaša razmišljanja.

Kako vi razmišljate i ponašate se u takvim situacijama?

Tražite li vi od prodavača da vam izvrati ostatak u potpunosti ili ste pomireni s time da najvjerojatnije neće pa ni ne očekujete?
Ako vam netko izvrati lipe, osjećate li poriv da im ostavite tih pet ili dvadesetak lipa?
Zašto neki ljudi osjećaju sram tražiti vraćanje tih svojih nekoliko lipa?
Ne bi li naše društvo postalo poštenije kad bi svatko od nas počeo tražiti vraćanje tih lipa jer se onda ne bi „podrazumijevalo“ da kod nas sve što ne valja prolazi ili može proći?
U prilog ću staviti link na članak o tome iz Večernjeg lista.

http://www.vecernji.hr/biznis/u-15-g...-clanak-559949
__________________
"I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles”.
Štikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 10:59   #2
Kako mi kad dođe.
Nekad automatski zgrabim i sitne lipe uz one krupnije kovanice, a nekad, ako je npr. samo 10 ili 20 lipa jednostavno ostavim jer mi se ne da to skupljati po kasi i onda natrpavati novčanik.
Razliku manju od 10 lipa ni ne primijetim ako mi ne vrati.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 11:25   #3
Pokupim sve sto mi vrate, ali i ne gnjavim za svaku lipu.

Ionako me svako malo po ducanima pitaju da li imam sitno, a ako nemam, nitko ne pravi problem od toga.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 11:53   #4
Quote:
Štikla kaže: Pogledaj post
Sigu
Nekidan je bio neki prilog na tv-u o trgovačkim lancima i o procjenama koliko oni zarađuju na neizvraćanju ostatka novca. Nisam sve upamtila, uglavnom, radi se o jako puno novca.
Vjerojatno nam se svima dogodilo da smo bili u toj situaciji na blagajni kada smo odlučili reagirati ili ne.
Eh sad... mene zanimaju vaša razmišljanja.

Kako vi razmišljate i ponašate se u takvim situacijama?url]
Zivim u drzavi gdje je ilegalno da ti ne vrate i zadnji cent i ako ne vidis, vicu za tobom i za 3 centa. Malo me to sokiralo, sto su me maltene prisilili da uzmem taj ostatak. Dakle, uvijek dobijem kusur natrag.
Navodno im inace obracun na kraju smjene ne stima i to im je problem.
Uvijek ga i zelim. Radije cu ubaciti sitnis kod veta za dobrotvorne svrhe nego ostavljati trgovackom lancu.
Mislim nekom poduzetniku da ostavim to ili?
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:00   #5
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Zivim u drzavi gdje je ilegalno da ti ne vrate i zadnji cent i ako ne vidis, vicu za tobom i za 3 centa. Malo me to sokiralo, sto su me maltene prisilili da uzmem taj ostatak. Dakle, uvijek dobijem kusur natrag.
Navodno im inace obracun na kraju smjene ne stima i to im je problem.
Uvijek ga i zelim. Radije cu ubaciti sitnis kod veta za dobrotvorne svrhe nego ostavljati trgovackom lancu.
Mislim nekom poduzetniku da ostavim to ili?
taman htjedoh napisat apsolutno identican post.

iskreno, ne znam ni kad mi se zadnji put dogodilo da u hrvatskom supermarketu ne daju ostatak. a dogadjalo mi se svasta. roba s isteklim rokom trajanja, ako cu 200g sira, fala za pultom reze 250. e tu sam malo dosadnija. ali to je za neku drugu temu
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:06   #6
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Zivim u drzavi gdje je ilegalno da ti ne vrate i zadnji cent i ako ne vidis, vicu za tobom i za 3 centa. Malo me to sokiralo, sto su me maltene prisilili da uzmem taj ostatak. Dakle, uvijek dobijem kusur natrag.
Navodno im inace obracun na kraju smjene ne stima i to im je problem.
Uvijek ga i zelim. Radije cu ubaciti sitnis kod veta za dobrotvorne svrhe nego ostavljati trgovackom lancu.
Mislim nekom poduzetniku da ostavim to ili?
Tako je bilo kad se Lidl otvorio u našem gradu. Prodavačice su molile kupce da uzmu ostatak da ne bi imale problema.

Slažem se s tvojim razmišljanjem. Kad bi nas više tako razmišljalo...
Samo mi moramo proći onaj dio kad bi svatko trebao reći prodavačici da mu nije vratila točno ostatak, a malo je takvih.
Neki se, kako sami kažu i misle, ne žele "sramotit cjepidlačenjem". Ili kažu: "Ma to je samo par lipa"..
__________________
"I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles”.
Štikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:07   #7
Meni uvijek točno vraćaju ostatak, koliko primjećujem. Okej, ponekad mi ne vrate zadnje dvije lipe. Ponekad je račun deset kuna i dvije lipe, pa mi ne uzmu te dvije lipe. Pa računam da se to prebije.

Godinama je već tako, koliko se sjećam.

edit: U srednjoj su mi u Krašu prodavačice vraćale zadnju lipu, mrzila sam to iz dubine duše, htjela sam skupit iznos neke čokoladice koju sam tad jela skoro svakodnevno u kovanicama od lipe i dvije i platit tako jedan dan. Nisam to mrzila zbog srama, nego zato što mi to samo zauzima prostor u novčaniku a šta ću s jednom lipom? U godinu dana svakodnevnog kupovanja došla bih na tri i pol kune. Fakof.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:15   #8
Quote:
Štikla kaže: Pogledaj post
Kako vi razmišljate i ponašate se u takvim situacijama?
Koristim karticu tekućeg i tipkam PIN u gotovo svim kupnjama.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:16   #9
ja sam nedavno bila u Danskoj i ful sam se iznenadila kad sam skuzila da tamo ne vracaju te sitne. Bas mi je nekak upalo u oci, valjda jer je Skandinavija, ono kao tamo sve stima i to I onda sam pitala frendove koji tam zive, i kazu oni- da nam je dobro upalo u oci i da cak i dok ti izgovara prodavac odmah zaokruzi cifru.
Sto se kod nas tice, meni uglavnom vracaju. Bar koliko primjecujem.
ekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:17   #10
Quote:
Štikla kaže: Pogledaj post
Tako je bilo kad se Lidl otvorio u našem gradu. Prodavačice su molile kupce da uzmu ostatak da ne bi imale problema.

Slažem se s tvojim razmišljanjem. Kad bi nas više tako razmišljalo...
Samo mi moramo proći onaj dio kad bi svatko trebao reći prodavačici da mu nije vratila točno ostatak, a malo je takvih.
Neki se, kako sami kažu i misle, ne žele "sramotit cjepidlačenjem". Ili kažu: "Ma to je samo par lipa"..
Take care of the pence, and the pounds will take care of themselves.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:17   #11
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Meni uvijek točno vraćaju ostatak, koliko primjećujem. Okej, ponekad mi ne vrate zadnje dvije lipe. Ponekad je račun deset kuna i dvije lipe, pa mi ne uzmu te dvije lipe. Pa računam da se to prebije.

Godinama je već tako, koliko se sjećam.
Meni ne vraćaju skoro pa nikad do kraja.
Izuzetak su DM i slični koji imaju vrijednost proizvode iskazanu na deset lipa do kune.


Quote:
edit: U srednjoj su mi u Krašu prodavačice vraćale zadnju lipu, mrzila sam to iz dubine duše, htjela sam skupit iznos neke čokoladice koju sam tad jela skoro svakodnevno u kovanicama od lipe i dvije i platit tako jedan dan. Nisam to mrzila zbog srama, nego zato što mi to samo zauzima prostor u novčaniku a šta ću s jednom lipom? U godinu dana svakodnevnog kupovanja došla bih na tri i pol kune. Fakof.
Duhovito. I? Jesi skupila i odnijela?

Nego, na te tvoje tri i pol kune bi u državni proračun ušlo 88 lipa.
__________________
"I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles”.
Štikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:20   #12
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pokupim sve sto mi vrate, ali i ne gnjavim za svaku lipu.

Ionako me svako malo po ducanima pitaju da li imam sitno, a ako nemam, nitko ne pravi problem od toga.
tako i ja
pokupit cu i 5 lipa i cekati da mi vrate ako vidim da traze po blagajni
ali ako vidim da su si zaokruzili, ne inzistiram da vrate
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:21   #13
Samo su me jednom zajebali na benzi i to sam tražila natrag. Ako su lipe u pitanju, ostavim im, ali da je u pitanju npr. 20 kn tražila bih natrag.
Kikkolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:22   #14
Uvijek mi vrate a ja uvijek uzmem, pa bilo i lipu.

Evo, prekjucer sam kupovala majicu i cekala sam dok mi nije vratila 10 lipa.

Zasto uzimam sve ikad? Zato sto da meni falilo tih 10 lipa prilikom placanja bi mi rekli: ''Cujte gospodo, ne mozemo vam prodati xy proizvod nemate dovoljno novaca.''.

Pa zasto da ja ikome ostavim i tih jebenih 10 lipa?
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:23   #15
Quote:
Štikla kaže: Pogledaj post
Duhovito. I? Jesi skupila i odnijela?

Nego, na te tvoje tri i pol kune bi u državni proračun ušlo 88 lipa.
Nisam.

Ne razumijem ovo s moje tri i pol kune i državnim proračunom.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:30   #16
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Zasto uzimam sve ikad? Zato sto da meni falilo tih 10 lipa prilikom placanja bi mi rekli: ''Cujte gospodo, ne mozemo vam prodati xy proizvod nemate dovoljno novaca.''.
Ja uredno nailazim na ljude koji zaokružuju da se ne zezaju s lipama, ali koliko u svoju, toliko i u moju korist, jer recimo, morali bi mi promijeniti neku veću novčanicu.
xleona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:32   #17
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Nisam.

Ne razumijem ovo s moje tri i pol kune i državnim proračunom.
Jesi kliknula na ovaj link u prvom postu?

Kaže onaj stariji gospodin da je taj sav ostatak trgovačkim lancima skriveni prihod na koji ne plaćaju PDV.

Ak' sam nešto pogrešno skužila, onda mi džabe otvaranje teme.
Al prva mi je, pa mi se može progledat kroz prste.
__________________
"I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles”.
Štikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:34   #18
Skoro uvek mi vraćaju tačno. Tek ponekad se desi da mi kažu da nemaju dinar-dva sitno, pa ne insistiram jer se i meni dešava i prihvataju mi.
Isto tako skoro uveč uzimam sav kusur. Eventualno nekad ako mi se žuri a kusur je tipa dva dinara, mrzi me da čekam pa im kažem da nema potrebe za tim.
Ti najsitiniji novčići mi ionako služe samo kad me pitaju imam li sitno da bi zaokružili kusur.
Amelie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:35   #19
Quote:
Štikla kaže: Pogledaj post
Kaže onaj stariji gospodin da je taj sav ostatak trgovačkim lancima skriveni prihod na koji ne plaćaju PDV.
Meni se podjednako često događa da mi ne vrate tu lipu ili dvije i da mi ne uzmu tu lipu ili dvije. Ako je račun 15,42, naplate mi 15,40. Ako je 15,38, naplate mi 15,40. Meni je to okej.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:50   #20
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Uvijek mi vrate a ja uvijek uzmem, pa bilo i lipu.
ovako nekako i ja. nije problem dat pare potrebitom, dopustite mi da ja procijenim kome trebam dat svoje novce. nekako na tom popisu ne vidim vlasnike trgovačkih lanaca.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.