Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2013., 20:19   #61
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
pametnjaković
???
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 21:08   #62
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
nije 22.Diverzantski odred nego 10. diverzantski odred , Franc Kos ,Dzidic , Zijo i ekipa ... godinama su bili aktuelni na TV.

-Bušići i Panteri nije ekvivalent ove rasprave jer to je bio rat ni Bušići ni Panteri nisu tip jedinica kao 63.Padobranska i ostale , po meni je mnogo zanimljivije ono što je napisao onaj "topnicki izvidnik" u temi "nasavak rata poslije Oluje" kako su ušli iza linija i bili nadomak mjesta Jagare u Banja Luci , te još bitnije zarobljavanje Arkanovaca u povratku ... prića doista zvući nestvarno , ali opet i sam autor je naveo da je bio pripadnik neke posebne jedinice
Imam ja prijatelja koji je bio kod Arkana,neka vrsta oficira,ironija je sto sam ga upoznao kad smo se sukobili s njima,pa se kasnije sprijateljili.Pitao sam ga bas to,i kaze da on nema pojma o tim zarobljenima,a mora bi znati.
Ako laze on lazem i ja
Edit: tek sad sam se ja sabrao,ti rece Jagare?pa jagare ti vec spadaju u bl ,,samo da hoce da se javi ovde, da ga malo pitam kud i kako je dosao.

Zadnje uređivanje diverzant72 : 05.12.2013. at 21:31.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 21:26   #63
Quote:
decoy87 kaže: Pogledaj post
niceee ..... oprema i oružje njihovo mi se sviđaaaaaaa
Oprema i oružje je odlično ali naravno samo za takve jedinice sa posebnim zadacima.
Na prvoj crti nema nikakve koristi od sačmarice ili Hecklera.
Bilo bi najkorisnije u Vukovaru gdje su ulične borbe bile,pa u tom smislu oružje sa prigušivačima,bacači granata i slično bi bilo idealno.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 21:27   #64
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Evo jos malo od mene:
Pula 1991...
Stvarno zanimljiva priča,prvi put čujem za ovo.Inače koliko se sječam JNA je napustila Pulu negdje početkom prosinca 1991g.Btw pretpostavljam da ste išli u civilnu bolnicu dole prema centru grada jer ne znam dali je vojna bolnica na S krivini tada bila otvorena.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 10.12.2013. at 13:14. Reason: citat
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 21:36   #65
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Stvarno zanimljiva priča,prvi put čujem za ovo.Inače koliko se sječam JNA je napustila Pulu negdje početkom prosinca 1991g.Btw pretpostavljam da ste išli u civilnu bolnicu dole prema centru grada jer ne znam dali je vojna bolnica na S krivini tada bila otvorena.
Prica iz ratnih dana, radi se o grupi na aerodromu, oni su se, kao i uvek poslednji povukli.
Da, radi se o civilnoj bolnici.
Najbitnije, niko povredjen ili ubijen.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 22:01   #66
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Imam ja prijatelja koji je bio kod Arkana,neka vrsta oficira,ironija je sto sam ga upoznao kad smo se sukobili s njima,pa se kasnije sprijateljili.Pitao sam ga bas to,i kaze da on nema pojma o tim zarobljenima,a mora bi znati.
Ako laze on lazem i ja
Edit: tek sad sam se ja sabrao,ti rece Jagare?pa jagare ti vec spadaju u bl ,,samo da hoce da se javi ovde, da ga malo pitam kud i kako je dosao.
i meni je zanimljivo , djeluje filmski i nestvarno al eto tko zna kakvih je jos bilo situacija o kojima se ne zna ... evo citat!

Pozdravljam ovim putem sve prisutne!!!

Moram dati komentar iz razloga što sam sam operativno prisustvovao svim velikim operacijama HV-a od 1993 do 1995. Ukljućujući i "južni potez". Pa mi jednostavno idu na k...... smješni komentari tipa dali je trebala past ili nije.

Pad Banja Luke je bio definitivan. Moja postrojba (nemogu reci koja, no postrojba je bila za specijalne namjene i zadaća joj je bila dubinsko izviđanje i navođenje topništva na Banja luku) je bila ne 23 km od Banja luke več u samoj Banja luci i na svim dominantnim kotama(xxx,xxx,xxx). Dominiravši i uzvisinom, 700m nadmorske visine blizu mjesta JAGARE (zračne linije oko 3125. metara mjereno laserom do table) . Gledao sam kako se civilstvo povači. Zadnjih 6 sati prije naređenog povlaćenja Banja luka je bila djelomićno evakuirana, a srpskih snaga vrlo malo tj. ništa. Zadnje izviđanje koje smo proveli je bilo da je evakuirano 75% stanovništva, no predpostavljalo se da je u utočištima (podrumima i podzemnim fortifikacijama bilo 2-3000 ljudi. Zadnje javljanje je bilo "Banja Luka je prazna". Evo možda netko čita od mojih suboraca pa ću navest i detalje da je 8 sati prije moja postrojba zarobila 6 arkanovaca te da smo ih predali VP-u (dećki su bili stvarno mrcine, od 190-200 visine, zajebavali smo ih da nam prodaju steroide, a mi izvidnici svi 160-170 max, totalan smijeh itd.). Zapamtio sam jednom ime 20 godina poslije smo se slučajno sreli na jednom forumi svi živi i zdravi 1996. razmjenjeni. (toliko o ustašama koljaćima). Eto dali je mogla pasti procjenite samo. Samo djeco čuvajte se gluposti i laži, da se ne zaboravi. Ove moje tvrdnje mogu povrdit ljudi koji su živjeli u Banja Luci .

Pozdrav svima, ma može i njima!!!
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 22:18   #67
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
i meni je zanimljivo , djeluje filmski i nestvarno al eto tko zna kakvih je jos bilo situacija o kojima se ne zna ... evo citat!

Pozdravljam ovim putem sve prisutne!!!

Moram dati komentar iz razloga što sam sam operativno prisustvovao svim velikim operacijama HV-a od 1993 do 1995. Ukljućujući i "južni potez". Pa mi jednostavno idu na k...... smješni komentari tipa dali je trebala past ili nije.

Pad Banja Luke je bio definitivan. Moja postrojba (nemogu reci koja, no postrojba je bila za specijalne namjene i zadaća joj je bila dubinsko izviđanje i navođenje topništva na Banja luku) je bila ne 23 km od Banja luke več u samoj Banja luci i na svim dominantnim kotama(xxx,xxx,xxx). Dominiravši i uzvisinom, 700m nadmorske visine blizu mjesta JAGARE (zračne linije oko 3125. metara mjereno laserom do table) . Gledao sam kako se civilstvo povači. Zadnjih 6 sati prije naređenog povlaćenja Banja luka je bila djelomićno evakuirana, a srpskih snaga vrlo malo tj. ništa. Zadnje izviđanje koje smo proveli je bilo da je evakuirano 75% stanovništva, no predpostavljalo se da je u utočištima (podrumima i podzemnim fortifikacijama bilo 2-3000 ljudi. Zadnje javljanje je bilo "Banja Luka je prazna". Evo možda netko čita od mojih suboraca pa ću navest i detalje da je 8 sati prije moja postrojba zarobila 6 arkanovaca te da smo ih predali VP-u (dećki su bili stvarno mrcine, od 190-200 visine, zajebavali smo ih da nam prodaju steroide, a mi izvidnici svi 160-170 max, totalan smijeh itd.). Zapamtio sam jednom ime 20 godina poslije smo se slučajno sreli na jednom forumi svi živi i zdravi 1996. razmjenjeni. (toliko o ustašama koljaćima). Eto dali je mogla pasti procjenite samo. Samo djeco čuvajte se gluposti i laži, da se ne zaboravi. Ove moje tvrdnje mogu povrdit ljudi koji su živjeli u Banja Luci .

Pozdrav svima, ma može i njima!!!
Da da,bio sam i ja 95 u to vrijeme na Sljemenu,spremao tajni nuklearni napad na Zagrebu slucaju napada na Banja Luku.


Mislim sta drugo reci,ja ne vjerujem.Mozda je neko od vasih i bio tu,ali taj sigurno nije.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 07:42   #68
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Evo jos malo od mene:

Pula 1991...

Bila je to klasična akcija prepadnih dejstava za koju i nije bilo potrebno
posebno pripremanje i uvežbavanje. Desilo se da je jedan vojnik padobranske brigade
tokom patrole u okolini aerodroma u Puli bio ranjen. Ukazana mu je prva medicinska
pomoć, ali je rana zahtevala ozbiljniju medicinsku intervenciju, i to odmah.
- Znali smo da će pregovori sa hrvatskom stranom da nam samo oduzmu vreme. A
vremena da pomognemo svom drugu nismo imali. Zato smo morali brzo da reagujemo -
priča nam jedan od učesnika događaja.
Sedam barikada bilo je postavljeno na putu od aerodroma do bolnice. Iako su
vojni konvoji uveliko prolazili kroz te kontrolne punktove radi preseljenja
sredstava sa aerodroma, rizik je bio veoma veliki. Za ranjenog druga vredelo je
stradati, jer pravi padobranac nikada ne ostavlja ranjenog druga. U celoj akciji
računalo se na i faktor iznenađenja, što je jedan od osnovnih principa prepadnih
dejstava.
Popeli su se u kamione i u borbenom rasporedu su krenuli put bolnice.
Srećom, hrvatski vojnici na barikadama jednostavno nisu reagovali. Naprosto nisu
mogli ni naslutiti da je neko toliko lud da sa tako malobrojnim snagama krene na
njih, posebno kada je dogovoreno mirno povlačenje.
Kada su se domogli bolnice, svako je odradio svoj deo posla. Straža je brzo
razoružana i klasičnim prepadom na objekat, obezbeđenjem svih pravaca i osvajanjem
i kontrolom svih spratova, doveli su ranjenog druga do operacione sale.
- Jednostavno smo upali u bolnicu s namerom da medicinski zbrinemo našeg
druga. U tom trenutku svi su se u bolnici pozatvarali u svoje sobe, tako da su hodnici
bili potpuno prazni. I to nam je išlo u prilog, jer nismo želeli nepotrebno
komplikovanje situacije i raspravljanje, posebno ne sa oružjem u ruci. Nije nam bila
namera da bilo ko strada. Ponavljam, naš cilj je bio vrlo precizan, da pomognemo
ranjenom saborcu. Ispostavilo se da su njihovi lekari revnosno obavili posao, ne
mareći ko kakvu uniformu nosi. Verovatno im nije bilo prijatno da to rade pod
pretnjom oružja, a i mi smo oružje kasnije okrenuli ka zemlji. Nismo pregovarali sa
protivničkom stranom, jer smo iz ranijih iskustava znali da neće imati želju da nam
pomognu u takvoj situaciji. Svaki razgovor o toj temi je gubljenje vremena. Zato
nismo ni imali nameru da se raspravljamo sa bilo kim, niti da nekoga molimo -
pričao nam jedan od učesnika događaja.
Hrvatski lekari su u operacionoj sali relativno brzo obavili svoj deo posla.
Kako se akcija brzo odigrala, sa istom brzinom se i završila. Vojnik je, medicinski
pravilno zbrinut, proveo kratko vreme u bolnici i ubrzo je avionom prebačen u
Srbiju na dalje lečenje. Bila je to prva godina ratovanja. I tada i svih narednih
godina padobranci nisu imali sumnje u svoje drugove da će učiniti sve što je moguće
i nemoguće ne bi li pomogli i izvukli ranjenog druga.

dali itko od ljudi na ovom forumu koji su sudjelovali u ratu vjeruje u ovo gore napisano. srpski specijalci silovitim ulaskom u bolnicu ( okruženu ustašama) naređuju lječnicima da zbrinu njihova suborca.lječnici u panici pokušavaju što brže operirati ranjenika jer bi ustaše mogle svakog trena upasti u bolnice. i šta se onda dešava poslije operacije?ranjenik ostaje u bolnici još nekoliko dana....wtf?
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 09:16   #69
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
dali itko od ljudi na ovom forumu koji su sudjelovali u ratu vjeruje u ovo gore napisano. srpski specijalci silovitim ulaskom u bolnicu ( okruženu ustašama) naređuju lječnicima da zbrinu njihova suborca.lječnici u panici pokušavaju što brže operirati ranjenika jer bi ustaše mogle svakog trena upasti u bolnice. i šta se onda dešava poslije operacije?ranjenik ostaje u bolnici još nekoliko dana....wtf?
Hteo ili ne hteo da poverujes, ovo je prica koju sam cuo i od tog ranjenika i od nekih od ljudi koji su ucestvovali u tome.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 09:28   #70
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Da da,bio sam i ja 95 u to vrijeme na Sljemenu,spremao tajni nuklearni napad na Zagrebu slucaju napada na Banja Luku.


Mislim sta drugo reci,ja ne vjerujem.Mozda je neko od vasih i bio tu,ali taj sigurno nije.
Mozes vjerovati ili ne vjerovati , i meni zvuci nestvarno , ali isto tako ne mogu tvrditi da je cijela akcija bila nemoguca , upravo je i tema takva da se pokusaju demistificirati dogadjaji.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 09:30   #71
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Hteo ili ne hteo da poverujes, ovo je prica koju sam cuo i od tog ranjenika i od nekih od ljudi koji su ucestvovali u tome.
Je,sve to stoji ali kad pogledaš i sami kažu da su konvoji ulazili i izlazili iz vojarne pa HV vjerojatno nije ni smatra to nekim napadom ili probijanjem iz blokade.Jedan rafal iz m53 i ode cila ekipa iz proboja.To da su prošli mitnicu ili sajmište ili se sa srpskih položaja probili do Vukovarske bolnice bi bio podvig a ovako ne mogu to smatrat nekom akcijom spec.postrojbi.Manje bi upadljivo bilo i još sigurnije da je samo prošlo bolničko vozilo bez ikakve pratnje.Njega sa ranjenikom sigurno nebi nitko dira.

I ova akcija u Čapljini je bila bezveze.njih dvadesetak u tim helikopterima su samo zauzeli mjesto vojnicima koji se nisu mogli ukrcat jer nije bilo mjesta.Isto tako da je netko htio srušit te helikoptere mislim da nebi bio neki problem.Ovako su napustili vojarnu i ostavili nekolicinu koja se morala predati i vojarna je osvojena bez nekih gubitaka i sa skoro pa lovačkim puškama.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 10:23   #72
pogledao sam par emisija Goli život sa onim voditeljem Marićem gdje on ugošćuje većinom ljude koji su sudjelovali u ratu u Hr i BIH , Srbe naravno.nevjerojatna je količina samohvale i laži koje iznose ti ljudi.kada je usporedim u parametrima sa ribičkim lažima ispada da je svaki rječni ribar ulovi kita ulješuru. a za tu priču o ranjeniku mogli bi je svrstati u ove priče.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 10:26   #73
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Mozes vjerovati ili ne vjerovati , i meni zvuci nestvarno , ali isto tako ne mogu tvrditi da je cijela akcija bila nemoguca , upravo je i tema takva da se pokusaju demistificirati dogadjaji.
Upravo to.
Zgodno je čuti namjenu spec.jedinica ali naša subjektivna stajališta se uvelike razlikuju što pridonosi karizmi pojedinih jedinica.
Neoubičajeno naoružanje,nepredvidljivost i primarno-brzina odlučivanja i reakcija.
Vjerujem da će naša analiza akcija privući i ljude koji su sudjelovali u nekima od njih a to bi bilo izvješće iz prve ruke što opet pridonosi raspetljavanju nepoznanica.
Takve zapovijedi su uvijek bile na granici ilegalnih akcija koje su se,ako se moglo,prešućivalo i krilo.
Vrlo je zanimljiva priča o stvaranju jedinice oko Mire Barešića koji je svoj život dao za stvaranje hrvatske države.
Puno tajni i nejasnoća koje i danas prate hrvatski vrh.
Njihova jedna jedina neuspjela akcija još za vrijeme balvana je dala vjetar u krila mnogima poslije njih.
Dio akcije je poznat ali veliki dio je ostao u magli,špekulacijama.

Ako netko zna mozaik više bilo bi interesantno čuti što se u stvari događalo.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 11:58   #74
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Mozes vjerovati ili ne vjerovati , i meni zvuci nestvarno , ali isto tako ne mogu tvrditi da je cijela akcija bila nemoguca , upravo je i tema takva da se pokusaju demistificirati dogadjaji.
To stoji,ma htio sam ti reci da taj nije bio tu,akcija je mozda i bila,a on je samo cuo za to I pridodao ponesto.

Mada mjesto je vrv pomjesao,jako je tesko doci pjeske do Jagara od HE Bocac u miru,a kamoli u ratu,jedino da su okolo isli i napravili 40/50 km u jednom pravcu,nema logike
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 12:02   #75
Baresic je poginuo negde u okolini Zadra?
Inace poznajem sina pokojnog ambasadora Rolovica, ali nikada nismo pricali na temu ubistva njegovog oca u svedskoj.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 12:41   #76
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
To stoji,ma htio sam ti reci da taj nije bio tu,akcija je mozda i bila,a on je samo cuo za to I pridodao ponesto.

Mada mjesto je vrv pomjesao,jako je tesko doci pjeske do Jagara od HE Bocac u miru,a kamoli u ratu,jedino da su okolo isli i napravili 40/50 km u jednom pravcu,nema logike
Volio bih da se taj korisnik javi i da objasni ponesto , dosta je tu apstraktnih situacija , isto tako kruze price a i slike specijalaca pred tablom Knin dok je isti bio jos pod vlasti RSK. Rat krije dosta zanimljivih dogadjaja i sam si sudjelovao u nekima.... tema je odlicna samo jos da se jave pravi sudionici
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 12:56   #77
Slazem se da ratovi kriju mnogo toga, ali mozda neke stvari i trebaju da ostanu zakopane...
Ne postoji crno i belo...postoji samo sivo...

Ja licno cu izbeci svako pitanje koje je vezano za moj ratni angazman, sem nekih opstih stvari...kao prvo postoji institucija drzavne i vojne tajne, a kao drugo moralne obaveze prema saborcima.

Specijalne jedinice se bas zovu "specijalne" jer se bave onim akcijama koje su polutajne ili tajne...
Pocev si od spijunaze, preko direktnih prepada pa do ratnih angazovanja.
Malo toga ce biti objavljeno...mozda je i bolje tako.

Ako ja nocu ne spavam mirno, zelim da samo ja znam zasto je tako...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...

Zadnje uređivanje husky011 : 06.12.2013. at 13:04.
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 14:18   #78
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
To stoji,ma htio sam ti reci da taj nije bio tu,akcija je mozda i bila,a on je samo cuo za to I pridodao ponesto.

Mada mjesto je vrv pomjesao,jako je tesko doci pjeske do Jagara od HE Bocac u miru,a kamoli u ratu,jedino da su okolo isli i napravili 40/50 km u jednom pravcu,nema logike
Napisacu nesto sto je vezano u ovom postu . Tu mislim na ovo 40-50 km . Mozda bi mogao objasniti o cemu si mislio kad kazes nema logike i onda napises kilometrazu. Nema logike da neko predje toliko km u neprijateljskoj dubini ili si mislio nesto drugo ?

Pripadnici moje postrojbe su od 92-95 imale zadatke ulazenje i prelazenja neprijateljske teritorije . Izvlacenja ljudi koji su 91 ostali u tom dijelu Krajine.

Donosili su HVO Bihac neke stvari . Zarobili nekoliko "zivih jezika" ,trazli topnistvo i ucrtavali . Na vojnom poligonu su bili kao "kod kuce" ,stalno su bili prisutni i "snimali" dogadanja . Ponekad se ulazilo po dva-tri dana ,a znalo se ostajati i po 15 dana . Bili prisutni kod "parade SVK" . Negdje pocetkom 92. je bio bliski susret i tom prilikom je ranjen jedan pripadnik (tesko) ,izvucen je i nosen od osmero vojnika ,ostao je ziv .

Sad se vracam na kilometrazu . Ranjenik je izvucen i spasen poslije nosenja istog oko 30 km . Odlazak preko cijele teritorije tadasnje Krajine oko 65-70 km.
Sami ulazak u dubinu poligona je 15-20 km. Prelazenje rijeke i ulazak u dubinu od par kilometara ,spavanje na -10 nekoliko puta.

Problem koji je postojao su mine ,koliko god ih nasao ,one se pojave opet na drugom mjestu ,nekoliko poginulih.

Zakljucak na kraju , niti su imali neke vece obuke niti su bili profesionalci nego pripadnici domobranske piukovnije .
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 15:15   #79
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Evo jos malo od mene:
Pula 1991...


ajde...molim te . ovo je laž , definitivno laž . ovaj scenarij je za crtane filmove . usput , ti čuveni padobranci , super -ultra specijalci , koliko su vremena proveli u JNA prije no što su postali "elita" Npr. ti ,vidim ogromno iskustvo , koliko dugo si proveo u padbrancima . kakvo ti je vojno iskustvo prije stupanja u padobransku postrojbu ?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 10.12.2013. at 13:17. Reason: citat
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 15:37   #80
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post


ajde...molim te . ovo je laž , definitivno laž . ovaj scenarij je za crtane filmove . usput , ti čuveni padobranci , super -ultra specijalci , koliko su vremena proveli u JNA prije no što su postali "elita" Npr. ti ,vidim ogromno iskustvo , koliko dugo si proveo u padbrancima . kakvo ti je vojno iskustvo prije stupanja u padobransku postrojbu ?
Na sve to sto si naveo odgovor je - dovoljno...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.