Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2014., 10:47   #21
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene neopisivo zanima da li je ovo zbilja istina. ono sto sam sigurna je da su (u kasnijim razredima) knjige daleko tanje, zanimljivije i vizualno logicnije no sto su bile nase. da li sad ima manje vremena mozda a isto gradiva, da li je vise gradiva zbilja, da li su ipak losije knjige uili su samo djeca razmazena i lose koncentracije, e to bi jako voljela znati.
također.. Čekamo nekog stručnjaka da se nam objasni tu misteriju sa gradivom

I da, sad kad smo bili na testiranju, od njih 8 nitko ne zna čitati, tako da me zanima i taj misterij sve djece koja znaju čitati kad krenu u školu.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:14   #22
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
također.. Čekamo nekog stručnjaka da se nam objasni tu misteriju sa gradivom

I da, sad kad smo bili na testiranju, od njih 8 nitko ne zna čitati, tako da me zanima i taj misterij sve djece koja znaju čitati kad krenu u školu.
Evo ukratko jer nije baš tema:

- ne znaju sva djeca čitati kad krenu u školu, ali bi bilo jaaako poželjno da znaju prepoznati prvi i zadnji glas u riječi i/ili već da znaju glasovnu analizu i sintezu (rastaviti riječ na glasove, a od glasova spojiti riječ- sve na bazi slušanja, ne treba se znati ni slovo napisat ali bi bio dobro da to ČUJU)

- Za deblje i tanje knjige ne bi mogla ništa reći, činjenica je da se mnoge knjige mogu ostaviti u školi (ako učiteljica tak organizira, npr. zbirke zadataka ili radne bilježnice) i da dijete ne vuče svaki dan sve već po rasporedu kak bi i trebalo. Isto je činjenica da neki roditelji ni ne pogledaju u te torbe a kamoli da stave samo knjige po rasporedu pa dijete svaki dan vuče i glazbeni i prirodu i vjeronauk koje nema svaki dan jer je "tak jednostavnije" i "ništa ne može zaboravit"

- Gradivo je skraćeno u odnosu na to kad smo mi išli u školu (npr. mi smo učili o proljeću puno više sati nego sada šo uče prvaši, znači i više pojmova je trebalo usvojit--npr. Proljeće u vrtu, Proljeće u voćnjaku, Proljeće u šumi, Proljeće u vinogradu, Vremenske prilike i rad ljudi, Životinje u proljeće....danas su to dvije nastavne jedinice... ima toga naravno još u drugim predmetima)

- Djeca su drugačija nego prije- govori se o Z generaciji(možete malo proguglati značenje da ne odem u širinu) - okolina u kojoj rastu je drugačija,drugačije su okolnosti u kojima rastu.

-o nošenju teških torbi ne bi- činjenica je da su teške, no sjećam se da je i moja kad sam bila u školu bila teška, još kad se natovare šlape i tjelesni pucala je po šavovima....definitivno bi se trebalo na tom radit. Ok , ima i onih torbi kaj se vuku, koliko su praktične...hm.

Ovo za odgodu- mislim da bi se uz neku intelektualnu zrelost trebala jako gledati i emocionalna zrelost. Čak bi ona, po mom mišljenju, trebala biti presudna kad se gleda treba li odgoda ili ne. Nekoj djeci ta jedna godina puno znači u smislu da "dozru", osamostale se, malo bolje razviju socijalne vještine i shvate što je zapravo škola. Imam u razredu dijete koje je sad, pred kraj prvog razreda, tek shvatilo kaj je škola. Do sad je bila na razini petgodišnjaka, čak i četvorogodišnjaka usudila bih se reći. Velika muka za nju i za roditelje da savlada školski program. Jednostavno nije bila zrela.

usput...nisam stručnjak, samo radim u školi
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:26   #23
Ja cu se sad ukljuciti sa malo nepopularnim stavom da je ranije ipak ok. Ja sam isla sa 6,5 i nikad ama bas nikad u zivotu nisam ni pozalila zbog toga niti na ikoji nacin bila zakinuta (zapravo sam ja bila ta koja je pilila starce da me upisu jer sam cula da susjed s kojim sam se igrala krece u skolu, pa nije dolazilo u obzir da ja ne idem).

Ja imam obrnutu dilemu od pokretacice teme - moja je cura rodjena pocetkom kolovoza 2009. i do nedavno smo mislili da cemo ju definitivno dati sa 7g, dakle 2016., medjutim mala je bistrica, na vlastitu inicijativu je naucila slova cak pomalo i citanje (dakle mi hodamo po cesti, ona meni kaze "Mama vidi K-O-N-Z-U-M, to ti znaci konzum gdje kupujemo kruh"), u vrticu su je takodjer na njezinu inicijativu ukljucili u program predskole i tete mi kazu da sve super svlada (sto vidim i sama jer cesto doma donese te listove koje su radili). Ide na engleski i teta je super zadovoljna kako joj to ide, bas me pitala radim li doma s njom, jer puno rijeci zna unaprijed. Jedan dan je dosla kuci i rekla mi "A zasto me nisi upisala na francuski i njemacki?"

Muz i ja smo streberi ilitiga odlikasi bili i ostali pa malo ipak drukcije gledamo na ovo "teško" gradivo


I da, dvije curke s kojima se najvise druzi odlaze u skolu sa 6, pa mi je i to veliki argument ZA skolu, odnosno i ja se bojim da bi joj moglo biti jako dosadno u vrticu ako one odu i da mi nece htjeti ici u vrtic.


Jedino jos nisam sigurna po pitanju sigurnog prelaska ceste, pricanja s nepoznatima i discipline u razredu (45min sjediti na miru, nisam bas sigurna da to moze) i to su mi jos stvari koje moram dobro razmotriti prije nego donesem odluku.
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:31   #24
Stručnjaci? Ne mislim da oni mogu bolje znati, oni koji dijete pogledaju 10 minuta, i tako 20 djece dnevno. Ili koliko već.... Koliko sam čula, ispravite me ako griješim, "stručnjaci" na testiranju za školu traže da dijete nacrta čovjeka, da broji do 20 i unatrag od 10, da napiše svoje ime, prepozna boje, zakopča gumb. Moj mali (4 god) može sve ovo napraviti bez greške, i više od ovoga. Može mirno odsjediti koliko treba, bojati, crtati, rješavati lagane zadatke. Ali naravno da nije spreman za školu....
Moja frendica je, unatoč pozitivnoj procjeni stručnjaka, sinu odgodila iz razloga: "kad učiteljica vikne na njega on će počet plakat". Koje mu koristi što on crta čovjeka ako nisam sigurna da neće istrčati pred auto, dobro obrisati guzu, sjetiti se zaključati stan..... Kako se naziva ta vrsta zrelosti? I da li nju itko provjerava? Dijete bi mi trebalo biti samo pola dana. Nemamo baku koja bi ga vodila iz škole, dočekivala s ručkom, pazila da ne zapali stan, i podsjećala da napiše zadaću. On kad iziđe iz vrtića mora biti spreman na to da sve to odrađuje samostalno i odgovorno, a to je, odnosno bit će, kod nas, puno teži zadatak od pisanja i zbrajanja.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:32   #25
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
- Gradivo je skraćeno u odnosu na to kad smo mi išli u školu (npr. mi smo učili o proljeću puno više sati nego sada šo uče prvaši, znači i više pojmova je trebalo usvojit--npr. Proljeće u vrtu, Proljeće u voćnjaku, Proljeće u šumi, Proljeće u vinogradu, Vremenske prilike i rad ljudi, Životinje u proljeće....danas su to dvije nastavne jedinice... ima toga naravno još u drugim predmetima)

-
znaci zapravo ima manje gradiva, manje pojmova? jel skraceno vrijeme za usvajanje? jel ima vise lekcija s manje gradiva pa se ide brzo i povrsnije kroz sve?
ili su djeca nekoncentrirana i nenaucena misliti?

(jel ima tema neka o tome, na skolarcima bar? bas me jako zanima to)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:35   #26
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
On kad iziđe iz vrtića mora biti spreman na to da sve to odrađuje samostalno i odgovorno, a to je, odnosno bit će, kod nas, puno teži zadatak od pisanja i zbrajanja.
ovo je meni (uz naravno dodatnu godinu bezbriznosti) presudno. boravak je samo prvu godinu, sto znaci da bi se ona sa 7,5 nasla u situaciji da sama bude pola dana, ako krene sa 7,5 ipak ce s 8,5 doci u tu situaciju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:38   #27
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Stručnjaci? Ne mislim da oni mogu bolje znati, oni koji dijete pogledaju 10 minuta, i tako 20 djece dnevno. Ili koliko već.... Koliko sam čula, ispravite me ako griješim, "stručnjaci" na testiranju za školu traže da dijete nacrta čovjeka, da broji do 20 i unatrag od 10, da napiše svoje ime, prepozna boje, zakopča gumb. Moj mali (4 god) može sve ovo napraviti bez greške, i više od ovoga. Može mirno odsjediti koliko treba, bojati, crtati, rješavati lagane zadatke. Ali naravno da nije spreman za školu....
Moja frendica je, unatoč pozitivnoj procjeni stručnjaka, sinu odgodila iz razloga: "kad učiteljica vikne na njega on će počet plakat". Koje mu koristi što on crta čovjeka ako nisam sigurna da neće istrčati pred auto, dobro obrisati guzu, sjetiti se zaključati stan..... Kako se naziva ta vrsta zrelosti? I da li nju itko provjerava? Dijete bi mi trebalo biti samo pola dana. Nemamo baku koja bi ga vodila iz škole, dočekivala s ručkom, pazila da ne zapali stan, i podsjećala da napiše zadaću. On kad iziđe iz vrtića mora biti spreman na to da sve to odrađuje samostalno i odgovorno, a to je, odnosno bit će, kod nas, puno teži zadatak od pisanja i zbrajanja.
Pa o tome ja i govorim. Može obrazovno bit spreman za školu, ali ne moći sjediti i rješavati zadatke jer mu se ne da i nije mu stalo (nema unutrašnje motivacije da dovrši zadatak ili radi ono što mora iako mu nije zanimljivo), nesiguran je u prometu, nesamostalan odrađivat ono kaj se od njega očekuje kad krene u školu. Moja mala bi se isto rasplakala da učiteljica vikne na nju a može pročitati riječ od 5-6-7 slova i zna brojati i pomalo računati. Ali srećom pa nije ove godine školski obveznik.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:46   #28
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znaci zapravo ima manje gradiva, manje pojmova? jel skraceno vrijeme za usvajanje? jel ima vise lekcija s manje gradiva pa se ide brzo i povrsnije kroz sve?
ili su djeca nekoncentrirana i nenaucena misliti?

(jel ima tema neka o tome, na skolarcima bar? bas me jako zanima to)
Ima manje gradiva, sažetije je, ne ulazi se toliko u dubinu kao kad smo mi išli u školu, hrpa pojmova je prebačena na viši razredu, ali klinci su drugačiji. Ja sam se zapanjila kad sam npr. shvatila da je njima u prvom jaaako teško bilo pojmiti kaj je pločnik, a kaj kolnik. Ubitačno za zapamtit. Ne definiciju, već svojim riječima objasnit razliku i zapamtit pojmove. Nisu svjesni svijeta oko sebe, nedostaje im neko iskustvo koje smo mi (bar je moje mišljenje) imali kad smo kretali u školu. Više smo se kretali vani, igrali se na pločniku i znali da ne smiješ na kolnik (btw. ja sam s 5 godina igrala se sama s frendicama pred zgradom, ova moja ima 6 i nije ni blizu da sama ode u park pod prozorom).

Bila su drugačija vremena.
Ide se brzo kroz gradivo, no ne prebrzo, no ako je dijete zaigranije i nemotivirano roditelji će itekako morat potegnut da se sve na vrijeme savlada. Mislim da je tu caka, roditelji u prvim razredima očekuju da će dijete sve samo odradit...neće. Vrlo je malo djece s kojima se ne treba ništa radit osim pregledat im zadaću jer sve zapamte na satu, samostalni su i sposobni sve sami odradit. Vrlo malo, možda jedno ili dva po razredu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:48   #29
a dobro jbt, moja kolegica se rasplakala kad je sefica viknula na nju
no da, slazem se sa svime
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:03   #30
Nightfall, a što je s lektirom u prvom razredu? To bi oni trebali čitati sami s razumijevanjem? I daj nam neki naslov, molim te. I koliko vremena imaju za jednu knjigu?
Moji susjedi (roditelji) se zgražaju nad lektirom. I onda čujem da je jedna od slikovnica "Petra" na popisu lektire, što se meni čini super zanimljivo i relativno jednostavno za početak.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:06   #31
meni se cini da je skola ko i igralista, prije su bila puno nesigurnija i opasnija a djeca su jurcala po svemu bez beda, a sad su daleko sigurnija a roditelji strepe i zgrazaju se nad opasnim spravama
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:11   #32
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Evo ukratko jer nije baš tema:

- ne znaju sva djeca čitati kad krenu u školu, ali bi bilo jaaako poželjno da znaju prepoznati prvi i zadnji glas u riječi i/ili već da znaju glasovnu analizu i sintezu (rastaviti riječ na glasove, a od glasova spojiti riječ- sve na bazi slušanja, ne treba se znati ni slovo napisat ali bi bio dobro da to ČUJU)

- Za deblje i tanje knjige ne bi mogla ništa reći, činjenica je da se mnoge knjige mogu ostaviti u školi (ako učiteljica tak organizira, npr. zbirke zadataka ili radne bilježnice) i da dijete ne vuče svaki dan sve već po rasporedu kak bi i trebalo. Isto je činjenica da neki roditelji ni ne pogledaju u te torbe a kamoli da stave samo knjige po rasporedu pa dijete svaki dan vuče i glazbeni i prirodu i vjeronauk koje nema svaki dan jer je "tak jednostavnije" i "ništa ne može zaboravit"

- Gradivo je skraćeno u odnosu na to kad smo mi išli u školu (npr. mi smo učili o proljeću puno više sati nego sada šo uče prvaši, znači i više pojmova je trebalo usvojit--npr. Proljeće u vrtu, Proljeće u voćnjaku, Proljeće u šumi, Proljeće u vinogradu, Vremenske prilike i rad ljudi, Životinje u proljeće....danas su to dvije nastavne jedinice... ima toga naravno još u drugim predmetima)

- Djeca su drugačija nego prije- govori se o Z generaciji(možete malo proguglati značenje da ne odem u širinu) - okolina u kojoj rastu je drugačija,drugačije su okolnosti u kojima rastu.

-o nošenju teških torbi ne bi- činjenica je da su teške, no sjećam se da je i moja kad sam bila u školu bila teška, još kad se natovare šlape i tjelesni pucala je po šavovima....definitivno bi se trebalo na tom radit. Ok , ima i onih torbi kaj se vuku, koliko su praktične...hm.

Ovo za odgodu- mislim da bi se uz neku intelektualnu zrelost trebala jako gledati i emocionalna zrelost. Čak bi ona, po mom mišljenju, trebala biti presudna kad se gleda treba li odgoda ili ne. Nekoj djeci ta jedna godina puno znači u smislu da "dozru", osamostale se, malo bolje razviju socijalne vještine i shvate što je zapravo škola. Imam u razredu dijete koje je sad, pred kraj prvog razreda, tek shvatilo kaj je škola. Do sad je bila na razini petgodišnjaka, čak i četvorogodišnjaka usudila bih se reći. Velika muka za nju i za roditelje da savlada školski program. Jednostavno nije bila zrela.

usput...nisam stručnjak, samo radim u školi

Nemam sto za dodati.

Ja sam radije za kretanje u skolu sa 6,5 umjesto sa 7,5, ako je dijete na razgovoru zadovoljilo kriterije.
Mislim da ce jednom zdravom sedmogodisnjaku najprije biti izuzetno dosadno u vrticu, a nakon toga i s 8 godina u prvom razredu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:24   #33
A koji su to kriteriji na razgovoru? Po kojima se može tako jednostavno i jednoznačno procijeniti tako složena stvar kao što je opća spremnost za školu?
Ako dijete nije emocionalno spremno za školu sa 6 i po godina, ne znači da nije zdravo.
Svi bismo htjeli donijeti ispravnu odluku o onome što je za našu djecu najbolje, ali ako ćemo već pogriješiti, ja bih radije pogriješila tako da mu godinu dana bude dosadno, nego da mu bude preteško i da se od njega očekuju i traže stvari koje ne može napraviti, koje ne razumije, da se muči.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:26   #34
a i zasto bi mu odjednom bilo dosadno u vrticu ako su mu tamo prijatelji jos uvijek? i radi se priprema za skolu tako da nije sve isto ko prosle godine...
kojem djetetu je dosadno igrati se?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:47   #35
Predskolske grupe se najcesce dobrim dijelom rasformiraju jer nekolicina ipak odlazi u skolu, pa uvijek ode i neki "najbolji prijatelj".
Dijete od 7 godina uz igru treba ipak usvajati i neke druge sadrzaje i pravila kakvih u vrticu nema.
Nisam za to da se granica pocetka obaveznog skolovanja spusta na 5 godina kao sto je u mnogim drzavama, ali nisam ni za to da se sedmogodisnjak iskljucivo igra u vrticu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:48   #36
U vrtiću grupe nisu složene kao u školi, po starosti mislim. U starijoj vrtićkoj se istovremeno nalaze djeca iz više školskih generacija, barem 2. I svaku jesen se dio grupe mijenja, dolaze mlađi, odlaze stariji. Je li tako u svim vrtićima? U ovima koje ja poznajem je tako. Doma pred zgradom, u parkiću, ima također djece rođene u raznim mjesecima, naprednije i manje napredne.
Osobno mi je taj kriterij "kada idu prijatelji" neozbiljan. Otići će dio prijatelja, zamijenit će ih novi, šta sad. U školi će biti još novih prijatelja. A možda će on i najbolji vrtićki prijatelj biti razdvojeni u dva razreda, ma možda više neće ni biti best friends forever...
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 13:03   #37
ja sam mislila vise na situaciju kad dijete od 7 g ostane samo u grupi s 4-5 godisnjacima a svi koji su mu bilo generacija odu u vrtic.

kod nas je grupa prilicno ujednacena, svi su osim 3-4 djece ista generacija
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 13:14   #38
A pa to bi bila neka sasvim neobična situacija, kakva se u stvarnosti baš rijetko događa, šta ne? U stvarnosti u svakoj grupi ima djece koja su rođena poslije 31.3. pa ostaju u vrtiću...
Neki dan sam vidjela da curice u predškolskoj grupi vezu. Ne znam šta slično tome rade dečki, ali nešto sigurno ima. Kolika je mirnoća i koncentracija za to potrebna. A motorika... Osim toga, imaju bilježnice i dobivaju zadaće. Vidjela sam da imaju one pisančice (tako se nekad zvalo) i onda moraju nacrtati dva reda kišobrana i još nečega, isto kao što je prvi nacrtala teta. Nije baš da se samo igraju u vrtiću.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 15:41   #39
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
:
kojem djetetu je dosadno igrati se?
ovo je ključno. Nijednom djetetu nije dosadno igrati se. Tako ne kužim čemu strepnja od vrtića sa starne pshologa. Onako laički, da, nije to neko dugotrajno testiranje, istina. Ali što nije logično da će stručnjak preporučiti odgodu ukoliko vidi da je dijete rođeno na nekoj granici i malo je nezrelo?

Što nije da učitelji imaju problema sa tom nezrelom djecom koja ne mogu pratiti nastavu i to ih malo koči u radu? Što im nije u interesu da ta djeca idu godinu kasnije u školu?

Mislim, toliko sam toga pročitala, pričala sa svima živima i opet ništa ne znam
Nightfail, da takva su testiranja u školi, uglavnom crtanje, sličice, testiranje glasove analize i sinteze. Nikakvo čitanje ni pisanje slova.

Kod malog u vrtiću su izmiješanje grupe, tako da neki idu ove godine u vrtić, neki dogodine.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 17:55   #40
Pink ja bi radije da moram mozgati

Moj je osobno po tetama u vrticu i strucnjacima koje je sreo na testiranju za skolu jako pametan, zna pisati, citati nesto sitno, rjesava zadatke... ALI nakon max 20min ga nitko nebude natjerao da se koncentrira na ista pa tako i na sjedenje u miru. Jos je i na terapiji koja ga usporava.

Mladi su rodeni nakon 1.4. pa necu morati mozgati.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.