Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2016., 14:17   #61
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
A parmezana se ne odričem ni pod cijenu da se od hormona pretvorim u žensko, ni Pecorina upravo da je od Dolly.
Hear, hear!

Kad smo kod toga, koji Pecorino kupuješ i gdje?

Mlijeko ne konzumiram osim u kavi, tako da vam to prepuštam, bilo kod Dudekove, bilo kod koje god kravice


Inače:
OPG Jurkas

Žena obožava njihovo mlijeko, a ja mogu reći da su svježi sir i vrhnje izvrsni
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 15:49   #62
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post

Kad smo kod toga, koji Pecorino kupuješ i gdje?


Inače:
OPG Jurkas
Pinna ili Cattel, a ako ih tog trena nema onda Trentin. Uglavnom u Coopu.


Ovaj OPG Jurkas, to je u Malešnici ? Imaju li trgovinu i u Zagrebu ?
Ako nemaju, nema veze. Idem ovih dana na pizzu do O'Hare pa ću usput kupiti sir i vrhnje.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 16:35   #63
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

Ovaj OPG Jurkas, to je u Malešnici ? Imaju li trgovinu i u Zagrebu ?
Ako nemaju, nema veze. Idem ovih dana na pizzu do O'Hare pa ću usput kupiti sir i vrhnje.

Nema ih u zg
Cak dalje od Malesnice - Spansko, trznica

Edit:

Sir i vrhnje su do 12h, do tad je mlada zgodna gdjica Jurkas tamo, kasnije samo mljekomat
A ohara radi od 12h pa ces morat kombinirat

Ja sam na pecorinu s biberom iz delicatese olala, zaboravih proizvodjaca...
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 17:57   #64
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Cak dalje od Malesnice ...



Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post


A ohara radi od 12h pa ces morat kombinirat
Mislio sam prije pizze prošetati po seoskom zraku da vidim kravice.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 18:19   #65
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post





Mislio sam prije pizze prošetati po seoskom zraku da vidim kravice.
Mozes odmah prospancirat do harmice i drito kod jurkasovih simentalki probat mlijeko
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 10:43   #66
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

Ako udovoljava svim propisima za sirovo mlijeko i u 1 ml ima do 100000 somatskih stanica
ne somatskih nego mikroorganizama- oni se zapravo odnose na cistocu muzilica, kanti, laktofriza, mljekarice....

somatskih moze biti do 400 000- one pokazuju upalu vimena odn mastitis i sl... vecinom mlijeko sa povisenim brojem somatskih ima zuckaste nakupine koje izgledaju kao smrklji no ponekad se uopce ne vidi nista i vizualno mlijeko izgleda skroz ispravno



mljekarima se uzimaju po 3 uzorka za sredisnji laboratorij gdje se provjeravaju somatske, mikroorganizmi, te mjere mlijecne masti i bjelancevine prema kojima se korigira cijena te provjera na antibiotik zbog kojeg se, ako se nadje u mlijeku, dobiva zabrana preuzimanja sve dok se problem ne rijesi. jos se provjerava i voda u mlijeku.
__________________
"zakaj si ti tak agresivno nastrojena" :D
ljubčiasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 16:19   #67
Quote:
ljubčiasta kaže: Pogledaj post
ne somatskih nego mikroorganizama...
Hvala na ispravci, zabunio sam se u žurbi.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 08:46   #68
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Nisam pisao o velikim mliječnim industrijama nego o OPG-u
Takvi proizvođači mlijeko koje će dostavljati, najčešće jednom tjedno, sakupljaju ga 2-3 dana.
Onda ok ako si siguran da mogu do tjedan dana držati isto mlijeko u laktofrizu pa predat otkupljivaču. Stvarno evo ne znam, a ako je tako prvi ga nebi ni kupio, kamoli konzumirao.




Quote:
Nemoj samting pričati da je 14 kg dobra mliječnost. 14 kg mlijeka po kravici je bilo dobro za Dudeka i Regicu prije 30 god. Današnji farmer ako želi držati simentalce, a proizvoditi mlijeko kao glavni produkt, a meso kao sporedni onda drži njemačkog simentalca ili naše domaće simentalke osjemenjuje simentalcem tipa Fleckvieh, a one uz neforsiranu hranidbu daju najmanje 20 kg, a oni koji se odluče na max iskoristivost i najkvalitetniju hranidbu imaju i preko 30 kg dnevno. A to što je 90% naših seljaka na razini "ja te krstim, a ti prdiš" i "poučih sirotu na svoju sramotu" mora postati njihov, a ne državni problem. Ako žele standard evropskog seljaka neka se počnu ponašati evropski. A ono što ih još malo zna, od sljedeće godine čeka ih još jedno smanjenje otkupne cijene mlijeka.
Za "našeg" simentalca i naše prilike je više nego dobar prosjek. Inače to je iznad ukupnog prosjeka rh, a ako gledamo samo simentalca u rh, tada je i duplo veći prosjek..


Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Zar je netko pričao o prosječnom dnevnom podoju od 75 kg ?
Pa si napisao, zato sam i komentirao:
Quote:
U Nizozemskoj i Njemačkoj to je oko 45-50 l dnevno, dok evropske rekoderke daju i više od 75. U Hrvatskoj rekoderke daju 60 do 65.


Quote:
Ne. Nizozemski i njemački prosjek je 13000 kg za crvenog holštajna, nešto niži za križanog frizijca. Ali za simentalca je nešto iznad 8000 kg. (jug Njemačke)
Nema potrebe vaditi iz konteksta, pisano je o plafonu općenitom, a ne nizozemskoj i njemačkoj koje nisu nikada ni bile na vrhu proizvodnje po govedu, a ni po farmi.



Quote:
Ajde, neka bude samo 9000 kg. To je 25 kg dnevno. Kad naš seljak postigne taj rezultat a ne 14 kg, dio preda u mljekare, dio preradi u sir i vrhnje, dio plasira preko mljekomata, 50% teladi ostavi za remont stada, 50% proda, onda će od 50 krava vrlo, vrlo pristojno živjeti, a od 100 krava i 100 ha što bi trebao biti neki prosjek dobrog farmera i više nego pristojno i to uz evropsku cijenu mlijeka. A podsjeti se, Baršić zbog čijeg napisa sve ovo i pišemo, kaže da ima 60 krava od kojih je 35 u mužnji i daju mu 500 kg mlijeka. Dakle, po tvojoj skromnoj računici, trebao bi imati 375 kg više mlijeka dnevno. Da ih samo proda Dukatu po 2 kn litru to je 100 eura dnevno više ili 3000 eurića mjesečno. I još umjesto vrhnja pobere poticaj.
Dao sam informacije iz prve ruke. U rh nema pet proizvođača koji na holstein frizijskoj tuku 9000 prosjek, a pričanje o tako nečem za našeg simentalca je science fiction. Čak i za top stranog proizvođača sa našim spominjanim stadom/genetikom, a vlastitom ishranom i lokacijskim uvjetima nebi izvukao preko šest tisuća.

Po pitanju baršića ne možeš imati 60 krava, a 35 u mužnji, prije će ostatak biti dobrim dijelom podmladak samo ljudi se neprecizno izražavaju ili mu je 30% stada trajno jalovo, postotak zasušenih je daleko manji od gornjeg koji iznosi maltene 90%.

Po pitanju računice i dobrog života preporučam detaljnije se informirati o uvjetima proizvodnje mlijeka u spomenutim njemačka/austrija/nizozemska (može i već slovenija). Dakle informirati se od a do ž, o svim komponentama koje još od prije pedeset godina uživaju seljaci spomenutih zemalja, a onda donositi zaključke o "našem" seljaku i za šta si je u prosjeku isti kriv, odnosno nedužan.

Govoriti o tome kako se živi i može živiti kod nas isključivo vezano za proizvodnju mlijeka govorim iz ugla proizvođača koji je prije desetak godina stalno bio u vrhu rh per grlo na preko 8000-9000l, kada su uvjeti možda i bili bolji no danas, i ne nije se moglo vrlo pristojno živjeti, već vrlo krvavo. Cherry picking, čovjek uzme podatke koji mu pašu za input/output proizvodnje i dobit, a one sve druge zanemari i naravno proglašava seljaka majmunom. "Njemački" seljak u prosjeku nije ništa puno ambiciozniji i napredniji u glavi, prosto poput sjemena se je našao u povoljnijim okolnostima da proklije i žalosno je da to znaju samo ljudi koji kroz istu kalvariju prođu za razliku od salonskih ekonoma (ne mislim na tebe) koji bi to itekako trebali znati i uslikavaju opgove po večernjacima prodajući priču "nitko neće na selo, a isplati se".
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 11:18   #69
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Takvi proizvođači mlijeko koje će dostavljati, najčešće jednom tjedno, sakupljaju ga 2-3 dana. Ostalo mlijeko predaju velikim otkupljivačima kao npr. Dukatu da ne bi izgubili poticaj.
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Onda ok ako si siguran da mogu do tjedan dana držati isto mlijeko u laktofrizu pa predat otkupljivaču. Stvarno evo ne znam, a ako je tako prvi ga nebi ni kupio, kamoli konzumirao.
Jebi ga, kad sebe moram kvotati. Ja jasno napišem da mlijeko koje jednom tjedno dostavljaju po kućama sakupljaju 2-3 dana, a ti impliciraš da sam rekao da ga sakupljaju tjedan dana. Nekoliko rečenica prije, jasno sam napisao da mlijeko koje predaju velikim otkupljivačima kao Dukatu, Vindiji i sl. predaju svaki dan.

Kako je ostatak tvog posta slično iskrivljavanje i krivo tumačenje mojih riječi neću ga komentirati.



Želim ti samo još reći sljedeće, pa da završim s ovom temom, jer je od kvalitete mlijeka kao namirnice, odmakla u poljoprivredu i socijalni status seljaka.

Sam navodiš termine "naša simentalka" i "naše prilike" u kontekstu "za nju je u našim prilikama 15 l mlijeka super proizvodnja". A zašto taj naš hrvatski seljak nešto ne napravi da to promjeni ? Zato jer je inertan i očekuje da se netko odozgo pobrine za njegov status, a on bi i dalje radio isto kako je radio i njegov djeda i tata. Mlijeko je roba kojoj je kretanje cijena podložno ponudi i potražnji. Seljak to mora shvatiti ili bar prihvatiti kao činjenicu i početi proizvoditi više i jeftinije ili će propasti. Da bi to postigao mora poduzeti poboljšanje pasminskog profila, suvremenizaciju proizvodnje, povećanje stada i na tržištu ne nastupati sam nego se povezivati u zadruge. Ako na sve te izmjene nije spreman morati će prestati proizvoditi kravlje mlijeko i okrenuti se nečem drugom. Nije lako opstati na tržištu koje ima velike viškove kravljeg mlijeka.

Stanje s mlijekom podsjeća me na stanje s proizvodnjom i otkupom pšenice. Stalna negodovanja i protesti seljaka zbog otkupnih cijena pšenice. Sve na nivou Antun Laszla i njemu sličnih. A prema standarsima EU 90% hrvatske pšenice je u klasi stočne hrane. Pa nisu im ni otkupljivači ni potrošači krivi što ništa nisu promijenili u sortnom profilu, tretiranju i načinu gnojidbe, a znali su da je već više godina u EU promijenjen kodeks otkupa i da sva pšenica ispod 10,5% proteina spada u stočnu hranu. Ako žele I klasu, a time i dobru cijenu, moraju proizvesti pšenicu s više od 14% proteina. To su činjenice kojima se moraju prilagoditi ili prestati uzgajati pšenicu.

Okrutno i istinito. Nemate za kruh? Jedite kolače!

Ja nisam glasao za ulazak u EU. Ne zato jer sam protiv evropske ideje, naprotiv, ja jesam za nju kao ideju, ali nisam utopist. Stvaranje jednog poštenog tržišta u kojem je jedan bogat, a drugi sirotinja nije moguće.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 11:42   #70
Pelle kapitalista stari!
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 11:57   #71
čak se ni kod vindije pa vjerojatno ni dukata ne preuzima mlijeko svaki dan kod svih. mislim da ovisi o količini mlijeka koju imaš i gdje se nalaziš i koliki laktofriz imaš
moji predaju vindiji, imaju svoj laktofriz i dolazi im mljekar svaki drugi dan.

kod nas u selu su od desetak obitelji ostale 4 koje još uvijek predaju mlijeko. do toga je došlo najviše zbog starosti seljana, neredovite isplate , cijene mlijeka ali i zaostalih ideja...

ne znam točno kakva je sad situacija kod mojih, ali uvijek su većinu stada činile holštajnice. simentalke su tu većinom da malo poboljšaju parametre i zbog teladi za koju se može dobiti više. naravno da su to probrane krave koje će ti dat kvalitetnije ali i više mlijeka. koja korist ak ti ona da 20 L mlijeka na dan, a ti se baviš proizvodnjom mlijeka i prodaješ ga??
__________________
"zakaj si ti tak agresivno nastrojena" :D
ljubčiasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 11:27   #72
Ako želite biti sigurni da li je mlijeko domaće i netretirano ili ne - samo mene pozovite. Ja od ovog kupovnog napucanog hormonima odmah poprištavim, tako da ne brinite, imate lakmus Laa Luu. :klap:
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 20:57   #73
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Jebi ga, kad sebe moram kvotati. Ja jasno napišem da mlijeko koje jednom tjedno dostavljaju po kućama sakupljaju 2-3 dana, a ti impliciraš da sam rekao da ga sakupljaju tjedan dana. Nekoliko rečenica prije, jasno sam napisao da mlijeko koje predaju velikim otkupljivačima kao Dukatu, Vindiji i sl. predaju svaki dan.

Kako je ostatak tvog posta slično iskrivljavanje i krivo tumačenje mojih riječi neću ga komentirati.



Želim ti samo još reći sljedeće, pa da završim s ovom temom, jer je od kvalitete mlijeka kao namirnice, odmakla u poljoprivredu i socijalni status seljaka.

Sam navodiš termine "naša simentalka" i "naše prilike" u kontekstu "za nju je u našim prilikama 15 l mlijeka super proizvodnja". A zašto taj naš hrvatski seljak nešto ne napravi da to promjeni ? Zato jer je inertan i očekuje da se netko odozgo pobrine za njegov status, a on bi i dalje radio isto kako je radio i njegov djeda i tata. Mlijeko je roba kojoj je kretanje cijena podložno ponudi i potražnji. Seljak to mora shvatiti ili bar prihvatiti kao činjenicu i početi proizvoditi više i jeftinije ili će propasti. Da bi to postigao mora poduzeti poboljšanje pasminskog profila, suvremenizaciju proizvodnje, povećanje stada i na tržištu ne nastupati sam nego se povezivati u zadruge. Ako na sve te izmjene nije spreman morati će prestati proizvoditi kravlje mlijeko i okrenuti se nečem drugom. Nije lako opstati na tržištu koje ima velike viškove kravljeg mlijeka.

Stanje s mlijekom podsjeća me na stanje s proizvodnjom i otkupom pšenice. Stalna negodovanja i protesti seljaka zbog otkupnih cijena pšenice. Sve na nivou Antun Laszla i njemu sličnih. A prema standarsima EU 90% hrvatske pšenice je u klasi stočne hrane. Pa nisu im ni otkupljivači ni potrošači krivi što ništa nisu promijenili u sortnom profilu, tretiranju i načinu gnojidbe, a znali su da je već više godina u EU promijenjen kodeks otkupa i da sva pšenica ispod 10,5% proteina spada u stočnu hranu. Ako žele I klasu, a time i dobru cijenu, moraju proizvesti pšenicu s više od 14% proteina. To su činjenice kojima se moraju prilagoditi ili prestati uzgajati pšenicu.

Okrutno i istinito. Nemate za kruh? Jedite kolače!

Ja nisam glasao za ulazak u EU. Ne zato jer sam protiv evropske ideje, naprotiv, ja jesam za nju kao ideju, ali nisam utopist. Stvaranje jednog poštenog tržišta u kojem je jedan bogat, a drugi sirotinja nije moguće.

Riječ "distribuira" sam nanovo zamijenio sa pojmom predaje otkupljivaču. Moja greška. Dalek mi je razmak odgovaranja, sličan je pojam i ne postoji dovoljan osobni odmak. Vjerojatno ima još grešaka. No bez obzira na to ništa manje nema pogrešnih podataka sa druge strane, upravo suprotno. Sve u svemu, u globalu je poentirano o prosječnom (i dotičnom) seljaku (stočaru) u rh i na to sam se nadovezao. Neke stvari se ne mogu pročitati u knjizi, čuti od stručnjaka ili seljaka, a nerijetko doznati čak niti vlastitim iskustvom. Te stvari, tj informacije sam tamo napisao i neka ih iskoristi tko može i želi, meni je svejedno. Istina/istinita slika dotaknutog je neovisna o svemu tomu i samo je jedna točna, a iznad napisano nisu niti prve niti zadnje riječi koje simplificiraju nedovoljno upoznato područje te nudi očita rješenja.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 21:49   #74
"Prokuhala" sam svježe mlijeko onako po preporuci s prve stranice (sat vremena u pečnici na ventilaciji 80°) i mlijeko je kiselkastog mirisa i gorkastog okusa. 10 L mlijeka za bacit. Kako!?


edit:kaže majka da nije moguće da sam tako zeznula mlijeko, da mora da je već bilo pokvareno?
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction

Zadnje uređivanje BlackLotus : 17.11.2016. at 22:31.
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:21   #75
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
"Prokuhala" sam svježe mlijeko onako po preporuci s prve stranice (sat vremena u pečnici na ventilaciji 80°) i mlijeko je kiselkastog mirisa i gorkastog okusa. 10 L mlijeka za bacit. Kako!?


edit:kaže majka da nije moguće da sam tako zeznula mlijeko, da mora da je već bilo pokvareno?
gdje si kupila mlijeka ? možda je samo od jedne krave ?
mlijeko ima gorki okus kada je od krave koja je visoko bređa .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:55   #76
U Sesvetskom Kraljevcu se otvorila mini mljekara Mlijecno s potpisom. Sve sam probala i sve im je jako fino. Rade bas na malo.
Oni tvrde da se njihovo svjeze mlijeko ne treba kuhati jer je pasterizirano.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 21:27   #77
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
"Prokuhala" sam svježe mlijeko onako po preporuci s prve stranice (sat vremena u pečnici na ventilaciji 80°) i mlijeko je kiselkastog mirisa i gorkastog okusa. 10 L mlijeka za bacit. Kako!?


edit:kaže majka da nije moguće da sam tako zeznula mlijeko, da mora da je već bilo pokvareno?
Da, mama je u pravu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 23:29   #78
ja sam jučer ne znam valjda nakon 20 let proba "domaće2 mliko od netkom pomuzene kravice , prokuhano pa ohlađeno jelte

nisam zamjetio iku razliku od dukatovog svježeg koje mi je bilo pri ruci, da su mi zamjenili boce nema šanse da bi više pogodio koje je koje
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 12:48   #79
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
ja sam jučer ne znam valjda nakon 20 let proba "domaće2 mliko od netkom pomuzene kravice , prokuhano pa ohlađeno jelte

nisam zamjetio iku razliku od dukatovog svježeg koje mi je bilo pri ruci, da su mi zamjenili boce nema šanse da bi više pogodio koje je koje
A može biti ali onda tu kravu istog trena baci u paštete.
Ako je i to zaslužila.


Ma nije ona zaslužila ni Eukanuba postati.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 14:33   #80
kupujete li na mljekomatima? najsviježije i najprirodnije je na mljekomatima. Jer ga dovoze sami poljoprivrednici izravno sa svojih farmi. A ono koje servira mljekara pod pasterizirano itd to vam ne zaslužuje imati natpis sviježe.

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.