Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2014., 22:16   #1
Specijalne postrojbe u SFR Jugoslaviji

Zanima me jel postojalo išta ovakvo ili slično?
Ako pogledamo ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...l_forces_units
Vidimo da dosta država ima specijalne postrojbe.
A Jugoslavija tada? Je li postojala neka elitna jedinica?

Zadnje uređivanje frozen star : 07.11.2014. at 22:44.
frozen star is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 22:41   #2
naravno da je
ali koga briga, crkla je jugoslavija
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 22:54   #3
koga briga za yugu ovde pricamo o tehnolOgijama i OSRH
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 23:05   #4
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
naravno da je
Kako se zvala postrojba?
frozen star is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 01:15   #5
Quote:
frozen star kaže: Pogledaj post
Kako se zvala postrojba?
Nindže

U bivšoj JNA su svi bili specijalci . Tolika količnina Rambo ratnika stvorila je 3. po nekima, a po drugima čak možda i 1. ako ne i više, vojnu silu u Svemiru.
Pod vodstvom Kompartije, Tita i Kardelja, ovi specijalci iz proleterskih brigada,naoružani lozom, užičkim grahom i M48 rasturili bi svakog mrskog neprijatelja koji bi se usudio dirnuti tekovine revolucije, te bratstva i jedinstva. Kuiš...

E sad... neki kažu da je to povijesno gledano, bila u stvari teritorijalana- tj. obrambena armija u većem svom dijelu ( vojni rok se neizbježno služio, bar večina punoljetne populacije ) tako da ideja nekih profesionaliziranih napadnih jedinica nije bila toliko realizirana.

Najbliže nekoj takvoj profi jedinici "specijalnoj" u tadašnjoj vojsci su bili padobranci iz 63. Padobranske brigde u Nišu. Bilo je i nekih uvjetno rečeno "specijalnijih" postrojbi unutar VP ili recimo u Sloveniji - brdska(planinska) brigada, ali daleko je sve to od punokrvnih "Specaial Operation Forces ".
I da , imala je i tadašnja JRM svoje ronitelje-diverzante - pa se vjerojatno i njih može uključiti u "specijalce " uz gore pomenute niške padobrance.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 10:41   #6
63. padobranska brigada iz Nisa je glasila kao jedna od elitnih... Za dalje ne znam...

http://en.wikipedia.org/wiki/63rd_Parachute_Battalion
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 11:13   #7
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
63. padobranska brigada iz Nisa je glasila kao jedna od elitnih... Za dalje ne znam...

http://en.wikipedia.org/wiki/63rd_Parachute_Battalion
Zna itko kakva je bila obuka njihova? Mislim na period prije raspada Jugoslavije...
frozen star is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 11:21   #8
Imali su nekakve specijalce, ali to ni po čemu ne sliči na ovo što je danas spec. postrojba. Zašto? Zato što su uglavnom bile sastavljene od ročnika. Temeljna pješačka (pješadijska) obuka je bila tri mjeseca, tri specijalističke (vezist, snajperist, vozač, kurac-palac) pa onda ideš u prekomandu - neko stražari, neko ima dnevni posao, a neko najebe pa ode u neku spec postrojbu. Kada sam ja služio jna samnom su na obuci za veziste tri mjeseca bili ročnici iz nekakve diverzantske postrojbe u Zemunu.
Kakav specijalac možeš biti nakon tri mjeseca obuke? Nikakav. Skužila je to i ova ekipa, pa su sa ovim "mojim" ročnicima bili u toj Zemunskoj kasarni i prvi (?) profi vojnici u jna


Mi se sada smijemo toj organizaciji služenja vojnog roka, a nedajbožepotribe za deset godina neće biti pet zdravih ljudi van vojske koji znaju držat pušku u ruci ili rukovati sa nekim vojnim oruđem.



PS
Što više pišem sve mi se čini da to nije bila ekipa iz Zemuna, već iz Pančeva
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 11:26   #9
Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
koga briga za yugu ovde pricamo o tehnolOgijama i OSRH
Podforum je "Vojna povijest i tehnologija" pa koga zanima piše o tome a drugi preskaču bez trolanja...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 12:52   #10
Quote:
frozen star kaže: Pogledaj post
Zna itko kakva je bila obuka njihova? Mislim na period prije raspada Jugoslavije...
Vjerojatno po standardima svih padobranskih specijalnih postrojbi diljem svijeta s manjim ili vecim odstupanjem... Jedino vidim da su koristili jos i onda antikvitete od opreme, pocevsi od same puske...







Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 13:03   #11
Takodjer postojala je jos neka 82. podvodno-diverzantska jedinica... Ovo mi baca na neke aka SEAL-ove... Znali tko vise o njima??? Ja sam nasao samo ovo...

http://curcic.150m.com/spec/scg_02.htm

http://forum.crveneberetke.com/viewtopic.php?f=20&t=80

Zadnje uređivanje Djouzi : 08.11.2014. at 13:12.
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 09:07   #12
JNA nije imala specijalne jedinice, jer je sam naziv specijalno podsecao na osobe sa specijalnim potrebama (tako se barem tada objasnjavalo).

Postojale su specijalizovane jedinice koje bi danas spadale u kategoriji "specijalnih jedinica", kao sto su bili PT vodovi u bataljunima vojne policije, izvidjacke jedinice (odredi) u sastavima korpusa (slicne americkim Recon jedinicama) i diverzantskim odredima u sastavu armiskih oblasti (klasicni komandosi).
Tu spada i gorespomenuti 82 Pomorski Centar.

Takodje su postojale i elitne jedinice (nisu se tako zvale, ali imali su takvu funkciju). Tu su spadali 1 Gardiska Proleterska brigada, 63 Padobranska brigada, 11 Proleterska brigada mornaricke pesadije, 472 brigada mornaricke pesadije, 139 motorizovana brigada (uglavnom bi se upotrebljavala kao mornaricka pesadija) sve jedinice Vojne Policije, kao i 345 Planinska brigada (moguce da zaboravljam na jos neku elitnu jedinicu).
One su se razlikovale od ostalih jedinica po novijem naoruzanju i opremi, kao i po boljoj popunjenosti jedinica (blizu ili iznad 100% propisanog stanja).

I jos nesto, nisu sve jedinice popunjavane regrutima, recimo PT vod 282 bataljona Vojne Policije (pod drektnom komandom SSNO-a) je od osnivanja bio popunjen oficirima i podoficirima, slicno kao i divizion lakih diverzantskih ronioca u 82 Pomorskom Centru.
Verovatno je bilo jos nekoliko takvih jedinica, ali meni to nije poznato.

P.S.
Sto se odnosi na padobrance i Stg 44, ta fotka je iz sredine sedamdesetih godina, u to vreme vecina jedinica na istoku i na zapadu (a da ne pricamo u JNA) nije imao bolje pesadisko naoruzanje. Zapad je imao uglavnom poluatomatske puske, dok se na istoku tek masovno uvodio AK-47.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "

Zadnje uređivanje trpe grozni : 09.11.2014. at 09:15.
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 14:28   #13
Zapadna Njemacka od 1966. sluzbeno koristi H&K MP5, od 1959. u SSSR uporabi je AKM sa preklopnim kundakom kojeg je Jugoslavija implementirala 1970. po licenci... Uporaba Stg 44 iz sredine i kraja WW2 u sredini 70-ih je i dalje debelo zastarijela oprema...
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 14:50   #14
Ako se izuzmu jedinice OZNE/KNOJ-a za borbu s ostacima poraženih snaga u II.sv ratu druga Jugoslavija nije imala/razvijala specijalne postrojbe sve do 1972 i ubacivanja 19 diverzanata Hrvatskog revolucionarnog bratstva u okolicu Bugojna a nakon sloma tzv."hrvatskog proljeća" u operaciji imena Feniks/Raduša, odnosno Planinske lisice, kakao je bilo kodno ime HRB za tu operaciju..

Bio je to toliki šok za jugoslavenske sigurnosne sužbe (obavještajne ali i policijsko -vojne) da su poslije razrade ove situacije sve one napisale elaborate o ovoj operaciji i analizairali ih u detalje s poukama za buduće slične događaje. Bilo je nedopustivo da su diverzante lovil iviše od mjesec dana u turističkoj sezoni ,pa se SFRJ ogolila i izblamirla pred svietom.
Iza toga je odlučeno da se formiraju bolje opremljene, uvježbane i brzo raspoložive policijske i vojne snage.
Pristupilo se nabavkama zapadnih helikoptera, osobnog naoružanja ,sredstava veze i ostale opreme za policiju i nešto za vojne postrojbe.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 20:44   #15
281. ili 282. bataljon vojne policije JNA imao je u svom sastavu antiterorističku jedinicu od 1978, naredbom sekretara SSNO. ta je službeno prva u SFRJ, kasnije je kolokvijalno nazivana srbijanskim nazivom za zmiju ljuticu, Kobra.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 22:26   #16
Kad smo vec kod specijalnih postrojbi u USA ima neki tip pod imenom Richard Marcinko prvi zapovjednik SEAL Team Six(poznati po tome sto su ubili Bin Ladena) pitam se da li je nase gore list?
U wikipediji kazu da je Slovak.

http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Marcinko

U knjizi Red Cell koju je napisao se spominju neke akcije 90-ih na prostoru bivse Jugoslavije, konkretnije Hrvatske gdje je neki americki snajperist(navodno savjetnik nase vojske u to vrijeme) skidao srpske vojnike sa Armalon BGR .300 win mag. i hvalio se pogotkom u glavu na 900 yarda(820m). Stranica 203.

http://books.google.hr/books?id=gGJj...20Cell&f=false
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 22:38   #17
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod specijalnih postrojbi u USA ima neki tip pod imenom Richard Marcinko prvi zapovjednik SEAL Team Six(poznati po tome sto su ubili Bin Ladena) pitam se da li je nase gore list?
U wikipediji kazu da je Slovak.

http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Marcinko

U knjizi Red Cell koju je napisao se spominju neke akcije 90-ih na prostoru bivse Jugoslavije, konkretnije Hrvatske gdje je neki americki snajperist(navodno savjetnik nase vojske u to vrijeme) skidao srpske vojnike sa Armalon BGR .300 win mag. i hvalio se pogotkom u glavu na 900 yarda(820m). Stranica 203.

http://books.google.hr/books?id=gGJj...20Cell&f=false

samo se budala može javno hvalit tim stvarima. o nekim stvarima se ipak ne govori javno.

p.s.
svaka čast za hitac.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 23:08   #18
Quote:
frozen star kaže: Pogledaj post
Zanima me jel postojalo išta ovakvo ili slično?
Ako pogledamo ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...l_forces_units
Vidimo da dosta država ima specijalne postrojbe.
A Jugoslavija tada? Je li postojala neka elitna jedinica?
Postojali su diverzantski odredi (čete). Zapovjednik jednog takvog odreda bio je Vladimir Kovačević - Rambo, kasnije optužen ali ne i osuđen za ratni zločin na području Dubrovnika, zbog navodnog psihičkog rastrojstva. No tamo je zapovjedao drugom postrojbom a ne tim diverzantima, koji naravno kao jedinica nisu više postojali nakon raspada vojske.

http://www.sense-agency.com/tribunal...l?news_id=1922

Inače, ti su imali obuku 12 mjeseci i bila je to teška obuka, ne baš kao navy seals ali nešto slično, koju dosta njih nije prošlo, pa su onda raspoređivani u druge jedinice, kao kuhari i slično. Bili su naoružani redovnim pješačkim naoružanjem a posebno su imali i tzv. škorpione (to je nešto slično uziju).

http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0korpion_vz._61

Ok, baš i nije kao uzi

Zadnje uređivanje Klibicl : 22.11.2014. at 23:25.
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 23:54   #19
Napisao bih nešto o roniocima iz Divulja - naime tu sam služio vojni rok i iza sebe ostavio (barem kao fizikalac - niješao cement - onog ronioca sa ribom pred vojarnom).
Koliko se siječam, bilo je jedno odjeljenje teških ronioca (tu su išli oni koji su nisu uspjeli preplivati više od 10 m u bazenu), dva voda lakih ronioca, te jedan vod ronioca-diverzanata. Vod ronioca diverzanata činila su tri odjeljenja: 1. odjeljenje bili su potporučnici i poručnici, 2. odjeljenje vodnici i stariji vodnici i 3. odjeljenje mi ročnici.
Opremljenost je bila "savršena" - maske i peraje smo si sami kupili jer ono što smo dužili nije bilo za pod vodu. Za dodatno čeličenje nas "elite" služila su poluraspadnuta mokra ronilačka odijela. Oprema za ronjenje zatvorenim sistemom (bez mjehurića) nije ulijevala povjerenje. Ono dobro u svemu tome bila je hrana - Za nas je bila i obilna i pripremljena kao u hotelu ****! Ostala vojska jela je splačine.
Kako su nas obučili? Pet godina kasnije, za drugu vojsku tj. HV nisam trebao dodatnu obuku ali sam (smo) bio daleko od nekog pravog diverzanta ili pripadnika specijalnih postrojbi.
Legolass is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 00:31   #20
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Najbliže nekoj takvoj profi jedinici "specijalnoj" u tadašnjoj vojsci su bili padobranci iz 63. Padobranske brigde u Nišu.
da to je bio vrh selekcije. Ne znam koliko je u njoj bilo Hrvata (pretpostavljam ne previše). Jedino što im priznajem je njihov angažman oko Kikaševog aviona. Daj sad zamisli poslat jednu padobransku satniju na aerodrom glavnog grada i otet avion pun oružja. Trebalo je imat muda za tako nešto, koliko god smo mi bili slabo naoružani. Da smo krenuli goloruki na njih, trebali smo ih pojest. Da, znam da je tu bila JNA naoružana do zuba, ali ipak su to sve bili ročnici. (Osim ovih padobranaca). Kasnije tokom rata nisam više čuo za njihove "podvige". Mislim da su bili angažirani na hidroelektrani Bajina Bašta, kad je onaj Bosanac postavio eksploziv i prijetio rušenjem. Znam da su oko Vukovara bili angažirani specijalci iz Pančeva, ali nisu se nešto bili pokazali. Sve u svemu, slabo.
thomascat is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.