Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2016., 19:43   #21
Quote:
Bahuss kaže: Pogledaj post
Hrvatska je imala kompletnu fabriku minobacačke municije tzv. MOL koja je bila neka da kažemo rezerva za Pretis i sve starije mašine koje su se menjale u Pretisu su završavale u MOL-u. Serijska proizvodnja je bila redovna do ulaska hrvatske vojske u nju. Međutim iz nepoznatih razloga ona nikada nije više radila i ubrzano je zatvorena. Danas na tom mestu raste trava a hrvatska više nema proizvođača minobacačkih mina.
Ma jok bato!

http://www.aalan.hr/mortar-bombs
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 23:42   #22
Navedi mi fabriku koja je pravi minobacacke mine danas u 2016. godini. Ovaj info je od oveka koji je radio na uspostavljanju proizvodnje kompletnog aretiljerijskog programa za vreme rata po raznim fabrikama u Hrvatskoj a to sto prodaje Alan je iz perioda devedesetih...
Bahuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 00:50   #23
Quote:
Bahuss kaže: Pogledaj post
Navedi mi fabriku koja je pravi minobacacke mine danas u 2016. godini. Ovaj info je od oveka koji je radio na uspostavljanju proizvodnje kompletnog aretiljerijskog programa za vreme rata po raznim fabrikama u Hrvatskoj a to sto prodaje Alan je iz perioda devedesetih...
U Bagatu u Ninu su se za vrijeme rata proizvodile minobacacke mine... moja baka je bila radnik tu i imam nekoliko primjeraka u vise kalibara bez kapsula i punjenja sto je uzela kao suvenir... tehnologija postoji u državi i može se pokrenuti proizvodnja kad zatreba
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 02:54   #24
@Fullback

Za vreme rata i ISIL pravi granate i letece plinske boce i to je prihvatljivo kada se nema bolje ali za prodaju na medjunarodnom trzistu takve stvari ne prolaze.
Kada sam pitao tog tehnologa iz Pretisa zasto Vlada Hrvatske nije pomogla tim manjim privatnim firmama da nastavi i razvija proizvodnju mina posle Domovinskog rata njegov odgovor je bio da nisu imali tehnologiju potrebnu za normalnu proizvodnju. Desavalo se zbog losih tehnoloskih postupaka da se mina pri udaru na cilj prepolovi na dva dela umesto na sitne splere iliti gelere i tako znatno smanji ubojitost. Razlog lezi u tome da nisu mogli da osvoje tehnoloski postupak koji ce da celik dovede do odredjenje kristalizacije da bi se dobio efekat rasprskavanja kosuljicu mine. Kada se udje u tu problematiku vidi se koliko znanja je potrebno i za tako naizgled jednostavan proizvod.

P.S. Bagat vise ne postoji na zalost
Bahuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 09:07   #25
Ali postoji LTH Metalni lijev d.o.o. Benkovac.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 10:05   #26
Quote:
Bahuss kaže: Pogledaj post
@Fullback

Za vreme rata i ISIL pravi granate i letece plinske boce i to je prihvatljivo kada se nema bolje ali za prodaju na medjunarodnom trzistu takve stvari ne prolaze.
Kada sam pitao tog tehnologa iz Pretisa zasto Vlada Hrvatske nije pomogla tim manjim privatnim firmama da nastavi i razvija proizvodnju mina posle Domovinskog rata njegov odgovor je bio da nisu imali tehnologiju potrebnu za normalnu proizvodnju. Desavalo se zbog losih tehnoloskih postupaka da se mina pri udaru na cilj prepolovi na dva dela umesto na sitne splere iliti gelere i tako znatno smanji ubojitost. Razlog lezi u tome da nisu mogli da osvoje tehnoloski postupak koji ce da celik dovede do odredjenje kristalizacije da bi se dobio efekat rasprskavanja kosuljicu mine. Kada se udje u tu problematiku vidi se koliko znanja je potrebno i za tako naizgled jednostavan proizvod.

P.S. Bagat vise ne postoji na zalost


Joj da je imati samo deo tehnoloske kvalitete vase namenske gde bi nam bio kraj...nitko u vasionu ne ume tako sto da napravi sem namenske.
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 10:14   #27
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post


Joj da je imati samo deo tehnoloske kvalitete vase namenske gde bi nam bio kraj...nitko u vasionu ne ume tako sto da napravi sem namenske.
Možemo reći što god hoćemo ali po tom pitanju nas šiju. Mi nemamo niti vlastitu proizvodnju pješačke municije. To je nakaradno.

Što je s ovim projektom?

http://www.vecernji.hr/hrvatska/hrva...reljiva-930939
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 10:33   #28
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Možemo reći što god hoćemo ali po tom pitanju nas šiju. Mi nemamo niti vlastitu proizvodnju pješačke municije. To je nakaradno.

Što je s ovim projektom?

http://www.vecernji.hr/hrvatska/hrva...reljiva-930939
Ne šiju, nego pizde po internetima i novinama od Vučića pa do forumskih trolova. Isti mentalni skop lidera regiona i vasione.

Tvornica minicije je potreba i tu bi država trebala aktivnije pripomoći.
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 11:19   #29
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Ne šiju, nego pizde po internetima i novinama od Vučića pa do forumskih trolova. Isti mentalni skop lidera regiona i vasione.

Tvornica minicije je potreba i tu bi država trebala aktivnije pripomoći.
Na tvornicu municije sam i mislio. Kad budemo imali svoju tvornicu municije širokog spektra ponude, onda ću nas smatrati relativno ozbiljnima. Država koja sama ne može zadovoljavati svoje potrebe za municijom je neozbiljna i krajnje neodgovorna.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 11:28   #30
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Ali postoji LTH Metalni lijev d.o.o. Benkovac.
Kako da ne, samo sto je istina malo drugacija:

Citat:
Tvrtka LTH Metalni lijev osnovana je 1980. godine, te je od 1999. godine sastavni dio grupacije LTH Castings. Pokretanjem proizvodnje početkom 90-tih godina tvrtka je bila orijentirana na proizvodnju poluproizvoda.

Koristeći potpuno automatizirane lijevačke strojeve, obradne centre i namjenske strojeve tvrtka proizvodi anti-vibracijske, kočione sisteme, te komponente poput kućišta vodenih pumpi za potrebe auto-industrije. Koristeći LEAN strukturu, tvrtka je osobito troškovno efikasna obzirom na veliki obujam proizvodnje.

Djelatnost:
Lijevanje i obrada aluminijskih blokova
Lijevanje aluminijskih legura: EN AC 46000 (AlSi9Cu3, Al226), EN AC 47100 (AlSi12Cu, Al231), EN AC 43400 (AlSi10Mg, Al239)

Strateška orijentacija:
Kućišta vodenih pumpi
Kočione komponente
Anti vibracijske komponente

http://www.adklaster.hr/hr/members/lth-metalni-lijev
http://www.lthcastings.com/default.a...essdevelopment

Facts: Slovenacka firma sa pogonom u HR, proizvode auto delove, livnica radi samo sa aluminijumom i njegovim legurama. Kao sto znate kolega aluminijum se ne koristi u proizvodnji granata i mina za kosuljice.
Kao sto rekoh ne postoji takav pogon danas u Hrvatskoj a jedini koji je namenski napravljen i konstruisan je zarastao u travu u Ličkom Osiku i zvao se MOL.

„Odlukom federalne Vlade 1950. godine osnovana je u Ličkom Osiku tvrtka „Ivan Gošnjak“, koja je 1954. godine primijenila naziv u Radna organizacija „Marko Orešković“ Lika (skraćeno MOL). Do početka 1990-ih godina tvornica MOL bila je najznačajnije poduzeće metalne industrije Like i raison d'être novoga grada. Tvornica je zapošljavala oko 2000-2500 tisuće ljudi.”

„Do 1992.godine bivši SSNO je odlučivao o proizvodnom programu  u namjenskim fabrikama, ali samo ako je proizvodnja vezana za potrebe SSNO­a. Tako su na skoro identičnoj opremi „Pretis“ Vogošća i Krušik Valjevo imali isti proizvodni program(minobacačke i artiljerijske  granate), ali je bilo podjela u kalibrima. Naime, Krušik je proizvodio kalibre do 82 mm, a Pretis  preko tog kalibra. Isti proizvodni program je imao i „MOL“ Lički  Osik  ali je  dugo imao status rezervnog  kapaciteta.”

http://advokat-lozo.ba/advokat/dokum...industrije.pdf
Bahuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 11:41   #31
Nisam ni rekao da proizvode granate u Benkovcu. Nije ni Bagat proizvodio do rata, koliko znam. Ali je imao ljude...znanje. Kapacitet. Ja sam samo PRETPOSTAVIO da tako nešto postoji i kod nas i da bi se...možda...moglo.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 11:55   #32
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Nisam ni rekao da proizvode granate u Benkovcu. Nije ni Bagat proizvodio do rata, koliko znam. Ali je imao ljude...znanje. Kapacitet. Ja sam samo PRETPOSTAVIO da tako nešto postoji i kod nas i da bi se...možda...moglo.
Moglo se, može se i moći će se i to na više lokacija u HR a čak mi se čini i u ZD jedna privatna firma se bavila istim, pusti trola
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 12:48   #33
Ne može se više, neće se moći i nema se... to ti kaze ovaj „Trol” i jedan tvoj zemljak koji je uspostavljao proizvodnju tih i ostalih granata za vreme Domovinskog rata a ti mi slikaj municiju sa brojem LOT-a od 2005 godine na ovamo. Nije ti to kanalizaciona cev pa da izlijes i eto proizvoda, uostalom takve fabrike su i radile mine kada se nije imalo nista drugo. Naravno pričamo o ozbiljnoj proizvodnji po NATO standardima a ne po „ISIL” standardima.

Pričate o municiji i izgradnji fabrike e pa odvojite 90 miliona evra i eto vam fabrike kao sto sad to radi Yugoimport u Pozegi. Uostalom, imam sken ugovora o izgradnji 3 fabrike municije za Alzir vrednost prava sitnica 120 mil. evrica. Tehnologiju prenosi Sloboda uz saradnju sa Prvim partizanom. Municija 5,56; 7,62 do 12, 7 sa sve snajperskim i obelezavajucim mecima kao i granate 40mm. Dakle samo lova na Sunce i sve se moze danas ali ako neko misli da je to jeftina igračka debelo se vara.

Zadnje uređivanje Bahuss : 28.12.2016. at 13:02.
Bahuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 13:32   #34
Ne beri tudju brigu, uhvati se lenjira i meri kontejnere za one remontovane kuvajtske 84ke koje si spominja ili si to resio pa imas vremena se prosipat ovuda. Stojim pri svemu napisanom, zato sto sam nesto i na svoje oci vidio a ti pizdi dalje do mile volje

Poslano sa mog SM-G531F koristeći Tapatalk
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=iIi6OcbdeTE&ab_channel=Tam%C3%A1sK%C3%A9pe s
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 13:44   #35
Koja je uopce poanta imat npr tvornicu koja proizvodi vulgaris glupe minobacacke granate kada godisnje potrosis dnevnu proizvodnju? Obican trosak, i potencijalna meta u slucaju rata koja medju prvima leti u zrak. Zato je puno korisnije imati hrpu tvornica koje imaju mogucnost prebacivanja na takvu proizvodnju, a u mirnodopsko vrijeme se bave necim drugim od cega zive. Drugo je tvornica pjesackog streljiva gdje se paralelno moze proizvoditi i za civilni i za vojni program.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 00:14   #36
Quote:
Bahuss kaže: Pogledaj post
@Fullback

Za vreme rata i ISIL pravi granate i letece plinske boce i to je prihvatljivo kada se nema bolje ali za prodaju na medjunarodnom trzistu takve stvari ne prolaze.
Kada sam pitao tog tehnologa iz Pretisa zasto Vlada Hrvatske nije pomogla tim manjim privatnim firmama da nastavi i razvija proizvodnju mina posle Domovinskog rata njegov odgovor je bio da nisu imali tehnologiju potrebnu za normalnu proizvodnju. Desavalo se zbog losih tehnoloskih postupaka da se mina pri udaru na cilj prepolovi na dva dela umesto na sitne splere iliti gelere i tako znatno smanji ubojitost. Razlog lezi u tome da nisu mogli da osvoje tehnoloski postupak koji ce da celik dovede do odredjenje kristalizacije da bi se dobio efekat rasprskavanja kosuljicu mine. Kada se udje u tu problematiku vidi se koliko znanja je potrebno i za tako naizgled jednostavan proizvod.

P.S. Bagat vise ne postoji na zalost
Sve to stoji ali taj tehnoloski postupak je primjenjivan i to je nadasve vrlo jednsotavan postupak... to je ljevani čelik kojemu je dodano više sumpora kako bi sumpor stvorio praznine u kristalnoj strukturi čelika i tako omogućio lakše fragmentiranje nakon čega se unutrašnjost granate zagrijava na određenu temperaturu i naglo se hladi u uranjanjem u ulje kako bi unutrašnost izgubila elasticnost a dobila na crvstoci dok vanjski dio ostaje elastican... tako se unutrašnjost koja je vec fragmentirana ravnopravnije fragmentira prilikom eksplozije i gura vanju elasticnu ovojnicu prema vani stvarajuci jos vise gelera... to je sve primjenjivano i u proizvodnji u DR ali naravno anomalije su uvijek postojale kod takve izvanredne proizvodnje i nije bila konstanta kvaliteta jer je bilo vazno isporuciti sto je vise moguce sto brze ali kasnije bi se to sve rjesilo...

Bagat je bio državna firma i pokusali su ga "privatizirati" na pocetku rata kako bi se onemogucila vojna proizvodnja ali je ipak prezivio rat nakon cega je ipak "privatiziran" i ugasen zemljiste i strojevi prodani...
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 10:44   #37
@Fullback

„to je sve primjenjivano i u proizvodnji u DR ali naravno anomalije su uvijek postojale kod takve izvanredne proizvodnje i nije bila konstanta kvaliteta jer je bilo vazno isporuciti sto je vise moguce sto brze...”

Upravo o tome i pričamo, sve te stvari su teoretski opšte poznate u metalurgiji već sto godina ali sve to preneti u velikoserijsku proizvodnju u konstantnom dobrom kvalitetu zahteva ozbiljnu opremu namenski napravljenu i projektovanu za tu vrstu proizvoda. Zato te privatne firme odustaju od daljeg rada na minama jer su potrebna investiciona ulaganja bila ogromna. Pogledaj samo na Google Earth-u koliko km kvadratna zauzima onaj Pretis u Vogošći pa će sve biti jasno.

Bagat je bio državna firma i pokusali su ga "privatizirati" na pocetku rata kako bi se onemogucila vojna proizvodnja ali je ipak prezivio rat nakon cega je ipak "privatiziran" i ugasen zemljiste i strojevi prodani...”

Nemam informacije o tome ali sa ove distance mi ta priča ne pije vodu. Ko može da spreči vojnu upravu da naredi prebacivanje proizvodnje na vojni sektor ako za tim ima potrebe. Uostalom svaka fabrika u SFRJ je imala ratni raspored i znalo se šta će ona proizvoditi u slučaju rata iako pre toga nikada možda nije imala veze sa vojnom proizvodnjom. Danas o tome na prostoru exSFRJ možemo samo da sanjamo.

Najveća vrednost po tom pitanju u SR Hrvatskoj je bio VTF Vojnotehnički fakultet (VTF) djelovao je u Zagrebu od 1978. do 1990.
„Na njemu su se školovali stručnjaci za vojnu industriju SFR Jugoslavije, inženjeri elektrotehničke, strojarske, kemijske i informatičke struke. U vrijeme postojanja bio je najprestižniji tehnički fakultet na području Jugoslavije na koji su se upisivali ponajbolji srednjoškolci iz cijele bivše države. Vojnotehnički fakultet Zagreb imao je vrlo blisku suradnju sa Sveučilištem u Zagrebu, tako da su njegovi studenti išli na predavanja i polagali ispite na fakultetima zagrebačkog sveučilišta (FER, FSB, FKIT itd.).
Studente su stipendirale velike tvrtke tadašnje države kao što su: RIZ Zagreb, Zastava Kragujevac, Sloboda Čačak, TMH Novi Travnik, 2. novembar Mojkovac, Pretis Vogošća, Famos Sarajevo...

Kampus se nalazio u kompleksu vojarni na Črnomercu.”
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...cle-GM-IBM-BMW

Zbog toga što je bila velika potreba a u Srbiji nikada tako nešto nije postojalo tek 2010 godine se u Kragujevcu formira nešto slično naravno mnogo manjeg obima a verovatno i kvaliteta.
Bahuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 12:10   #38
Mislim da ste offtopic.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 17:15   #39
Quote:
yildirim kaže: Pogledaj post
Mislim da ste offtopic.
A jok, di bi oni.

Ako nitko nema ništa pametnije za napisati o naslovu teme, preselite se na temu o hrvatskoj vojnoj industriji.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 18:54   #40
Trebamo od naših povijesnih saveznika, Amera, nabaviti jedno 50-60 javelina.
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.