Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2006., 08:48   #21
Quote:
champ kaže:
Da, drži daleko duže! Moguće se grijat 24 sata s dva punjenja peći!

Unutra idu cjepanice od pola metra, ložište je veliko i duboko! Iskorištenje drva je izuzetno visoko, jer se u stvari događa suha destilacija drveta, sagorjeva metan oslobođen iz drva, a kasnije drvo pougljeni i to polako gori dalje! Ima sajt na hr. o tome, samo ga moram potražiti!

Tehnologija je sasvim drugačija i nova...

Evo, pronašao sam: http://www.viessmann.hr/proizvodi/vitolig150.htm

"Trajanje sagorijevanja iznosi do 12 sati. Prednost dugotrajnog gorenja je da se kotao ne treba često puniti. U ložišnom prostoru se drvo prvo osuši, zatim bez prisustva kisika ražari, postane ugljen i potpuno se pretvori u plin. Vrući drveni plin sagorijeva čisto i na visokoj temperaturi - kako kod punog, tako i pod djelomičnim opterećenjem."

Ja sam ih zvao prošle godine, sve ti mogu nabavit, samo treba ovlašteni servis za puštanje u pogon..
to meni treba !!!ujutro kad nalozim da mi vatra traje do popodne kad se vratimo zena i ja kuci s posla.....

pitao sam u ferotermu buderusova pec s-121 na pirolizu od 38kW je cca.10.000kn a centrometalova obicna 40kW 8.500kn,tako da sam se odlucio za sada za pirolizu....

tnx champ!
spoki007 is offline  
Old 09.11.2006., 10:39   #22
Raspitaj se, prikupi što više informacija, i odaberi ono što ti najviše odgovara! Piroliza i ti kotlovi su odlična stvar, vrlo brzo će ti se isplatit takva investicija!

Na njihovim domaćim sajtovima imaš još puno više tehn. informacija nego na ovim hr stranicama!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 09.11.2006., 10:56   #23
ove godine sam sazidao kuću i postavio vodu i kanalizaciju,na proljece me ceka postavljanje instalacija grijanja i struje....
tako da cu jos malo surfati do proljeca dok ne budem investirao...

ove godine smo se stari i ja dobrano naradili(sami smo zidali) tako da sada imamo zimski san do proljeca....

jos jedno pitanje,dali je povoljna ponuda za de longhijeve radijatore 60x1400mm dati 450kn po komadu,pitam jer mi ih gazda hoce prodati(zapakirani,u firmi su se preracunali ), 4komada?
i dali je 1 doticni radijator dovoljan za sobe od cca 25m2?pitam jer ne znam koliko W isijava topline?
spoki007 is offline  
Old 22.02.2007., 15:06   #24
1.) Viessmann Vitolig 150 od 40 kW
2.) Ova pec trazi fi=200
3.) Bakar ti je skoro 4x skuplji od plastike (plastika-alumunij-plastika). Certifikati kazu da su oba materijala jednako kvalitetna. Prema tome: uzmi plastiku.

Treba li to jos dodatnih pojasnjenja?
XENON2 is offline  
Old 22.02.2007., 23:13   #25
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
dakle,odluka je izmedju

pa me dalje zanima....
dali je za ove peći koje je temelje na procesu pirolize nužan akumulacijski spremnik???ili ga je dobro postaviti???
Problem se javlja kad ti je u kući toplo pa je malo oduzimanje topline, zatvore ti se termostatski ventili... a vatra gori... piroliza radi...
Tada ti dobro dođe spremnik da akumulira toplinu i preda ju u mrežu kad to bude potrebno.
Evo još jednog primjera, naložiš navecer u 8, grijes se jos dva-tri sata pa preko termostata ugasis pumpu grijanja. U Vitoligu je jos 50% drvi koje moraju izgoriti. Tada se zagrije spremnik na 80-90 `C i ujutro kad vec dugo nema vatre u kotlu, imas 1000-1500 l vruce akumulirane vode koja ti zagrije radijatore. Odlicna stvar ako se zelis ujutro spremati na posao u toploj kuci
viess is offline  
Old 23.02.2007., 12:37   #26
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Ne ugrađuj nikakav miš ventil, več termostatske ventile na radijatore.
Problem kod kotla na drva je pregrijavanje. Svakako NEBI trebalo stavljat termostatske ventile, ili barem ne na sve redijatore, ako ložite drvom bez pufera (akumulatora topline). Temperaturu u kotlu je teško držati konstanom ako je malo oduzimanje topline (malo otvorenih radijator).

A po pitanju miš ventila, zašto kažeš da ga ne treba ugrađivati?
Kako onda rješavaš niskotemperaturnu koroziju? Kod nas monteri malih sustava nemaju naviku stavljati miš ventil i pufer, ali to su osnovni uvijeti za dug i kvalitetan rad kotla.
Ne treba regulacija (motor miš ventila) na nekoj vulgaris kotlovnici na drva 35 kW s jednim krugom grijanja, ali miš ventil smanji količinu povratne hladne vode pa kotao manje kondenzira u hladnom startu. Manje kondenzacije, manje rđe...

Razlog više za ugradnju miš ventila na lijevanoželjeznom (gus) kotlu je zaštita od pucanja članaka uslijed hladnog šoka. Često se pucanje članaka dogodi kad se kotao zagrije (npr. početak loženje) a ne krene pumpa grijanja (nestane struje, korisnik ju ne upali, zašteka ciejvni termostat...). Ako je kotao na visokoj temperaturi i naglo mu dođe velika količina hladne vode iz mreže članak puca. Ponavljam, miš ventil smanjuje protok povratne vode kroz kotao i vrlo je poželjan na svakoj instalaciji.
viess is offline  
Old 23.02.2007., 15:00   #27
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Problem kod kotla na drva je pregrijavanje. Svakako NEBI trebalo stavljat termostatske ventile, ili barem ne na sve redijatore, ako ložite drvom bez pufera (akumulatora topline). Temperaturu u kotlu je teško držati konstanom ako je malo oduzimanje topline (malo otvorenih radijator).

A po pitanju miš ventila, zašto kažeš da ga ne treba ugrađivati?
Kako onda rješavaš niskotemperaturnu koroziju? Kod nas monteri malih sustava nemaju naviku stavljati miš ventil i pufer, ali to su osnovni uvijeti za dug i kvalitetan rad kotla.
Ne treba regulacija (motor miš ventila) na nekoj vulgaris kotlovnici na drva 35 kW s jednim krugom grijanja, ali miš ventil smanji količinu povratne hladne vode pa kotao manje kondenzira u hladnom startu. Manje kondenzacije, manje rđe...

Razlog više za ugradnju miš ventila na lijevanoželjeznom (gus) kotlu je zaštita od pucanja članaka uslijed hladnog šoka. Često se pucanje članaka dogodi kad se kotao zagrije (npr. početak loženje) a ne krene pumpa grijanja (nestane struje, korisnik ju ne upali, zašteka ciejvni termostat...). Ako je kotao na visokoj temperaturi i naglo mu dođe velika količina hladne vode iz mreže članak puca. Ponavljam, miš ventil smanjuje protok povratne vode kroz kotao i vrlo je poželjan na svakoj instalaciji.
Potpuno se slažem sa tobom. Ne kužim Viessmana ali zato Buderusa, ali je princip isti uglavnom uz neke minimalne proizvođačke razlike. Ali ovdje na forumu češ uvjek naići na razlog da nešto takvoga ipak netreba, (preskupo, bezveze, izmišlajnje tople vode, proizvođači prodaju maglu itd itd ) dosta se improvizira i tvrdi da neke stvari funkcioniraju i bez...., ali kad se desi havarija nitko to ne želi priznati.
Nimalo Vazan is offline  
Old 23.02.2007., 20:53   #28
čitam malo prijašnje postove.. miš ventil, već rečeno, naravno da treba i to neophodno kao i mjenjač brzina u autu..., može raditi i bez njega ali, sve jasno, bakar vs. plastika, treba obratiti pažnju na to da možda plastika ima certifikat da je kvaliteta slična ali pitanje je u kojim granicama, jednom kad napraviš podove u kući a u podu plastika, a peć prokuha, pošalje 110°C paru, to obično završi štemanjem, a sad vi mislite, pa ne smije se poslati u pod preko 30, 40, e ali ima i toga da ljudi neznaju što je miš ventil i kako funkcionira i tako.. ma ima svakakvih budalaština koje sam vidio i prepravljao. Sve u svemu, to je isto struka za sebe kao i sve ostale, poštuj ju isto kao svoju i pusti stručnjacima da se brinu o tome, nemam ništa protiv da netko sam svoj majstor nešto napravi, i ja sebi uglavnom sve sam radim, ali treba se savjetovati sa stručnjacima i onda se upuštati u posao. Često ljudi troše više goriva nego što treba, trpe zvukove iz cijevi, promatraju svakodnevno ružno postavljene cijevi, a to nije potrebno. Ona peć s bojlerom i bez.. pa bolje je sa bojlerom, ima dakle akumulator topline veći, može raditi cijele godine, puno brže ugrije vodu jer ima "lonac u loncu" (Centrometalova peć CKB ), a ne samo spiralu dužine 1 m. Inače preporučam centrometalove peći jer su vrlo kvalitetne, ekološki dobre, oni oko 70% proizvodnje izvoze, imaju sve što treba, to su varene peći od kotlovskog lima s inox bojlerom, ali to je zaista dobar proizvod vrhunske cnc tehnologije. Može ona izdržati 30ak godina jer su i one nekadašnje izdržale toliko, a tko zna kako će se onda raditi i koje tehnologije će se koristiti.. Pozdrav
woodrock is offline  
Old 23.02.2007., 23:06   #29
I ja sam se rspitivao za centralno. imam jednu etaži u visokom potkrovlju površine 120 m2 i stručnjak mi je izračunao veissman vitolig 150 peć od 25kW, to je peć koja radi na principu pirolize i košta 1396€ u Palman Termo Poeč. jedino nisam uspio saznak, a to me jako interesira:kakvi su problemi sa čiščenjem peći koje koriste PIROLIZU.
Da li se u nima sakoplja više ili manje koksa u odnosu na klsične peći za centralno?
Jer iz iskustva taj koks mi je jako teško strugat sa jedne klasične peči za centralno stare oko 30 god
Mirko is offline  
Old 24.02.2007., 12:54   #30
Quote:
Mirko kaže: Pogledaj post
kakvi su problemi sa čiščenjem peći koje koriste PIROLIZU.
Da li se u nima sakoplja više ili manje koksa u odnosu na klsične peći za centralno?
Jer iz iskustva taj koks mi je jako teško strugat sa jedne klasične peči za centralno stare oko 30 god
Smola koja se stvara u ložištu kotla je produkt lošeg izgaranja drva (izgaranja s premalom količinom zraka). Pretpostavljam da je to zato što ju navečer natrpate do vrha i zatvorite regulator propuha, da bi imali žara ujutro. Možda Vam je i prekapacitirana pa brzo postigne temperaturu i zatvori zrak.
Drugi mogući razlog su drva mokra.

Vitolig MORATE ložiti suhim i kvalitetnim drvima i te smole nikad neće biti, ili će je biti toliko malo da će se sama ispaliti.
Čišćenje izmjenjivača topline na Vitoligu je dovoljno jednom tjedno ili svakih 2 tjedna...
viess is offline  
Old 24.02.2007., 17:34   #31
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Razlog više za ugradnju miš ventila na lijevanoželjeznom (gus) kotlu je zaštita od pucanja članaka uslijed hladnog šoka. Često se pucanje članaka dogodi kad se kotao zagrije (npr. početak loženje) a ne krene pumpa grijanja (nestane struje, korisnik ju ne upali, zašteka ciejvni termostat...). Ako je kotao na visokoj temperaturi i naglo mu dođe velika količina hladne vode iz mreže članak puca. Ponavljam, miš ventil smanjuje protok povratne vode kroz kotao i vrlo je poželjan na svakoj instalaciji.
Što se dogodi kad proradi siguronosna baterija
Upusti naglo hladnu vodu u kotao i proradi sigurnjak
Koja nje razlika između ovoga i Tvojeg QUOTE
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 24.02.2007., 21:12   #32
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Što se dogodi kad proradi siguronosna baterija
Upusti naglo hladnu vodu u kotao i proradi sigurnjak
Koja nje razlika između ovoga i Tvojeg QUOTE
Kaj podrazumijevaš pod siguronosnu bateriju???

Misliš li možda na termičku zaštitu kotla ??
Nimalo Vazan is offline  
Old 26.02.2007., 09:10   #33
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Što se dogodi kad proradi siguronosna baterija
Upusti naglo hladnu vodu u kotao i proradi sigurnjak
Koja nje razlika između ovoga i Tvojeg QUOTE
Vitolig ima rashladnu spiralu u kotlu koja služi za hlađenje u slučaju pregrijavanja i nije hidraulički spojena s vodom u sistemu. Dakle, ako se aktivira, neći se podići tlak u mreži i neće se aktivirati sigurnosni ventil. Čak štoviše, tlak će uslijed hlađenja kotla malo pasti.
viess is offline  
Old 26.02.2007., 10:38   #34
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Kaj podrazumijevaš pod siguronosnu bateriju???

Misliš li možda na termičku zaštitu kotla ??
Da to je isto samo se različito zove i jedno spajaš sam, a drugo kupiš u kompletu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 26.02.2007., 18:02   #35
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Da to je isto samo se različito zove i jedno spajaš sam, a drugo kupiš u kompletu
Izgleda da ovdje neko nešto ne kuži. I jedno i drugo??? Koje jedno i drugo?? Ili je termička zaštita ili nije, nema tu drugo. Ja znam kaj je to termička zaštita ili kako je naveo viess rashladna spirala. On to navodi za Viessman a ja konkretno znam kak je to kod Buderusa (isto). Ovo "DRUGO" neznam kaj je.

Samo ne kužim kakve to kod tebe ima veze sa siguronosnim ventilom?? Jel to neka inprovizacija?? Kolko se ja kužim u to a kužim definitivno kako funkcionira termička zaštita, nevidim zakaj bi propusti siguronosni ventil???

Možeš to pojasniti???
Nimalo Vazan is offline  
Old 26.02.2007., 19:30   #36
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Izgleda da ovdje neko nešto ne kuži. Samo ne kužim kakve to kod tebe ima veze sa siguronosnim ventilom?? Jel to neka inprovizacija?? Kolko se ja kužim u to a kužim definitivno kako funkcionira termička zaštita, nevidim zakaj bi propusti siguronosni ventil???
Uzeo si mi rijeci iz tipkovnice
viess is offline  
Old 27.02.2007., 08:04   #37
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Uzeo si mi rijeci iz tipkovnice
Sorry, nije bilo namjerno
Nimalo Vazan is offline  
Old 27.02.2007., 13:36   #38
Dečki jeste li ćuli za TAM STADLER peći. Nekada su bile, recimo, samo te i neke iz "made in sam svoj majstor".
Neka je imala spiralu, a neka ne. Pa se ti snađi i napravi tako da ne eksplodira jer je "deda vidio da su se vrata za propuh zatvorila pa je podmetnuo tulinu da bolje gori"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 27.02.2007., 16:46   #39
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Dečki jeste li ćuli za TAM STADLER peći. Nekada su bile, recimo, samo te i neke iz "made in sam svoj majstor".
Neka je imala spiralu, a neka ne. Pa se ti snađi i napravi tako da ne eksplodira jer je "deda vidio da su se vrata za propuh zatvorila pa je podmetnuo tulinu da bolje gori"
Ja jesam a vjerujem i drugi. No ja to nebi uspoređivao sa današnjim pećima. Nemojmo se kao kumunisti vračati 20 g nazad. Osim toga takve i na takav način se peći više ne proizvode (ove kojekakve privatnike koji rade peći bez certifikata i štampanih pločica ne smatram ozbiljnim proizvodima). Osim toga, možda ja ne vidim dobro, ali barem zasad nisam vidio TAM ŠTADLER sa termičkim izmjenjivačem a vidio sam ih dosta. A osim toga postoji termički ventil i za takve peći, samo je koncept malo drugačiji. Jedino što ni u jednoj varijanti nema veze sa siguronosnim ventilom. Siguronosni je prića za sebe i ima svoju namjenu i funkciju
Nimalo Vazan is offline  
Old 28.02.2007., 11:42   #40
Gospon Nimalo Važan tvoj je problem što pljuješ po svemu što je "sam svoj majstor". Ovaj kutak Foruma se upravo tako zove
Peči TAM STADLER još i danas rade. Isto tako ima ljudi koji su sami sebi radili peći i još uvijek rade. Znam jednu takvu koja je bila "vrlo inovativna" za ono vrijeme komunizma (nemam pojma kakve to veze ima međusobno)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.