Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2008., 14:17   #1
Lightbulb Egzaltacija i stupanj egzaltacije, izgon, pad...

Sad sam gledao tablicu Ptolemeja i zanima me koliki se orbis uzima za položaj planete u egzaltaciji ?
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 15:36   #2
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Sad sam gledao tablicu Ptolemeja i zanima me koliki se orbis uzima za položaj planete u egzaltaciji ?
Misliš, ako je neka planeta egzaltirana na određenom stupnju, koliki je orbis egzaltacije? Obično se uzima 1 stupanj. Isto vrijedi i za ostala dostojanstva.
Recimo Venera je egzaltirana na 27 Ribe, i tu je njena egzaltacija najjača, ali svejedno ako se nađe i na 3 Ribe opet je egzaltirana...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 17:34   #3
Meni je Mars exaltiran na 5 stepenu Jarca i to u svojoj 1 prirodnoj kuci,Venera mi je exaltirana na 4 Stepenu Riba u svojoj prirodnoj 2 kuci i Uran mi je exaltiran na 11 stepenu Skorpije u svojoj 11 prirodnoj kuci i Neptun mi je u svojoj prirodnoj 12 kuci ali je u Strijelcu.Dali ove exaltirane planete u svojim prirodnim kucama ujedno i pojacavaju svoje osobine u odnosu na ostale aspekte koje imam u natalnoj karti?
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 19:25   #4
Quote:
marco_15 kaže: Pogledaj post
Meni je Mars exaltiran na 5 stepenu Jarca i to u svojoj 1 prirodnoj kuci,Venera mi je exaltirana na 4 Stepenu Riba u svojoj prirodnoj 2 kuci i Uran mi je exaltiran na 11 stepenu Skorpije u svojoj 11 prirodnoj kuci i Neptun mi je u svojoj prirodnoj 12 kuci ali je u Strijelcu.Dali ove exaltirane planete u svojim prirodnim kucama ujedno i pojacavaju svoje osobine u odnosu na ostale aspekte koje imam u natalnoj karti?
E ovdje se osobno jako slažem s onim kako je to striček Weiss verbalizirao pa ću sažeti:


Za planetu najvažniji faktor je položaj planete u zodijačkom znaku jer ona-planeta kroz taj znak djeluje i ona kroz taj znak reflektira svoj upliv. Planeta putem aspekata može biti ojačana ili oslabljena, ali ona time neće nikada biti "uzdignuta" do digniteta ili "ponižna" do debiliteta kako se to događa putem pozicije u znaku.

Djelovanje planeta u njihovim domicilima ne samo da je čistije već je i intenzivnije nego u ostalim znacima.


Što se tiče kuća možeš na neki način ovo svoje promatrati slično budući da kućama vlada određena planeta pa ona u sebi sadrži vezu znaka i planete.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 08:12   #5
Merkur bi trebao biti egzaltiran u ljudskim znakovima.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 11:37   #6
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
Merkur bi trebao biti egzaltiran u ljudskim znakovima.
U potpunosti se slažem s tobom. Njegovo sjedište je u Blizancima i Djevici, i iako gotovo cijeli astrološki sustav stoji u uvjerenju njegove egzaltacije u Djevici mislim da nije logično. Na nekoliko mjesta sam bila uključena u oštre diskusije na ovu temu, pa ne bih sad u detaljnija objašnjenja, ali uvjerena sam da je mjesto Merkurove egzaltacije u Vodenjaku.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 01:23   #7
Ja mislim da je Merkur u znaku Djevice u Egzaltaciji,
Mislim da ne može biti u vodenjaku jer vodenjak je znak Revolucije i tehnologije,a svi znamo da to ne odgovara merkuru,u vodenjaku se eventualno može dobro osjećati.
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 02:43   #8
Quote:
Vega_21 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je Merkur u znaku Djevice u Egzaltaciji,
Mislim da ne može biti u vodenjaku jer vodenjak je znak Revolucije i tehnologije,a svi znamo da to ne odgovara merkuru,u vodenjaku se eventualno može dobro osjećati.
ME u Ge - percepcija, misao, podatak
ME u Vi - analiza
ME u Aq - sinteza

Merkur u Blizancima skuplja podatke, u Djevici ih analizira, u Vodenjaku sintetizira.
Vodenjak za vladare ima Saturna i Urana....prvi stvara red, drugi formira/organizira izanalizirane (Vi) podatke (Ge).
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:04   #9
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ME u Ge - percepcija, misao, podatak
ME u Vi - analiza
ME u Aq - sinteza

Merkur u Blizancima skuplja podatke, u Djevici ih analizira, u Vodenjaku sintetizira.
Vodenjak za vladare ima Saturna i Urana....prvi stvara red, drugi formira/organizira izanalizirane (Vi) podatke (Ge).
Slažem se...
Osim toga, ME u Vodoliji je brz, munjevit, ima širinu, moć da pohvata sa svih strana i donosi zaključke, a UR mu daje munjevite ideje, a SA i fiksni kvalitet mu daju jaku koncentraciju...
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 14:36   #10
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ME u Ge - percepcija, misao, podatak
ME u Vi - analiza
ME u Aq - sinteza

Merkur u Blizancima skuplja podatke, u Djevici ih analizira, u Vodenjaku sintetizira.
Vodenjak za vladare ima Saturna i Urana....prvi stvara red, drugi formira/organizira izanalizirane (Vi) podatke (Ge).

A zašto se onda Merkur pretežno veže za promjenjivi kvalitet,a promjenjivi znaci su između ostalih i djevica i blizanci koje krase promjenjivost i prilagodljivost a svi znamo da je merkur baš takav osim toga promjenjivi znaci razvijaju veliku fleksibilnost a misao je baš takva fleksibilna,promjenjiva,prilagodljiva.
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:14   #11
Pa ME je takođe u izgonu i padu u promenljivim znacima. u Strelcu i Ribama.

Po meni, jedna je priča ako bismo ME vezivali samo za prenosnika, glasnika ili kurira, a druga ukoliko ga gledamo kao planetu intetekta, inteligencije, zaključivanja i kompletnog misaonog procesa.
U tom slučaju, dovoljno je samo postaviti sebi pitanje "Šta je to inteligencija i čime se ona meri?"

Inteligencija je sposobnost apstraktnog mišljenja.
A Vodolija je najbliža apstraktnom, kosmičkom mišljenju.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:00   #12
Kad već spominjete i vladara i suvladara Vodolije,meni malo nije jasno zašto je baš Saturn njihov suvladar? Možda ovo pitanje nije direktno vezano za ovu temu,al eto..nešto me kopka pa da pitam.

Zna se da je Saturn strog,krut,discipliniran i ne prihvaća nove ideje i promjene,okrenut je prošlosti,tradicionalista,konzervativan,zatvorenij i je,ali je i strog "učitelj",on ne priznaje greške,ono njemu se morate prilagoditi i trpjeti,donosi prepreke...E sad s druge strane Saturn i Uran su totalno oprečne planete...Uran je revolucionar,ruši barijere,pun novih ideja,orginalan,smion,unosi radikalne promjene,apstraktan,želi slobodu djelovanja u svemu...Mislim da bi ga Satrurn samo gušio i sputavao.Kako to dvoje sad spojiti,da li to zači da to polazi za rukom samo Vodolijama?..znači Saturn tu kao ima zadatak da ga u nekoj mjeri urazumi,unese disciplinu,kao nadopunjuju se...Gubi li tu ijedna planeta svoj smisao,ili samo uz zajedničko djelovanje daju ono najbolje od sebe,iako su totalno oprečni?...Jer djeluju kao nešto nespojivo.

edit..Da se malo dotaknem i teme,ja imam Merkur u Djevici,i da...puno je okrenut
analiziranju...Tako da se i ja slažem da bi njegov stupanj egzaltacije bio upravo u Vodoliji.

Zadnje uređivanje adiam : 31.05.2010. at 17:08.
 
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:36   #13
Quote:
adiam kaže: Pogledaj post
Kad već spominjete i vladara i suvladara Vodolije,meni malo nije jasno zašto je baš Saturn njihov suvladar? Možda ovo pitanje nije direktno vezano za ovu temu,al eto..nešto me kopka pa da pitam.

Zna se da je Saturn strog,krut,discipliniran i ne prihvaća nove ideje i promjene,okrenut je prošlosti,tradicionalista,konzervativan,zatvorenij i je,ali je i strog "učitelj",on ne priznaje greške,ono njemu se morate prilagoditi i trpjeti,donosi prepreke...E sad s druge strane Saturn i Uran su totalno oprečne planete...Uran je revolucionar,ruši barijere,pun novih ideja,orginalan,smion,unosi radikalne promjene,apstraktan,želi slobodu djelovanja u svemu...Mislim da bi ga Satrurn samo gušio i sputavao.Kako to dvoje sad spojiti,da li to zači da to polazi za rukom samo Vodolijama?..znači Saturn tu kao ima zadatak da ga u nekoj mjeri urazumi,unese disciplinu,kao nadopunjuju se...Gubi li tu ijedna planeta svoj smisao,ili samo uz zajedničko djelovanje daju ono najbolje od sebe,iako su totalno oprečni?...Jer djeluju kao nešto nespojivo.

edit..Da se malo dotaknem i teme,ja imam Merkur u Djevici,i da...puno je okrenut
analiziranju...Tako da se i ja slažem da bi njegov stupanj egzaltacije bio upravo u Vodoliji.
Ja ću odgovoriti što znam i pretpostavljam Saturn je suvladar vodolije iz tog razloga što je vodolija kao znak okrenuta jako starom (saturn) i jako novom (Uran) a u prošlosti dok se Uran još nije otkrio Saturn je bio glavni vladar vodolije jer joj je on dao onu melankoličnu i ozbiljnu notu,inače bi bez toga samo sa uranom podivljao
Neznam baš dal'je to tako tako da ne uzimaš za pravo

A što se tiće toga da je egzaltiran u vodenjaku nisam baš siguerna niti sam igdje čiala da merkur može biti apstraktan,on između ostalog vlada i materijalnim stvarima kao npr,prometom,pismom. . .
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:25   #14
Quote:
Mrs.Stelium kaže: Pogledaj post
Pa ME je takođe u izgonu i padu u promenljivim znacima. u Strelcu i Ribama.

Po meni, jedna je priča ako bismo ME vezivali samo za prenosnika, glasnika ili kurira, a druga ukoliko ga gledamo kao planetu intetekta, inteligencije, zaključivanja i kompletnog misaonog procesa.
U tom slučaju, dovoljno je samo postaviti sebi pitanje "Šta je to inteligencija i čime se ona meri?"

Inteligencija je sposobnost apstraktnog mišljenja.
A Vodolija je najbliža apstraktnom, kosmičkom mišljenju.
A vodenjak je fiksni znak,misao koliko ja znam nije fiksna,
Inteligencija je analiza jer moramo prvo proučiti sve razloge za i protiv.
Sjetimo se samo da ako bi primjerice bio egzaltiran u vodoliji onda bi bio u lavu u padu opet se vraćamo na fiksnu kvalitetu koja merkuru nikako ne stoji,a osim toga on je i neutaralan što pojačava razlog zašto sam rekla da može biti egzaltiran u djevici.
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 23:00   #15
Razumjem ja da nije dovoljna samo zemlja i zrak,ali ja sam pojednostavila da me lakše shvatiš,mogu se misli materijalizirati kao i emocije,tj.sve ono što nema neku fizičku strukturu.
Sve stoji što si rekla,samo se nikako ne mogu složiti s tobom ovo za merkurovu egzaltaciju u vodenjaku (objasnila sam i zašto u prijašnjim postovima)
Za mene stoji sve ono što je rekla fata morgana u svom prijašnjem postu
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:58   #16
Po kakvoj logici je saturn egzaltiran baš u vagi? To mi je oduvijek bilo čudno.
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 23:25   #17
Quote:
š.l.u.s. kaže: Pogledaj post
Po kakvoj logici je saturn egzaltiran baš u vagi? To mi je oduvijek bilo čudno.
Pa Saturn se oduvjek vezuje za pravdu,a vaga je znak koji se tradicionalno veze za pravdu i ravnotežu.
__________________
Moja natalna karta:

http://de.tinypic.com/r/t5je52/5
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 02:15   #18
Quote:
Vega_21 kaže: Pogledaj post
Pa Saturn se oduvjek vezuje za pravdu,a vaga je znak koji se tradicionalno veze za pravdu i ravnotežu.
I to je dovoljno za egzaltaciju?
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 15:43   #19
@ Vega - nije Saturn vezan uz pravdu već je vezan uz odgovornost. A kako je pravda - Vaga, upravo u tom znaku egzaltacija Saturna poručuje da pravda mora podrazumjevati i visok stupanj odgovornosti (Saturn).



Quote:
š.l.u.s. kaže: Pogledaj post
Po kakvoj logici je saturn egzaltiran baš u vagi? To mi je oduvijek bilo čudno.
Saturn predstavlja načelo oblika, strukture, ograničenja i nužnosti postojanja granica u životu. Tih granica individua mora biti svjesna jer i sama materijalno egzistira unutar istih. Pa bila to koža kao granični organ koji naše fizičko tijelo dijeli od okoline ili pak ona individua sama, kao pojedinac koji živi unutar veće cjeline - grada, države...društva.


Vaga je znak u kojem se čovjek uči udruživati s drugima (naročito s ljubavnim partnerom) a na ravnopravnoj osnovi. Vaga je simbol pravde, odnosa, braka, udruge, kompromisa...i upravo u znaku vage čovjek se i sam uči razvijati kroz odnose s drugima.

Tj. upravo u znaku vage čovjek posjeduje najveću svijest za onog drugoga, ali i šire - on u znaku vage posjeduje društvenu svijest. Dakle, u vagi se uspostavljaju standardi življenja s drugima i općenito ljudski odnosi, a osoba uči funkcionirati u društvu tako da mu i sama daje svoj osobni doprinos. Individua također zna da se svi trebamo držati određenih pravila da bi svi imali jednaka prava i mogućnosti, a društvo funkcioniralo.



Saturn je egzaltiran u znaku vage jer upravo je on taj koji svemu daje jasnu formu, oblik i kontekst, te kao princip krajnje strukture pokazuje koja sva ograničenja pojedinac mora osobno živjeti da bi i društvo kao cjelina funkcioniralo. Pravo (vaga) je npr. samo jedna od najelementarnijih metoda kojima su uređeni životni odnosi među ljudima i čijim pravilima se podvrgavaju.


Zato kroz Saturnovu egzaltaciju u znaku vage individua uči da mora prihvatiti i odgovornost i posve određena pravila za sve što radi - jer kao dio šire zajednice ona svojim postupcima utječe i na druge članove i na "sudbinu" (Saturn) cijele zajednice (društva). Vaga simbolizira svijest o drugoj strani i stanje ravnoteže dviju suprotnih strana, pa egzaltacija Saturna u znaku vage simbolizira ono što nazivamo društvena odgovornost. Ali i "sudbinski" podsjeća čovjeka da u konačnici svatko dobije ono što je zaslužio prije ili kasnije (Saturn). Pravda (vaga) je možda spora, ali dostižna.



Egzaltacija Saturna u znaku vage kaže "da se svakome na kraju mjeri njegovom vlastitom mjerom" - jer..."tako je najpravednije".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 16:56   #20
Zanimljivo, uvijek imam najviše poteškoća shvatiti ono što i sama imam aflicirano natalno, saturn u ovom slučaju.
Hvala na opširnom odgovoru, morat će mi se neke stvari još posložiti ali mi je dosta jasnije.
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.