Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2005., 14:50   #21
Dobro pretpostavljaš, kao što se može nabiti do daske pod uvjetom da na dasku stavljaš isto pp foliju a ne obićnu ljepenku koja ne diše .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 16:14   #22
Quote:
zh1 kaže:
Dobro pretpostavljaš, kao što se može nabiti do daske pod uvjetom da na dasku stavljaš isto pp foliju a ne obićnu ljepenku koja ne diše .
yep....taj odgovor sam trazio

-jerbo izolacije nikad dosta

Lp,
k
konjina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 21:25   #23
trebam mijenjati crijep. kak vidim ovdje ću si najlakše pomoći. koji je najjeftiniji po m2 a da je kak spada i koliko istog ide u m2, naravno gdje se isplati ga kupiti? fala
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 09:07   #24
Tvojim prohtjevima bi najbolje odgovarao "Tondach continental plus" koji je idealan za naše podneblje,ide ga do 15 kom/m2 ,ukoliko misliš samo promijeniti crijep velike su šanse da nečeš morati preletvati krov jer taj crijep ima toleranciju razmaka letvi do 7 cm. Cijene su veoma povoljne sada neposredno pred uskrs a najpovoljnije rješenje je dogovor sa nekim od krovopokrivaća koji mogu manipulirati sa rabatima ili na privatnim skladištima direktnom pogodbom jer cijena ovisi o količini , načinu plaćanja a i prijevoz i istovar su uglavnom besplatni .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:30   #25
Question Savjet stručnjaka ?

Pozdrav zh1,

Pročitao sam tvoje savjete i malo sam se provrtio po starim postovima, no nisam našao nijedan slučaj s betonskim krovom. Možeš li mi pomoći savjetom oko izolacije krovišta na obiteljskoj kući?

Kuća se nalazi u području sa vrućim ljetima (temperature do +40 C) i vjetrovitim zimama (temp.do –8 C), 'gleda' u pravcu juga. Krov je pod nagibom od 18 stupnjeva, izgrađen kao kosa monta ploča: armirane betonske gredice na svakih 40 cm kao nosivi dio povezane opekom (monta ispuna) debljine 14 cm, preko čega ide armirani beton debljine 7 cm. Urađeni su tzv. betonski oluci.

Na krov planiram postaviti hidro i termoizolaciju, zanimaju me preporuke za materijale i redoslijed postavljanja slojeva na ovakvom betonskom krovu (parna brana, postoji li mogućnost isparavanja iz prostorije i stvaranja kondenzata i slično, što bi se sve trebalo staviti na krov da bude urađen po pravilu?). Imam u glavi skrojen plan, volio bih čuti još neko mišljenje, pogotovo jer ti je ovo struka.
astra999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 13:01   #26
Budući da naćin izvođenja krovne konstrukcije i pripadajuće izolacije na betonske(monta) podloge uvelike ovisi o količini novca koju je investitor spreman uložiti ja ti predlažem da pogledaš ovu stranicu i pokušaš naći sebi najprihvatljivije rješenje . Moram napomenuti da u dosta slučajeva ljudi na monta konstrukcije stavljaju samo hidroizolaciju v3 ljepenkom bez toplinske izolacije dok sam kao totalnu krajnost imao slučaj sa dva sloja topl. i hidro izolacije ,rezervnu nevidljivu limariju(pocinčanu) te glavnu od bakra ,sa drvenom konstrukcijom položenom u limene nosače (šalice) te pokriveno lindab pločama kojih još nije bilo u Hrvatskoj . U žljebove smo ugradili grijače da se ne stvara led koji bi deformirao iste.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 22:28   #27
Arrow Krov moj budući ?!

zh1, nisam u kategoriji tog tipa sa grijačima za led, no svakako planiram staviti termoizolaciju. Nemam namjeru pretjerivati sa troškovima, ako se može reći tražim nekakav optimum da zadovoljim osnovne zahtjeve struke uz razumne troškove. Što bi to bilo konkretno?

Plan je ovakav:

- Iznutra, znači odozdo, ce se samo ozbukati klasicno, sve ostalo ide po betonu.
- na betonsku ploču nanesen sloj hidroizolacije, površina je premazana resitolom (tečna smjesa) i zavaren je bitufix samo na spojevima krovova i kritičnim mjestima, ne po cijeloj površini.
- Postavice se krovna ljepenka ili nesto slicno u funkciji parne brane.
- Postavljaju se letve 5x8 i pricvrscuju vijcima za beton
- Praznine između letvi popunjavaju se termoizolacijom d = 5 cm, Tervol tvrdi (Termika Novi Marof) ili Isover Austrija.
- Preko svega ide PE folija paropropusna – vodonepropusna (nemam pojma koji tip)
- Uzduzne letve 1 cm za prozracivanje (zakivaju se cavlima za letve 5x8)
- Letve 3x5 (zakivaju se cavlima)
- Crijep Tondach


Ovo sam isplanirao, ako možeš prokomentirati detalje. Inače, isover katalog imam i pratim njihovu stranicu.
astra999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2005., 09:24   #28
Sve što planiraš je standardno osim što bi ti kontra letva trebala biti od 3cm a ne od 1 cm jer je to premalo .Obavezno navariti ljepenku i u odvodni kanal (trebalo bi ustvari napraviti u njemu daščanu oplatu pa po njoj v3) i ne uzimati limariju koja se ne može lemiti ,znači u obzir ti dolazi pocinčana,bakrena ili cinkotit . Budući da će ti sve to za podlogu držati šarafići nemoj škrtariti na njima jer kažeš da živiš u vjetrovitom podrućju.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2005., 21:12   #29
Da, povario sam ljepenku u oluke, otprilike nešto iznad visine betonskih oluka u slučaju da voda bude ležala u olucima da ne kisne dolje.

Čekaj malo, limarija koja se lemi? Grrr, objasnili su mi da je aluminjski lim puno bolje i kvalitetnije rješenje od klasičnog pocinčanog. Jesam li ja nešto pomiješao ili što?
U čemu je problem, jel' to što se Al lim silikonira ili nešto drugo?

Al lim mi je inače nešto skuplji od pocinčanog, za nekih 20 % čini mi se.
astra999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 07:36   #30
Al i ostali bojani limovi su preporučljiviji kod samostojeće viseće limarije gdje se nivelacija žljeba određuje mjernim instrumentom i gdje je eventualni servis tj. pristup spoju jednostavniji. Problem je kod definiranih kanala što njihov nagib uglavnom nije idealan te što zbog svojeg poprećnog presjeka puno duže i više zadržavaju vodu koja se zimi ledi i izaziva veće pomake spojeva koji onda postaju propusni bez obzira na kvalitetu silikona . Vani je uobićajeno (standard) da se svakih x metara stavlja gumena diletacija no kod nas je to prva stavka koja se precrta kao i grijaći što se vidi i kod tvog načina razmišljanja. Problem je u tome što većinu savjeta dijele ljudi koji smatraju da su u svim područjima "doma" a mi smo spremni automatski prihvatiti to kao takvo ako samo malo "vuće" prema našim željama. Dodaj još 20% i stavi si bakar te neka ti ga ugradi limar po provjerenoj preporuci a ne zidar u kompletu sa ostalim radovima.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 20:48   #31
Razgovarao sam jučer sa limarom o tvojoj sugestiji za limove u odvodnim kanalima i kaže on da može to uraditi bez problema ako hoću. Iskreno, problem sa snijegom mi i nije neki prioritet jer se ne nalazim u području gdje snijeg pada, doslovno se na prste ruke mogu nabrojiti dani kada pada snijeg. Inače, jedan od zahtjeva koje sam mu postavio je bio taj da se padovi u olucima izvedu savršeno precizno zbog same odvodnje vode sa krovišta, više sam računao na opciju da se negdje ne previdi dovoljan pad pa da mi voda leži na limu što bi vremenom moglo dovesti do negativnih posljedica. Pravilnim rješavanjem ovoga pitanja smatram da bi izbjegao scenarij o kojem si govorio, a onih nekoliko dana u godini me ne bi previše zabrinjavali tada. Za snjegobrane nemam potrebe.
Zašto ipak mislim da ne idem na pocinčani lim u olucima? Volio bih da svi ostali limovi budu aluminijski zbog trajnosti, a kada bi samo u olucima postavio pocinčane onda bi ih negdje na rubovima betonskih oluka morao spajati sa Al limom i time bih dobio još jedan dodatni sastav limova što sam želio izbjeći po svaku cijenu. Napomenuo sam mu kod sklapanja posla da želim što manje veza i sastava limova na mjestima gdje voda može doći, najviše se 'bojim' loših spojeva zbog čega bi voda mogla prodrijeti do betonske ploče i eto problema u stambenom dijelu. Ako izbjegnem taj spoj i stavim pocinčani do vrha onda bi mi se razlikovali limovi na krovu što ne bi bilo baš lijepo. Bakreni su mi ipak skupi, definitivno ostajem na Al limu.

I da, postavit ću letvu od 3 cm za prozračivanje.
astra999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 10:24   #32
šindra

ne znam zašto je ovaj topik zamro, valjda znaju svi sve o krovu. evo ja moram priznat da ne znam.

obično kad neko nešt ne zna, onda otvori topik pa ga onda svi popljuju: "e, to je već tisuću puta prožvakana tema", "nemoj bit lijen, prokopaj malo po starim postovima", itd.

tako sam ja iz straha od javne bruke noćas do dva ujutru prekapao po starim postovima tražeći bilo kakvu korisnu informaciju u vezi [B]šindre.[B] i moram priznati da nisam našao ni jednu. a ova tema mi se činila zgodna (i ima tu intenciju u naslovu!) da objedini sve dileme u vezi krova pa sam je odlučio revitalizirati.

i inače na internetu (hrvatskom) postoji jako malo informacija u vezi šindre. šećući po kvartu (obiteljske kuće isključivo!), vidim da skoro svaka treća kao krovni pokrov ima šindru. znači, pokrivanje krova na taj način (osim estetskog dojma) bi moralo imati svog rezona.

može li me tko uputiti? zašto bi šindra bila bolja od crijepa? da li je pokrov od šindre kvalitetniji od crijepa? kakav je odnos cijena?
zanimaju me i vrste šindre. da li je originalna kanadska šindra bolja od druge šindre? ono... spravlja se po nekoj tajnovitoj recepturi ko coca cola, ili vegeta ... ili su to samo fame...
Bogart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 16:18   #33
Šindra je prošlost u krovogradnji u Hrvata. Njome se danas pokrivaju dvorišne tj.vrtne sjenice i nadstrešnice te eventualno nadogradnje na postojeće stanje.Nakon svojevrsnog buma u 90-tim sada se polako na krovove pokrivene šindrom stavljaju nove "roštilj-konstrukcije" te se prekriva crijepom,"tondachom" ili austrijskim plastićnjakom koji pokušava uzeti svoj dio kolača na našem tržištu.Nakon 15-tak godina se pokazalo da šindra baš i nije za naša klimatska podneblja što se vidi i po trenutnoj cijeni jer je ima po 50-tak kn/m2 svih vrsta dok je prije toliko koštala najjeftinija .Pokazalo se da ju tuča uredno probija,da joj smetaju sve kiselije kiše ,da se granulat drastićno osiplje sa podloge uslijed temperaturnih promjena i još puno toga . Kad se tome pridoda da su se svi proglasili stručnjacima za istu po pitanju ugradnje rezultat je bio za neke koji su ju ugradili na vlastiti krov poražavajući.Uz sve to zahtijeva kvalitetnu limariju jer bitumenski iscjedak "jede" obićni pocinčani lim.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 17:04   #34
Quote:
zh1 kaže:
Kad se tome pridoda da su se svi proglasili stručnjacima za istu po pitanju ugradnje rezultat je bio za neke koji su ju ugradili na vlastiti krov poražavajući.
Ma, to je stvarno istina. mom susjedu, koji je šindru stavljao prije nekoliko godina, već se na puno mjesta počela odljepljivati, tako da jedna inače lijepa kuća sada izgleda stvarno grozno.

znači, ti si kao čovjek od struke apsolutno protiv šindre, ili možda postoji šindra i "šindra", pa je kvaliteta izrade različita od proizvođača do proizvođača? drugim riječima, postoji li šindra koja bi ipak mogla konkurirati crijepu, s obzirom na njegove tehničke karakteristike?
priznajem da mi se šindra dopada zbog njenog dekorativnog potencijala. kontinental plus dolazi u samo jednoj boji, tako da je izgled krova tu unaprijed determiniran.
s druge strane, tondach nudi i paletu crijepova austrijske proizvodnje (landach, sulm), koji se proizvode i u drugim bojama, ali su i 50% skuplje.
Bogart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 17:25   #35
Postoji "tegolina" šindra na bakrenom voalu do koje je relativno teško doći i koja ima i adekvatnu cijenu a svako ispravno postavljanje šindre podrazumijeva "varenje" plamenom na v4 bitumensku podlogu a ne pribijanje čavlima ,razlika u cijeni je također relativna . Sada ću se izletjeti ali pokrov ravno falcanim bakrenim limom je ono što već stoljećima traje .http://www.yesalbum.com/v001/zh11/tm_108_0873=jpg.jpgNa ovoj slici je prikaz upravo takve sanacije.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 17:46   #36
znači, drugim riječima, batali šindru, Bogarte.

gledam malo te tvoje slike, vidim da ti je bakar miljenik!

sjenica je mrak, nemoj se ljutit, al moram stavit link!http://www.yesalbum.com/v001/zh11/sjenica.jpg
Bogart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 18:28   #37
Da budem iskren, i meni je šindra idealan pokrov za zahtjevnije krovne konstrukcije pogotovo kad se poigraš bojama no šteta što nije za nas,uostalom najsigurniji krovovi su obični dvostrešni krovovi i prvenstveno bi trebalo gledati da krov potraje budući da i košta ,a ne izvoditi perverzije od toga.Zlo mi dođe kad vidim alpe i dalmaciju jedno pored drugog na zagrebačkom brijegu a Zagreb ima vlastitu tradiciju što se tiće tipa krovogradnje.Ako imaš love pokrij "decra"(hosekra,gerrard) pokrovom ,to nije loša stvar.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 19:00   #38
ma, nemam lovu, al ću potražit na netu obavezno (ako imaš kakav link, pošalji!)

šta onda ak je skupo, niko nam ne brani da sanjarimo... a s druge strane, već dulje vrijeme se spremam dobit na lotu, al uvijek bezobrazno ispadaju neki brojevi koji nemaju veze s mojim listićem.
Bogart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 20:32   #39
Ej zh1, jel´ se baviš i praksom, il` si teoretičar ??
Baš tražim meštra za krov u proljeće, pa ak si blizu metropole dogovorimo nekakav biznis
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 21:21   #40
Nema problema,zašto čekati proljeće
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.