Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2012., 18:41   #1
Koji je najbolji program za crtanje

Pod crtanje mislim koje koriste umjetnici u slikanju autoportreta, pejzaža, grafita i drugih oblika.
Znam da Paint net, gimp, uglavnom oni su besplatni. no mene zanima koji je najbolji hocu reci s kojim se najbolje i preciznije moze nesto nacrtati mišem a da pritom nebude neravno.
Nemam iskustva sa crtanjem ali bi se volio malo okušati na tom području da nacrtam ono sto mi je u mislima.
DeckoIzZagorja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 19:40   #2
Quote:
Nemam iskustva sa crtanjem ali bi se volio malo okušati na tom području da nacrtam ono sto mi je u mislima.
Iskustva nemaš s crtanjem u programima za grafiku, ili...khm... s crtanjem općenito?


Ako umaš ruku (bolje: oko) za crtanje, onda su svi "programi za crtanje" dosta u redu. Osim ako si tako dobar "slikar" (ne "crtač", nego "slikar"), da ti treba profesionalan program za imitaciju slikanja (Corelov "Painter" npr).

Ali, ako ti nije za "autorski" rad - s tim mislim, ako ti nije do toga da si nešto nacrtao "sa svojim vlastitim sposobnostima crtanja", onda svoje crtanje (a na kraju još i gotov crtež, ako treba) i "fotošopiraj" (pomoču raznih filtera i sličnog u tom istom programu u kojem crtaš, ili u nekom drugom /skoro u svakom programu za grafiku ih ima/.

Zadnje uređivanje adelon : 22.09.2012. at 19:57.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 22:16   #3
Za početak sam mislio crtati jednostavne oblike, ali oni uvjek ispadnu neravni, recimo kad bi radio kocku sa olovčicom onda nebi napravio kako spada, treba znati drzati ravninu, treba biti jedna strana ista kao i sa druge strane.

Dosao sam do zaklučka da miš nije rješenje nego da mi treba crtača ploča ili tablet računalo da su oni precizniji nego miš.
DeckoIzZagorja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 23:01   #4
Quote:
DeckoIzZagorja kaže: Pogledaj post
Za početak sam mislio crtati jednostavne oblike, ali oni uvjek ispadnu neravni, recimo kad bi radio kocku sa olovčicom onda nebi napravio kako spada, treba znati drzati ravninu, treba biti jedna strana ista kao i sa druge strane.

Dosao sam do zaklučka da miš nije rješenje nego da mi treba crtača ploča ili tablet računalo da su oni precizniji nego miš.
Nisi napisao u kojem programu crtaš (znači, ne "koji program želiš", nego "u kojem programu ti ta olovčica ne crta ravne crte".
Baš sad sam probao u "Paintu" /od Windows XP/... i čak i u tom, stvarno jadu od programa za grafiku, se s olovčicom mogu napraviti ravne linije /stisne se onu tipku između "CapsLock" i "Ctrl", pa se onda olovčicu povuče ili u vodoravnom ili u okomitom smijeru/. Ni u kvalitetnijim programima za bitmap grafiku se olovčicom ne može nacrtati geometrijski ravnu liniju bez stiskanja tih /obično su u svim programima iste ili barem "tu negdje"/ tipki).

Ti vjerovatno tražiš neki program koji bi rukom nacrtanu liniju automatski napravio "glatkom". To imaš u programima za vektorsko crtanje (recimo, "olovčicom za prostoručno crtanje" u jednom potezu nacrtaš oblik glave /neku neravnu liniju/, pa kad prestaneš, ta linija je istog oblika, ali lijepo glatka (program izgladi "tresenje" ruke)...

Zadnje uređivanje adelon : 22.09.2012. at 23:07.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 23:10   #5
koristio sam gimp i paint net ali ništa ozbiljno samo amaterski.

a koji bi mi preporucio mislim pod vektorski ?
DeckoIzZagorja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 23:23   #6
Probaj u "Inkscape-u" (isto tako je free), da vidiš ako i koliko ti odgovara za ono što želiš.

Downloadaj si portable verziju -> (klik na "7zip" /.Windows – installer, portable, 7zip/), pričekaj 5 sekundi, označi "Save File" (ako je označeno "Open With ...") i spremi na komp (WinRAR ili nešto slično za otvaranje ".rar" fajlova vjerojatno imaš).

Zadnje uređivanje adelon : 22.09.2012. at 23:37.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.