Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u život nakon smrti?
Da 56 59.57%
Ne 25 26.60%
Ne znam jer je i jedno i drugo nedokazivo 13 13.83%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2007., 16:35   #381
Quote:
tolla kaže: Pogledaj post
Meni osobno nisu jasni oni koji misle kako ne postoji "veća kvaliteta" od ograničene ljudske.

Isto tako mi nisu jasni oni koji "vjernike" generalizitraju i svrastavaju pod iste ljude...ko da smo klonovi. Ali dobro...tebi nitko ne brani da ti misli budu prikovane samo za svakodnevicu. Ne znam kaj radiš onda na forumu s ovakvom temom
Pokušavam odkrstiti ljude!


Šalim se, meni je vjerovanje u boga i cijela religija toliko smiješna i neshvatljiva da jednostavno želim vidjeti ovdje kako ljudi koji vjeruju razmišljaju i kako to argumentiraju.
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 18:08   #382
Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
Pokušavam odkrstiti ljude!


Šalim se, meni je vjerovanje u boga i cijela religija toliko smiješna i neshvatljiva da jednostavno želim vidjeti ovdje kako ljudi koji vjeruju razmišljaju i kako to argumentiraju.
...život u vjeri nisu samo informacije o Bogu i čovjeku...vjera donosi iskustvo (koje je osobno).
I meni je svašta smiješno i jadno...posebno karajnosti u bilo kojem smislu..
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:42   #383
Quote:
tolla kaže: Pogledaj post
I meni je svašta smiješno i jadno...posebno karajnosti u bilo kojem smislu..

Dobra! Ali sada smo na forumu koji se zove "Religija".
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:59   #384
Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post

Dobra! Ali sada smo na forumu koji se zove "Religija".
...i u religijskom smislu
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:17   #385
vjerujem od svojih malih nogu
ZUMZUM is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 00:40   #386
malo razuma vam je potrebno za to. kada umres događa se ista stvar kao i prije rođenja. a to je ništa. nisi svjestan svojeg bitka niti svojega bivstvovanja.
__________________
the chase is better than the catch...
Zalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 16:17   #387
to se ne zna...
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 16:19   #388
Quote:
tolla kaže: Pogledaj post
to se ne zna...
dobro se zna osnova svjesti, kad nestane osnove nestane i svjesti, crknu ti neuroni crkne i tvoja svjest, samo kaj vi to komplicirate s necim sto zovete dusa kako bi umirili svoje male strahove od nepostojanja, cega se imas bojit ak ne postojis?
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 17:13   #389
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
dobro se zna osnova svjesti, kad nestane osnove nestane i svjesti, crknu ti neuroni crkne i tvoja svjest, samo kaj vi to komplicirate s necim sto zovete dusa kako bi umirili svoje male strahove od nepostojanja, cega se imas bojit ak ne postojis?
...kaj si se vratio iz mrtvih, pa soliš pamet ostalima??
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 17:36   #390
On se nebi mogao vratiti iz mrtvih.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 17:41   #391
Quote:
kaj si se vratio iz mrtvih, pa soliš pamet ostalima?
A ti se se pretpostavljam vratila?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 18:28   #392
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
A ti se se pretpostavljam vratila?
Ne, ali ne tvrdim da znam...kao neki.
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 18:29   #393
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
On se nebi mogao vratiti iz mrtvih.
Očito da bi kad "sve zna"...proces.
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 20:25   #394
Quote:
Ne, ali ne tvrdim da znam...kao neki.
Ma ne, gdje bi ti.
Dakle ti ne znaš da ima nešto, ali ipak se klanjaš tom nečemu.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 21:21   #395
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ma ne, gdje bi ti.
Dakle ti ne znaš da ima nešto, ali ipak se klanjaš tom nečemu.
Mislim da je topic "Vjerujem li u život poslije smrti?" - a ne čemu se tko "klanja"

Odgovor je: Vjerujem

a ne: znam kako to ide...proces i put u onostrano

Al, za tebe je bitnije u što ti (ne)vjeruješ.
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 11:04   #396
Quote:
tolla kaže: Pogledaj post
to se ne zna...
To se zna ,kada umreš ne znaš ništa ,duša ti je smrtna!

Ezekijel 18:4,20
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 11:20   #397
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
To se zna ,kada umreš ne znaš ništa ,duša ti je smrtna!

Ezekijel 18:4,20
Sorry, ali vaša JS tumačenja nisu ono u što vjerujem.

Prijelaz je misterij...pretpostavljam da nisi bila preko?!
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 16:35   #398
Quote:
N3M1R kaže: Pogledaj post
Znanstvenici smatraju da u Svemiru ima zivota osim ovoga na Zemlji. To smatraju zbog odredenih podataka koje posjeduju i zbog saznanja koja su stekli.
Strogo uzevši, ovo nije točno. Znanstvenik koji bilo što konkretno smatra po ovom pitanju, to radi ne kao 'znanstvenik', nego kao običan čovjek obdaren maštom, npr. mesar ili dimnjačar. Nema nikakvih znanstvenih spoznaja koje govore o tome da je život izvan zemlje vrlo vjerojatan ILI vrlo nevjerojatan. Kopčaš: UOPĆE nema indicija niti u jednom niti u drugom smjeru; ergo, kao strogo 'znanstvenik' ne možeš o tome ništa reći. Neki znanstvenici, npr. izabiru neke pretpostavke (posve proizvoljno) iz kojih proizlazi da je život izvan Zemlje vrlo vjerojatan - jer im se takav svemir sviđa. Drugi znanstvenici izabiru neke druge pretpostavke (opet posve proizvoljno), iz kojih proizlazi da je vrlo nevjerojatno da igdje ima života osim na Zemlji. Bilo kako bilo, oba tipa ljudi ovdje uopće ne nastupaju kao 'znanstvenici' u strogom smislu riječi, nego kao obični ljudi s određenim osobnim tendencijama prilikom maštanja o mogućnosti izvanzemaljskog života. Tipa, što je babi milo to se babi snilo.
Da je to tako, najbolje možeš vidjeti po divljim varijacijama koeficijenata čuvene Drake-ove jednadžbe.
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation
Razni autori će raznim koeficijentima u toj jednadžbi pridavati sve vrijednosti od 0 do 1; što znači da je ukupna vjerojatnost doslovno totalno neodređena. Tu se dakle radi o najobičnijem nagađanju, zamotanom u nekakve fancy jednadžbe da bi se prikrilo tužnu činjenicu da NEMAMO BLAGOG POJMA koliko je zapravo ta vjerojatnost.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 17:18   #399
Quote:
N3M1R kaže: Pogledaj post
Cekam barem jednog vjernika da ovo napokon razjasni. Sto je to sto je dobro u tom iducem svijetu i sto je to sto je tako lose u ovom?
Ja nisam vjernik, ali svejedno bih rado odgovorio na ovaj drugi dio pitanja... naime, ne znam što bi bilo tako 'dobro' u idućem svijetu, ali mi se čini prilično očito što je loše u ovom.

Jedna riječ: prolaznost.

Da je prolaznost nešto loše, intuitivan je osjećaj; tek kad se čovjek zaista uhvati u koštac s njom pa shvati koliko je protiv nje bijedno nemoćan, onda počne stvarati sustave razmišljanja kojima nastoji prolaznost relativizirati, prigrliti, ili u ekstremnim slučajevima čak proglasiti nečim lijepim i poželjnim.

Case in point (a ovo je moj omiljeni primjer) prije nekog vremena sam čitao nekakav skupni interview s ondašnjim (a možda i sadašnjim, zaista ne bih znao) voditeljima emisije za mlade 'Briljanteen'. Iz tog interviewa zapamtio sam samo jednu stvar: na zadnje pitanje - što vam je najvažnije u životu - svo troje mladih voditelja je reklo u principu istu stvar, samo različitim riječima. Bilo je to nešto u stilu 'zdravlje je najvažnije - JER JE SVE DRUGO PROLAZNO'.

Naravno, ovdje je između ostalog zanimljivo i to kako nijedno od troje mladih voditelja nije imalo intelektualni kapacitet za shvatiti trivijalnu činjenicu da je i zdravlje prilično prolazna stvar, dapače, ubitačno prolazna. No, ovdje to sad i nije od ključne važnosti, nego baš ta formulacija, kako je nešto bitno baš zato što je sve ono ostalo - prolazno, ergo nebitno. Mogli bismo reći i nevrijedno. Osim ovog, i na masu drugih primjera se može vidjeti da ljudi instinktivno teže prema nečemu čvrstom, trajnom, nečemu što će izdržati 'test of time'. Pa bezbroj primjera iz poezije pokazuje koliko ljudi žude uhvatiti komadić vječnosti, ili bar proglasiti nešto 'vječnim' premda ono to nije. Jer život na zemlji, ne samo da je vrlo ograničen iz perspektive svakog pojedinca ponaosob, nego je beznadno ograničen i na razini čitavog univerzuma.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 19:21   #400
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Strogo uzevši, ovo nije točno.
nije tocno ili se ti nadas da nije tocno kako bi i dalje mogo vjerovat da su ljudi jedinstveni i zbog toga sto su stvoreni na bozju sliku i priliku jedinstveni. kaj ti smeta pomisao da si samo jedna mala skupina atoma na sitnom planetu zemlja, u u suncevom sustavu, mljecnoj stazi, lokalnoj grupi, superklusteru virgo, svemiru....

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Znanstvenik koji bilo što konkretno smatra po ovom pitanju, to radi ne kao 'znanstvenik', nego kao običan čovjek obdaren maštom, npr. mesar ili dimnjačar.
osnovna odlika znanstvenika je da imaju mastu, mesar i dimnjacar imaju mastu? da mi je to vidjet.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nema nikakvih znanstvenih spoznaja koje govore o tome da je život izvan zemlje vrlo vjerojatan ILI vrlo nevjerojatan.
ima. buduci da je zemlja samo jedan od planeta u svemiru gdje ih efektivno ima jos beskonacno velike su mogucnosti da postoji mnogo planeta na kojima se mogo razvit zivot, i to ne samo baziran na ugljiku ko na zemlji nego i baziran na drugim osnovama. znamo da se zivot razvio na jednom beznacajnom planetu i ne postoji nista sto sprjecava nastanak zivota na nekom drugom.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Kopčaš: UOPĆE nema indicija niti u jednom niti u drugom smjeru;
ne.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
ergo, kao strogo 'znanstvenik' ne možeš o tome ništa reći.
mogu. i jesam.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Neki znanstvenici, npr. izabiru neke pretpostavke (posve proizvoljno) iz kojih proizlazi da je život izvan Zemlje vrlo vjerojatan - jer im se takav svemir sviđa. Drugi znanstvenici izabiru neke druge pretpostavke (opet posve proizvoljno), iz kojih proizlazi da je vrlo nevjerojatno da igdje ima života osim na Zemlji.
kao neki koji izabiru neke pretpostavke na temelju zadovoljavanja svojih elektrokemijskih impulsa koje zovu osjecaji -> jahve, isus, allah, muhamed, visnu, osiris, krishna....

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Bilo kako bilo, oba tipa ljudi ovdje uopće ne nastupaju kao 'znanstvenici' u strogom smislu riječi, nego kao obični ljudi s određenim osobnim tendencijama prilikom maštanja o mogućnosti izvanzemaljskog života.

ponavljas se.

Tipa, što je babi milo to se babi snilo.
Da je to tako, najbolje možeš vidjeti po divljim varijacijama koeficijenata čuvene Drake-ove jednadžbe.
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation
Razni autori će raznim koeficijentima u toj jednadžbi pridavati sve vrijednosti od 0 do 1; što znači da je ukupna vjerojatnost doslovno totalno neodređena.
vrijednost postoji samo sto je drakeova jednadzba aproksimacija koju je on napravio u svoje vrijeme na temelju svog znanja i treba ju uzet kao takvu, sto je ocito tebi i vjernicima tesko jer za svaku misao mislite da je nepromjenjiva i vjecna, bas se pitam zakaj? ah da....... valjda zbog "nepromjenjivosti i vjecnosti" bibije.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Tu se dakle radi o najobičnijem nagađanju, zamotanom u nekakve fancy jednadžbe da bi se prikrilo tužnu činjenicu da NEMAMO BLAGOG POJMA koliko je zapravo ta vjerojatnost.
imamo pojma kolika je vrijednost: x>0
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:54.