Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2005., 22:10   #41
reply

Nabacivanje mase tek tako neide..ako ce vec nabacivat
masu onda neka to budu misici a ne salo zbog kojeg ce kasnije
imati problema..i samo jos hocu reci ..kad sam ja krenuo u teretanu prije par godina dobio sam cc 10kg (misica)..tako da bi svakako preporucio vjezbanje...a sve informacije sto se tice
vjezbanja,prehrane,fitnessa
mozete pogledati na http://www.hr-fitness.net
Gooran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2005., 23:16   #42
jedi uvijek zajedno bjelancevine i ugljikohidrate
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:58   #43
Quote:
aola kaže:
jedi uvijek zajedno bjelancevine i ugljikohidrate
Mozes li ovo objasniti? Zanima me.

Inace, Shadowfax, ako je covjek zdrav, pa da ne znam kako brz metabolizam imao, ako dosta jede ce sigurno dobiti na tezini. Nasi se metabolizmi ipak ne razlikuju tako drasticno; mrsavi ljudi ipak jedu - malo, ili se pak iznimno puno krecu. Tako da on mozda ipak ne jede toliko ili je pak izrazito aktivan.

Mozda covjek pusi pa ima slabiji apetit?

Trebao bi kroz tjedan dana voditi dnevnik prehrane i utvrditi koliku on energetsku vrijednost stvarno unese u organizam - a usput i dnevnik aktivnosti da se otprilike vidi koliko potrosi. Na Internetu ima dosta site-ova s tablicama energetske vrijednosti hrane te kolika je potrosnja (ugrubo) pri aktivnostima.

Inace, teretana je vjerojatno dobro rjesenje, ali u kombinaciji s kardiovaskularnim aktivnostima, npr plivanjem ili biciklizmom. Organizam je obicno fino izreguliran pa kad se rezerve energije isprazne, osjeti se glad, nek si tada jednostavno priusti obilniji obrok koji ce ukljucivati i bjelancevine i ugljikohidrate i, naravno, vitamine itd u povrcu.

Sve ovo je, naravno, jako ugrubo. On ima izbor da se upise u teretanu i zatrazi da mu trener napravi program vjezbe i prehrane, a moze se obrazovati i sam (poput mnogih ljudi ovdje na forumu) . Samo treba biti strpljiv i dati si vremena.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 12:17   #44
Txn puffko

Osoba je pušac,al moram priznat da ima jako dobar apetit. Kad sam vidla da može pojest 6 komada mesa(šnicli) s krumpirom salatom ja ostala paf. . Budem mu rekla da si pogleda na netu.

Nego cula sam za taj Multipower Ne znam jel valjaju šta ti njihovi proizvodi.
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 12:19   #45
Quote:
aola kaže:
jedi uvijek zajedno bjelancevine i ugljikohidrate

uravnotezhen obrok sadrzhi kombinaciju bjeanchevina, ugljikohidrata i masnoca. ukoliko su kolichine normalne, od te kombinacije nitko se ne mozhe debljati.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:10   #46
Quote:
magic kaže:
uravnotezhen obrok sadrzhi kombinaciju bjeanchevina, ugljikohidrata i masnoca. ukoliko su kolichine normalne, od te kombinacije nitko se ne mozhe debljati.
a bas su jucer na TVu (RTL) neki nutricionisti objasnjavali da se ljudi debljaju ako zajedno jedu bjalancevine i ugljikohidrate
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:12   #47
i ja sam to gledala, dodushe povrshno i nisu tako rekli.


bash su govorili kako uprkos kojekakvim novim trendovima, uravnotezhena prehrana sadrzhi sve ono nabrojano.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:34   #48
Quote:
magic kaže:
i ja sam to gledala, dodushe povrshno i nisu tako rekli.


bash su govorili kako uprkos kojekakvim novim trendovima, uravnotezhena prehrana sadrzhi sve ono nabrojano.
ona sijeda zena na pocetku koja je izgubila 40 kila (ili mozda vise) je to rekla.
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:43   #49
ona sijeda zhena nije nutricionista.


ona je zhena koja je smrshavila 40 kila.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:55   #50
gledala sam ja jednom jelovnik za masu, to znaci da treba samo jesti i jesti, brdo jakih obroka dnevno, a trenkat treba zbog zdravlja pa onda jos i za masu.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:07   #51
Quote:
magic kaže:
i ja sam to gledala, dodushe povrshno i nisu tako rekli.


bash su govorili kako uprkos kojekakvim novim trendovima, uravnotezhena prehrana sadrzhi sve ono nabrojano.
Ja bih bas voljela dobiti odgovor od ljudi koji zagovaraju tu vrstu prehrane - tj odvajanje bjelancevina i ugljikohidrata za gubljenje mase (ili odrzavanje).

Mislim, ja sam to svojevremeno probala i izgubila to kila sto sam zeljela (cca 5-6) medjutim izgubila sam ih jer sam fakat manje jela - jer su mi ti obroci bili dosadni i nezanimljivi. Cini mi se da je upravo u tome point.

Cak mi se cini da je taj nacin prehrane potencijalno problematican jer se organizam odjednom pretovari s ugljikohidratima (sto s dijabeticarima?), a u drugoj navratu s mastima uz proteine (primjerice ako se jede veliki becki snicl...).

naravno mozda to i nije problem ako su obroci jako mali, ali tko moze trajno zivjeti na malo hrane?


Jesu li nutricionisti nesto rekli u tome smislu?
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:19   #52
Shadowfax,

Osoba koja želi dobiti masu mora prvo odlučiti kakvu masu želi, mišićnu ili masnu. I za jedno i za drugo treba jesti puno više (i u slučaju mišićne mase, puno češće) nego što to trenutno čini.

Onaj tko kaže da se u teretani ne može dobiti masa ili dobro ne vidi ili ima nekih problema u logičkom zaključivanju.

Uzimanje preparata za povećanje mišićne mase (tipa proteina i sl) nema puno smisla ukoliko se ne vježba (mišići bez vježbanja ne mogu sami od sebe značajnije povećati masu).

I za kraj, osobe koje su po prirodi mršave trebaju uložiti puno truda u prehranu i vježbanje (ako ne žele samo salo) da bi svoju težinu podigle na zadovoljavajuću razinu. Drugim riječima, puno lakše će smršaviti prosječna osoba koja se udebljala zbog nemarne prehrane, nego što će taj tvoj frend doći na prosječnu težinu za svoju visinu.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 18:13   #53
Quote:
puffko kaže:
Ja bih bas voljela dobiti odgovor od ljudi koji zagovaraju tu vrstu prehrane - tj odvajanje bjelancevina i ugljikohidrata za gubljenje mase (ili odrzavanje).

iz ugljikohidrata se podmiruju potrebe za glukozom u krvi i zalihe gllukoze u obliku glikogena u jetri i mišićima

višak ugh. se pretvara u mast

Mast se nemože pretvoriti u glukozu
Mast iz masnih depoa se razlaže na masne kis. i glicerol (glicerol se može pretvorit u glukozu ali to je sitno)

Kad padne koncentracija glukoze, ona se podmiruje iz rezerva glikogena

rezerve glikogena se mogu podmiriti ako nema ugljikohidrata iz probave, jedino iz proteina (glukoplastičnih aminokiselina) a ako nisu došli iz probave onda ih se pozove iz mišića, degradacija nmišića

ako ležiš u bolnici i nisi u stanju jesti, dobijaš glukozu ne samo kako bi pogmirio energetske potrebe, već i kako organizam ne bi koristio tjelesne bjelančevine za podmirenje svojih energetskih potreba
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 18:21   #54
Quote:
Morph kaže:
iz ugljikohidrata se podmiruju potrebe za glukozom u krvi i zalihe gllukoze u obliku glikogena u jetri i mišićima

višak ugh. se pretvara u mast

Mast se nemože pretvoriti u glukozu
Mast iz masnih depoa se razlaže na masne kis. i glicerol (glicerol se može pretvorit u glukozu ali to je sitno)

Kad padne koncentracija glukoze, ona se podmiruje iz rezerva glikogena

rezerve glikogena se mogu podmiriti ako nema ugljikohidrata iz probave, jedino iz proteina (glukoplastičnih aminokiselina) a ako nisu došli iz probave onda ih se pozove iz mišića, degradacija nmišića

ako ležiš u bolnici i nisi u stanju jesti, dobijaš glukozu ne samo kako bi pogmirio energetske potrebe, već i kako organizam ne bi koristio tjelesne bjelančevine za podmirenje svojih energetskih potreba


Morph - znam ja dobro metabolizam masti, bjelancevina i ugljikohidrata, ali to nije bilo moje pitanje.

Da ponovim: pitanje je bilo na kojem principu dijeta koju Aola spominje radi? Zasto bi, da bi se gubilo na masi, trebalo striktno odvajati bjelancevine i ugljikohidrate tj ne jesti ih nikada u jednom obroku?

Ista dijeta trazi da se proteini jedu tek npr 4 sata nakon ugljikohidrata i obratno (ili tu negdje). Zasto?

Pitanje je ponajvise upuceno onima koji ovaj nacin prehrane prakticiraju i/ili zagovaraju.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 18:49   #55
Smile

Osobno iskustvo: oko 30-te prestao sam pušiti na 4 mjeseca. Rezultat je skok s 63 na 82 kg (visok sam 182cm). Dobio sam skoro 20 kg najnekvalitetnije masti na strateškim mjestima; većinom šlauh.
Nervozu zbog manjka nikotina ubijao sam pivom i napolitankama, stvar provjereno radi.
Dolazimo do količina, cca. 15-20 velikih "žuja" dnevno i paket napolitanki 0,5-1 kg.
Nakon cijele pizdarije propušio sam ali ni grama nisam uspio izgubiti. Približno godinu kasnije čvrsto sam odlučio dovesti se do fizionomije čovjeka. Dva mjeseca bazena (600 m dnevno) svako jutro prije posla = 76kg. Nije baš bilo zadovoljavajuće, ali i to je bilo neko poboljšanje. 8 mjeseci kasnije počeo sam ponovo aktivno plesati (nakon deset godina pauze). Pao sam na 72kg, bez grama špeka, s pločicama na trbuhu.
Objašnjenje: muskulatura se prilagodila povećanoj masi i tih 72 mi je i danas referentna kilaža mada me i danas hvata nostalgija pri pomisli na onih savršenih 63.
umjereno_sjeban is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 18:57   #56
Smile

greška
umjereno_sjeban is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 18:58   #57
Quote:
umjereno_sjeban kaže:

72 mi je i danas referentna kilaža mada me i danas hvata nostalgija pri pomisli na onih savršenih 63.
koliko si visok ako ti je 63 idealno?
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 21:04   #58
Quote:
umjereno_sjeban kaže:

Nervozu zbog manjka nikotina ubijao sam pivom i napolitankama, stvar provjereno radi.

Dolazimo do količina, cca. 15-20 velikih "žuja" dnevno i paket napolitanki 0,5-1 kg.

Nakon cijele pizdarije propušio sam ali ni grama nisam uspio izgubiti.
.
ubijao si ti i jetru

gle ti si napolitankama morao podmiriti potrebe za glukozom i glikogenom, a mast trošiti mišićima aktivnim dugotrajnim radom
( to nejde prek noći, recimo 150 g masti dnevno možeš, ovo više je gubitak glikogena
1g glikogena veže 4g vode, potrošiš ga 400g + 1.6kg vode = 2kg, to nije gubitak težine jer se to treba podmiriti iz ugljikohidrata (napolitanke) ili iz proteina mišića
gubitak težine je samo 150 g masti
višak ugljikohidrata iz napolitanka kad je popunjen glikogen odlazi u mast)
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 21:42   #59
Quote:
puffko kaže:
Morph - znam ja dobro metabolizam masti, bjelancevina i ugljikohidrata, ali to nije bilo moje pitanje.

Da ponovim: pitanje je bilo na kojem principu dijeta koju Aola spominje radi? Zasto bi, da bi se gubilo na masi, trebalo striktno odvajati bjelancevine i ugljikohidrate tj ne jesti ih nikada u jednom obroku?

Ista dijeta trazi da se proteini jedu tek npr 4 sata nakon ugljikohidrata i obratno (ili tu negdje). Zasto?

sve dijete su smišljene kako bi onaj koji je to smislio mogao uživati u svojoj velikosti tj. narcisoidnosti kad vidi kako se ljudi hvataju na nju kao na zadnju slamku spasa

sve te dijete su totalno sranje

dobro veli magic, samo izbalansirani obrok

vama treba u izbalansiranom obroku (vit., min., 0.8-1.0g proteina /kg tj mase, smanjeni unos ugljikoh. , i smanjen unos masti )
+ vježba u smisli dugotrajnog laganog trčanja, vožnje bicikla jer tako mišići troše masne kiseline za svoj rad za što je potrebno puno kisika

drugo je prehrana ovih kaj bildaju (anaerobno), oni ne troše mast dok dižu utege od 350kg jer za to nema vremena a ni kisika, za to se koristi glukoza iz glikogena

i opet druga prehrana ovih kaj se normalno igraju sa spravama
(aerobno= oni kao i vi kaj ste na dijeti osim glukoze iz glikogena troše i masti iz masnog depoa, jer su njihove vježbe umjerene i mišići primaju dovoljno kisika za razgradnju masti.)

glikogen se treba obavezno podmiriti ugljikohidratima iz hrane, jer inače dolazi do povlačenja proteina koji izgrađuju mišiće za pretvorbu u glukozu, glikogen
iz masti se nemože dobiti glukoza, glikogen
mislim da sam to reko sad već 100-ti put


prvo ugljh. pa za 4h bjelančevine
zbog gore navedenih razloga, da se podmire zalihe glikogena, glukoze, a bjelančevine iskoriste za gradnju mišića, enzima, neurotransmisera................
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 21:52   #60
ockej ljudovi hvala na savjetima budem mu isprintala pa nek proucava.
Mislim da bi mu najpametnije bilo da prestane pušit,odma kile idu gore
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.