Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2009., 13:32   #261
Formula za proračun dimnjaka
snaga peći W (W)
visina dimnjaka h (m)
polumjer r (cm)

W=78,5*polumjer (r) na kvadrat*korijen iz visine (h)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 19:41   #262
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa onda tako i napravi
kaj tebi zena juce ni dala kaj si histerican
za info ja i jesam prebacio visinu sljemena
a kaj se samih dimnjaka tice to je ziva lutrija nagledal sam se vise nebuloza oko toga neg prosjecan smrtnik
savjet i to dobar savjet je da ako je ikako moguce pozeljno je prec visinu sljemena kad su u pitanju kruta goriva
plin loz ulje i danasnje piroliticke peci (ove kaj imaju ventilator na izlazu )nisu tu ukljucene
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 15:11   #263
[QUOTE=sasase;18276119]....kaj tebi zena juce ni dala kaj si histerican ../QUOTE]

Točno
A sad pogledaj formulu i reci gdje u nju ulazi pretičak dimnjaka preko krova
Ili Prizemnica okružena katnicama - koliko visok dimnjak mora biti (prema Tvojoj formuli)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 17:49   #264
gledam danas kod nas u jednoj sličnoj prodavnoci kao pevec cijev za peć aluminijska gibljiva čak se i razvlači promjera 160 taman koliko meni odgovara. jel to valja čemu neće progorit
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 19:05   #265
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
gledam danas kod nas u jednoj sličnoj prodavnoci kao pevec cijev za peć aluminijska gibljiva čak se i razvlači promjera 160 taman koliko meni odgovara. jel to valja čemu neće progorit
Da nije to za napu ,ventilaciju itd. ?
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 19:38   #266
a jeb. možda i je al stoje pored peći i ima svih promjera. morat ću pitati
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 21:20   #267
[QUOTE=Lee Champa;18293097]
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
....kaj tebi zena juce ni dala kaj si histerican ../QUOTE]

Točno

i to se dogodi

A sad pogledaj formulu i reci gdje u nju ulazi pretičak dimnjaka preko krova
Ili Prizemnica okružena katnicama - koliko visok dimnjak mora biti (prema Tvojoj formuli)
moja tablica je 20 godina iskustva u svakojakim kombinacijama
dimnjaci su po pravilu velka lutrija e sad kad se vec covjek baca u izgradnju
lakse je u prvom pokusaju napravit sve kaj je u tvojoj moci da to radi kako se zamisli i zeli jer naknadno povisivanje dimnjaka iziskuje ponovni trosak , bar u 50% slucajeva se ispostavi da dimnjak po tablicama ne zadovoljava
posto ovde preko foruma nemrem videt ni kucu ni okolinu univerzalni savjet koji donekle garantira uspjeh je predi sljeme bar 50 cm

ps ; za ono gore mora bit i malo sale
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 14:06   #268
Nađite slijedeće, tamo ima sve:
dr. Emina Kulića: Priručnik za projektovanje sistema grijanja sa riješenim primjerima, objavljen u časopisu: Klimatizacija, grejanje i hlađenje 4/81.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:28   #269
proračun dimnjaka

evo da se ne mučite, može svakom dobro doći.

Downloadajte kolko ja poznam tematiku daleko naj program za proračun dimnjaka.

Demo verzija podržava neznam točno koliko probnih proračuna pa nakon toga nemožeš više koristiti neko moraš kupiti licencu.

http://www.kesa-aladin.de/

Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 19:48   #270
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Faktori koji ulaze u formulu za proračun dimnjaka su fifi, visina i snaga peći
Koliko viri iznad krova zanima jedino susjede
E vidi se da nisi "vpućen" u probleme sa dimnjacima.
Naime nije bez veze što dimnjak mora "viriti" iznad sljemena krova.
Zašto?
zato jer vjetrovi koji pušu na obodu krova odnosno kosini krova stvaraju kovitlac u smislu da se pravac vjetra dolaskom na kosinu krova mijenja, te s tom promjenom pravca vrtložnom strujom nabija dim natrag u dimnjak.
Eto, ako je dimnjak viši, izlaz dima nije spriječen vjetrom.
A kaj susjedi vele jel dimnjak treba biti ispod ili iznad, to je malo važno.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:22   #271
Kod proračuna dimnjaka bitno je da nastali vrući plinovi stvore podtlak u ložištu od nekoliko mm vodenog stupca
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 09:28   #272
izgleda da cu nakraju uzeti inox dimnjak tih 5 metara jer me strah stavljati na deku odgredica na tavanu tih 750kg pgm dimnjaka
ruby_pregrada is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 08:32   #273
Znojenje dimnjaka

Gospodo trebao bih jedan savjet šta uraditi kada mi se dimnjak znoji. Razvoj situacije je sljedeči. Dimnjak je promjera 20 cm i dok sam se grijao na lož ulje sve je bilo u redu. Peć je snage 40 Kw i grijala su se dva stana. Prelaskom na plin promijenio sam samo plamenik, a onda par mjeseci poslije primjetio sam da mi se zid dimnjaka u gornjem stanu počeo vlažiti. Pošto je žbuka gipsana, ista se poćela odizati i lagano trusiti. Moje pitanje je; Dali da ja sada idem na smanjenje dimnjaka, kojim načinom i metodama jer sama dužina istog je oko 11 metara?
ATV is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 08:58   #274
ATV- pozdrav
Prvo - dimnjak se znoji zbog kondenzacije (isparavanja neke vlage)
Drugo - potrebno je naći izvor stvaranja vlage (krov , neizolirani vanjski zid "demit fasada" , puknuta rina ....)
Treće - možda ti vlaga ne dolazi iz vana neg iz unutra (kupaonski zid , kuhinjski zid i sl.)
Četvrto - rješi problem adekvatnom izolacijom
Peto - definitivno nema veze sa gorivom tvari Plin , Nafta , Ugalj , dimnjaku je svejedno...
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 09:03   #275
a zar ne može imati veze i s načinom izgaranja?

znam da recimo kod lože ako ne izgori na dovoljno visokoj temperaturi da se ne razgradi sav sumpor nego se taloži...

sad kako je kod plina nemam pojma

ali baš bi me zanimao odg. na ovu problematiku jel trenutno sam i ja na loži a postoji mogućnost da prijeđem na plin zamjenom plamenika

e sad ne kužim, ak mu je do sad sv ebilo u redu s dimanjkom i sad odjednom, promjenom goriva više nije...onda je negdje problem nevezna za gornje natuknice

mislim to bila slučajnost da baš sad kad je promijenio plamenik i gorivo odjednom probija vlaga iz recimo kupaone
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 09:44   #276
Znoji se zbog izgaranja,i to uglavnom kod plina. Nejednom nam se desilo(iako nije pravilo tj. ne na svima) da nam nakon izvjesnog vremena nastaju "fleke " u zoni dimnjaka za što smo okrivljavali limare i loš opšav dimnjaka da bi se nakraju ustanovilo da je problem iznutra.Dimnjaci su bili novi,uglavnom "schiedel" i napravljeni po propisu no morali smo dodatno ugrađivati inox ili neku drugu vrstu dimovodne cijevi čime bi problem bivao u cijelosti otklonjen.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 11:16   #277
Dečki sve je to ok ako idemo s pretpostavkom da je dimnjak u banani tj. nije održavan , ali ako je redovno čiščen i nema taloga čađi vlaga se nemože zadržati unutar čađi pa da dolaskom topline ispari tj. kondenzira na vanjsku stranu dimnjaka , a i čovjek je lijepo rekao da se dimnjak koristi neprekidno tj. da je samo prešao sa lože na plin
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 12:30   #278
Talking

Preporučam da malo pročitate priču o korištenju "korisnog" kondenzata npr.

http://www.viessmann.com/com/en/lite...technology.pdf pa će vjerojatno sve biti malo jasnije.

Pretpostavljam da je do toga došlo jer je točka rosišta kod izgaranja plina na 57st. dok je kod LUEL-a 47st. dakle vjerojatno se negdje pri vrhu dimljaka plinovi izgranja ohlade na 57 st i niže te se stvara kondenzat. Kod LUELA je ta temperatura nešto niža pa je izgleda sve prolazilo bez kondenzacije ili je bila zanemariva.

Inače se rade prerade dimnjaka za plinsko gorivo, inox ulošci i sl. kako bi se relativno agresivan kondezat cjedio i naknadno ispuštao iz najniže točke.

http://www.majstor.hr/teme/2005/08/M...5_Grijanje.pdf
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 12:46   #279
eto, znao sam da je kvaka u izgaranju........a ne u kupaoni
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 15:17   #280
Ma i to je u redu ali onda to znači da dimnjak nema dobro prozračivanje , što je i vidljivo kod nekih kojima se pri paljenju npr. peći na drva vrati dim u kuću dok se stijenke dimnjaka ne zagriju.....
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.