Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 22:57   #1361
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ti sigurno ne pratiš sport...

1. Rječanin Marijan Mance, bivši igrač Cibone i HR reprezentacije.

2. Nogometaš Partizana iz 80-ih, Mance (zaboravio mu ime), mislim da je rođen negdje u Vojvodini.

Hrvatsko ili srpsko? Neznam.
Prvojerio, hrvatsko je... Mance iz Partizana je Hrvat, tj. stari mu je bio neki oficir u jugu... ko ce ga znati...

Inače je prezime iz Like, pratit se može od 17.st.

Ima nogometaš, igra za naše klince Armando Mance.

Zadnje uređivanje balkanski pastuh : 27.03.2009. at 23:02.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 08:27   #1362
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post

To se odnosi na prezime Biličić.
Turcizam "bilik"? Gdje je on zabilježen?

Biličić je nastalo od staroga muškog imena Bilica (Bjelica), izvedenoga od Bjelimir, Bjelibor i sl. U području Karlovca živi oko 340 Biličića.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 11:39   #1363
Ima li itko ikakvih saznjanja o prezimenu Mican?
Dado Causevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 18:50   #1364
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Caharija" je oblik imena "Zaharija". U Trogiru, Dubrovniku i Šibeniku zabilježeno je u 14. i 15. st. (i kasnije) ime "Zacharias". U Istri i riječkom području živi danas oko 330 ljudi s prezimenom "Zaharija".

Ime je "Zaharija" iz Staroga zavjeta. Na hebrejskom jeziku "Zekharyahu" znači "Jahve se sjetio".

Postoji i mogućnost da je prezime izvedeno iz riječi "cahar" (šećer).
Zahvaljujem, bit će da potječe od ovog zadnjeg
Tulipan_Mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 08:36   #1365
Quote:
Dado Causevic kaže: Pogledaj post

Ima li itko ikakvih saznjanja o prezimenu Mican?
"Mican" je ime od milja nastalo od Milan, Milivoj, Mihovil i sl. Javlja i kao porodični nadimak i prezime. - Od tog je imena nastalo prezime Micanović.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 09:59   #1366
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Je l' itko zna porijeklo prezimena Leko?
"Leko" je stari oblik od milja za ime Aleksandar. Kao prezime zabilježeno je 1904. u sarajevskom časopisu "Bosanska vila".

Danas u području Zagreba i u Slavoniji živi oko 1050 ljudi s tim prezimenom. - Od imena Leko izvedena su i prezimena Lekić i Leković.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 13:05   #1367
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Mican" je ime od milja nastalo od Milan, Milivoj, Mihovil i sl. Javlja i kao porodični nadimak i prezime. - Od tog je imena nastalo prezime Micanović.
Hvala, ali- ovo mi je prenategnuto...
Pogotovo jer tamo gdje tog prezimena ima nema Milana, Milivoja niti Mihovila.
Gdje ima Micanovica?
Jos nikad nisam cuo kako neko Milana i ostale zove Mican
a pogotovo bi me takav nadimak cudio prije najmanje dvijesto godina.
Dado Causevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 08:15   #1368
Quote:
Dado Causevic kaže: Pogledaj post

Hvala, ali ovo mi je prenategnuto. Gdje ima Micanovića? Još nikad nisam čuo kako neko Milana i ostale zove Mican.
Nije nategnuto, sve je potvrđeno u literaturi. U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je od imena Mican izvedeno prezime Micanović. To je crnogorsko prezime od prije 200 godina, ali može biti bilo gdje, jer se ljudi sele.

U "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića piše da je ime Mican izvedeno od raznih imena, npr. i od Milidrag, Miroslav, Mihajlo, Vladimir, Velimir i još dvadesetak drugih.

Nisam pisao napamet. Ono što pišem, provjereno je.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:44   #1369
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nije nategnuto, sve je potvrđeno u literaturi. U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je od imena Mican izvedeno prezime Micanović. To je crnogorsko prezime od prije 200 godina, ali može biti bilo gdje, jer se ljudi sele.
Valjda je crnogorsko prezime Mićanović,za nikakve Micanoviće Crnogorce nisam nikad čuo.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:19   #1370
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post

Valjda je crnogorsko prezime Mićanović, za nikakve Micanoviće Crnogorce nisam nikad čuo.
Naglasio sam da pišem ono što sam provjerio, a i naveo sam Rječnik JAZU/HAZU, gdje se podatak može kontrolirati. Prezime Micanović spominje se i u tekstu J. Erdeljanovića: "Kuči, pleme u Crnoj Gori" (1906), i u crnogorskoj narodnoj pjesmi (Vuk, 1862) - "Uskok momče od Micanovića".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:52   #1371
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Prezime MANCE


naše ili srpsko?
Goransko prezime
__________________
..Kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju,nastala bi tisina
despina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 23:31   #1372
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Naglasio sam da pišem ono što sam provjerio, a i naveo sam Rječnik JAZU/HAZU, gdje se podatak može kontrolirati. Prezime Micanović spominje se i u tekstu J. Erdeljanovića: "Kuči, pleme u Crnoj Gori" (1906), i u crnogorskoj narodnoj pjesmi (Vuk, 1862) - "Uskok momče od Micanovića".



Dobro, ajde, spominje se, al i meni se cini nategnuto
posebno ovo nastajanje od nadimka...
Mican ko prezime postoi i u Turskoj, pa su ga i Turci mogli donit
a postoi i ko slavensko prezime, u Slovackoj, Poljskoj, Rusii
a ima ga i u Austrii, i u Njemackoj i Francuskoj i SADu!
Cini se kako su ti po Europi i SADu isto slavenskog porikla!
Nekako mi je neozbiljno i ditinjasto svako prezime izvodit iz nadimka bilo kojeg imena!
Isto vridi i za prezime Leko, ono moze bit cak i ilirsko
a ima ga i po Madjarskoj, Slovackoj...

Odkla je prezime Sain (Shain, ko onaj Cicin- Sain)?
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 00:19   #1373
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Naglasio sam da pišem ono što sam provjerio, a i naveo sam Rječnik JAZU/HAZU, gdje se podatak može kontrolirati. Prezime Micanović spominje se i u tekstu J. Erdeljanovića: "Kuči, pleme u Crnoj Gori" (1906), i u crnogorskoj narodnoj pjesmi (Vuk, 1862) - "Uskok momče od Micanovića".
Nemaju te Micanoviće ni liste prezimena ni crnogorski telekom
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 00:21   #1374
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

[COLOR="DarkRed"]Isto vridi i za prezime Leko, ono moze bit cak i ilirsko
a ima ga i po Madjarskoj, Slovackoj...

Ne može biti ilirsko jer nijedno prezime nije ilirsko,pa tako ni Leko
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 06:13   #1375
Quote:
chroboatos kaže: Pogledaj post

Imate li kakvih informacija o prezimenu Štaka?
U Rječniku JAZU/HAZU piše da je Štaka nadimak čovjeka koji nosi ili je nosio štaku. Kasnije je nadimak postao prezime, a zabilježeno je u selima Blažuju i Briješću u području Sarajeva.

U "Željezničaru" je igrao nogometaš Miljan Štaka (rođen 1938. u Ilidži).

Zadnje uređivanje Shain : 31.03.2009. at 06:23.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 12:37   #1376
U Beogradu ima stara porodica Leko cincarskog porijekla.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Марко_Т._Леко
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Димитрије_Т._Леко
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:30   #1377
porijeklo prezimena RADIĆ??? hvala
ludi_bubnjar555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 21:34   #1378
dali netko zna nešto o porjeklu prezimena Majić

Koliko mi je poznato korijen loze Majića je Dalmatinska Zagora i zapadna Hercegovina jer prezime Majić najčešće se može susresti od Sinja preko Imotskog do Ljubuškog u zapadnoj Hercegovini. Malo sam istraživao i došao do podataka da su se Majići iz okolice Sinja vremenom naseljavali bliže primorju zbog razvoja gradova i zbog socijalno-ekonomskih migracija. Dok su neki od Majića u zapadnoj Hercegovini nakon drugog svjetskog rata trbuhom za kruhom otišli u Slavoniju i tamo ostali i naselili se pa tako u Slavoniji sada imamo veliku populaciju sa prezimenom Majić. Nedavno sam upoznao i jednog Majića koji je već treća ili četvrta generacija Majića u okolici Konjica također mi je rekao da je njegov pradjed došao u okolicu Konjica iz Vitine i da se ta populacija bila toliko raširila da su već imali zaselak Majići. No nakon rata 1990-1995 Majići iz okolice Konjica vjerojatno su se razišli po svijetu kao i svi Hrvati iz okolice Konjica.

Po svim mojim saznanjima prezime Majić je čisto Hrvatsko prezime jer nisam uspio naići nigdje na Srbina ili Muslimana sa prezimenom Majić. Što nije slučaj sa nekim drugim hrvatskim prezimenima npr. Petrovića ima i Srba i Hrvata; Filipovića ima i Muslimana i Hrvata; Pavlovića ima i Muslimana i Hrvata; Kovač ima i Hrvata i Muslimana itd..............

Ako netko ima neka šira saznanja može mi javiti na e-mail
[email protected]


Zadnje uređivanje ole_boY : 31.03.2009. at 21:47. Reason: dodatak
ole_boY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 21:40   #1379
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Leko" je stari oblik od milja za ime Aleksandar. Kao prezime zabilježeno je 1904. u sarajevskom časopisu "Bosanska vila".

Danas u području Zagreba i u Slavoniji živi oko 1050 ljudi s tim prezimenom. - Od imena Leko izvedena su i prezimena Lekić i Leković.
velika populacija sa prezimenom Leko živi na području općina Ljubuški i Grude u zapadnoj Hercegovini
ole_boY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:33   #1380
Quote:
ludi_bubnjar555 kaže: Pogledaj post

porijeklo prezimena Radić? hvala.
To je prezime zapisano u Trogiru 1378, a vjerojatno je starije. Danas kod nas živi oko 8000 Radića u srednjoj i južnoj Dalmaciji, Podunavlju i drugdje.

Nastalo je od muškoga imena Rado ili ženskoga Rada, a ima značenje "Radin sin" ili "mali Rado". Rado ili Rade ime je od milja za stara hrvatska imena Radovan, Radoslav, Radomir ili neko slično.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.