Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2007., 11:43   #1
Ovlašteni revizor

Bok svima!

interesira me bilo koja dodatna informacija oko polaganja ispita za ovlaštenog revizora ili ovlaštenog internog revizora.

Hrvatska udruga revizora (HUR) više nije u funkciji, sve aktivnosti nekadašnjeg hur-a preuzela je Hrvatska revizorska komora koja međutim, nažalost do danas nije objavila svoj Program, tj. pravilnik o stručnom osposobljavanju i trajnom stručnom usavršavanju za ovlaštenog revizora.

Za internog ovlaštenog revizora nadležna je Hrvatska zajednica računovođa i financ. djelatnika, koja ima objavljen Program međutim, nepostoje detaljnije informacije o literaturi i td.
Pretpostavljam da se do sada polagalo na temelju grupe literature.

Ako imate bilo koju dodatnu informaciju ili iskustvo u polaganju gore navedenih ispita slobodno javite!

Unaprijed zahvaljujem!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 12:01   #2
Za ovl. internog revizora ide se 2 tjedna na predavanja i tamo dobiješ svu ispitnu literaturu koja ti treba. Imaš par predmeta koja se naštrebaš i to ti je to. Ispit je na zaokruživanje.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 13:08   #3
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Za ovl. internog revizora ide se 2 tjedna na predavanja i tamo dobiješ svu ispitnu literaturu koja ti treba. Imaš par predmeta koja se naštrebaš i to ti je to. Ispit je na zaokruživanje.
Zahvaljujem Crow Jane!

interesantno ispit je na zaokruživanje!?
hm, nije mi bilo na pameti da bi mogao biti takav način ispita, što mi je zapravo vrlo čudno jer ispiti iz računovodstva, revizije, financijsko upravljanje, računovodstvo financ. institucija - na zaokruživanje!?

vrlo interesantno!
očekujem puno zadataka, kalkulacija, i sl.

eh da, još jedno pitanje: s obzirom da se literatura dobije na početku predavanja stigne li se sve to pripremiti za nešto manje od mjesec dana (otprilike toliki je razmak od kraja predavanja do ispita)??

HVALA!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 14:26   #4
Quote:
sky captain kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem Crow Jane!

interesantno ispit je na zaokruživanje!?
hm, nije mi bilo na pameti da bi mogao biti takav način ispita, što mi je zapravo vrlo čudno jer ispiti iz računovodstva, revizije, financijsko upravljanje, računovodstvo financ. institucija - na zaokruživanje!?

vrlo interesantno!
očekujem puno zadataka, kalkulacija, i sl.

eh da, još jedno pitanje: s obzirom da se literatura dobije na početku predavanja stigne li se sve to pripremiti za nešto manje od mjesec dana (otprilike toliki je razmak od kraja predavanja do ispita)??

HVALA!
a koliko treba imati staža kao dipl. ekonomist i da li postoji određeno gdje treba imati staž da bi se moglo pristupiti polaganju ispita. mislim da sam pročitala da treba baš raditi u revizorskoj tvrtci da bi se to moglo...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 15:03   #5
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
a koliko treba imati staža kao dipl. ekonomist i da li postoji određeno gdje treba imati staž da bi se moglo pristupiti polaganju ispita. mislim da sam pročitala da treba baš raditi u revizorskoj tvrtci da bi se to moglo...
Uvjeti za pristupanje ispitu:
VSS
tri godine radnog iskustva na poslovima:
računovodstva
financija
revizije
interne revizije
kontrole i kontrolinga.


osim toga, popunjenoj prijavnici potrebno je priložiti potvrdu o radnom stažu u struci koju ti izdaje tvoj poslodavac.
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 16:03   #6
Quote:
sky captain kaže: Pogledaj post
Uvjeti za pristupanje ispitu:
VSS
tri godine radnog iskustva na poslovima:
računovodstva
financija
revizije
interne revizije
kontrole i kontrolinga.


osim toga, popunjenoj prijavnici potrebno je priložiti potvrdu o radnom stažu u struci koju ti izdaje tvoj poslodavac.
Članak 7. Zakona o reviziji (NN 146/05)

(2) Za stjecanje certifikata kandidat mora ispunjavati sljedeće uvjete:
1. mora imati visoko stručno obrazovanje,
2. mora imati najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima obavljanja revizije, uz mentorstvo ovlaštenog revizora,
3. mora imati položen ispit za ovlaštenog revizora,
4. mora se aktivno služiti hrvatskim jezikom u govoru i pismu,
5. mora imati hrvatsko državljanstvo,
6. mora imati dokaz da nije pravomoćno osuđivan za kaznena djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja.
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 16:12   #7
Quote:
fondovi kaže: Pogledaj post
Članak 7. Zakona o reviziji (NN 146/05)

(2) Za stjecanje certifikata kandidat mora ispunjavati sljedeće uvjete:
1. mora imati visoko stručno obrazovanje,
2. mora imati najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima obavljanja revizije, uz mentorstvo ovlaštenog revizora,
3. mora imati položen ispit za ovlaštenog revizora,
4. mora se aktivno služiti hrvatskim jezikom u govoru i pismu,
5. mora imati hrvatsko državljanstvo,
6. mora imati dokaz da nije pravomoćno osuđivan za kaznena djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja.
Da, u Zakonu se to odnosi na ovl. revizora kojem certifikat izdaje Komora.

Međutim, da li je isti slučaj i sa internim ovl. revizorom kojem Program polaganja određuje i certifikat izdaje (ukoliko se ispit uspješno položi) Hrvatska zajednica računovođa i fin. djel.??
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 16:13   #8
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Za ovl. internog revizora ide se 2 tjedna na predavanja i tamo dobiješ svu ispitnu literaturu koja ti treba. Imaš par predmeta koja se naštrebaš i to ti je to. Ispit je na zaokruživanje.
nekako nisam baš siguran. Poznajem ženu u Sloveniji koja trenutno pohađa tečaj za revizora i pohađanje traje 1-2 godine (ovisno o stupnju), ima 9 ispita i mnogi od njih su vrlo teški i komplicirani (vidio sam gradivo) - usmeni i pismeni. A kaže da nije imala sreće jer od 6.mj. ove godine još su više postrožili gradivo i dodali nekoliko predmeta tako da na kraju neće moći dobiti ovlaštenje ako i to ne položi.

Tako da ne znam o čemu ti pričaš
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 16:26   #9
Quote:
sky captain kaže: Pogledaj post
Da, u Zakonu se to odnosi na ovl. revizora kojem certifikat izdaje Komora.

Međutim, da li je isti slučaj i sa internim ovl. revizorom kojem Program polaganja određuje i certifikat izdaje (ukoliko se ispit uspješno položi) Hrvatska zajednica računovođa i fin. djel.??
nisi li pitao...." interesira me bilo koja dodatna informacija oko polaganja ispita za ovlaštenog revizora ili ovlaštenog internog revizora." ???
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 16:35   #10
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
nekako nisam baš siguran. Poznajem ženu u Sloveniji koja trenutno pohađa tečaj za revizora i pohađanje traje 1-2 godine (ovisno o stupnju), ima 9 ispita i mnogi od njih su vrlo teški i komplicirani (vidio sam gradivo) - usmeni i pismeni. A kaže da nije imala sreće jer od 6.mj. ove godine još su više postrožili gradivo i dodali nekoliko predmeta tako da na kraju neće moći dobiti ovlaštenje ako i to ne položi.

Tako da ne znam o čemu ti pričaš
s obzirom da raspolažem sa vrlo ograničenim info vezano uz ovl. revizore-

do ovog tjedna sam smatrao da je to prilično dug i težak proces pripreme za polaganje tih ispita.
međutim, slijedeći podatak:

X. ciklus stručnoga usavršavanja (predavanja) održat će se:
OPĆI DIO OD 22. DO 27. listopada 2007. od 8 do 13 i od 16 do 19 i 15 sati (od 13 do 16 pauza)
POSEBNI DIO od 05. do 10. studenoga 2007. (satnica kao pod 1.)
ISPIT - 07. I 08. prosinca 2007. godine.

stvarno potvrđuje da program traje svega 2 tjedna.

nekako mi se to čini čudno, ali je tako.

neznam kako se uopće stigne čovjek spremiti za ispit koji se sastoji od ukupno 8 predmeta

čini mi se malo vremena i kratko razdoblje trajanja programa pripreme!!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 17:02   #11
SREDNJI VIJEK

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
nekako nisam baš siguran. Poznajem ženu u Sloveniji koja trenutno pohađa tečaj za revizora i pohađanje traje 1-2 godine (ovisno o stupnju), ima 9 ispita i mnogi od njih su vrlo teški i komplicirani (vidio sam gradivo) - usmeni i pismeni. A kaže da nije imala sreće jer od 6.mj. ove godine još su više postrožili gradivo i dodali nekoliko predmeta tako da na kraju neće moći dobiti ovlaštenje ako i to ne položi.

Tako da ne znam o čemu ti pričaš
Ma kako može biti težak ispit na ekonomiji
ta sprdnja od zaokruživanja je besmislena kao i sam posao i cijeli studij pa naj gluplji ljudi u svakoj generaciji upisuju ekonomiju ili se varam ,faks je krcat ulickanih pederčića i fufica tatinih sinova koji će nasljediti tatine pare koje je stari ukrao u sretnoj našoj vukojebini .....da istina ima i siromašnih glupana
ali manje..
Revizori su đabalebaroši koje će brzo (u americi i Njemačkoj već jesu) zamjeniti
softweri zvani "crowlers" zato je i ugašena komora jer u EU nema službenih revizora a i licenca koja se dobija za 1 mjesec možete zamisliti koliko je potrebna

Kao što danas sve mora biti kompjuterski vi po zakonu više nesmijete voditi ručno knjigovodstvo tako ,"crowler" spaja podatke dobavljača,kupca i vaše poslovne banke i dobije realno stanje inače softwere je jedan oblik virusa
koji je kontroliran i nađe sve u manje od 1 sata odnosno ispuni bazu podataka
tešku 20 GB ...softwere trenutno košta 3000 Eura i nije obavezan u Engleskoj
ali se samo u 2007 prodao u više od 60 000 primjeraka jer pomoču njega uprava društva kontrolira profitabilnost. a izvješča tjedno šalje putem sms svojim većim dioničarima......
pilula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 20:10   #12
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
nekako nisam baš siguran. Poznajem ženu u Sloveniji koja trenutno pohađa tečaj za revizora i pohađanje traje 1-2 godine (ovisno o stupnju), ima 9 ispita i mnogi od njih su vrlo teški i komplicirani (vidio sam gradivo) - usmeni i pismeni. A kaže da nije imala sreće jer od 6.mj. ove godine još su više postrožili gradivo i dodali nekoliko predmeta tako da na kraju neće moći dobiti ovlaštenje ako i to ne položi.

Tako da ne znam o čemu ti pričaš
To je u Sloveniji! Ja pričam o našem, kojeg organizira Sekcija Internih revizora (RiF). Polažu se: Računovodstvo, Organizacija, Revizija, Trg. pravo, Financijsko Računovodstvo, Rač. troškova i ne sjećam se više šta još... Uglavom, teoriju naštrebaš, a iz račun. ima zadataka što moraš računat ali u konačnici zaokružit točan odgovor. Nije tako teško, al opet nemreš doć ko kreten bez da pogledaš materiju. Ispitni materijal je pljuga za one koji su završili smjer računovodstvo.

Isto tako, međunarodni certifikat za interne revizore je malo žešći i prolaznost na njemu je svega 25%, i onaj tko se zaista želi bavit internom revizijom svakako će odlučit uzet taj.

I molim vas ne miješajte obične revizore s internima, thank you very much.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 10:22   #13
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
To je u Sloveniji! Ja pričam o našem, kojeg organizira Sekcija Internih revizora (RiF). Polažu se: Računovodstvo, Organizacija, Revizija, Trg. pravo, Financijsko Računovodstvo, Rač. troškova i ne sjećam se više šta još... Uglavom, teoriju naštrebaš, a iz račun. ima zadataka što moraš računat ali u konačnici zaokružit točan odgovor. Nije tako teško, al opet nemreš doć ko kreten bez da pogledaš materiju. Ispitni materijal je pljuga za one koji su završili smjer računovodstvo.

Isto tako, međunarodni certifikat za interne revizore je malo žešći i prolaznost na njemu je svega 25%, i onaj tko se zaista želi bavit internom revizijom svakako će odlučit uzet taj.

I molim vas ne miješajte obične revizore s internima, thank you very much.

Hvala C. Jane!

nego, reci mi da li se i na ovl. internog revizora odnosi isto što i na ovl. revizora: prema Zakonu o reviziji, čl. 7: jedan od uvjeta za pristupanje ispitu za ovl. revizora je: "mora imati najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima obavljanja revizije, uz mentorstvo ovlaštenog revizora,..."

znači li to, kao što je Renata postavila pitanje: "...da baš moramo raditi u revizorskoj tvrtci.." ?????

postoji li tu razlika između uvjeta jednog i drugog???

thnx!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 10:27   #14
Quote:
sky captain kaže: Pogledaj post
Hvala C. Jane!

nego, reci mi da li se i na ovl. internog revizora odnosi isto što i na ovl. revizora: prema Zakonu o reviziji, čl. 7: jedan od uvjeta za pristupanje ispitu za ovl. revizora je: "mora imati najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima obavljanja revizije, uz mentorstvo ovlaštenog revizora,..."

znači li to, kao što je Renata postavila pitanje: "...da baš moramo raditi u revizorskoj tvrtci.." ?????

postoji li tu razlika između uvjeta jednog i drugog???

thnx!
Postoji razlika. Uvjeti za internog su:
VSS
tri godine radnog iskustva na poslovima:
računovodstva
financija
revizije
interne revizije
kontrole i kontrolinga.

Kako si već i ti naveo.

Trebaš donijeti: diplomu i potvrdu poslodavca o radnom stažu u poduzeću. I pare, naravno. Ali, ako se u životu ne baviš internom revizijom, onda ti nema smisla trošit lovu na to. Bolje uzet nešto kod RRIF-a .
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:16   #15
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post

Isto tako, međunarodni certifikat za interne revizore je malo žešći i prolaznost na njemu je svega 25%, i onaj tko se zaista želi bavit internom revizijom svakako će odlučit uzet taj.

I molim vas ne miješajte obične revizore s internima, thank you very much.

do sada nisam reagirao na ovu info vezanu uz međunarodni certif. za int. revizore jer sam prethodno pokušao na netu pronaći nešto o tome kako vas nebih gnjavio s tim ...međutim, nažalost ništa konkretno o tome nisam pronašao

zapravo C. Jane pružaš mi prvu info o tome!!!!!

može još nešto dodatno

svaka info mi je dobro došla, ako postoji mogućnost polaganja toga u RH...

thnx!!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:55   #16
Quote:
sky captain kaže: Pogledaj post
do sada nisam reagirao na ovu info vezanu uz međunarodni certif. za int. revizore jer sam prethodno pokušao na netu pronaći nešto o tome kako vas nebih gnjavio s tim ...međutim, nažalost ništa konkretno o tome nisam pronašao

zapravo C. Jane pružaš mi prvu info o tome!!!!!

može još nešto dodatno

svaka info mi je dobro došla, ako postoji mogućnost polaganja toga u RH...

thnx!!
Čuj, ako ne možeš naći na netu, znači da još nisi spreman na taj korak.

Drži se ti našeg najprije, pa polako....

Ne polaže se u HR.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 15:06   #17
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Čuj, ako ne možeš naći na netu, znači da još nisi spreman na taj korak.

Drži se ti našeg najprije, pa polako....

Ne polaže se u HR.


čim sam pročitao da se ne polaže u RH našao iz prve


stvarno sam vjerovao da tak nešto postoji i kod nas u ZG. ah, čuj iznenadih se po drugi put u 2 dana - prvo zaokruživanje, a sad ovo

anyway, thnx na trudu i info!!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:54   #18
Posao revizora

Zanima me ako imate neke informacije kako je na tom poslu, da li je teško dobit mjesto pripravnika na području Zagreba, Varaždina i okolice, kolike su plaće i sl...
Uvjeti za dobivanje revizorske licence nisu baš jednostavni čisto zbog činjenice što je nakon završenog ekonomskog faksa potrebno imati barem 3 godine staža u revizorskoj kući i uz potpis mentora/starijeg kolege koji te je učio...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 10:45   #19
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
Zanima me ako imate neke informacije kako je na tom poslu, da li je teško dobit mjesto pripravnika na području Zagreba, Varaždina i okolice, kolike su plaće i sl...
Uvjeti za dobivanje revizorske licence nisu baš jednostavni čisto zbog činjenice što je nakon završenog ekonomskog faksa potrebno imati barem 3 godine staža u revizorskoj kući i uz potpis mentora/starijeg kolege koji te je učio...

iako nemam odgovor za tvoje pitanje želim ti reći da si izabrala najbolje zanimanje barem što se ekonomije tiče.

Što se tiče staža.... odguli to i lijepo položi ispit.

Pripravnička plaća.. ionako će ti biti malena. Svugdje je malena.. ali to je u pripravništvu jednostavno tako
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 11:02   #20
prema mojim revizorima rekla bi da tih 3 godine (i ponešto više) krvnički rade, da malo zarađuju,.... ali su im zato poslije sva vrata otvorena
rad u poznatoj revizorskoj kući je fantastična odskočna daska za dalje

a sad na tebi je da procijeniš da li ti se isplati sva ta muka u početku
po meni se i te kako isplati

ne znam koliko je teško dobiti posao, oglasa ima svako malo, naročito pred kraj godine kad počinje udarnički rad na reviziji izvještaja
sudeći prema onima koji dolaze k meni, sve su to bili jako dobri studenti, među najboljima
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.